HET HERSTEL EN DE UITBREIDING VAN HET VLIEGVELD „HAAMSTEDE" Gemeenteraad Renesse SPORT VOETBAL bedrag hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland thans aan de Provin ciale Staten een voorstel ingediend het College te machtigen deel te nemen in het Maatschappelijk kapi taal van de op te richten N.V., tot een bedrag van ten hoogste f 35.000 en voorts een overeenkomst te slui ten inzake dekking van de even tuele verliezen op de exploitatie van bedoeld terrein. Een en ander op voorwaarde echter dat door de be langhebbende gemeenten op Schou- wen-Duiveland tot een gelijk bedrag wordt geparticipeerd. Dit voorstel zal op 14 December a.s. door de Pro vinciale Staten worden behandeld. Het ligt in de bedoeling dat de gemeente Haamstede haar vliegveld en parkeerterrein ter grootte van plm. 40 H.A. met platvorm, aan de op te richten N.V. verkoopt en daar door in staat is het haar destijds voor de aanleg van bedoeld vliegveld door de Provincie verstrekte rente loos voorschot pro resto groot 21060 gulden, terstond af te lossen en te vens deel te nemen in het Maat schappelijk kapitaal van de N.V. Mogen alle gemeenteraden van Schouwen-Duiveland het grote al gemeen 'belang inzien dat ons ge- isoleerd eiland heeft bij een behoor lijk geoutilleerd vliegveld en bij aansluitingen op het binnenlands- en internationaal luchtverkeer! Wat betreft de plannen tot ver betering van het vliegveld zij ten slotte nog opgemerkt, dat het in het voornemen ligt van de Rijkslucht vaartdienst het terrein te vergroten van 36 H.A. tot plm. 100 H.A., waar bij rekening wordt gehouden met drie startbanen ter lengte van resp. 1280, 900 en 750 meter. Het stations gebouw-restaurant zal geheel wor den gerestaureerd en dient tevens te worden uitgebreid voor het on derbrengen van de stationsdienst, douane, havendienst en Meteo. Mogen de uitgebreide herstelwerk zaamheden, die onder leiding van de Rijkswaterstaat zullen worden uitgevoerd, een dermate vlot verloop hebben, dat het vliegveld vóór het zomerseizoen 1949 en voor de fees ten in verband met het 1100-jarig bestaan van de stad Zierikzee, weer in exploitatie genomen kan worden. schoolgebouw wordt geraamd op f 40.090f 50.000, met gebruik van oud materiaal. Indien hiervoor Rijks- steun verleend wordt, gaat ide Raad' er mee aecoord om het schoolge bouw te doen verplaatsen. De heer de Rota- merkt op, dat ide Kerkeraad, een unieke kans gemist heeft om1 ©en nieuwe consistorie te bouwen. Toen de nieuwe pastorie gebouwd, werd destijds, is bovendien nog de overtollige grond verkocht. Wat subsidiëring van .reparatie kerkdak betreft, kan medegedeeld wonden, dat de Raad hiervoor, reeds een be drag beschikbaar stelde. Thans blij ken de kosten aanmerkelijk hoger te zijin, waardoor een extra subsi die van 12 pet. van f 41459 ten laste der gemeente zou komen. De kosten herstel ramen en binnenwerk worden geschat op f 20.000. De ge meenteraad is in principe voor sub sidie, mits de bijzondere uitkerin gen van het Rijk aan de gemeente dienovereenkomstig verhoogd wor den. De gemeente zelve heeft geen geld. De restauratie van de kerk toren, is idioioa* een architectenbureau geraamd op- plm. f 100.000. In 1938 is reeds tot restauratie besloten. In 10 jaar is de toren zeer .verslech terd, en om te voorkomen, dat het monument totaal verloren gaat, kan de restauratie niet langer uitgesteld worden. Niettegenstaande deze som bere voorspellingen zijin enige der raadsleden ide