prijzen Het draait om de Buitenlands Hp T- commentaar ONDERWIJS RADIO-PROGRAMMA KERKNIEUWS Niemand minder dan de direc teur-generaal voor de prijzen zelf, professor Dr. G. Brouwers, heeft er opt gewezen, dat het Nederland se volk staat voor de keuze Wel vaart of Werkeloosheid. EXit is niet ten volle een kwestie vain een on ontkoombaar iets of waaraan mensen niets kunnen veranderen, maar eed zaak die voor een groot deel be paald wioirdt door de wijze waarop dezelfde mensen de onderhavige zaak behandelen. Op dit punt is de middenstand noig niet gekomen waar ze moet zijn, n.l. op het vlak van de gezonde concurrentie In de slechte vooroorlogse jaren schijnen d© middenstanders elkaar inderdaad te hebben ,,doodgecon« curreerd", maar dan in de zin van een aanmechtig bij de pakken inaer« zitten. Misschien ook heeft de pe. riode der sehaarste-economie de conicurrentiezucht verminderd en dit bijzondere oinderldeel van het han delsvak doen verleren. Die handels mensen hebben het concurreren ver leerd. Niettemin is een gezonde na ijver noodzakelijk, die de handel aanzet de prijzen zo scherp moge lijk te calculeren. Van concurrentie merkt het publiek eveniwtel nog niets. Krampachtig houden de win. keiiers voor verschillende prijzen vast aan de voorgeschreven maxi mum-prijzen, hoewel bet verkopen beneden deze prijzen, althans van sommige artikelen, Ide rentabiliteit van het bedrijf geenszins zou scha lden. Het persoonlijk initiatief van de middenstander is hier een voorna, me factor, maar ook het publiek kan hier handelend optreden en zo. doende de middenstand tot concur rentie dwingen. In de allereerste plaats moet het publiek niet ko pen, als het niet strikt noodzaken lijk is. Het aanleggen van voedsel- voorraden is derhalve meer dan ooit uit dein boze. De koper zal ook ijverig moeten speuren, waar hij de artikelen, in dezelfde kwaliteits klasse, bet goedkoopst kopen kan. Waar dus even de concurrentie om de hoek komt kijken en een geval -van prijsdaling Wordt gesignaleerd, moet de koper dit ogenblikkelijk uitbuiten. Dan zal bet voorbeeld van de vooruitstrevende middenstander navolging vinden. Vanzelfsprekend moet bet publiek o-ok in de nieulwle phase van de economische ontwik keling, nooit iets kopen boven de toegestane maximumprijs. Vooral het eerste punt is buitengewoon be langrijk. Men- moet zich nooit door geruchten over prijsverhoging er toe laten verleiden meer te kopen, dain man op dat moment strikt nodig heeft. Koopt het publiek immers maar raak, dan zal de Winkelier er nooit over prakkizeren de prijs te drukken. Hij raakt -het artikel im mers toch kwijt. rp -e hoge prijzen betalen ook vele inwoners van Schouwen-Duiv 1. De jongste zitting van de Tucht rechter heeft het tvleer bewezen. Het publiek is op dit punt te slap. Zij koopt zonder na te denken pf het gekochte niet aan de hoge kant is. Wie twijfelt onthoude zich, of neemt de plaatselijke prijzencom- missies in ide arm. Zij bunm-en de zaak onderhands regelen. Men be spaart zodoend© op het eigen huis houdgeld en men behoedt de win kelier, die vaak ook bij vergissing of in onwetendheid handelt, voor ieen bo-ete. Het handhaven van ge- oorloof-de prijzen is in het belang van iedereen. Voor kort werden in een vijftal plaatsen in het land slechts 1000 zaken gecontroleerd, met als resultaat 240 overtredingen. In de meeste gevallen vielen -de prijs-overtredingen in de branches, Iwaar juist de huisvrouw zov-eel mee te maken beeft, kruideniers. sla«e>-s. banketbakkers, Winkels van huis houdelijke artikelen e.d. Voor dui zenden guldens had het publiek m-eer