Gemeenteraad te Bruinisse ADVERTENTIES Boerenleenbank Eikerzee ZITDAGEN te Brouwershaven Woensdag niet en de Christelijke Vakbeweging zal er voor moeten waken, dat er geen onrechtvardige dingen gebeu ren. Hiervoor zal de gehele arbei dende stand moetan samenwerken. De Novemberactie van de Christe lijke Vakbeweging richt zich vooral Op de kwaliteit en niet in de eerste plaats op de kwantiteit der leden. In de pauze, waarin een verver sing werd aangeboden, sprak de heer P. Slager Az. een kort woord van aanbeveling voor de collecte van het D.E-L.-fonds, het Tuber- culosefonds van de Chr. Vakbewe ging, die f 32,15 opbracht. Ook deed hij een beroep op de leden textiel punten voor dit fonds af te staan en tenslotte beval .hij het Talma- coniité, voor bet stichten van een nieuw vacantie-oord aan. Na de pauze verkreeg de heer Vingerling het woord, die een inleiding hield over: „Uw plaats is in de Christe lijke Vakbeweging". Er zijn drie richtingen p. de vakbeweging, doch de Christelijke is de enig ware, om dat deze steunt op de Bijbel. Iineen gloedvol en good gedocumenteerd betoog toonde de spreker aan, dat de plaats van de Christelijke werk nemer in de Chr. Vakbeweging is en dat men in deze tijd van ver nieuwing uit zijn beginsel moet le ven. De ongeorganiseerde arbeider heeft geen invloed! op de ontwikke ling wan het maatschappelijk be stel en daarom is organisatie dwin gend geboden. De voorzitter 'dankte hierna de sprekers voor hun inlei dingen en het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer", dat zijn mede werking verleende. Ds- van Vliet sprak een slotwoord en ging voor in dankgebed, waarna de avond be sloten werd met het zingen van de Avondzang. RENESSE. Vrijdagavond werd in de zaal van de heer Gloude een amusementsprogramma vertoond, onder auspiciën van de NIWIN. De avond werd geopend door de voorzitter van het NIWIN-eomité de heer J. Vriesendorp van Renesse, die een woord ter verwelkoming sprak, en mededeelde, dat de ver koop van pakketzegels voor die jon gens in Indië nog niet al te best loopt; er zijn nog slechts 16 zegels verkocht, tegen vorig jaar ruim 50. We vertrouwen er op, dat een plaats als Renesse, waar toch door velen heuseh wel iets verdiend wordt, zich thans van haar beste zijde zal doen kennen. Het moet toch niet nodig zijn, dat hiermede van huis tot huis gegaan wordt. Bovendien kan men ook met andere personen gezamenlijk een zegel van f 5 kopen. Voor de jongens over zee betekent een kleinigheid uit het vaderland zo oneindig veel, en in zijn voorwoord gaf de clown Nicholls hiervan een treffend voor beeld. Hiemai werden films vertoond, waarbij films over het leven der jongens in Indië, die zeer treffend w'aren, en een goed beeld gaven van het leven aldaar. Voor de pauze trad de bekende sneltekenende clown Nicholls op, die een daverend applaus oogstte. Voorheen maakte Nicholls een tour nee door Indonesië en doorkruiste daarbij de gehele Archipel, hetzij per jeep, per Dakota of boot. In de pauze werden boekjes ver kocht (opbrengst voor de NIWIN) voor de prijs van 25 cent, die vlot van de hand gingen. Na de pauze werd de film „Luchtigheid tegen wil en dank" vertoond, met de bekende filmartist Joe Brown in de hoofdrol. In spanning leefden allen mede, vooral met de avon turen in de vliegmachine, werkende op een radiostraal. Al met al een uitstekend geslaagd programma, dat ook op andere 'dorpen van ons eiland vertoond Zal worden. De heer J. L. Kristar lijn, secr. van het NIWIN-convité te Renesse, sloot .deze bijeenkomst. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. kerk, voor de Gustaaf Adolfvereniging, bracht f8,84 op. BRUINISSE. In de v luchthaven is binnengelopen 't klipperschip. „Dank baarheid" Rotterdam, schipper KLun- der, met suikerbieten oipi weg van Brouwershaven naar Puttershoek. Het schip is waarschijnlijk bij het uitvaren van de haven te Brouwers haven lek gestoten, want het maak te water. Met esn mot or pomp weridl getracht het schip boven water te houden, doch de pomp weigerde. Men beeft toen de hulp ingeroepen viain de Graaf's Bergingsbedrijf te Rotterdam, die met de pompboot „Stormvogel" al pompende het schip naar Puttershoek heeft gebracht. De vorige week wierden door de mosselkwekers .alhier afgeleverd aan de handelaren, ter doorzending naar België en Frankrijk en voor de conservienf.abrieken 5780 tonnen mosselen. Rechtstreeks naaT Frank rijk gingen 560 zakken a 50 k.g. terwijl de export naar Engeland 250 zakken bedroog. Aangevoerd Tijdelijke gemeentewerkman be noemd. Nieuwe brandspuit. Gemeentelijk sportterrein in be spreking. