ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geheime besprekingen rond de Berlijnse kwestie WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ABONNEMENT: Berlijn weigert Russisch voedsel Sinterklaas, de banketbakker en de minister Prinses Elizabeth schenkt het leven aan een zoon Sinaasappelen voor Nederland i WEERBERICHT „De zwevende hand" DINSDAG 16 NOVEMBER 1948 No. 16050 103e Jaargang Prijs per 3 maanden bij vOiomiHbetaliinjg f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ocihtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract special» prijzen. Succesj es maximum 15 nun. (4 regels) f 1.— per stuk. Evatt en Lie op het vr edespad Zoals reeds medegedeeld, hebben «le Australische minister van Buiten landse Zaken, Evatt en de secretaris generaal van de U.N.O., Trygve Lie, een beroep gedaan op de Grote Vier, om de gerezen geschillen bij te leg gen. Deze poging behoeft niet nood gedwongen een laatste te zijn. Maar het is wel een belangrijke poging. De genoemde politici willen trachten een zekere spontaniteit uit te lokken waaruit een plotselinge oplossing te voorschijn zou kunnen komen. Of het lukken zal, valt moeilijk te voorspellen, maar men wacht de za ken niet lijdelijk af. Binnenskamers wordt er ijverig geconfereerd over een eventuele oplossing van de Ber lijnse kwestie. Zouden immers de Grote Vier bereid zijn in te gaan op de voorstellen van de beide poli tici, dan moet er een basis voor be sprekingen worden gevonden en een gedetailleerd plan worden opgesteld. In het beroep van de politici wordt er op gewezen, dat het gevaar voor oorlog blijft bestaan indien de Berlijnse kwestie de wereld niet uit wordt geholpen. De Britse vertegenwoordiger Ca- dogan, heeft een bespreking gehad met Marshall, terwijl de president van de Veiligheidsraad, Dr. Bra- muglia, contact heeft gehad met 'Wysjinsky, de Russische gedelegeer de, die het plan sympathiek vond, maar eerst overleg moet plegen met Moskou. Politici in de Engelse hoofdstad zijn van mening, dat het beroep direct tot Stalin gericht had moeten worden. Tenslotte heeft een Russisch veto een einde gemaakt aan de vorige poging langs vreed zame weg een oplossing te vinden. De Negebwoestijn omstreden gebied Nog altijd vormt de Negebwoes tijn het gebied, dat de strijdende partijen in Palestina elkaar betwis ten. De interventie van de U.N.O. heeft tot gevolg gehad, dat de be middelaar Bunche nieuwe demarca tielijnen voor het gebied heeft op gesteld en deze grenzen aan de re-' geringen van Israël en Egypte heeft voorgelegd. Tussen de grenzen zou een groot neutraal gebied komen, dat voor een groot deel wordt af geknepen van het Joodse territoir. Op grond daarvan wordt het zeer onwaarschijnlijk geacht, dat de Jo den het plan-Bunche zullen accep teren. Zou de regering van Israël inderdaad weigerachtig blijven in te gaan op de suggesties van de Veilig heidsraad, dan zullen de voorgeno- Het Russische aanbod van Juli, om geheel Berlijn van voedsel te •voorzien, mits de intwomers van bet Westelijke deel hun inkopen in de Russische zone zonden doen, is op een grote mislukking uitgelopen. Slechts 3.7 pet. van da Berlijners, die in de Westelijke sectoren wo nen, hebben van het aanbod gebruik gemaakt. Een deel daarvan 'werkt bovendien in het Oosten van de stad, of deel er ook reeds vroeger zijn inkopen. men economische en politieke sanc ties worden toegepast. De Joden voelen te minder voor het plan, daar zij juist met de Ne gebwoestijn grote plannen voor heb ben. Zij willen dit gebied intensief industrialiseren. Er moeten steden en fabrieken komen. Ben Goerion, de eerste minister van Israël, acht het door de U.N.O. voorgestelde onaanvaardbaar, daar bij een vorig besluit Zuid-Palestina aan de Joden werd toegewezen. Dit verdelingsplan werd door beide par tijen geaccepteerd en daarom wordt het onlogisch geacht, dat thans een voor de Joden nadelige wijziging moet worden toegepast. Mackenzie King, de Canadese pre mier, heeft na een diensttijd van ruim 21 jaar, zijn ontslag aangebod- den. Hij zal wor den opgevolgd door Louis St. Laurent, min. van Justitie, die dooi de gouverneur-ge neraal belast is met de samenstel ling van 'n nieuw kabinet. Da munster van soeiaie zak an heeft in ©en beschikking ihet vol gende bepaald: In banketbakkerijen niet tevens zijnde bro'odbakkerijen iin het tijdvak van 15 tot en met 27 No vember 1948 mannelijke arbeiders v.an 18 jaar of ouder gedurenjde 11 uren per dag em ten hoogste 60 uren per week arbeid verrichten, zodanig, dat: a. met uitzondering van de Zater dag, de