ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De jgroofste veldslag in de Chinese geschiedenis Noord- en Midden-China als inzet JODEN en ARABIEREN PRATEN WEER Havenstaking in Amerika Millioenen, dia in rook vergaan Het 8ste leerjaar I I IN LONDEN IS EEN PRINS GEBOREN MAANDAG 15 NOVEMBER 1948 No. 16049 lC3e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 nun, (4 regels) f 1.— per stuk. De strijd tussen de Chinese re geringstroepen en de communis ten is in een beslissend stadium gekomen. Er is momenteel een grote veldslag aan de gang, waarbij niet minder dan een millioen soldaten zijn betrok ken. In deze veldslag wordt over het lot van Noord- en Midden- China beslist. Het gaat om de stad Soetsjou, een belangrijk bolwerk, dat nog in handen van de regering is. Over de afloop van de strijd valt weinig te voorspellen. Beide par tijen beseffen dat er hier grote din gen op het spel staan. Vooral de regeringstroepen* vechten hier met de rug tegen de muur. Daarom heeft Tsjiang Kai Sjek zoveel mogelijk manschappen naar het front ge stuurd. De regeringstroepen schij nen ondersteuning te krijgen van vliegtuigen. Deze, zijn reeds actief geweest, met als gevolg dat de com munistische legers werden gedwon gen op de beide flanken terug te trekken. Overigens is het belang van deze veldslag zo groot, dat beide partijen de legerberichten wat op fleuren. Zo meldden n.l. ook de com munisten successen in de grootste veldslag, die ooit in de Chinese ge schiedenis is voorgekomen. Er bevinden zich nog steeds mee- dere Nederlanders in China, waar van een deel het raadzaam heeft geacht de wijk te nemen. De Euro peanen in Noord-China zijn overi gens van mening dat het zo'n vaart niet zal lopen en blijven daarom waar zij zijn. Men is van mening dat alleen de Amerikanen groot ge vaar lopen, maar dat andere buiten landers ongemoeid zullen worden gelaten. In Noord-China maken de commu nisten voorbereidselen voor grote offensieven. Het zal dus niet blijven bij de slag om Soetsjou. De steden Tientsin en Peking schijnen het uit eindelijk doel van een zeer groots opgezette operatie te zijn. Uit Tient sin zal deze week nog een Ameri kaans oorlogsschip vertrekken met gevluchte Amerikanen aan boord. Een Frans verdedigingsplan voor West-Europa Over een eventueel Noord-Atlan tisch pact is het laatste woord nog niet gezegd. Een Noord-Atlantisch pact zou enerzijds de landen van de West-Europese Unie bevatten, waarbij Amerika zich zou aanslui ten. Dit „aansluiten" houdt o.m. vol ledige militaire steun in voor de West-Europese Unie, onder verdere Associated Press verneëmt uit ge zaghebbende bran in Israël, dat er op het ogenblik onderhandelingen tussen Joden en Arabieren aan de gang zijn. De besprekingen zouden voortgang maken, hoewel, volgens Joodse kringen de Engelsen steels meer moeilijkheden blijven schep pen. De regering van Israël heeft ontkend, dat er vredesonderhande lingen zouden plaats hebben, maar de meeste diplomatieke oorrespon denten bevestigen de juistheid van het bericht. voorwaarde, dat Amerika ogenblik kelijk bijspringt als een der tot het pact aangesloten landen, door enig land zou worden aangevallen. Zo ver is het intussen nog niet. Ver tegenwoordigers van de landen van de Westelijke Unie hebben over dit gewichtig onderwerp het hoofd weer eens gebogen. Een Frans voorstel is geponeerd, dat voorziet in een on derling verdrag van bijstand tussen de zeven aangesloten landen, met een looptijd van vijftig jaar. Zou een der partijen worden aangevallen dan springen de andere partners ogenblikkelijk bij, na te voren over de vorm van hulpverlening te heb ben gesproken. Het draait nu nog om de garantie dat ook Amerika ogenblikkelijk in de weer zal komen, als een der lan den wordt aangevallen. Amerika is niet bijzonder gecharmeerd op mi litaire verdragen. Het West-Euro pese pact voorziet alleen in militaire hulp onderling aan de Europese lan den. Het Franse voorstel wil nu aan sturen op een compromis, zodat ook Amerika in de plannen wordt betrokken. Na de besprekingen met Neder land is gebleken dat ons land mili taire credieten nodig heeft om een aandeel te kunnen hebben in een eventueel noodzakelijke militaire hulpverlening