FINLAND... LAND VAN 60.000 MEREN De eerste ballonvaarder WIST U DiAT ide eerste Necler- Imader, die een luchtreis maakte, een Rotterdammer was? Hiet was een zekere meneer Hopman, die zo stoutmoedig was om zich in een luchtballon te wagen. Nadat hij het ©erst in Amsterdam had gepro beerd, in Juli 1804, hetgeen mislukte, iwaagde hij ean 2e poging, ditmaal met meer succes, iin Rotterdam in September van hetzelfde jaar. „Die Rotterdammer" van 29 September meldt hieromtrent: „De heer A. Hopman maakt ten spijt1 v'an las ter en inijd een luchtreis, wat nog nimmer ean onzer landgenoten ge daan heeft. (Te Amsterdam mislukte hem iin Juli de onderneming). Op iwegen, torens, en daken staan dui zenden te wachten. Tot ean aan merkelijke hoogte gekomen werpt hij een aantal exemplaren vlan een vers naar beneden, waarvan de vier laatste regels zijn: Hier drijve ik, schoon miskent, hoog boven en verheven Verloot bij Amstels Volk, onschuldig naam en eer, Doch vinde in Rotte-stad, ook met gevaar van 't leven, Mijn naam, mijd roem, mijin eer, gezondheid alles weer. Hij daalt in de nabijheid! vfani Schiedam en komt in een sloot te recht; de ballon stijgt daarna, zon der bem, weer op en is later op de buitenplaats Bakkershagen onder Wassenaar neergekomen." De export naar Amerika De Nederlandse regering heef t aan Ide E.C.A. een plan voorgelegd, vol gens hetwelk de Nederlandse do vie- zenvoorschriften worden [gewijzigd om de uitvoer naar de Verenig|die Staten aan te moedigen. Men Wlil ide Nederlandse exporteurs in de gelegenheid stellen om vijf procent van de opbrengst aan dollars voor eigen gebruik te behouden. Die dol lars zouden dan niet inNederland kunnen worden verkocht, maar kun nen worden gebruikt voor het aan schaffen van goederen in de Ver enigde Staten of andere landen wel ke tot het dollargebied behoren. De exporteurs zouden zelf mogen be palen welke goederen zij met hun dollars willen kopie® voioir invoer in Nederland. Richtprijzen voor de nieuwe oogst Minister Mansholt heeft op Vra gen van het lid van de TWeejie Kamer, ide heer Den Hartog, be treffende de vertraging in de vast stelling van richtprijzen voor de oogst 1949, o.m. geantwoord, dat hij in de memorie van antwoord op Ide begroting van zijn departement, Welke eerstdaags zal verschijnen, pp het gehele probleem van het prijsbeleid uitvoerig zal ingaan. De minister stelt zich voor een prijs regeling te ontwerpen, welke van meer beweeglijke aard zal zijin idan het tot dusverre gevolgde sys teem van garantie- of richtprijzen. De indeling van het bouwplan zal, evenals dat is geschied bij de prijs stelling voor koolzaad, door speci ale prijsstellingen kunnen worden beïnvloed. Oneerlijke grenskommiezen Twee grenskommiezen van de grenspost Nieuwenhagen hebben zich voor de Maastrichtse rechtbank te verantwoorden gehad wegens on eerlijkheid. Een smokkelaar hadden zij opgave verstrekt van uur en plaats, dat een bepaald gedeelte van de grensstrook onbewaakt was, zo dat de smokkelaar goederen uit Duitsland kon laten binnenkomen. De grenskommiezen hadden echter andere plannen: zij gingen die be wuste avond er op uit, en toen de smokkelaars aankwamen joegen zij ze met geweerschoten op de vlucht. Een van de pungels was wegge gooid en de kommiezen eigenden zich die toe. Er zaten enkele hon derden Duitse schakelaars in, welke zij te eigen bate verkochten. Tegen de oneerlijke kommiezen, S. Z. en Zw. O., werd door het O.M. resp. zes en vier maanden gevan genisstraf geëist, terzake diefstal en verduistering. Tegen de koopman P. J. H. M. en de assuradeur J. H. V., beiden uit Nieuwenhagen, werden geldboetes gevraagd van f 200, ter wijl de invalide mijnwerker-smok kelaar W. P. uit Ubach over Worms, die de kommiezen had verleid met het geven van steekpenningen, drie maanden tegen zich hoorde eisen. Msiütïiiitü sv - In verschillende Franse mijnen is de kolenwinning onmogelijk gewor den, daar de mijngangen zijn onder gelopen, toen de veiligheidsploegen hun posten verlieten. In het Loire- bekken zijn verschillende schachten van de Pigeot-mijn te Montrambert gesloten, daar de kolenproductie niet voldoende was om de kosten te dekken. Voorbereidend onderwijs in Zeeland Naar aanleiding van een in Zee land gehouden enquête naar de toe stand van het voorbereidend onder wijs, heeft de „Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk" een uitvoerig rapport samen gesteld, waarvan de conclusies lui den dat in het volgende