ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Tegenstrijdige berichten rond onderhandeiingen met Djocja De Gautle zou stembusoverwinning uitbuiten Zes mogendheden-conferentie te Londen Franse kabinetscrisis verwacht ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 Na. 16048 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 nun, (4 regels) f 1.— per stuk. Nederland wil nog praten Sommige berichtgevers zijn van mening, dat de verhouding Neder land-Republiek volledig op het dode punt is gekomen. Het kabinet zou t.a.v. de verder te volgen gedrags lijn niet op hetzelfde standpunt staan, terwijl een eventuële opmars naar Djocja mede punt van over weging zou zijn. De officiële be richtgeving meldt daarvan evenwel niets. De Republikeinse minister van Voorlichting, Natsir, heeft zelfs voor de radio medegedeeld, dat er in principe door de beide partijen over eenkomst is bereikt, om de politieke besprekingen te hervatten. Als be middelaar zou de Commissie van Goede Diensten optreden. Het oor spronkelijke plan van het C.G.D.- lid Cochran zou, geponeerd als offi cieel voorstel, als basisprogramma dienen voor de onderhandelingen. Natsir ging in zijn beweringen zelfs zover, dat hij de mening uitsprak, dat de onderhandelingen, eenmaal hervat, geen lange tijd meer zouden vergen. Over het tijdstip waarop de onderhandelingen kunnen beginnen, werden geen mededelingen gedaan. Wijzend op het labiel karakter van de toestand, waarschuwde Natsir voor een overdreven pessimisme, zo wel als voor een te groot optimis me. Merkwaardig is het evenwel dat de Nederlandse regeringsvertegen woordiger, minister Stikker, bij zijn vertrek uit Batavia met geen woord heeft gerept over het eventueel her vatten van de onderhandelingen met de Repupbliek. Anderzijds was minister Stikker van mening, dat er nog een mo gelijkheid bestaat tot overeen stemming te komen. Z.E. was van mening, dat er de laatste dagen een lichte verbetering in de toestand is ingetreden. Minister Stikker achtte evenwel intensief overleg met het Kabinet noodzakelijk. Het eerste bezoek droeg een informatief karakter. Mi nister Stikker zal in ieder geval aan het Kabinet kunnen rapporteren op welke standpunten de beide partijen staan. Berlijn naar de Algemene Vergadering In U.N.O. kringen is men nog al tijd bezig de Berlijnse man op de been te helpen. Er worden thans pogingen in het werk gesteld, de kwestie van de agenda van de Vei ligheidsraad af te voeren en voor te leggen aan de Algemene Verga dering. Het initiatief voor dit plan De zesmogiendhedenicoinferientiie over het Ruhrgebied is in Londen be gonnen. Alphaad, de Franse ver tegenwoordiger, begon met ©en her- haling te geven van de protesten van zijn regering tegen het Brits- Amerikaanse besluit om de Duit sers meer zeggenschap1 in het Ruhr gebied te geven. Hiet werk van de conferentie is beperkt tot de opstelling van ge detailleerde voorwaarden voor de oprichting van ©en internationaal gezagsapparaat voor het Ruhrgebied zou uitgegaan zijn van de Austra lische minister van Buitenlandse Za ken, Dr. Evatt, die gewend is zich niet bij mislukkingen neer te leg gen, maar iedere mislukking vormt voor hem een spoorslag het opnieuw te proberen. Men moet weten, dat onlangs een Mexicaanse resolutie strekkende tot oplossing van het probleem, door de Assemblee werd aangenomen. Deze resolutie wil de voorzitter van de Assemblee nu weer ge bruiken als uitgangspunt voor nieuwe besprekingen in U.N.O.- verband. Op de Grote Vier zal andermaal een beroep worden gedaan de geschillen bij te leg gen. Het ligt in het voornemen een commissie van vier te be nemen om het geschil te bestu deren. De Argentijn Dr. Bramuglia, heeft weer besprekingen gevoerd met de „zes neutrale landen" in de Veilig heidsraad, waarbij hij de laatste ont wikkeling van de behandeling der Berlijnse crisis ter sprake bracht. Zou inderdaad de Sovjet-Unie in stemmen met de behandeling van de Berlijnse kwestie door de Assem- blée, dan zou dit in de praktijk neerkomen op een algehele wijzi ging van het Russische standpunt. Of het zover zal komen, weet nie mand, maar in ieder geval is deze nieuwe poging wel de volle aan dacht waard. Zij heeft een kans te slagen, al zal het bij eventuele mis lukking wel de laatste poging zijn van de U.N.O. om klaarheid te scheppen in het duister van het Ber lijnse conflict. Een 70-jarige vrouw te Bordeaux die bij haar wasmand stond, is flauw gevallen en in de mand terecht ge komen, waarna het deksel dicht sloeg. De vrouw is door verstikking overleden. Veldmaarschalk Montgomery of Alamein, de voorzitter van het Comité van Opperbevelhebbers van de Permanente Verdedigingsraad der West- Europese Unie, bracht een vierdaags bezoek aan Nederland voor het voeren van besprekingen. V.Ln.r.: de chef van de generale Staf Lt.