mening toegedaan, dat de toren :er over 100 jaar nog wel zal staan, hetzij enigszins ver weerd. B. en W. stellen voor om tot restauratie der toren over te gaan. De Raad, uitgezonderd de heer Hogerland, gaat hiermede aoeoord, mits dit met Rijkssteuin geschiedt, en de bijzondere uitkering van het Rijk aan ide gemeente dienovereen komstig verhoogd wordt. De res tauratie van kerk, toren en ver plaatsing der school hebben de vol le aandacht van Ged. Staten. Vol gende week zullen het college van Ged. Staten en de heer Commissaris der Koningin een en ander in ogen schouw kómen nemen en verdere beslissingen nemen. Een voorstel van B. en W. tot het invoeren van een straatbelasting, op voorschrift van de betrokken minis ter, aangezien anders geen bijzon dere uitkeringen meer aan de ge meente gedaan worden, wordt door de Raad aangenomen. Deze belas- ting bedraagt 6 pet. voor gebouwd eigendom. Bewoners van Stoofweg en gedeeltelijk de SCharervdijkse weg betalen 1,8 pet. Diverse pensioen grondslagen van ambtenaren wor den inader vastgesteld. Eep voor stel van B. en W. tot het besluiten de vaststelling van de pensioen grondslagen der ambtenaren over te dragen aan B. en W. wordt aan genomen met 6 stemmen tegen 1 (Hogerlnad). In een der voirige vergaderingen, had de heer Westhoeve een voor stel ingediend om, gezien de hoge onderhoudskosten, de begraafplaats in tweeën te splitsen. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen, dat een splitsing der begraafplaats niet ge wenst is, en wensen het onderhoud aan te besteden. Na ampele bespre king gaat de Raad hiermede ae eoord. Voorts wenst de Raad, dat het toezicht op de gemeentewerk man op andere wijze zal geschie den, dan thans het geval is, waar mede B. en W. instemmen. Voorstellen tot financiering De plannen tot verbetering van het vliegveld, dat thans nog eigen hom is van de gemeente Haamstede, zijn thans zo ver gevorderd, dat bin nenkort zal worden overgegaan tot oprichting van een „N.V. tot Aan leg en Exploitatie van een Lucht vaartterrein in de gemeente Haam stede". Het ligt in de bedoeling dat in deze N.V. zullen participeren: het Rijk, de Provincie Zeeland, en de belanghebbende gemeenten op Sch.- Duiveland. Wat betreft het investeringsplan, kan het volgende worden medege deeld. Volgens een voorlopige ra ming zullen de totale kosten bedra gen f 417.000. De kosten, verbonden aan het voor landen en opstijgen van vliegtuigen gereed maken van het terrein, waar onder vallen de eventuele kosten voor egalisatie en drainage, aanleg van startbanen, rij banen en opstalplaatsen voor vlieg tuigen, alsmede de afwatering daar van, komen geheel ten laste van het Rijk (100 Rijk). In totaal worden deze kosten geraamd op' f 161.000. Alle overige kosten, waar onder vallen de kosten verbonden aan het verkrijgen van de benodigde gron den, het aanleggen en inrichten van opstallen, waar onder het stations gebouw, het aanbrengen van ver lichtingen, het plaatsen van afras teringen, de outillering van het ter rein en het fourneren van het be nodigde bedrijfskapitaal, komen voor gezamenlijke rekening van het Rijk en het Gewest in de verhouding resp. 3 1 (75 Rijk en 25 Gewest). Hiervoor wordt geraamd een bedrag van f 256.000, waarvan het Rijk der halve f 192.000 voor zijn rekening neemt en het Gewest f 64.000. In een eventueel exploitatiever lies, dat voorlopig geraamd wordt op f 8500 per jaar, zal in dezelfde verhouding worden bijgedragen. Volgens het investeringsplan be draagt derhalve het totaal bedrag in aandelen dat voor rekening van het Rijk komt f 353.000 en voor „Zeeland" f 64.000. Voorstel aan Provinciale Staten In verband met laatst genoemd Beplanting dorpsplein. Restau ratie kerk en toren. Verplaatsing school? Invoering straatbelasting. Onderhoud begraafplaats wordt aanbesteed. Woonruimte-commis sie herkozen. Woensdag vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van burgemeester Scholder. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven van de heer de Komter, waaruit blijkt, dat een con cept uitbreidingsplan binnenkort aan de gemeente zal worden toegezon den. Jinzake een schrijven van de polder „Oosteran Ban", inzake ver breding weg duikerMoolweg, w ordt besloten hierover in. nader over leg met het Polderbestuur te tre den. Aangezien gewone verhuur in strijd is met art. 26 en 106 van de gemeentewet, geven Ged. Staten in overweging om de woning B 245a tot ambtswoning voor de secretaris te bestemmen. Het voorstel van B. en W. in deze, wordt m.a.s. aan genomen. Uit de besprekingen over beplanting van het dorpsplein, kan medegedeeld worden, dat de Ge meente geen toestemming gekregen heeft, om1 rij bomen, staande aan de Kromme Reeke, te doen rooien. Het Staatsbosbeheer acht deze van te grote waarde voor de aankleding van het dorp. Volgens deze instan tie is de iepenziekte, die thanis heerst onder de op het dorpsplein staande bomen, niet meer te ke ren, 10 bomen mogen thans ge rooid worden. De Raad heeft al verzocht de 2 rijen bomen, staande langs de Lange Reeke te mogen laten rooien, waarop mog geen be richt is ontvangen. De Raad stelt zich voor deze 2 rijien met linden te doen beplanten, waardoor ide herbeplanting van het dorp systema tisch geschiedt. Het heeft weinig zin, om op de elk jaar openvallen de plaatsen bomen te planten: van een geheel zou dan absoluut geen sprake meer zijn. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een aanvullende verordening op de heffing van gel den voor het verstrekken van in lichtingen uit het bevolkingsregis ter ©n verblijfregister der gemeente wordt aangenomen. Zo ook een voorstel van B. en W- tot verlang ing van de rekeining-courant over eenkomst met de B.ank der Neder landse Gemeenten en ©en voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening ad f 11.100, met de zelfde Bank voor verbouw wonin gen naast het gemeentehuis.. Over de restauratie van kerk en toren, alsmede de aanvrage voor subsidié wordt langdurig van ge dachten gewisseld. De Kerkvoogdij en de restauratiecommissie stellen zich voor de school te doen ver plaatsen en op die plaats het oude koor weer op te bouwen, hetgeen dan dieast kan doen als consistorie. Financiële bezwaren zijn hier zeker tegen aan te voeren. Een andere instantie acht de verplaatsing der school niet urgent. Wat inwoneraan tal betreft groeit de gemeente Re- nesse. Met een aantal van 121 leer lingen zal mettertijd een vierde lo kaal gebouwd moeten worden. Voor het bijbouwen van een dergelijk lo kaal aan het thains in gebruik zijn de, voelt de Raad niets. Ook niet om dit afzonderlijk elders te bou wen. De verplaatsing van het Tot leden der Commissie Woon- ruimtewet 1947 worden de heren J. Berrevoets, N. Beije, J. W. de Jonge, Z. Rozeaboom em J- Stevens© herkozen, terwijl tot plaatsvervan gende leden gekozen worden de heren Mr. Overbosch en S. Ros molen. Eerst was een voorstel van B. en W. om de thanis zitting