ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 China schouwtoneel van volledige chaos i Buitenlanders vertrekken f VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 No. 16047 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruiübetali(n|g f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN; 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. De toestand in China begint on der druk van de communistische opstandelingen snel te rijpen tot een volledige chaos en zoals de toestand zich thans laat aanzien, staat het al of niet voortbestaan van de Chinese natie op het spel. De Chinese steden zijn vol opstandig rumoer. Daar practisch overal een acuut gebrek aan levensmiddelen bestaat, breken onlusten uit, terwijl het volk over vallen pleegt op winkels. In de stra ten worden gevechten geleverd, •waarbij de politie optreedt tegen de onruststokers. Op sommige plaat sen werden zelfs schepen met rijst y verbrand, een feit dat kenmerkend is voor de totale ontreddering waar aan China thans ten prooi is geval len. Intussen bevinden zich nog vele buitenlanders in China, die thans niet meer kunnen rekenen op veilig heid van goed en leven. Voor zover het Amerikanen betreft, worden de ze met vliegtuigen weggevoerd. Hiervoor .is een nieuw soort lucht brug in het leven geroepen, die op gebouwd wordt door de clippers van de Pan American Airways. President Truman, die zich na de verkiezingen met vacantie in Cali- fornië bevindt, voordat hij weer gevangene van het Witte Huis" wordt, werd de ernstige situatie in China voorgelegd. Truman moest met betrekikng tot de voor China verder te volgen politieke gedrags lijn 'n verstrekkend besluit nemen. De vraag toch is, wat moet Amerika verder doen. Truman zelf voelt nog steeds veel voor ondersteuning van de wankele Chinese man, op tot nu toe ongekende grootscheepse wijze. Maar de adviseurs van.de president zijn van mening, dat de tijd reeds lang rijp is de politiek t.o.v. China te herzien. Inderdaad heeft de tot nu toe gevolgde politieke gedrags lijn bijzonder slechte resultaten op- Y geleverd. De president staat dus nu voor de keus, China te ontruimen, wel licht met uitzondering van de Ame rikaanse marinebasis Tsingtao en beëindiging van de economische en militaire steun, of directe en vol ledige militaire en economische steun, waarmee in eerste instantie een bedrag van 50 milliard dollar gemoeid zou zijn. Intussen gaan de communisten door met het maken van veroverin gen. De steden Hsoechow en Peng- poe. ten Zuiden van de Gele rivier, zijn gevallen. Daarmede is de weg naar de hoafdstad Nanking onbe schermd komen te liggen. Vele Amerikanen bevinden zich reeds in Japan. Zij kunnen daar echter niet blijven en zullen even eens met vliegtuigen verder wor den getransporteerd. De geallieerden en het Duitse probleem Amerikanen, Engelsen en Fransen trekken t.o.v. Duitsland niet meer dezelfde lijn. Na het einde van de oorlog is dit steeds duidelijker aan v -f het licht getreden. Amerikanen zo wel als Engelsen voelen er alles voor het recente verleden niet meer de voornaamste rol te laten spelen in de houding tegenover het verslagen Duitsland. Dit in tegenstelling met Frankrijk, dat in dit verband op vallend „ouderwets" blijft denken en handelen. De Fransen voelen niets voor een sterk Duitsland en het was te verwachten dat de ver schillende inzichten te eniger tijd zouden botsen. Dit is dan nu ge beurd. Wat is n.l. het geval? De verschillende industrieën in West- Duitsland, waaronder alle ijzer- en staalindustrieën en kolenmijnen, vallen, met inbegrip van die bedrij ven, tesamen het Roergebied vor mend, zullen in de naaste toekomst feitelijk overgaan in Duitse handen. De Amerikanen en Engelsen hebben besloten deze bedrijven over te