Meerdere hoogtepunten in de feestweek Ziekte in 't gezin Nieuwe melkprijs voor veehouders Minister Stikker keert terug Hij kon niet langer wachten Aan boord van het Libertyschip „Kamerlingh Onnes", zijn wonder lijke dingen gebeurd. Het verhaal van kapitein Jaarsma begint in Tandjong Priok. Liggen we doodge moedereerd te laden of daar duikt tussen de millioen pond gepelde pinda's een python op. Zo'n slan getje van een meter of zes, dat de gewoonte heeft zich om zijn prooi te kronkelen en het dan dood te drukken. We hebben hem in een met bandijzer versierde kist gestopt Een mooi cadeautje voor Blij dorp. Het beest heeft de hele reis niets gegeten, maar is nog zo monter als wat. In volle zee kreeg Jaarsma nog een gast aan boord. Uit een redding boot kwam een verstekeling te voor schijn. „Een gedeserteerde matroos van een ander schip, die heimwee naar zijn meisje had. Jammer voor de man, maar in Rotterdam stond niet z'n vriendin, wel de rivierpolitie te wachten". Behalve pinda's, een python en een verliefde matroos, had de „Kamerlingh Onnes" nog zes apen, 100.000 kg. tabak en 5000 ton copra aan boord. HILVERSUM I. 301 M. wedstrijden, iwlaiarbij met de ver schillende voilgvaartuigen, ongeveer een 350 boten zijta 'betrokken, wor den gehouden in verschillende etappes. Van een dezer etappes zal de start liggen; aan de rede van Zieriksee. Natuurlijk zal van dit blanke zeilfestein op de dijken wel het een en ander te zien zijn. Wie echter nog dichter met de neus op de zeilschepen wil zitten, kan op de vissersschuiten terecht, die voor dit doel tot drijvende tri bunes zullen worden gebruikt, mits natuurlijk de mosselvisserlijkie toe stemming en medewerking voor dit plan kan worden verkregen. Het is niet, dat het plaatselijk muziekgezelschap ien zelfs de ge zelschappen van het eiland hun vrij willige taak niet met vreugde op dè schouders zullen nemen, maar ook in de feestweeik moeten wiij' op het punt van de menselijke prestatie nuchter blijven. Man kan niet ver gen, dat „Kunst en Eer" zich on afgebroken de 'blaren op de lippen blaast. Geen nood, er komt assis tentie, Zij het dan maar op ene dag. Deze assistentie is echter van uitzonderlijk gehalte. De Konink lijke Militaire Kapel zal Zierilksee bezoeken en een grote mars door de stad maken, waarna nog een apart concert zal worden gegeven. Ongetwijfeld een zeer bijzondere noot in het feestprogramma. HILVERSUM II. 415 en 245 M. De minister van Landbouw1 heeft voor het melk jaar November 1948 tot November 1949 de jaarprijs vooir de veehouders vastgesteld op l?1/^ cent per kg melk met een vet gehalte van 3.3 o/0. De wtintermelk- prijis zal voor de periode, ingaande 7 November 1948 tot 24 April 1949 191/2 c®nt per kg melk bedragen, zomermelkprijs is vastgesteld op I6I/2 cent per kg melk. Bij de prijsstelling voor zuivel- melkproiducten in het binnenland zal met ingang van dezelfde datum worden uitgegaan van een iets ho gere prijs van da teruggel ever de ondermelk, te weten van 41/2 cent per kg, waardoor de prijs beter in overeenstemming is met de werke lijke voedingswaarde. Deze verhoging van de onder- melkwaarde is bij de 'bepaling van de melkprijs, evenals de verhoging van de lonen in de landbouw, in aanmerking genomen. De verlaging van de melkprijs voor de veehou der (de oude gemiddelde melkprijs was 18.3 cent), waartoe de regering .aanleiding heeft gevonden in de kostprijsberekeningen, kan daardoor tot achttiende cent beperkt blijven. Een kans voor IOO boeren De regering van Nieuw-Zeelaind heeft 100 jonge Nederlandse boeren nodig. Zij zullen hoofdzakelijk op melkbed'rijven worden geplaatst. Het loon bedraagt ongeveer 58 gulden per week plus kost en inwoning. Alleen boeren tot de leeftijd van ten hoogste 32 jaar komen in aan merking. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Centrale Stich ting Landbouw in Den Haag. De emigranten zullen op 11 December met de „Voiendam" naar hun nieuwe vaderland vertrekken. Ook een aan tal oud-strijders en ontheemden zul len de reis mieemaken. Postzegelactie voor het kind Duizenden kinderen van alle leef tijden, geestelijk of lichamelijk on volwaardige. verwaarloosde- en misdadige, ja allen die onderge bracht zijn in de ongeveer 350 tehuizen en gestichten in Neder land. ongeadht geloof of afkomst, zullen de vruchten plukken van de grote postzegelaetie, idle ook dit jaar weer, onder auspiciën' van de nationale federatie de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming, ge organiseerd wordt. De verkoop der postzegels be gint op 15 November. Zij zal du ren tot de laatste dag van dit jaar. Het streven van het comité voor Kinderpostzegels is er op ge richt, een bedrag van minstens f 500.000 bijeen te krijgen, om daar mede de inrichtingen te steunen en bij te 'dragen he tlot van het misdeelde, gebrekkige kind te ver lichten. Onderwijzers die de verfkwast hanteren Het personeel van de Chr. Nat. School te Doesburg, die dringend ©en nieuw verfje nodig had, ging maar bet bestuur en zei: „Geef oins verf, kwasten, ladders en vegers, wamt w© zijn van plan grote dingen te doen. We willen de hele school verven van onder tot boven." Onmiddellijk kwam het bestuur iüi vergadering bijeen. Het onder wijzersinitiatief werd' op hoge prijs gesteld1. Men nam contact op met een paar „echte schilders" om vak kundige voorlichting te verkrijgen enbinnen een w'eek vatte men de koe bij de horens. Zelfs gedu rende de paar dagen Herfstvacantie waren de heren 'en dames in. de school te vinden. Ook de dominee, als voorzitter van het schoolbestuur, trok de lange stofjas aan, zwaaide met veger, stopmes en verfkwast en was ©an en al enthousiasme. De eerste resultaten -waren zeer bevredigend. De jongens en meisjes stonden eerst met stomme verbazing alles a.an te zien, maar beginnen nu ook al onrustig te worden en wiainneer er straks een beroep op hen gedaan wordt, zullen ook bun- de handen wel uit die mouwen vliegen. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziekgevoel bovendien een „Mijnhardtje" némen Associated Press meldt uit Ba tavia dat minister Stikker Woens dag of Donderdag maar Den Haag zal terugkeren. De besprekingen met Hatta zouden niet worden her vat. De adviseurs van minister Stik ker blijven in Djocja. Te land en ie water feestgeklater De Donderdag vallend in de feest week, zal getuige zijn van de grote historische optocht, ontworpen en technisch en artistiek voorbereid door de heer Abeieven. Deze op tocht zal ongetwijfeld een der hoogtepunten van het feest worden, orr.dat het historisch element daar in het duidelijkst tot uitdrukking komt en de aankleding en uiter lijke verzorging van de verschil- lende groepen, een uitermate spec taculair beeld zal opleveren. De diverse groepen en praalwagens zullen verschillende fragmenten en bijzondere gebeurtenissen uit de historie van de stad verbeelden, ih de periode van 849—1849. In een apart artikel willen wij nog gedetailleerder op deze historische optocht terug komen. De organi satoren van de feestweek 'hebben, onder invloed van de in de ver schillende commissies samengeko men stedelijke adviseurs, besloten dat het niet beslist noodzakelijk is, naar de tijd alle delen van het feestprogramma precies op elkaar te laten volgen, al zal in grove trekken aan dit principe toch wel vastgehouden worden. Verschillende programmapunten vallen althans ge deeltelijk samen, hetgeen absoluut geen bezwaar behoeft te betekenen, daar er voldoende mensen aanwezig zullen zijn om over verschillende feestterreinen verspreid te worden. Dezelfde Donderdagmiddag zal een groot concours-hippique worden ge houden. Dit coincöurshippique zal worden georganiseerd door de eilan- delijke ruiterverenigingen. Oor spronkelijk was gedacht, tijdens de feestweelj een provinciaal concours te organiseren, maar dit zal wel licht af stuiten op al te grote fi nanciële moeilijkheden. In ieder ge val zal de séhoine paardensport ook een - beurt krijgen en dat is voor de landbouwende bevolking toch wel bijzonder aantrekkelijk. Zeilwedstrijden. Reeds in een van de vorige feest artikelen maakten wij gewag van de grote belangstelling, die ook buiten het eiland voor het Zierik- zees jubileumfeest bestaat. Jaar lijks organiseert de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging te Amster dam de beroemde Flevo-races. Dit zijn grote zeilwedstrijden, waarvoor een grote publieke belangstelling in het algemeen en van de zijde der watersportliefhebbers in het bijzonder bestaat. Dit zeilfestijn zal ter gelegenheid van het feest, naar Zieriksee worden verplaatst. De Openluchtspel. De historische optocht zal in tussen niet de enige feestelijke in