De Walcherse schade-cijfers spreken een wrede taal „Stuivende akkers"ook in W.-Schouwen Kamer van Koophandel vergaderde te Goes Last van zenuwen? De Wederopbouw brak ijzer met handen Walcheren en Schouwen-Duive- lamd, twee Zeeuiwse eilanden, die beide In het lekgesehoten schuitje zitten en een na-oorlogse rivier vpl klippen en banken bezeilen, maar toch slechts een bedroevend klein beetje van elkaar af weten. Diat is een vreemd verschijnsel, maar het dateert reeds van heel lang voor de oorlog, of liever het is nooit anders geweest. Dat is droevig, maar het is niet eenvoudig om de historisch gegroeide wederzijdse vooroordelen in eenmaal de nek om te draaien, al zou de Zeeuwse eenheid er ook nog m zeer mee gemoeid zijn. De Walcherse patatjes en rode kool, die stellig gegroeid zijn op de grand, waarover eens het gul pend Noordzeewater stroomde, wor den in het door winden omhuilde Zwitserse barakkenkamp te West- kapelle, geserveerd door enkele struise boerendeernen, die even be deesd zijn als hun kleding kleurrijk en zinvol. Op 'dio gezichten ligt een ernstige trek, die de oorlog er in groefde enwie weet hebban deze boerenmeisjes niet de tocht gemaakt door het steeds wassende water. Misschien gaan die meisjes trouwen met een van die knoestige hoerenkerels, die zwaar over het dorp rondstappen of in de taaie Walcherse klei rondwoelen om er weer een beetje vruchtbaarheid aan te onttrekken. Gemakkelijk zal die trouwerij niet zijn. Aan liefde zal het niet ontbreken, want het Wal cherse volk heeft bewezen trouw te zijn en voor tegenslagen niet te rug te schrikken, maar de huizen, of liever het gebrek aan huizen, zal de plannen nog wel een beetje ophouden. Het is nuttig eens in het zwarte boekje van Walcheren te kijken. Daarin kan men cijfers vin den, die tot nadenken stemmen. Wat de lichte schade betreft werden 12.000 woningen genoteerd. Aan 3400 woningen werd zware schade toegebracht. Totaal verwoest wer den niet minder dan 3100 panden. De totale schade aan huizen en ge bouwen bedroeg bijna 110 millioen gulden. In nuchtere cijfers is daar mede de Walcherse catastrophe, nog ongedacht de onberekenbare schade aan de gronden, aangegeven. Een bovenmenselijke taak Om in deze baaierd van vernie lingen en verwoestingen wieer or de" te scheppen en het wederop- bouwwerk ter hand te nemen, bete kent een bijna bovenmenselijke taak, die alleen mannen van staal voor hun rekening kunnen nemen. Een van die mannen was ongetwijfeld het Hoofd van het Streekbureau Walcheren, Ir. J- Gerber. Deze man heeft om het met de woorden van de Commissaris der Koningin te zeggen, „gevochten als een leeuw. Ir. Gerber heeft onvermoeid op de bres gestaan voor de belangen van het zo zwaar getroffen eilapd en het was zeker een kleinie vergoe ding voor hem, dat hij in tegen woordigheid van een collectie pers mensen, door de Commissaris open. lijk werd geprezen, al heeft hij wer kelijk zich niet ingespannen om pluimpjes in ontvangst te nemen, ir- Gerber gaat zijn belangrijke post verlaten en hij kan die ook veria- ten, omdat in grove lijnen het We- deropbouwplan reeds in een be paald stadium van ontwikkeling is gekomen. De toestand is nu zo ge worden, dat Ir. Gerber de afwer king van de Wederopbouw met een gerust hart aan de gemeentebestu ren kan overlaten. Hij zal op ver zoek van het ministerie evenwel nog (tot 1 Januari 1949 in functie blijven. Resultaten. Alweer moeten cijfers een beeld geven van hetgeen de* Wederop bouw op Walcheren heeft gepres teerd, om deze zoutwatersteppe te veranderen in >een gebied, waarin het steeds beter wonen zal zijn. De lichtbesehadigde woningen werden opgeknapt, waarmede een bedrag van 15 millioen gulden gemoeid was. Voo.r het herstel van de zwaar be schadigde panden was een bedrag van 17 millioen gulden benodigd. Het herstel van de grote gebouwen vorderde 7.5 millioen gulden. Eind 1948 zullen 700 verwoeste panden weer opgebouwd zijn, hetgeen neer komt opi een bedrag van 9.5 milli oen gulden. Totaal werden 1843 nieuwe woningen aanbesteed. Hier van zullen eind 1948 600 woningen gereed zijn. Hiermede is een be drag van 23 millioen gulden ge moeid. Totaal werd aan de wedier- opbouw een bedrag van 75 millioen gulden tan koste gelegd, een res pectabel cijfer, dat na de milli- oenendans der verwoestingen klinkt als een hoopgevend geluid, dat Wal cheren er boven op komt. Een pres tatie, waarvan de wereld in finesses kennis zou