ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De toestand in China weinig hoopvol Ii WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VLIEGTUIGONGELUK EIST TWEE DODEN Nanking bedreigd TSJANG KAI SJEK OVER DE TOESTAND Congres der hoofdsteden Ook het Rijkspersoneel krijgt de bijslag TWEE EREDOCTORS .WOENSDAG 10 NOVEMBER 1948 No. 16046 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruifbetaliinjg I 3.51, per weetk 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Odhtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract special® prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. Het is niet gemakkelijk een dui delijk beeld te vormen van de mi litaire situatie in China, maar zo veel is toch wel duidelijk, dat diej communisten het niet laten bij de bezetting van Moeketen.Zij rukken. verder op in de richting Nanking en volgens de jongste berichten zijn zij reeds aanzienlijk in de richting van deze belangrijke stad opgedron gen. De communistische troepen pleegden een ernstige aanslag op een trein slechts 60 k.m- van de stad!. De trein werd met hand granaten en mitrailleurs bestookt en de gevolgen waren verschrikke lijk. Op tweehonderd k.m. van ide stad maakt 'een regeringsleger van 400.000 soldaten zich op, om de hoofdstad te beschermen. Dit wordt aigemeen aangenomen, als de laat ste poging, die er toe zal kunnen leiden, dat de stad behoed wordt yoor een communistische bezetting. .Anderzijds werden grootscheepse verplaatsingen gemeld van commu nistische troepen uit Mauds jo-erije naar het Zuiden. De toestand vindt ook zijn weerslag in Sjanghai, waar een paniek is uitgebroken en de prijzen van de. levensmiddelen met sprongen omhoog gaan. De besprekingen met de Republiek. Volgens A.P. bestaat de kans, dat de besprekingen met Hatta zullen worden hervat. Dit wordt afgeleid uit het feit, dat de adviseurs van minister Stikker wéér naar Djoeja zijn vertrokken en reeds de volgen de dag naar Batavia terug vlogen. Het wordt echter niet waarschijn lijk geacht, dat minister Stikker an dermaal naar Djoeja zal vertrekken. Volgens zijn oorspronkelijk voorne men zou hij vandaag of morgen het vliegtuig naar Nederland nemen. In tussen is de toestand uitermate cri- tiek geworden door de voortduren de infiltraties en overvallen. De planters hebben de grens van het uithoudingsvermogen bereikt. Zij verklaren, dat het onmogelijk is constructief werk te verrichten als ieder ogenblik de dood op de loer ligt. Het komt er thans practisch op neer, dat de destructieve e-le- China's enige hoop op vrede is een militaire nederlaag van de com munisten, zei generalissimo Tsjamg Kai Sjek. Hij ontkende, dat hij van plain zou zijn, vrede met de com munisten te sluiten. De generalissi mo bereidde China voor op een burgeroorlog', die nog acht jaar zou kunnen duren. Hij gaf toe, dat het verlies van Mo.ekden en Tsjientsjen de zwaarste nederlaag betekende die de centrale legers tot nu toe 'geleden hebben. Op een bijeenkomst van de cen trale politieke raad heeft Tsjamg Kai Sjek een krachtige, ondubbel zinnige buitenlandse politiek aan gekondigd, alsmede nieuwe maat regelen voor de verbetering van China's economische positie. inenten de vrije hand worden ge laten. De werkwillige Indonesiërs sdhuwian steeds meer het werk, daar zij zien hoe vele van hun collega's iwiorden en werden afge maakt. Dte lcerah's en kampong* hoofden durven geen sympathie meer voor de Nederlanders betui gen, daar zij Weien, dat hun leven op het spel. staat. Het tragische is, dat de plantages niet onder bewa king (worden gesteld. De civiele autoriteiten zijn van mening, dat dit een bij uitstek militaire aangelegen heid' is, maar de militaire autoritei ten zijn van mening dat het tijd is om bet civiele bestuur meer de vrije hand te laten. Het sluiten van de grote onderneming „Gbie- nooe.ng Boeleud" heeft te Batavia een overweldigende indruk gemaakt Men acht met dit voorbeeld voor Ogen de kans groot, dat alp plan ters bet bijltje er bij neer zulten leggen. Zou dit gebeuren, dan is de ramp1 voor Indonesië verschrik kelijk. Meer dan 40 vertegenwoordigers van grote hoofdsteden zijn te Pa rijs bijeengekomen, waar zij deel nemen aan 'het door de Parijse ge meenteraad georganiseerde „con gres der hoofdsteden". Het betreft hier geen gewoon bezoek, doch een reeks technische besprekingen, tijdens welke de ver schillende bestuursstelsels der grote steden zullen worden onderzocht. Er zullen besprekingen plaats heb ben o,ver aangelegenheden in ver band met de politie, het verkeer, de brandweer, het openbaar ver- voet, de musea enz. Tijdens een ontvangst verwel komde Pierre de Gaulle, voorzitter van de Parijse gemeenteraad, de afgevaardigden. Uit Nederland is een deputatie van de Residentie naar het congres gekomen, bestaande uit de wethou ders van Economische Zaken, So ciale Zaken -en Onderwijs, resp. de heren Dr. B. van de Tempel, C. H. P. W. vain den O-ever en J. van Zwijhdregt. Maandagmiddag even over half drie heeft in de buurt van Voor hout (Z.H.) een vliegtuigongeval plaats gehad', waarbij de beide in zittenden, officier-vlieger 2e klasse W- A. Limque, die als instructeur fungeerde, en luitenant ter zee 2e klasse W. L. H. de Vries, die als leerling het toestel bestuurde, op slag 'werden