aan derden. De mili taire credieten zullen worden ge bruikt voor aankoop van Britse vliegtuigen. Aangedrongen werd ook op een spoedige oplossing van de moeilijkheden in Indonesië, waar door troepen vrijkomen voor de be scherming van het eigen land in ge val van agressie en om te kunnen voldoen aan de verplichtingen ont staan door aansluiting bij het mi litaire pact van de West-Europese landen. Voor 1952 zou Nederland reeds een contingent troepen moeten leveren. Alle havenarbeiders "aan de At lantische kust van Amerika leggen het werk neer, heeft Ihiet bestuur van bun vakbond medegedeeld. In ide steden New-York, Boston en Philadelphia waren reeds duizenden arbeiders aan het staken. Zij eisen een loonsverhoging van 25 oeint per uur. De werkgevers w'illen slechts 10 cent geven. Enkele maanden geleden, was de Franse schilder Rouault in een pro ces gewikkeld met de erfgenamen van Ambroise Vollard, de verkoper van zijn schilderijen. Deze laatsten beweerden enkele honderden doe ken van de artist te behouden, die niet voltooid waren en voorts on getekend. De rechtbank gaf deze doeken aan de schilder terug. Deze, die van oordeel was, dat deze doe ken onvolwaardig waren en niet in de lijn vielen van zijn huidige ar beid, heeft ze, in tegenwoordigheid van een deurwaarder en van ver tegenwoordigers van de film, in de ovens van een fabriek verbrand, te gelijk met een aantal nieuwe wer ken. De operatie, die twee uur duur de, vernietigde 315 doeken, die een waarde van enige tienduizend mil lioenen Franse francs vertegenwoor digden. Tijdens de Philips televisie-uitzending op Donderdag 4 November inter- vieuwde de radioreporter Aad van Leeuwen de Olympische kampioene levr. Fanny Blankers-Koen. Staande: de regisseur E. K. de Vries. VERLIEZEN VAN VORIGE WEEK De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen vorige week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Lt.-kol. H. Schild uit Maar tensdijk; Sold. J. W. Schop- berteld uit Oldenzaal; Sold. A. H. Spann uit Balgooij. Koninklijk Nederlands- Indisch Leger Mil.-sold. W. M. Lapré uit In donesië. In het Voorlopig verslag van, de Tweede Kamer over de begroting v.an Onderwijs, Kunsten en Weten schappen staat dat vele leden ©en algemene onderwijswet, die als een grondwet voor het onderwijs zou kunnen dienen, noodzakelijk achten. Verder wordt erop .aangedrongen om de achtjarige leerplicht weer in te stellen. Voor het grootste gedeelte van de jeugd is immers het verplichte onderwijs het enige dat zij aan ontwikkeling meekrijgt in het leven. Tenslotte wordt er gewezen op de te lage salarissen vian de Hoog leraren, die soms genoodzaakt zijn nevenfuncties aan te nemen. riet „Witte Huis", de ambtswo ning van de Amerikaanse president, verkeert in alarmerende staat van verval. De piano van miss Truman bleek dezer dagen slagzij te maken doordat een der poten deer de vloer was gezakt. Het huis wordt nu gerestaureerd en gedurende de werkzaamheden kan de familie Truman vertoeven in „Blair House" aan de overkant, waar gewoonlijk de hoge gasten worden onderge bracht. Een enkel woord verraadt een j ganse ziel. 4 WEERBERICHT Verwachting tot heden (Maandag avond): Matige, tijdelijk krachtig© Zuidwestelijke wind, meest zwaar bewolkt, aanhoudend tamelijk zacht weer. 15. Zon op 7.59, onder 16.49. Maan opi 16.09, ouder 6.21. Volle Maan 16 November. Zondagavond kwart over negen heeft Prinses Elizabeth van Enge land het leven geschonken aan een zoon, George Philip. Wij bezitten teveel wetenschaps mensen en te weinig diepgelovige mannen: wij hebben het geheim van de atoomkern opgelost, doch de Bergrede verworpen, zei de Ameri kaanse generaal Omar Bradley. Gemeentelijke indeling Westelijk Schouwen De commissie, ingesteld door Ged. Staten van Zeeland, tot het uitbren gen van advies over de noodzake*- lijkheid van grenswijzigingen in de ze provincie (onder voorzitterschap van Mr. A. J. M. Mes), heeft be sloten een aanvang te maken met de bestudering van de gemeentelijke indeling van Westelijk Schouwen. Daarbij zijn betrokken de gemeen ten Burgh, Haamstede, Renesse, El- lemeet, Eikerzee, Noordwelle, Se- rooskerke en Kerkwerve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1