moeten nemen. Als het weer goed wordt op Walcheren, als de mensen, die nog steeds in hun evacuatieplaatsen verblijven, zo zoet jes aan weer huis toe gaan en de Walcherse meiskes kunnen trouwen dan hebben zij dit voor een groot deel aan Ir. Gerber te danken, die ue huizen in Den Haag afdwong met de gloed .en de voortvarend heid van een goedaardige volks menner. Grondeigenaars moeten op hun hoede zijn Het November-nummer van het maandblad voor de Landbouwvoor- lichtingsdienst is in zijn geheel ge wijd aan „Stuivende akkers" in ver schillende delen van ons land. Wat in dit nummer over dit on derwerp gezegd wordt, is aanlei ding voor ons, ook iets hieruit mee te delen, over het voorkomen van stuivende akkers in Westelijk Schou wen en zo mogelijk enige raadge vingen naar voren te brengen, om dit euvel, dat wellicht in de toe komst nog zal toenemen, zoveel mo gelijk te voorkomen, eventueel te verbeteren of te beperken. Dat ook in onze omgeving dit kwaad toeneemt, zal de opmerkzame waarnemer ten volle beamen. Voor al in het afgelopen voorjaar kwam het stuiven van de grond voor op percelen, waarop men het voordien nog nimmer had waargenomen. Ook de zavelgronden beginnen hier en daar reeds onder het stuiven te lij den. Wel komt dit stuiven van het land niet in die mate voor als in het buitenland, met name in de Ver. Staten, waar geweldige oppervlak ten door het stuiven volmaakt waar deloos voor de cultuur zijn gewor den, doch wanneer er in ons land geen maatregelen tegen getroffen worden, zal het ook hier steeds er ger worden, met al de gevolgen die daaruit ontstaan. Belangrijk probleem Dat bovenstaand probleem er een van buitengewoon belang is, moge blijken uit het feit, dat ook in „Na tuur en Landschap", October 1948, aandacht aan deze zaak is geschon ken in een artikel van Dr. J. H. Westermann, over: ,,'s Werelds na tuurlijke rijkdommen en de toename van de bevolking", waarin hij er op wijst, dat wij met het oog op de sterk toenemende bevolking in de gehele Telefoonautomatisering Dure veren Onder voorzitterschap van de heer F. P. O. M. Koch vergaderde Woens dag de Kamer van Koophandel en Fabrieken in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Van de minister van Economische Zaken was goedkeuring ontvangen op de rekening over het jaar 1947. De voorzitter gaf een overzicht van een vergadering, de vorige week te Utrecht gehouden, van de voorzitters van de Kamers van Koophandel, met Dr. Jaspers, secretaris-generaal van de Belgische Economische Unie. Spr. zag de Beneluxj op het ogenblik meer als een „acte van geloof" dan als „een concreet geheel". Wat de financiële toestand betreft is nog niet veel bekend. Hoe het, wat Neder land betreft, zal moeten, weet spr. nog niet. Nederland kan nu een maal niet blijven lenen en dan is de Indische kwestie een zwarte scha duw. Wij zullen daarom alles moe ten doen om niet de zwakste partij te zijn in de Benelux. Openstelling telefoon Zierikzee Vervolgens kwam aan de orde een voorstel om bij het Hoofdbe stuur der P.T.T. pogingen in het werk te stellen om te komen tot een spoedige automatisering van de te lefoon in de afgelegen Zeeuwse ge bieden. In verband hiermede werd voorgesteld bij de begroting een be drag van f 200 te voteren, ten be hoeve van het Comité Openstelling Telefoon te Zierikzee. De algemeen secretaris, de heer A. S. de Jonge, wees er op, dat bij meer dan 500 abonné's het Rijk 50 der kosten van de openstelling des nachts voor zijn rekening neemt. Bij minder dan 500 abonné's is dit slechts 25 In Zierikzee zijn er 376 abonné's. De overige kosten komen voor rekening der abonné's. Indertijd heeft de toenmalige minister Neher toege zegd, zo vlug mogelijk te zullen Mijnhardt's Zenuwtabletten ,a helpen U er overheen. overgaan tot automatisering der af gelegen Zeeuwse gebieden. Deze toezegging moet thans opnieuw de regering in herinnering worden ge bracht en er moet worden aange drongen op automatisering bij voor rang. De heer Blommaert was van me ning, dat het geven van f 200 voor Zierikzee een precedent schept. In Hulst b.v. is de situatie dezelfde. Spr. stond op het standpunt dat deze kosten door de P.T.T. zelf moeten worden gedragen. De heer de Jonge ontkende dat het hier een prece dent betreft; terwijl de voorzitter betoogde dat principieel de verplich ting tot betaling bij de P.T.T. ligt. Er moet hier echter in het belang van het economische leven worden gesteund. Het