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering waren alle leden aanwezig. Een ontslagaanvrage van de Ge meen, tebode, de beer G. Verheij', werd opi eervolle wijze venteend. Besloten werd tot aankoop! van ©en stukje grond van de heer Joh. van der Sluis, waardoor de aan te leg gen nieuwe begraafplaats zal wor den verfraaid. Van de heer Joh. de Waal, vishandelaar en piatat-fri- test akker, is ingekomen een ver zoek om zijn patat-fritesizaak des Zaterdags te mogen open houden tot 12 uur n.m. Besloten wordt hem bij afzonderlijke verordening toe te staian, zijn zaak op Zaterdagavond open te hebben tot half twaalf, met dien verstande dat na 5 uuir in de zaak geen vis meer mag worden verkocht en dat op> die dag de opening van de winkel eerst om half elf 's morgens mag plaats vin den. Goedkeuring van deze nieuwe regeling moet aan Den Haag wor den gevraagd. De voorzitter deelt mede dat op de advertentie voor Gemeeutebod© zich slechts één sollicitant heeft aangemeld. De heer Verspoor in formeert of het niet mogelijk is, deze betrekking aantrekkelijke r te maken doo,r daaraan meer soort gelijke werkzaamheden te verbin den. De voorzitter zegt dat inder daad hierover is gedacht. Zo zal in de toekomst deze persoon wellicht worden belast met het incasseren van de huur van de Gemeentewet- en Noodwoningen. De heer Bal vindt het jammer dat niet meerderen hebben gesolliciteerd. Iemand die jonger was ©n door gedeeltelijke invaliditeit niet meer toit de vol waardige arbeidskrachten kon wór den gerekend kwam z.l. voor een dergelijke betrekking beter in aan merking. Tenslotte wordt met alge mene stemmen in tijdelijke dienst benoemd de heer Joh. de Waal Cz- De voorzitter deelt mede, dat reeds lange tijd besprekingen gaan de zijn, om het Brandweer- wezen op Schouwen-Duiveland te verbeteren. Eerst werd gedacht aan centralisatie te Zierikzee, doch daarvan is men terug gekomen. De motorbrandspult die men vroeger bezat, is in Februari 1944 door de Duitsers in beslag genomen en la ter, als oud roest teruggevonden op het strand te Renesse. De ondervin dingen met de na de evacuatie via het M.G. aangeschafte babyspuit zijn niet bemoedigend en in overleg met de Inspecteur van het Brandweer wezen te Breda is besloten te com bineren met de gemeente Ooster- land voor het aanschaffen van een andere brandspuit. Alle leden zijp werden uit de Waddenzee ongeveer 850 tonnen mosselzaad. In de maand October werden 19 slacht vergunningen afgegeven. De netto opbrengst van de Ba zar ten bate der Kleuterschool be droeg f 1325,06. De heer A- van den Berge, commissionair in uien heeft, naast zijn moderne sorteermachine een nieuwe uienafstaartmaehine in ge bruik gesteld van het merk „Bezet", van de firma Zwoegers uit Geldropi. De machine voldoet uitstekend. Voor de betrokkene een voordeel, betekent het natuurlijk een nadeel voor hen die 's winters Wierk von den met het afstaarten vian uien, dat tot dusver met ide hand' moest geschieden.. THOLEN. De heer W. Cornie- lisse heeft een nieuwe filmzaal ge opend in d,e bovenzaal van een painid aaja ide haven. Er is plaats voor plm. 150 personen en het interieur is eenvoudig doch zeer doelmatig. van mening dat de toestand zoals die nu is, niet voldoet. De voorzitter dealt verder mede, dat tegenwoordig uit Amerikaanse Legerdumps in Duitsland Dodge trucks beschikbaar komen. Opi deze chassis w orden brandspuitpompen gemonteerd en de gehele wagen kan Verder 'geheel voor brandweerauto worden ingericht voor de prijs van f 8200. Hierbij komt nog f 1800 an der materiaal zodat een dergelijke spuit met ©en capaciteit van f 2500 liter per minuut ongeveer f 10.000 zal kosten. Op een vraag of van de oude spuit, die in ide oorlog verlo ren ging, nog wat terug zal worden ontvangen, antwoordt de voorzitter bevestigend. De beren V. d. Berg ■en Verspoor willen liever de nu aanwezige babyspuit met een capa citeit van 600 liter per minuut ito reserve