terpretatie zijn van het historisch gebeuren gedurende 1100 jaar. Het openluchtspel, geschreven en ont worpen door de heer Abeieven, zal daarvan op even stijlvolle en aan trekkelijke wijze getuigen. Het open luchtspel zal worden uitgevoerd op de Oude Haven, met de beid© poor ten als passend decor. Op Zaterdag morgen zullen de uitslagen van de verschillende wedstrijden worden bekend gemaakt. In het begin van de feestweek wordt reeds een eta lage-wedstrijd uitgeschreven, maar er komt meer. Drie verschillende groepen, waaronder ook de jeugd is betrokken, zullen onder bepaalde voorwaarden deel kunnen nemen aan een artistieke wedstrijd, die bestaat uit het maken van een op stel, gedicht of tekening, met het llOO-jarig bestaan van de stad als thema. De slotdag van de feestweek zul len ook de Zeeuwse gymnasten aan treden. De jubilerende gymnastiek verenigingen „Olympia" en „Rust Roest" hebban n.l. het voornemen een gedeelte van het uitgestippelde jubileumprr -amma RADIO-PROGRAMMA Donderdag 11 November 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.55 voor de vrouw1; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 arbeidsvi- taminen; 10-50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.15 pianoduo11.45 voor lezen; 12 orkest Maria Namora;. 12.30 weerpraatje; 12.33 in 't spi onnetje; 12.38 trio „Melodi'a" en concertorgel; 1 nieuws; 1.15 mede delingen of gram.; 1.20 ensemble Jo Bos; 1.50 gram'.; 2 Sint Maar ten; 2.15 so'listenconeert; 3 voor zieken en gezonden; 4 van vier tolt vijf; 5 Kaleidoscoop5.20 welk dier?; 5.30 Do© het zelf!; 5.35 The zeven wings; 6 nieuWls; 6.15 sport- praatje; 6.30 voor de strijdkrach ten; 7 radioistrip; 7.10 avondschool; 7.45 R.V.D.; 8 nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15 kamerorkest; 9 hoorspel; 10.10 Musieorda; 10.45 le zing; 11 nieuwis; 11.15—12 Wals- platen. 7 nieuws; 7.15 gram.;; 7.45 gebed lem kalender; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 9.30 waterstanden; 9.45 schoolradio; 10 gram.: 10.15 morgendienst; 10.45 koorzang; 11 De Zonnebloem; 11.40 M. schoolradio; 12 Angelus; 12.03 Amusementsorkest (in de pauze: weeroverzicht); 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 zang en orgel; 1.45 Hors d'oeuvre; 2 gram.; 2.40 cau serie voor de vrouw!3 Swieelinck- kwartet; 3.30 gram.; 4 bijbellezing; 4.45 gram.; 5 jeugdjournaal; 5.30 pianoduo; 5.50 causerie; 6 gram1.; 6.15 causerie; 6.30 koorzang; 6.50 voor piekeraars; 7 nieuws; 7.15 Leger des Heils; 7.30 actueel ge luid; 7.45 orgelspel1; 8 nieuws; 8.05 programma-proloog; 8.15 Stsrawond en Spraakwaterval; 9.30 familie- competitie; 10 gram.; 10.05 De vaart der volken; 10.25 kamerkoor; 10.45 avonidoverdenking; 11 nieuws; 11.15 12 .avondconcert. Veldmaarschalk Montgomery is op het vliegveld Valkenburg bij Den Haag aangekomen. Hij zal tot Vrij dag in ons land blijven. Behalve be sprekingen met de ministers Drees en Schokking, staat ook een bezoek aan de Koningin op het programma Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde prof. van Dam. secretaris-generaal van het ex- departement van culturele zaken, tot 7 jaar met aftrek. ■haring in het zuur te reserveren voor het jubileumfeest. Gelijk met dit optreden zullen de verschil lende zusterverenigingen in de pro vincie naar Zieriksee komen. Voor deze gymnasten zullen de poorten uiteraard wijd worden open gezet. De Zaterdagmiddag zal daveren van het motorengeronk, want dan zullen de deelnemers aan de na tionale motorsterrit te Zieriksee ar riveren, een wel lawaaierig, maar toch bijzonder aantrekkelijk pro gramma-nummer, waardoor de mo torliefhebbers aan hun trek komen. In de namiddag zullen twee eerste klas-elftallen het bruine monster doen rollen op het sportpark „Ban- nink". Terwijl des avonds voor de tweede maal het openluchtspel wordt opgevoerd, wordt de dag en daarmede de feestweek besloten met „Oud Zieriksee". Het programma van de festivi teiten is hiermede ruw geschetst Uiteraard kan men op dit tijdstip nog geen zekerheid geven of elk onderdeel van het programma ooj" inderdaad zal kunnen worden uitge voerd. Er zijn altijd factoren, die wij zigingen noodzakelijk kunnen maken. De wil echter om de feestdagen met dit programma te vullen, be staat en dat is reeds een belajng- rn S-.rt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2