nieuwe kantoorgebouw De heer de Jonge gaf hierna een overzicht van de stand van zaken t.a.v. het nieuwe kantoorgebouw der Kamer aan de Seisdam te Middel burg. Er bestaat hoop dat het ge bouw dit jaar nog in gebruik zal kunnen worden genomen. De kos ten, begroot op f 65.000, zullen ech ter aanmerkelijk worden overschre den en worden nu geraamd' op f 100.000, waarvan f 80.000 voor het gebouw zelf en de rest voor de in richting. Uitvoerig werd hierover nog van gedachten gewisseld. Een compromis-voorstel van de heer de Jonge tot het inschakelen van de Raad van Bijstand, voor advies over verdere verbouwing enz., werd ver worpen, omdat het hier zuiver een taak van het bestuur betreft. Bij de rondvraag vestigde de heer Steutel de aandacht op de dure ta rieven voor de veerverbinding met Schouwen-Duiveland. Baron Collot d' Escury meende dat de Provincie niet coulant is wat betreft het geven van reductie op de tarieven. De heer Roose achtte instelling van spe ciale tarieven voor het vrachtver voer noodzakelijk. Hierna sluiting. wereld, zuinig met onze cultuur grond moeten zijn en deze door de z.g.n. erosieverschijnselen, waaron der ook het stuiven gerekend wordt, niet moeten laten verminderen. De schade door deze verstuivingen veroorzaakt, is vaak niet gering. Im mers, het deel van de grond dat ver stuift, is meestal het waardevolste deel van de grond, n.l. de humus, die lichter weegt dan klei- of zand- deeltjes. Verder waait met deze hu mus ook een belangrijk deel van de reeds gezaaide kunstmest weg, om dat deze voornamelijk in de boven ste laag van de grond aanwezig is. Nog erger wordt de schade, wan neer op een dergelijke akker reeds een gewas gezaaid is, dat al of niet bovenstaat. Ook in het meerdere of mindere mate volstuiven van grep pels en sloten, waardoor deze min der goed functioneren, is een nadeel dat zeker niet uit het oog verloren mag worden. Achteruitgang van grondstructuur De toename van het stuiven der gronden wordt algemeen geschoven op de achteruitgang van de struc tuur van onze gronden, vooral ge durende de laatste 50 jaar. Deze achteruitgang komt slechts langzaam tot stand, doch als de structuur een maal bedorven is, komen de ver schijnselen regelmatig terug en kost het zeer veel moeite deze slechte structuur weer te herstellen. Vele bodemdeskundigen nu wijten deze achteruitgang van de structuur aan het te weinig gebruik van organi sche meststoffen en het te veelvul dig gebruiken van kunstmeststoffen. Welke maatregelen kunnen we nu nemen, teneinde de percelen die neiging tot stuiven hebben, daarvoor te behoeden? In de eerste plaats moeten we deze percelen met or ganische mest: stalmest, compost of groenmest, weer een betere struc tuur trachten te geven. In de tweede plaats moeten deze gronden in het voorjaar zo grof mogelijk gehouden worden, dus bij droogte niet slepen of rollen en in de derde plaats moe ten we trachten de windkracht te breken, door eventueel aanplanten van houtwallen. We weten wel dat deze laatste bezwaren meebrengen, doch zij kunnen meehelpen onze grond voor verstuiven te vrijwa ren. In dit verband zouden wij er op willen wijzen om maar niet voetstoots een houtkant op te ruimen, omdat men meent daan nadeel van te hebben. In onze omgeving worden vaak houtkan ten gekapt en wallen geslecht en vervangen door een afscheiding met draad. Vaak is deze handelwijze volkomen fout. De draadafscheidin gen breken de windkracht niet en werken daardoor het stuiven vaak in de hand. Toenemende verstuiving verwacht Tenslotte willen we als onze me ning uitspreken, dat wij verwachten dat het stuiven van gronden in W.- Schouwen nog zal toenemen, omdat er grote kans bestaat dat onze gron den steeds droger zullen worden, in verband met de diepere ontwate ring van de polder Schouwen, waar door het water uit onze omgeving sneller en beter zal worden afge voerd. Dit zelfde verschijnsel heeft zich ook in Limburg voorgedaan, waar lager gelegen jonge ontginnin gen werden ontwaterd, ten koste van hoger gelegen oude cultuurgron den daar dicht bij, die daardoor gingen stuiven. In het bovenstaande hebben wij slechts enkele kanten betreffende dit voor land- en tuinbouw van Wes telijk Schouwen zo belangrijke pro bleem naar voren gebracht, dat ze ker de aandacht verdient van alle bodemgebruikers, opdat zo nodig en mogelijk, tijdig maatregelen geno men kunnen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7