houden, vooral als straks met Ooisterlamd gecombineerd wordt, dan haar voior weinig geld te ver kopen. Ook vraagt de heer Verspoor zich af, of het personeel dat de spuit bedient, voldoende geschooid is, gezien de ervaringen met de babyspuit. Ook de firma Bikkers beeft een aanbieding gedaan. Een brandspuit, gemonteerd op tweiede hands chassis, kost dan f 14000. Ten slotte wiordt besloten om in com binatie met de gemeente Oosterland een brandspuit aam te schaffen die ongeveer f 10.000 zal kosten. Brui nisse betaalt dam 60 pet., Oosterland' 40 pet. van alle kopten. De spuit wordt te Bruinisse gestatioinneerd. Aangegaan zal worden ©en geldle ning om me aankoop- te financieren, af te lossen in 20 jaar. Een aan vrage om een Gemeentelijk Sport terrein beschikbaar te stellen, uit gaande van de Sportver. „Volhar ding", wordt terug verwezen naar B. en W. voor praeadvies. De heer Bal vraagt begrinding Van het gedeelte van de Padjes langs de woning van zuster van den Berge en van een gedeelte van de Schip pers la an. Ook verzoekt hij meer toezicht op de Gemeentewerklieden. De heer Verspoo r verzoekt de schip pers van de schepen, die in de haven aan de machinefabrieken ko men repareren, zoveel mogelijk ter wille te zijn en de havangeidtarle ven zo soepel mogelijk toe te pas sen. De heer van dan Berg-Beekman had gaarne iets vernomen over de aanbesteding van het grondwerk voor de nieuwe algemene begraaf plaats, die naar hij meent zonder voorkennis van de Raad is geschied. Ten slotte dringt hij aan op spoe dige aansluiting van de nieuwe wo ningen aan de bestaande riolering. Daardoor komen dan 7 woningen spoedig beschikbaar. Met deze aan sluiting is intussen al begonnen, Weth. van Vessem verzoekt plaat sing van een foto van Koningin Ju liana in de Raadszaal. Hierna slui ting. 9 Nov.: Zon op 7.49, onder 16.58. Maan op 15.02, onder Volle maan 16 November SPORT BILJARTEN Uitslagen Districtscompetitie week van 16 Nov. Voe 3-Voe 1 53. Haamstede 2 Renesse 1 26; Entre Nous 2 Haamstede 1 2—6; Concordia 2 Dreischor 2 53; Renesse 2Entre Nous 1 62; Dreischor 3Voe 4 44; Dreischor 1Voe 2 80. Stand per 6 November 1948. Groep A. gesp. punten Dreischor 1 3 18 Renesse 1 3 12 Concordia 1 2 10 Voe 2 3 8 Haamstede 2 3 8 Groep B. Dreischor 2 5 25 Concordia 2 5 25 Voe 3 4 23 Voe 1 4 13 Renesse 2 3 12 Entre Nous 1 5 6 Groep C. Haamstede 1 3 16 Concordia 3 2 14 Voe 4 3 10 Dreischor 3 3 10 Entre Nous 2 3 6 Het programma voor deze week luidt. Dinsdag 9 Nov.: Groep A. Renesse 1-Dreischor 1. Woensdag 10 Nov. Groep A: Concordia I-Haam stede 2. Groep C: Concordia 3-Entre Nous 2. Donderdag 11 November. Groep C: Haamstede 1-Dreischor 3; Vrijdag 12 Nov. Groep A: Voe 2- Concordia 1; Groep B: Voe 1-Con- cordia 2; Entre Nous 1-Renesse 2. Meer 'dan een half millioen' Duit sers worden nog als krijgsgevange nen buitan Duitsland gevangen ge houden, aldus een statistiek, gepu bliceerd door de internationale fe deratie van krijgsgevangenen te Hamburg. Volgens officiële Sovjet- Russische cijfers worden nog 410.000 Duitsers gevangen gehouden in ide Sowjet-Unie. Voorts zijn er 56.399 krijgsgevangenen in Frankrijk, 38.000 in Polen, 53.000 in Joego-Slavië en 3.800 in T'sjecho-Slowakije. Een Amerikaanse Skymaster, idie deelnam aan de ravitailltering van Berlijn, is in de Britse sector in Duitsland neergestort. Volgens de eerste berichten is niemand van de inzittenden om het leven ge komen. Het vliegtuig is uitgebrand. Een grossier in suiker te Gro ningen, die zijn oude voorraad tegen de nieuwe prijs had verkocht, is door de Tuchtrechter voor de PrijL zen tot f 100 boete en verbeurd verklaring van de inbeslaggenomen suiker 2500 kg veroordeeld'. Een Deense expeditie vertrekt in het voorjaar van 1949 naar Groenland, om aldaar de loodlagen te onderzoeken, die onlangs door de vorser Lauge Koch zijn ont dekt. Zweedse en Belgische inge nieurs zullen hun Deense collega's bij' de onderzoekingen helpen. Koch schat de grootte van de loodlagen' op ongeveer eein millioen ton. Verloofd: SJAAN VAN DER VELDE en KEES JONKER Dreischor, Kleine Schorre Bruinisse, Langeweg 13 Nov. 1948. 2.30—4 uur Eikerzee Zaterdag 10-12,30 n. Hiermede vervalt de Woens dagavond-zitting te Eikerzee. Het Bestuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3