gedooid. Het vliegtuig, een éénmoto rige z.g. Firefly operational trainer van de Marine Luchtvaartdienst Was v-oc-r een lesvlucht opgestegen van bet vliegveld Valkenburg. Het ge raakte in een vrille en kwam met een geweldige klap meer in ©en bollenveld, waar de bo Henk weker W. Verschoor met zijn knecht H- J. Preanen, beide uit Sassenheim aan bet spitten Waren. Beide beleefden enige hachelijke ogenblikken, want het vliegtuig kwam op slechts en kele mieters afstand van hen te- rect. P werd door de luchtdruk om vergeworpen. De motor was in de grond gedrongen, de staart en de propeller Waren afgebroken. Geneeskundige en geestelijke hulp en politie waren spoedig aanwezig, maar hulp mocht niet meer bat sn. Beide vliegers waren deerlijk ver minkt. Het stoffelijk overschot van dhr. Limque kon spoedig worden geborgen, maar het lichaam van dhr. de Vries moest uit het toestel Worden gezaagd. De heer Limque Was een bekend vlieger die o.a- aan de invasie in Griekenland en aan de strijd tegen de Japanners -deel nam. De beer de Vries Was ruim een maand op- het vliegveld Valken burg gedetacheerd. Er zal in Australië -een bijzon dere akte worden ingesteld voor de jacht op kamelen. Duizenden wilde kamelen richten namelijk grote schade aan aan de weiden in Zuid-Australië. De huiden wor den tot leer verwerkt. T-en aanzien van de loonbijslag zal voo-r het Rijkspersoneel zoveel mogelijk een overeenkomstige ge dragslijn door het Rijk worden ge volgd, als door het College van Rijks bemiddel aars wordt aangege- vven voo-r het particuliere bedrijf. Het Koninklijk Besluit hiertoe is in voorbereiding. Zolang dit nog geen feit is, komt het die ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën gewenst voo-r, dat alle ministers maatregelen tref fen, dat zo mogelijk nog bij de sa laris- of loohbetaling over de eer ste week van November met de bijslag wordt rekening gehouden. Op de gemeentebesturen wordt een dringend bero-ep gedaan ten aanzien va-n het gemeentepersoneel op overeenkomstige wijze te han delen. De minister vain Binnenlandse Zaken heeft voorts de gemeente besturen gevraagd maatregelen te treffen om te voorkomen, dat de ondersteunden ingevolge de Armen wet door plaatselijke regelingen daaromtrent in een nadeliger po sitie zouden komen dan voor de prijsverhoging. De verhoging van de kinderbijstag De voorstellen tot verhoging van de Kinderbijslag zullen inho-uden een verhoging van de bijslag met 24 cent per week voor elk kin|d van het tweede kind af. Men za.1 zich herinneren, dat het aanvan kelijk de bedoeling was om alleen gezinnen met dri-e of meer kinderen een hogere bijslag te gevein. Het betreft hier een tijdelijke maatregel. Zodra de nieuwe looin- belastingtarieven van kracht zullen worden, vervalt deze regeling. I Wie baadt in zelfzucht, zal I 1 verdrinken in zijn glorie. 1 WEERBERICHT Verwachting tot de avond va* 10 November: Half tot zwaar bewolkt met in het Noorden plaatselijk regen of motre gen, geleidelijk aanwakkerende wind belangrijk zachter, vooral des nachts 10 Nov.: Zon op 7.50, onder 16.57. Mnan op 15.15, onder 0.21. Volle maan 16 November. Maandagmorgen vond in de Prin- sekerk in het modena© Blijdorpi te Rotterdam de erepromotie plaats van twee grote Nederlanders, de minister-president W. Dr-ees en de heer Paul Rijkens, president-direc teur van de Lever Brothers en Uni- lavier N.V- Professor de Vries was de promotor van minister-president Drees ©n professor dr. J. Wisselink de promotor van de heer Rijkens. In de gebruikelijke toespraak schet ste de promoto-r het leven van de beer Drees, hij noemde de promo vendus een groot Nederlander. Dr. Drees gaf uiting aan zijn vreugde over het besluit van die Senaat) der Economische Ho-geschool om hem tot er-e-d-o'Ctor te benoemen, in het bijzonder daarom, w'aar bet een blijk van hoge waardering beteken de speciaal voor zijn sociale ar beid'. De promo-tor van de heer Rij kens, schetste de promovendus als een meester op' a-lle wapenen uit het arsenaal der bedrijfsleer, een knap economisch constructeur, een groot meester der economische strategie, eein groot burger der wereld' en een groot strijder vooir eigen volk. In zijn toespraak drong Dr. Rijkens aan op specialisering van die eco nomische studie. Des avonds bood het Rotterdams gemeentebestuur een diner aan, Waaraan vele auto riteiten deelnamen. Kerstprogramma's voor de militairen De NIWIN, in nauwe samenwer king met het programma- voor de Nederlandse Strijdkrachten, begint op 10 November met het opnemen van elf Kerstprogramma's (in elke provincie één), die in aohtvoud naar Indonesië worden gezond-en. Een achttal radiostations zullen daar deze programma's omtrent Kerstmis en Nieuwjaar uitzenden Aan deze opnemingen, die een half uur zullen duren, wordt mede gewerkt -door zangkaren, muziek corpsen, enz. en bovendien zull-eq groeten door familieleden van mi litairen worden uitgesproken. Het congres van barbiers te te Wenen heeft een go-uden scheer mes geschonken aan Otto Pracihtellt, omdat hij een klant heeft geschoren in de wereldrecordtijd van 14.5 se conden. De barbiers in Rome ech ter gaan staken, omdat zij loons verhoging gevraagd hebben -en -de regering hun verzoek heeft afge wezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1