moet wor den voorzien: 1. de vaak zeer onvoldoende huis vesting en inrichting der scholen; 2. het ontstellend groot tekort aan gediplomeerde leerkrachten; 3. de onvoldoende salariëring; 4. de onvoldoende en ongelijke subsidiëring door de gemeentebe sturen; 5. de wenselijkheid aan het ver lenen van gemeente-subsidie voor waarden te verbinden; 6. de noodzaak voor de besturen de financiële basis der scholen te verbreden door het winnen van do nateurs, houden van bazars, etc. In het Alfred-ziekenhuis te Mel bourne heeft men uit de hartslag ader van een 19-jarig meisje een gedeelte van vier centimeter ver wijderd, zonder de bloedcirculatie te doen stagneren. De chirurgen ver geleken de operatie met het „ver stellen van een tuinslang zonder de kraan af te sluiten". Te San Antonio (Texas) hoorde een rechter zich door een andere rechter veroordelen tot drie dagen gevangenisstraf wegens belediging van het Hof. De veroordeelde had namelijk zijn collega nog niet als benoemd willen erkennen en des wege geweigerd op het tijdstip van aflossing zijn zetel voor hem in te ruimen. Prinses Wilhelmina heeft eein bezoek gebracht aain de tentoon stelling „Limburg zoels ge het nog niet kent." De tentoonstelling werd juist voor de laatste dag te Arn hem gehouden. Zij gaat nu verder het land door. Een stoeringetogen volk in Noord-Europa De reis naar Finland moge moei lijk zijn, zij is bijzonder schoon. Dit was de strekking van de eerste op merking, die de heer A. Ringelberg, Directeur van de Zendingsschool te Apeldoorn, maakte, in zijn bijzon der belangwekkende causerie, op de personeelsavond van „Zeelandia" Donderdag 11 November j.l., in de bovenzaal van het „Huis van Nas sau". Eenmaal in Zweden aangeko men, voert de reis per luxe passa giersboot langs de met scheren be zaaide kust van Zweden naar de haven Abo. Deze tocht langs de Zweedse kust duurt vier uur en voert van de ene verrassing in de andere. De eilandjes, die met kwis tige hand langs de kust zijn ge zaaid, zijn bedekt met loofbossen en vooral bij zonsondergang tovert het late licht wonderschone effec ten op het landschap, dat overtrok ken schijnt te worden met een blauwig waas. De klippen en eiland jes vormen een grote moeilijkneid voor de scheepvaart. Hierin is ech ter voorzien, door het plaatsen van ontelbare kustliehtjes, die ieder voor zich een apart gekleurd licht uit stralen. In Abo aangekomen valt het op, dat alle huizen in de stad van hout zijn gemaakt. De Finnen preferen hout boven steen. Slechts z.g.n. blokwoningen zijn in zwang, „want in stenen huizen wordt men ziek", zegt de Fin. In het plaatse lijk museum van Abo hangen nog vele schilderijen van adelijke per sonen, voorzien van zuiver Neder landse namen, een bewijs, dat ons land met Finland in vroeger jaren nauwe betrekkingen onderhield. Finland is groter dan Groot-Brit- tannië en Ierland, doch slechts dun bevolkt. Op deze reusachtige opper vlakte wonen slechts vier millioen mensen. Een groot deel van de na tionale bodemoppervlakte echter wordt ingenomen door de 60.000 meren, die het land rijk is. Deze variëren in grootte zeer sterk. Som mige zijn zelfs 200 km lang. Het land is verder overdekt met reus achtige bossen, die de nationale rijk dom van het land uitmaken. Hon derden kilometers kan men met de trein reizen, door deze eindeloze wouden, die meestal bestaan uit berkenbomen, die, in tegenstelling met de ten onzent bekende berk, zeer grote afmetingen kunnen aan nemen. Een grote gletscher Feitelijk is Finland een grote gletscher, hetgeen ook blijkt uit de talloze stenen, die zich in de bodem bevinden. Overal treft men een overvloed van stenen aan, waarte gen vooral de Finse boer voortdu rend vechten moet. Deze steenach tige grond eist uiteraard een aparte landbouwmethode. Met een moderne ploeg of eg kan de boer er niets uitrichten. Hij gebruikt een zelfge maakte ploeg van berkenwortel, die bijzonder taai is, maar dan ook mee geeft bij het omwerken van de steenachtige grond. De bossen con trasteren fel met het inktzwarte wa ter der meren, die over het alge meen zeer diep zijn. De treinen in Finland vormen een spiegel van de armoede des lands. Zij zijn vuil, slecht geventilleerd en primitief. Zij worden met hout gestookt. Hout vormt uiteraard het a.b.c. van het Finse leven. Het vormt hét export artikel, al of niet bewerkt, het is de huisbrandstof, de bouwstof, ter wijl vele houtverwerkende indu strieën het economische leven schra