betaald -dan noodzakelijk was. De -controle bracht dit aan het licht, maar feitelijk moest deze controle overbodig zijn, -doordat het publiek zich niet bij- ide neus laat nemen. Er WOrdt allerwege gemopperd over ide hoge prijzen -en het publiek be taalt vaak meer dan noodzakelijk is. Een moei-lijk te verklaren inkon- sekwentie. Natuurlijk heeft ook -de regering in id-e toekomst nog -een belangrijke taak. Teneinde de kos ten op een zo laag mogelijk peil Er zijn de laatste weken vele po litieke gebeurtenissen, feiten en ver schijnselen gesignaleerd, om een glo baal overzicht te kunnen rechtvaar digen. Het politieke rad van avon tuur draait door, maar deze cirkel gang wordt toch telkens even on derbroken en dan houdt de wijzer stil op plaatsen, die terecht brand punten kunnen worden genoemd, waar de activiteit zich verhevigd en de belangstelling zich concentreert. Na het ontzettend stakingsoffen sief is Frankrijk bezig de balans op te maken. 'De stakingen hebben geen en wel „succes" gehad. Zij hebben niet het doel bereikt, Frankrijk al geheel rijp te maken voor een com munistische staatsgreep, maar zij hebben wel de economische positie van het land verzwakt, waardoor het Marshall-plan in gelijke mate aan effect zal inboeten. Economisch gesproken ziet de toekomst van Frankrijk er dus weinig opwekkend uit en politiek heeft, mede onder druk van de stakingen, een ver schuiving plaats gevonden, die op lettendheid wel bijzonder noodza kelijk maakt. De verkiezingen van verleden Zondag brachten een grote overwinning van generaal De Gaulle. De communisten hebbendit doel wil len bereiken, al treden zij als felle anti-Gaullisten naar buiten op. Op dit punt is er een merkwaardige overeenkomst met de beginperiode van Hitiers loopbaan. Destijds waren de Duitse communisten voor en te gen Hitler. In het gehiem van poli tieke overwegingen waren zij voor Hitier, maar alleen naar buiten tra den zij op als vijanden. In Frankrijk is het niet anders. De Gaulle zal een bepaalde vorm van dictatuur lan ceren, als het ooit zover komt, dat hij de volledige macht in handen krijgt. De dictatuur geeft de com munisten bepaalde kansen, die de democratie beslist niet bieden kan. In dit licht gezien, is de stembusover winning van de Gaulle merkwaar dig en vormt zij een waarschuwing de vreugde over het „mislukken" der stakingen te beperken. In verband met Duitsland doet Frankrijk ook van zich spreken. Bij de vorming van de West-Europese defensieraad en bij het opmaken van de plannen door dit lichaam, houdt Frankrijk de waarschuwende vinger omhoog voor het Duitse ge vaar. Nog altijd vertrouwen Fran sen en Duitsers elkaar niet. De Ame rikanen zien de zaak heel anders. Zij zijn van mening, dat een sterk West-Europa altijd het herstel van de Duitse economie moet inhouden. Vandaar de plannen voor het vor men van de drie gecombineerde zones Trizonia. Frankrijk's drei ging daar niet aan mee te zullen werken, is kenmerkend voor de wer kelijke angst, die er bestaat voor het „sterke" Duitsland. Middelerwijl kan Frankrijk door deze houding een spaak steken in het wiel van de Europese defensie. Een oplossing zal zeker gevonden moeten worden, want na de presidentsverkiezingen in Amerika zal Washington achter de gemaakte plannen zeker vaart gaan zetten. Weliswaar zal Truman trachten, de scherpste kanten van het probleem af te slijpen, door een vriendschappelijke poging tot ver zoening te wagen, maar ondertussen zal het bewapeningsprogramma met kracht worden uitgevoerd. "Tj e Berlijnse luchtbrug moet in- tussen nog altijd een netelige taak vervullen, n.l. de