ge ven aan, zoals zij worden genoemd, Duitse „vertrouwensmaatschappij - en". De taak van de bezetters is hiermede overgegaan van beheerder in die van toezicht houdend voogd. D.w.z. de bezetters zullen interne aangelegenheden, zoals de vraag naar eventuele nationalisatie van. bedrijven, aan de Duitsers ter be oordeling overlaten en zullen zelf slechts waken voor een al te grote concentratie van economische macht. Dit lijkt een vrij logische ontwikke ling van de bezetters-politiek, want hierdoor krijgen de Duitsers ook weer de nodige verantwoordelijk heid voor de gang van zaken in hun eigen bedrijven. Maar de Fransen willen er niets van weten. Zij willen niet voor de vierde keer door de Duitsers bij de neus worden geno men. De Franse regering heeft reeds in Washington en Londen geprotes teerd en te kennen gegeven, dat zij er niet aan denkt, onder welke voor waarde dan ook, haar goedkeuring aan het plan te hechten. België, land zondertbonnen De Belgische minister van voed- velvoorziening heeft aangekondigd, Idat oipi 1 Januari 1949 de ditsribuitie van levensmiddelen in geheel Bel gië zal warden afgeschaft. Zijn mi nisterie zal dan worden opgeheven. Op het ogenblik zijn alleen nog boter en olie gerantsoeneerd. Bel gië zal het eerste land in Europa zijin, waar de distributie van le vensmiddelen is opgeheven. De Russische militaire autoritei ten hebben medegedeeld, dat alle buitenlandse toestellen, die buiten de luchtcorridor naar Berlijn vlie gen, zullen worden neergehaald. De minister van Wederopbouw heeft aan een diner te Rhenen mede gedeeld, dat de huurverhoging niet voor 1 April 1949 kan worden ver wacht. Groot verlof voor studie doeleinden Aan dienstplichtige onderofficie ren, korporaals en soldaten, die aan een universiteit of hogeschool willen gaan studeren of hun studie willen voortzetten, kan, ongeacht de lich ting waarvoor zij voor de dienst plicht zijn ingeschreven, groot ver lof worden verleend, indien zij vóór 1 Januari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en sindsdien onafgebroken in wer kelijke dienst zijn geweest. Deze legerorder heeft in het al gemeen betrekking op dienstplich tigen die niet buiten Europa dienen. Natuurschoon moet wijken voor de economie g De directie van de cementfabrie ken Enzi in Zuid-Limburg zal vain de Regering waarschijnlijk een con cessie voor zestig jaar krijgen tot het afgraven van de St. Pietersberg. Men is van plan om daar een fa briek neer te zetten. Met het oog op de eementvoorzianing vain ons land, die voor de bouwnijverheid van groot belang is, is de Regering Over het bezwaar heen gestapt, dat doior de afgraving een stuk natuur schoon zal verdwijnen. Zoals velen bekend zal zijn, herbergen de grot ten van de St. Pietersberg ook ©en vleermuizenverzameling die enig is ih Europa. Esperanto petitionnement Het bureau „Esperanto bij' het on derwijs'' ontving bericht uit Lon den, dat uit Nederland, ontvangen werden bijna 50.000 individuele en 975.000 collectieve handtekeningen (instemming van besturen van gro te organisaties) voor het internatio nale petitionnement voor de invoe ring van het Esperanto op de scho len. Dit petitionnement zal begin 1949 aangeboden worden aan de V.N. Het in ons land gestelde doel van één millioen. handtekeningen is daarmede bereikt. Het totaal over de hele wereld bedraagt thans ruim negen millioen. i De liefde wondt niet, of zij 1 lijdt zelve mee. i i I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 12 November: Nevelig of mistig, over wegend droog weer, met zwakke wind en weinig verandering van temperatuur. 