gen. Helsinki, de hoofdstad, is, in te genstelling met andere steden, een moderne plaats, die met Zürich, Stockholm of Den Haag zou zijn te vergelijken. De Finnen zijn een gastvrij volk, dat momenteel tegen over vreemdelingen liefst de En gelse taal gebruikt, voorzover zij deze machtig zijn. De Finse taal is bijzonder moeilijk. Elke klinker wordt apart uitgesproken en elke overeenkomst met de Westerse talen ontbreekt. Sommige delen van Fin land grenzen aan de Sovjet-Unie. Het „pleit" echter voor de kwaliteit van het ijzeren gordijn, dat de grens bewoners al even weinig van het ge heimzinnige Rusland af weten, als de bewoners der West-Europese lan den. De vrouwen zijn gewend veel en hard te werken. Zelfs de zware karweien, waarvoor elders mannen worden gebruikt, zijn daar gereser veerd voor de dames, die hun werk echter met optimisme verrichten. Momenteel ontbreken de mannen in het stads- en dorpsbeeld. Deze zijn voortdurend bezig in de bos sen met houthakken, zodat het land zal kunnen voldoen aan de zeer zware vredesvoorwaarden die Rus land stelde. Zodoende is het merendeel der mannen tot verplichte houthakkers geworden. Zij leiden dit leven ech ter niet met grote tegenzin. De Fin is al blij, dat hij nog in vrede en vrijheid mag leven, na de bange oor logsjaren, die veel van de energie hebben gevergd. Tenslotte is het alternatief: „Als de Rus maar bui ten de grenzen blijft". Op dit punt zijn zij gelijk aan de vrouwen, die stoer zijn gebouwd en niets gemeen hebben met de luxieuse vrouwtjes, die er in overig Europa nog volop zijn.. Een woningprobleem bestaat er niet in Finland. Als een paar wil huwen, bezoeken zij verschillende boseigenaren, van wie zij een of meerdere grote dennenstammen ont vangen. Weigeren zou hier een on- vergeefelijke zonde tegen de onge schreven wetten des lands beteke nen. Zijn er eenmaal voldoende bo men bij elkaar, dan bouwt de Finse man zijn huis zelf. Reizen door de bossen Vooral het reizen door de bossen eist veel van de mens. Het land is voor het grootste deel van het jaar bedekt met sneeuw. De Fin is ove rigens wel ingesteld op het harde klimaat. Hij is gekleed in pelsjas en muts en draagt speciale laarzen, met opgekrulde punten, die voor het lopen in de sneeuw zeer practisch zijn. Verder gaat de tocht per slee wagen, een „amphibisch" vervoer middel, dat zowel kan rijden en als slede worden gebruikt. Het rei zen per sleewagen is een bezoeking, want door de slechte wegen wordt de reiziger soms in de sneeuw ge worpen en stuift de door de paarden opgeworpen sneeuw onophoudelijk in het gezicht. Over het algemeen is het leven in het binnenland zeer primitief. De boerderijen bestaan niet uit een, maar uit verschillende gebouwen. Voor elk onderdeel van het bedrijf is een apart gebouw neergezet. In het midden van het woonvertrek be vindt zich de grote sleekachel, waar op het gezin slaapt. Uitsluitend op strozakken, want bedden in de ge wone zin des woords zijn in Finland onbekend. Boven de oven hangt ook het brood, dat slechts eenmaal per jaar wordt gebakken. Het is zeer duurzaam. In Finland is het schom melen een vaderlandse gewoonte. In de grote schommel buiten worden de nieuwtjes van de dag besproken en ook in de huizen bevinden zich enkele schommelstoelen. Een soort veenbessen worden in massale hoe- velheden gegeten. In de bossen groeien deze rode bessen overvloe dig en zij vormen de vitamineleve- ranciers voor de bevolking. Een on misbaar onderdeel van de huishou ding vormt de z.g.n. sauna, het Fin se stoombad, het gebruik waarvan de gast als vriendelijke geste wordt aangeboden. De heer Ringelberg, die Finland uit hoofde van zijn zendingswerk zaamheden vaak bezocht, gaf ver der nog tal van bijzonderheden over het sympathieke Finse volk, dat in het hoge Noorden een hard, maar daarom niet minder gelukkig leven leidt. De Finnen zijn flegmatiek en zullen zeker de na-oorlogse moei lijkheden te boven komen. Het is een gehard volk, dat speciaal de laatste jaren veel heeft geleden, maar dat desondanks goedig, vrien delijk en behulpzaam is gebleven. D; opmerkelijke causerie werd be sloten met de vertoning van een aantal lantaarnplaatjes, waarbij door deze kenner van het land, nog me nig Fins nootje werd gekraakt. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse Tweede lijst f 25.000: no. 16832. f 5.000: no. 14783. f 1.500: no. 8159. f 1.000: nos. 7017, 19901. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2