-Gen. Mr. H. J. Kruis, Gen.-Maj. C. Giebel, de Engelse ambassadeur Sir Philip Nichols en Lord Montgomery. 13 Nov.: Zon op 7.56, onder 16.52. Maan op 15.45, onder 3.54. 14 Nov.: Zon op 7.58, onder 16.51. Maan op 15.56, onder 5.06. Volle maan 16 November HOOGWATER TE over de maand 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 2.26 v.m. 3.00 v.m. 3.35 v.m. 4.10 v.m. 4.45 v.m. 5.17 v.m. 5.54 v.m. ZIERIKZEE November 14.30 n.m. 15.11 n.m. 15.48 n.m. 16.23 n.m. 16.57 n.m. 17.35 n.m. 18.17 n.m. Algemeen wordt in Frankrijk in het begin va® de komende week ©en kabinetscrisis verwacht. Verschillende geruchten omtrent politieke activiteit 'doen de roinlde. Onder andere zou hij begin dezer week een geheime bespreking heb ben gevoerd met de leden van die staf zijner beweging, waarna twee zijner persoonlijke vertegenwoordi gers een onderhoud zouden gehad hebben met minister-president Queu- ille. Het gevolg hiervan zou ge weest zijn dat twee ministers hun ontslag hebben genomen, het hoofd bestuur der M.R.P. heeft vergaderd en Quieuille met Schuman heeft geconfronteerd. Het besluit omde Katholieke ministers uit de regering terug te trekken zou ook reeds zijn genomen. In ©en persoonlijk schrij ven van de Gaulle zou deze ge suggereerd hebben Gaullinistisehe ministers in het kabinet op te ne men. Zoals gezegd, betreft het hier ge ruchten, maaT dat de Gaulle zijn jongste stembuszege spoedig zal gaan uitbuiten valt wel te verwach ten. De ramp met de „Nijmegen" Een gerechtelijk onderzoek zal in gesteld worden naar de ramp met Ide „Nijmegen" bij Prestwick in Schotland, waarbij alle veertig in zittenden om het leven zijn .geko men, heeft George Lindgren, de par lementaire secretaris van het Brit se ministerie van burgerluchtvaart, in het Lagerhuis medegedeeld. Zodra de nodige voorbereidingen zijn getroffen, zei hij1, wordt het onderzoek uitgevoerd. Er zal geen verklaring omtrent het ongeluk af gelegd worden, voordat het rap port van het hof is overgelegd. Meisje doodgereden Het 4-jarig dochtertje van de fa milie van der Berg, wonende aan de Achterdijk te Ouderkerk aan de Amstel, kwam hard uit het ouder lijk huis gelopen en raakte onder een passerende militaire auto. On middellijk was geneeskundige en geestelijke hulp ter plaatse, die ech ter niet meer mocht baten. Het kind was op slag dood. NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 14-20 November Zondag Openbaring 2 vs. 8-11 Maandag 2 Vs. 12-17 Dinsdag 2 vs. 18-29 Woensdag 3 vs. 1-6 Donderdag 3 vs. 7-13 Vrijdag 3 vs. 14-22 Zaterdag 4 vs. 1-11 't Verlangen zij een rijzen, niet j een dalen. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 14 November: Aanvankelijk nog op vele plaatsen nevel of mist, die ech ter spoedig optrekt, zwakke tot ma tige wind tussen Oost en Zuid, droog en tamelijk koud weer. Televisie in Engelse bioscopen Sir Philip Warter, voorzitter van de „Associated British Picture Cor poration", heeft verklaard, dat in Engelse bioscopen televisie-voorstel lingen zullen worden vertoond. Tot dit besluit is men gekomen na twee jaar onderzoekingswerk. Er zullen twee methoden worden onderzocht, namelijk directe projec tie via de gewone filmprojector, waarbij het televisie-beeld wordt ge filmd. In het tweede geval is de film na 60 seconden gereed, waarna deze op het doek van de bioscoop geprojecteerd wordt. Er zullen tele visie-studio's worden opgericht. Vol gens het plan zullen de eerste ex perimenten in drie Londense bios copen worden gehouden. Het huisorgaan van een gevan genis in Texas, dat door de gevan genen zelf wordt geredigeerd, klaag de, dat zich een „schurk" bevonden had onder de genodigden bij een uitvoering in de gevangenis, daar van de negentien collectebussen, die de ronde hadden gedaan, er een vermist werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1