ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Rijn wordt de eerste West-Europese verdedigingslinie WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Engeland dementeert Joodse beschuldiging Schacht is voortvluchtig f 10.000.000 voor de vluchtelingen Suikergoed voor de feestdagen DONDERDAG 11 NOVEMBER 1948 No. 16047 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, per week 27 eent. Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraait A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobels traat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. Besluit van de Westelijke militaire autoriteiten De vorming van de West-Europese defensieraad brengt onlosmakelijk met zich mede het opstellen van een plan om te geraken tot een geschik te verdediging van het Westen. Een plan dat voorziet in het zo goed mogelijke verdediging van het Wes telijk deel van Europa, dat bij een eventuele agressie zeker het kind van de rekening zou worden. Uiter aard zijn er verschillende, mogelijk heden om de aanvankelijk uiteen- lopende meningen hieromtrent tus- de Europese Westelijke mogendhden en Amerika. Amerika is met een plan gekomen dat voorziet in de ontruiming van een groot deel van West-Europa, o.m. Frankrijk en de Beneluxlanden, in geval van oorlog. Dit plan kon echter geen genade vinden in de ogen van de andere mogendheden. Het Amerikaanse plan voorzag verder in het maken, van de Pyreneeën tot eerste verde digingslinie van West-Europa. Zou den de Westelijke landen zijn ont volkt, dan kon Amerika achter de sterke natuurlijke barrière, die de Pyreneeën vormen, troepen en ma teriaal voor de bevrijding van West- Europa samen trekken. Zoals gezegd zal dit plan echter niet doorgaan. De hoogste chef van de verbonden legers, maarschalk Montgomery, heeft in overleg met de militaire autoriteiten van de Westelijke mogendheden en de Amerikaanse generaal Clay het besluit genomen de Rijn te maken tot de eerste verdedigingslinie van W.-Europa. Het bericht is afkomstig uit diplo matiek betrouwbare bron te Londen De besprekingen, die aan het be- sluit voorafgingen, werden gehou den op het kasteel Ostenwald in W.-Duitsland. Daar werd ook beslo ten dat de Franse generaal de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber van de landstrijdkrachten van de Wes telijke Unie, in Luxemburg zal over gaan tot de vorming van een hoofd kwartier. De Engelse generaal Ro bertson is naar Londen gevlogen om minster Bevin rapport uit te brengen over de gehouden besprekingen. Ge bleken is, dat het bekende Franse oud zeer, bij de besprekingen ook weer ter tafel is gekomen. De Fran sen zien het herstel van Duitsland met lede ogen aan. Zij zijn van mening dat het tempo van de eco nomische wederopbouw vertraagd moet worden, daar anders Duitsland weer een gevar wordt voor Europa. Duitsland zal in de komende defen sieplannen van West-Europa ook een Hjalmar Schacht, tijdens het Hit ler-regime president vain de Reichs- bank, die te Neurenberg is vrijge sproken, is sinds Woensdag spoor loos uit Miinchen verdwenen, naar men zegt in een vrachtauto, en na dien. is niets meer van hem ver nomen. Zoalis men weet heeft het denazificatiehof van Würtemberg- Baden hem ophieuw aangeklaagd. Een woordvoerder van het dena zifies tie-ministerie van Würtem- berg-Baden zei, dat Schacht for med is gedagvaard, maar dat de dagvaarding hem niet heeft bereikt. rol spelen en daarom is deze kwestie voor het slagen der plannen wel van bijzonder veel gewicht. De Fran se generaal Koenig heeft reeds ge dreigd, geen medewerking te ver lenen aan het plan tot vorming van Trizonia, waardoor de drie Duitse bezettingszones tot een economisch geheel zouden worden gemaakt. Berlijn en de Veiligheidsraad. Het Russische veto dat in de Vei ligheidsraad destijds de verzóenings- resolutie der zes neutrale landen torpedeerde, heeft blijkbaar de wil om het nog eens te proberen niet weggevaagd. Binnenskamers wordt er nog met volle energie verder ge werkt door de Veiligheidsraad om te komen tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing van het ge schil, dat zich nu ongeveer tot in de winter heeft kunnen rekken. Binnen* enkele dagen zal de Berlijnse kwes tie ook weer prijken op de agenda van de Veiligheidsraad, volgens voorspellingen die in het Palais de Chaillot werden gedaan. Speciaal het financiële probléem als onderdeel van degehele kwestie vormt thans 't onderwerp van studie Er is door deskundigen een plan ont worpen, dat voorziet in de uitwisse ling van munten tussen alle