fouragering van een millioenenstad, die door te houden, zal d© regering voor zover hierdoor geen vitale belan gen worden geschaad, bijl voortdu ring haar volledige steun moeten geven aan krachten, welke e©n prijsverlagende invloed uitoefenen. De taak van de overheid zal ver der een controlerend© zijn. „H(et draait om de pirijzen" schreven wij boven- dit artikel. Zo is het inder daad. Nederland mag niet terug naar een catastrofale werkeloos- heidsperiode. Voor een Ideel heeft het publiek dit in eigen hand, al '■wondt bet helaas nog niet allerwe- ge begrepien. nog steeds geïsoleerd is en blijft. Overigens is de luchtbrug reeds lang uit de koppen van de kranten ver dwenen. De aandacht is afgebogen van het Westen naar het Oosten. De drie brandpunten: China, Malakka en Indonesië vragen de aandacht. Het oude China verkeert volledig in casus belli en er is geen reden tot optimisme. De laatste actie in het drama is begonnen, daarvoor be hoeft niemand de ogen te sluiten. Tsjiang Kai Sjek is er niet in ge slaagd het Chinese volk tot een wer kelijke eenheid te maken. Het bleef een kolos op lemen voeten, die niet bestand is voor de druk van de fa natieke communistische legers, al zal er slechts met diepe bewondering gesproken mogen worden over de inspanningen van de regeringstroe pen, die reeds tientallen jaren lang, geen rust hebben gekend en zijn voorbestemd om de spits af te bijten in de strijd tussen de ideologiën van Oost en West. Gunstiger schijnt de toestand in Malakka zich te ontwik kelen. De Engelse regering heeft daar vrij mandaat om de communis tische terreurbenden op te ruimen en zij doet dit op zo drastisch mo gelijke wijze. De strijd tegen het Aziatisch com munisme is veel minder een wor steling om behoud van eenmaal ge fundeerde macht. Deze macht is in de toekomst toch voorbestemd een principiële wijziging te ondergaan en een democratiseringsproces door te maken, die de verhouding op we derzijdse gelijkheid terugwerpt. Het gaat er evenwel om de verstrekken de toppen van de armen der com munistische octopus af te knellen en Azië vrij te houden van de doem van een systeem, dat de wereld geen geluk kan brengen. Dit motief geldt ook voor Indonesië en daarom is het zo betreurenswaardig, dat de beide partijen niet tot een over eenstemming kunnen komen, althans nog niet zijn gekomen. Bij dit we derzijds vechten van de twee hon den, is de derde communistische buldog reeds bezig met het been weg te lopen". Als voorwaarde geldt echter een principiële afwijzing van het communisme. Op dit punt zijn de leiders van de Republiek geen brilliante voorbeelden. In het mo menteel bestrijden van de opstande lingen alleen ligt nog geen afdoende waarborg, dat alles in orde is. Aan de vruchten kent men de boom en aan de uitspraken de man. Zo is het ook hier. Dit is de grote moeilijkheid in Indonesië. Er kunnen niet altijd troepen overzee blijven, er kunnen niet voortdurend aanslagen worden gepleegd, het kan niet altijd zo door gaan. Er moet een oplossing komen, anders zal het overig werk van de staatkundige structuurwijziging me de een nadelige invloed ondergaan. Dan wordt eerst recht de samenwer king onmogelijk. Op het Zaterdag 30 October te Bergen op Zoom gehouiden examen Stenografie en Machinescbrij v en slaagde van het eiland Tholen (dhr. C. Rijnberg te St.