arbeidstijd, in zijn ge heel is gelegen tussen 7 en 20 uur; b. op Zaterdag de arbeidstijd in zijn geheel is gelegen tussen 7 an 22 uur; •onder voorwaarde, (dat indien een arbeider op Zaterdag na 13 uur ar beid verricht, hij in dezelfde week, hetzij' opi ten minste een andere werkdag na 13 uur, hetzij op Maan dag vóór 12.30 uur geen arbeid •verricht. Opi de dagen, waarop ingevolge deze vergunning langer dain 8V2 uur per dag arbeid wordt verricht, behoeft de arbeidstijd van een ar beider niet na ten hoogste 4t/2 uur te worden afgewisseld door een on afgebroken rusttijd van tan minste een half uur, onder voorwaarde, dat zijn arbeidstijd telkens na ten hoog ste 5 uren wordt afgewisseld door een -onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Vreugde in Engeland mgÈÏÊÊÊÈÊË Het gelukkige ouderpaar De lang verwachte koninklijke En gelse baby is een Zondagskind ge worden. Zondagavond werd op Buc kingham Palace eeh communiqué vrijgegeven van de volgende inhoud: „Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Elizabeth, hertogin van Edin burgh, heeft vanavond om kwart over negen het leven geschonken aan een prins. H.K.H. en Haar zoon maken het beiden goed". Reeds om half acht werd de arts van de koninklijke familie op het paleis ontboden, die tesamen met de Engelse gyneacoloog bij de prinses vertoefden. Bij de afkondiging van de geboorte waren de leden van de hofhouding aanwezig. Buiten de poorten had zich een grote mensen menigte verzameld, die uren wachtte op nieuws. Een andere menigte stond te wachten voor het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar de heugelijke tijding werd aangeplakt. De koninklijke baby zal heten Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Edinburgh. Hij zal waarschijn lijk de namen George Philip ontvan gen. Maandagmorgen luidden de klok ken van Westminster Abbey, terwijl in Hyde Park en bij de Tower ka nonschoten dreunden. Omstreeks Kerstmis zal de baby worden gedoopt. Het gelukkig ouder paar huwde op 20 November 1947. De zoon van prinses Elizabeth is de eerste prins sinds 1886, die op Buc kingham Palace werd geboren. Binnenkort, waarschijnlijk in De cember, zullen 4V2 millioen kg si naasappelen uit Italië in ons land ingevoerd worden. Het is evenwel nog niet zeker, dat deze sinaasappe len bonvrij zullen worden verkocht. Op het ogenblik worden eveneens besprekingen gevoerd over de im port van sinaasappelen uit Spanje en Palestina. Mochten deze bespre kingen resultaat hebben, dan zullen de perspectieven voor een bonvrij e verkoop aanzienlijk gunstiger zijn. Volgens persberichten moeten ty pistes, in dienst van d.e politie in de Sowjet-zöne van Duitsland thans leren schieten. Alleen 'werksters en detectives zouden zijn vrijgesteld van -een order, volgens 'welke bij de politie te werk gesteld personeel uniformen moet dragen- Op de bodem van de leegheid zit de laagheid. Verwachting tot de avond van 16 November: Zwaar bewolkt met regen, krachtige, aan de kust tijde lijk tot stormachtig toenemend en naar Noord-West of Noord draai ende wind, overdag nu en dan op klaringen met verspreide buien, af nemende naar Zuid of Zuid-West krimpende wind, iets minder zacht. 16 Nov.: Zon op 8.01, onder 16.48. Maan op 16.26, onder 7.39. Heden Volle maan Nederlandse militairen onderzoeken het legitimatiebewijs van een in woner nabij de status quo lijn. De politie van heer]en heeft de leden vain „De zwevende haind" ge arresteerd, een boind bestaande uit tien jongens, die zich onder aan voering van een 14-jairige bakkers- leerling de laatste maanden hebben schuldig gemaakt aan een aantal kleine diefstallen in Heerlerheidieem omgeving. Naast de aanvoerder wa ren leden van deze bande: een tweede bakkerkleerling, eveneens 14 jaar oud, een 17-jarige schilders leerling, earn 14-jarige fabrieksar beider, en zes scholieren,, van wie er vier 'dertien jaar zijn en twee 12 jaa-r. Hem laatste overval op 4 November op' een bestelwagen bracht vier k.g. marsepein en een fles wijn op. De lekkernijen bekwa men hen edhter sledht, w'ant 'de po litie kwam door deze diefstal op het spoor, dat een roemloos einde van de bende to>t gevolg had. Toen de jeugdige rovers aain de tand, werden gevoeld, bekenden zij na deze diefstal nog een reeks andere, (Waar de politie nog niets van wist, omdat er geen aangifte van was gedaan. Engeland vierde Maandag feest. Overal in het Britse Empire luid den de klokken, daverden de sa luutschoten en werden parades ge houden ter ©Te van de geboorte van de nieuwe prins.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1