heb bende heren en bloc te herkiezen aangenomen met 52 s'c. (deRooen Hogerland), doch doordat het voor stel niet met alg. stemmen aange nomen werd, was een vrije verkie zing noodzakelijk, met het resultaat, dat de commissie toch ongewijzigd werd herkozen. Bij de rondvraag informeert de heer Hogerland naar het snoeien van de wegen. De Raad is vian oordeel, dat het dringend gewenst zou zijn, dat de betrokke nen, zulks ter behoud van natuur schoon, in de wintermaanden snoei en, daar anders in de maand Mei, waarin de verplichte snoei'ing moet geschieden, het jonge groen afge kapt wordt. Op zijn vraag, waarom het plantsoen in de Wilhelminaweg nog niet op eenvoudige wijze is af gerasterd, waartoe reeds eerder was besloten, Wordt medegedeeld, dat dit ook in orde komt. Ook de andere raadsleden zijn er van over tuigd, dat het plantsoen zonder af- drading teveel te lijden heeft. De waarde ervan schijnen sommigen maar niet te willen beseffen. Voorts vindt de heer Hogerland de huur prijs voor de nieuwe arbeiderswo ningen te hoog. Hem wordt mede gedeeld, dat de huuir bepaald wordt door het Ministerie en thans ge taxeerd is op f 6 tof f 5,50. Ander© raadsleden delen dit standpunt evenwel niet. De heer v. Klooster zegt, dat voor de oorlog ide huur prijs lager was, doch dat ook id* lonen'destijds veel lager waren. De verhouding is dus ongeveer hetzelf de gebleven. De heer Stevens© zegt, dat als de bewoners in ide zomer ©en kamer verhuren bijvoorbeeld, dit toch ook weer inkomsten voor hen zijn, terwijl deze Woningen, in vergelijking met wat elders ge bouwd is, toch ook gezien kunnen worden. De heer de Roo zegt, dat deze woningen niet economisch in gericht zijn. Voorts vraagt hij of bewoners, die ©en. varkenshok wil len neerzetten, hiervoor toestem ming krijgen. Hiervoor zal toestem ming gegeven worden, al zou de heer v.. Klooster gaarne zien, dat de mest elders opgeslagen werd. De heer Dalebout heeft enige wensen inzake verkeersverbindingen, die d© voorzitter met de betrokkenen zal bespreken. Hierna sluit de voorzit ter om half twee de vergadering. Zierikzee IR.C.S. I. Voor de a.s. Zondag te spelen wedstrijd tegen RQS| I is het eerste elftal van Zierikzee ais volgt sa mengesteld: A. Hage d.; J. Reiraem en 3. Rossen a.; J. L. de Hooge, J. J. Dogger en J. de Witt m.; H. ten Haaf, I. Haverhoek, C. Krelloo, C. v. d. Westen en A. Koster v., ter wijl de gasten vermoedelijk ver schijnen met: M. Dellebeke d., P. Wanjon en F. Melse a.; J. Keule- mans, C. Janse en A. de Kam m.A> Leeman, J. v. d. Dries, P. Hep- drikse, J. Keulemans II en A. Ver- maat v. Gezien de onverwachte, grote ■overwinning op Zeelandia zou men geneigd zijn Zierikzee een gemak kelijke overwinning te voorspellen, maar onderscnatting zou wel eens onaangename gevolgen kunnen heb ben. RCS, hoewel ongeveer onder aan de ranglijst bungelend, is altijd' nog een ploeg waarmede rekening moet worden gehouden. Als Zie rikzee evenwel speelt voor wat het waard is, is zij wel in staat de Leide punten te veroveren. SCHEEPVAARTBERICHTEN ZIERIKZEE. Uitgeklaard: 11 November m.s. „Abro" te Gronin gen, m.s- „Audaeio" te Oversehie. 12 November m.s. „Maystar" te Montreal. Alle schepen geladen met uien voor Engeland. De ex-Japanse premier Tojo en 6 andere voormalige Japanse leiders werden tot de strop veroordeeld; 18 andere leiders werden tot langdu rige of levenslange gevangenisstraf veroordeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5