-Maartensdijk voior het dipl. Kantoortypist. Voorts die dames Tonia Bal, Bruinisse; Mien Koopman, Brouwershaven; Jo Rein- houd, Haamstede, Gorry Dorst, Nieuwerkerk; Maatje Kloet, Annie v. Velthoven en Mary Melis uit Zierikzee en de heren L. ©n K. van Oeveren uit Zierikzee. Zij werden opgeleid door dhr. Koetsdijk, leraar c*A. jo; - Maandag 15 November HILVERSUM I. 301 M. 11.15 gram.; 11.45 voordracht; 12 Ac- cordeola; 12.30 weerpraatje; 12.33 voor 't platteland; 12.38 ensemble Jean Leonardi en solisten; 1 nieuws; I.15 kalender; 1.20 orkest Malando; 2 cello en piano; 2.30 voor de vrouw; 2.45 gram.; 3.30 van alles wat; 4.35 kwartet Jan Corduwener; 5 De school is uit; 5.30 gram.; 5.45 cau serie; 6 nieuws; 6.15 varia; 6.20 gram.; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 klankbeeld; 7.15 viool en piano; 7.45 causerie; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 gram.; 8.50 De Duc- dalf; 9.10 Radiophilharmonisch or kest, koor en declamator; 10.10 cau serie; 10.30 actuele kanttekeningen; 11 nieuws; 11.15 sportreportage; II.30-12 concertorgel. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 11 nieuws; 11.20 voorlezen; 11.40 lunchconcert; 12.30 weeroverzicht; 12.33 Ancora-trio; 1 nieuws; 1.15 Mandolinata; 2 Schoolradio; 2.35 gram.; 3.15 kamerorkest; 4 bijbel lezing; 4.45 gram.; 5 Het kleuter klokje; 5.15 Nederlandse liederen; 5.40 gram.; 6.15 sport; 6.30 met band en plaat; 7 nieuws; 7.15 boekbe spreking; 7.30 actueel geluid; 7.40 Zuid-Afrikaanse reportage; 8 nieuws 8.05 programma-proloog; 8.15 con cert; 8.45 hoorspel; 9.20 Sans souci; 9.50 causerie; 10.05 gram.; 10.30 zangkwartet; 10.45 overdenking; 11 nieuws; 11.15-12 concert. Dinsdag 16 November HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.55 voor de vrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 gram.; 10.50 kleutertje luister!; 11 gram.; 11.30 De wekker; 12 ensemble Tom Erich; 12.30 weerpraatje; 12.33 concertor gel en solist; 1 nieuws; 1.15 mede delingen of gram.; 1,20 The Sky- masters; 1.50 gram.; 2 knipcursus; 2.30 gram.; 4.40 De schoolbel; 5 kin derkoor; 5.30 gram.; 5.45 overzeese kroniek; 6 nieuws; 6.15 piano-pot pourri; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 radiostrip; 7.10 gram.; 7.15 zang en spel; 7.45 NIWIN-klanken; 7.50 wederopbouw; 8 nieuws; 8.05 echo van de dag"; 8.15 bonte Dinsdag- avondtrein; 9.30 allerlei; 9.35 ik zou zo graag10.05 buitenlands over zicht; 10.20 trio Pasquier; 11 nieuws; 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 Lichtbaken; 9.30 waterstan den; 9.35 gram.; 10 Wie komt er in mijn hokje?; 10.15 gram.; 10.30 schoolradio; 11 gram.; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 orgelplaten; 12 Angelus; 12.03 Metropole-orkest en solist (12.30 weeroverzicht); 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 viool en piano; 1.45 uit de bijbel; 2 gram.; 2.30 onder ons; 3 schoolradio; 3.30 gram.; 4 De Zonnebloém; -4.30 zie- kenlof; 5 na schooltijd; 5.15 gram.; 5.30 De Wigwam; 5.45 om en om; 6.10 sportpraatje; 6.20 gram.; 6.30 causerie; 7 nieuws; 7.15 Kareol-sep- tet; 7.30 Dit is leven; 7.45 tenor en orgel; 8 nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 Radiophilharmonisch or kest en solist; 10 kamerkoor en so listen; 10.35 commentaar; 10.45 ge bed en kalender; 11 nieuws; 11.15- 12 gram. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sta- venisse (toez.): Ds. J. W. de Bruyn te Sprang (N.-Br.). Ned. Hervi. Kerk. ST..-ANNALAND. Woensdag 17 November Dankdag voor het ge was, Ds. Zandt uit Delft. Ger. Gemeente. HAAMSTEDE. Dinsdag 16 Nov. half 7 Ds. Mallan van Bruinisse. ST.-ANNALAND. Woensdag 17 November. Dankdag voor het ge was. Ds. Fraanje uit Barneveld. STAVEN1SSE. Donderdag 18 No vember. Dankdag voor het gewas. 9.30, 2 (Bed- H- Doop) ©n, 6iuur Ds|.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2