sectoren van Berlijn. Het plan is reeds in handen gesteld van Trygve Lie. De ze zal beslissen of het plan in aan merking komt aan de „strijdende partijen" te worden voorgelegd. De preciese werking van het plan is nog niet bekend, maar de mogelijk heid bestaat, dat beide partijen er genoegen mee zouden kunnen ne men. Met gesloten deuren zal het plan worden besproken met de be trokken mogendheden. Zouden daarbij gunstige resultaten worden bereikt, dan zal het plan in de vorm van een nieuwe resolutie op de agen da van de Veiligheidsraad worden geplaatst en in stemming worden ge bracht. ,Ik ben een displaced person", verklaarde Dr. van Mook, de afgetreden Luitenant Gouverneur-Generaal, die Zaterdagmiddag uit Indonesië op Schiphol arriveerde, lachend tot de talrijke journalisten. Kofflesmokkel op Zwitserland Twaalf goed er eniw'a gons met kof fie zijn van Nederland haar Zwit serland gesmokkeld en da,t heeft toft ide arrestatie .geleid van een inspecteur der douane in Bazel. Hij zou de wagons hebben door gelaten zonder invoerrechten te vragen aan de Bazeïse importeur. De gesmokkelde koffie, die later in bet geheim in Zwitserland is verkocht, bezorgde de douane een verlies aan inkomsten van bijna 60.000 .gulden. Er zijn geen Britsche troepen in Palestina en de enige Engelse mili tairen in Transjordanië zijn advi seurs van het Arabische Legioen, aldus het Britse ministerie van bui tenlandse zaken. Die regering van Israël had in een krachtig gestelde nota aan het hoofdkwartier van de U.N.O. be weerd, dat „niet aanzienlijke" Brit se strijdkrachten onlangs in Trans- jordanië waren gearriveerd en dat er Britse troepen in Palestina zou den dienen. De Engelse regering heeft tien millioien gulden aangeboden om de Palestijnse vluchtelingen hulp te bieden. De toestanden onder een half millloen vluchtelingen, meren deels Arabieren, schijnt zo' vrese lijk te zijn, dat er dagelijke dozijnen sterven. Het Engelse aanbod is be kend gemaakt in de Sociale Com missie van de UNO. De steenkool- en staalindustrie van het Ruhrgebied zal vandaag in Duits beheer komen. Alleen de Fran sen zijn er tegen. Nu diverse versnaperingen vrij van distributie zijn gekomen, blijkt de vraag er naar al ongeveer ver dubbeld te zijn. En het is te ver wachten, dat deze de eerstkomende weken, vooral met het oog op de feestdagen, nog groter zal worden. De vraag rijst of de winkeliers wel voldoende voorraad zullen heb ben om alle kooplustigen volledig ter wille te zijn. Wat het suiker goed betreft, blijken de fabrieken voldoende te kunnen afleveren om aan de vraag te kunnen voldoen, doch met de chocolade is het anders gesteld, daar de chocolade-industrie voorlopig aan dezelfde caeaobevoior- rading blijft gebonden als vóór 5 November. De kopers zullen ihun winkelier dus geen verwijten mo gen doen als deze hun niet onbe perkt kan leveren. De grondstoffen- positie van 'de fabriek is de enige oorzaak van de schaarste. Boven dien mag men niet uit het oog ver liezen dat de cacao nog steeds O'? de bon is. I 5 Een flinke kerel is te trots om ijdel te zijn. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 11 November: Plaatselijk mist, overigens gedeel telijk bewolkt, maar droog weer, matige tot zwakke wind, draaiend naar Zuid tot Zuid-Oost, tamelijk koud. 11 Nov. Zon op 7,52; onder 16.55 Maan op 15,25; onder 1,33 Volle Maan 16 November. NIWIN Kerstprogramma voor de militairen in de tropen De NIWIN verzorgt Kerstprogram ma's voor de militairen in de tropen. De NIWIN, in nauwe samenwerking met het programma voor de Neder landse strijdkrachten, is begonnen met het opnemen van elf Kerstpro gramma's (in elke provincie één), die achtvoud naar Indonesië worden gezonden, alwaar een achttal radio stations deze programma's rond Kerstmis en Nieuwjaar zal uitzen den. Aan deze opnamen, die een half uur zullen duren, wordt ge werkt door zangkoren, muziekcorp sen, enz., terwijl bovendien groeten door familieleden van militairen zul len worden uitgesproken. Carillon- spel zal zorgen voor een passende omlijsting van deze klankbeelden van het Kerstfeest in Nederland. De vroegere Japanse premier Tojo en 24 andere vooraanstaande Japanners worden beschuldigd van aanhitsen tot oorlog tegen Amerika, Engeland, Frankrijk en Nederland. Overmorgen zullen ze hun vonnis vernemen. De regering is heengestapt oveir het bezwaar, dat de St. Pietersberg bij Maastricht als natuurmonument verdwijnt. De bérg zal worden af gegraven voor de cementvooirzie- ning.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1