12 Nov. Zon op 7,54; onder 16.54 Maan op 15,35; onder 2,44 Volle Maan 16 November. Amerika bindt strijd aan tegen „beeldromans" Vijftig steden in de Verenigde Staten hebben de strijd tegen de zo genaamde „beeldromans'' aangebon den, omdat deze de misdadigheid van de jeugd in ide hand zonden werken. Los Angelos heeft bijvoorbeeld de verkoopt van ziulke lectuur verbo den aan personen beneden de Leef tijd van 18 jaar. In deze stad zijn tijdschriften met verhalen over moord, inbraak, brandstichting en bedreiging met dodelijke wapens op de zwarte lijst gezet. De vereniging van boekhandela ren, die deze verhalen op de markt brengt, wil nu een actie tegen het besluit van het gemeente-bestuur van Los Angelos beginnen, omdat de grondwet van de Verenigde Sta ten persvrijheid garandeert. De opvoedkundigen en autoritei ten van het land zijn de mening toegedaan, dat door het lezen van deze boeken die misdaad onder die jongeren toeneemt en wijzen op ge vallen dat jongens hun speelmak kers aan bomen binden en dan huffi blote voeten met lucifers branden en op roverijen met geweldpleging begaan door schoolgaande jeugd. In Racine, in Wisconsin, werkein de boekhandelaren met de autoritei ten mee en hebben uit zich zelf/een oensuur ingesteld. Mackenzie 'King, de Canadese premier, die 74 jaar oud is, heeft bij de gouverneur zijn ontslag aan gevraagd. De nood dwingt hen er toe Ongeveer 1500 communistische op standelingen, die zich ten Westen van Madioen op de hellingen van de Lawoe schuil houden, proberen op het ogenblik naar het Noord- Westen. door te breken. Zij hebben te kampen met gebrek aan levensmiddelen en munitie, al dus meldt de Dienst Legercontacten. Een groep rebellen van ongeveer 1000 man, die zich ten Zuid-Oosten van Madioen bevindt, beweegt zich langzaam in Zuidelijke richting, waar zij in de buurt van Doengoes in contact zijn gekomen met Repu blikeinse troepen. Een correspondent van het Chi nese blad Sin Po meldt, dat er ruim 25.000 personen door de Republi keinse regering zijn gearresteerd, die betrokken zijn geweest bij de opstand. Alle gevangenissen in de Republiek zijn dan ook tjokvol. Uitgaven voor alcohol en tabak Het hoofdelijk verbruik van ge distilleerd a 50 (exclusief reuk en toiletwaters) bedroeg volgens het C.B.S. in 1947 2.33 liter, tegen 1.27 liter in 1946 en 2.07 liter in 1940, 1.59 liter in 1939 en 1.46 liter in 1938. Uitgegeven werd in 1947 voor al coholhoudende dranken 360 millioen gulden en voor tabaksproducten 395 millioen gulden of per hoofd der be volking: alcohol f 37 en tabak f 41 of tezamen f 78 tegen f 30,50 in 1935 en f 51,50 in 1930. Tsjecho-Slowakije zal krachtens het vijfjarenplan het aantal biosco pen brengen van 2650 op 4098. Sce nario-schrijvers zullen worden opge leid tot het maken van „meer ideo logische" scenario's. Tegen Hjalmar Schacht, Hitler's ex minister van financiën, is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. De Franse regering heeft 14 mijn- directeuren ontslagen. Zij zouden hun medewerking hebban verleend bij het terugtrekken van de veilig- heidsploegen do,or mijnw erkers-sta kers. De ballonvaarder Boesman deelt mede dat de Rode Kruis-ballon op 7 November te Batavia is gestart, waarbij 15.000 toeschouwers aanwe zig waren. De ballon is veilig in West-Java geland. Meer dan 80.000 Berlijners heb ben verzocht naar de V.S. te mogen emigreren, aldus heeft het Ameri kaans Consulaat-generaal te Berlijn bekend gemaakt. Volgens een be kendmaking van 7 weken geleden zullen jaarlijks 7000 Duitsers en 7000 verplaatste personen uit Duitsland de V.S. binnen mogen komen. Bij het werk op zijn vaders boer derij in de buurtschap Zandveld, viel de 20-jarige H. Scholten in een ongeveer drie meter hoge hoop kaf van het koren. Enige tijd later miste men S. Men vond hem onder de hoop kaf terug. Het bleek, dat hij door verstikking om het leven was gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1