ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE GAULLE BEHAALT DE ZEGE BIJ DE FRANSE SENAATSVERKIEZINGEN SJAHRIR OVE R INDONESIË WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 0r. van Mook in Nederland terug I ',1 WEERBERICHT Nieuwe maximumprijzen voor levensmiddelen TRUMAN'S PROGRAM No. 16045 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs p<ar 3 maanden bij vooruitfcetaliin[g ■t 8.61, per week 27 cent. Losse nummers 10 oeait. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nabelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract special* prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. DINSDAG 9 NOVEMBER 1948 HDe communisten lijden een verpletterende nederlaag Zondag zijn to Frankrijk de ver kiezingen voor de Senaat gehou den. Iets meer dan 100.000 kies mannen of wel groot-kiezers kozen 269 van de 320 leden die de Se naat zal tellen. De uitslag is nog niet oiledig bekend, maar wel staat nu al vast, dat de Gaulle een beslissende overwinning heeft behaald, en da,tde vraag, wanneer hij' pju eindelijk aam de macht komt, bui tengewoon actueel is geworden. De Gaulle beschikt in de nieuwe Senaat over 121 van de 269 zetels. De communisten leg den bij deze ver- De Gaulle kiezing het lood je. Het aantal zetels liep terug van 85 tot 16. Blijkbaar hébben de Fransen nu genoeg van de agitaties van 'buiten Frankrijk, die er op gericht waren het economische le ven totaal te ontwrichten, als ge volg van de voortdurende stakin gen in de kolenbekkens en aam de havens, om het herstelplan te laten derailleren. Reeds waren de communisten bulten de grote parlementaire commissies gehouden, reeds zijn de communisten uit de Spoorwegen en mijnen gezet, reeds is er sprake van nieuwe strafbepalingen tegen feiten als ergerlijke beschadiging van nationale eigendommen en voorts een wettelijke regeling van het stakingsrecht- Deze onderdelen van een breed opgezet strijdplan tegen de ontaarding van de com munistische overtuigingen, waarvan Ide regering meer verwacht dan van bestraffing van individueel ge weld. Wijzen er op dat de overwin ning op de Stalinisten doelbewust zal worden uitgebuit. De regeringspartijen hebben de erkertotog van het volk niet ge kregen. Slechts een politieke kwes- tie is nu aan de orde, het volk moet de kans krijgen om zijn me ning kenbaar te maken over de instellingen' en personen, die de leiding in handen hébben. De 121 nieuwe senatoren hebben reeds ver klaard, dat Zij de doelstellingen, van generaal de Gaullie gromd- wètsherZientog en nieuwle verkie zingen zullen nastreven. Noord-Atlantisch Veiligheidspact in wording. Washington bereid zich voor op een conferentie tussen de Ameri kaanse en Canadese militaire auto riteiten, welke als een laatste faze moet worden beschouwid voor de .ondertekening van een Noord-At- lantisCh veiligheidspacf. Wanneer deze Staten, Amerika en Canada, hun eigen overeenkomst hebben be sproken en vastgesteld, zal een al gemeen verdedigingsplan worden gesloten met Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg. Mocht onverhoopt Europa 'door Rus land worden aangevallen, dan treedt Amerika onmiddellijk in ac tie. De voorbereidende 'besprekin gen1 met .ons lapd en de andere verdrag-sluitende partijen zijln reeds geëindigd. Men heeft toëh een ogenblik gepauseerd om de uitslag van de presidentsverkiezingen in de Ver. Staten a,f te wachten, maar nu deze achter de rug zijh en Truman weer op het Witte Huis zetelt, wordt de diplomatieke mar chine op „voile kracht vooruit" ge zet. Amerika zou het plan koestelen nog verdere uitbreiding aan dit pact te geven, door er ook Noor wegen, Denemarken en Portugal er in te 'betrekken en, indien, mogelijk, ook West-Duitsland en Spanje. In middels zit men ook in Europa niet stil en is Montgomery, te samen met de Britsehe en Franse mili taire autoriteiten, begonnen met het samenstellen van een „plan- de-campagne" voor.de verdediging van de Westelijke Unie, tegen een eventuele Russische invasie. De Amerikaanse gouverneur heeft zich bij zijn wapenbroeders gevoegd ter bespreking a.m. van een plan om massale manoeuvres te houden, waaraan Amerikaanse, Britse, Fran se, Nederlandse en Belgische troe pen zouden deelnemen. Het onmid dellijke doel der Amerikanen is de 15 West-Europese divisies uit te breiden tot minstens 45, voorzien van het nodige materiaal, die to staat zijh de eerste stoot op te vangen bij een onverhoopte aanval uit het Oosten, totdat een volledige Amerikaanse strijdmacht de Oce aan is overgestoken. Inzake de onderhandelingen van Nederland met de Republiek heeft Sjahrir aian het Chinese blad „Sin Po" verklaard, dat de Republi kein ese regering van het begin af aan altijd rekening heeft gehou den met de mogelijkheid van een Nederlandse militaire actie, of schoon zij op succes van de be sprekingen hoopt. Voorts meende Sjahrjr, dat de beslechting door middel van oorlog slechts te aan vaarden is, wanneer geen andere weg meer open staat. De militaire toestand in de Republiek is het zelfde gebleven. Het militaire po tentieel is niet verminderd door de communistische opstand; deze opstand beeft alleen voor het al gemene ni,et-militaire leven slechte invloed gehad. Op de vraag of de Republiek inderdaad pressie van Amerika on dervindt, antwoordde Sjahrir, dat hij niet weet 'w'at met deze pressie wordt bedoeld. Inzake de houding van de Republikeinse* partijen ten opzichte van de onderhandelingen zei Sjahrir, dat de eisen der ver schillende partijen overeenstemmen 1 met het regeringsstandpunt. De Nederlandse regering heeft inge- Zaterdagmiddag keerde de oud- luit.-gouverneur-genera al per Con stellation op Schiphol to het va derland terug. Hij werd door een aantal persmannen bestormd, die dieuwsgierig Waren naar de ver dere plannen van dr. van Mook en dienis 'inzichten over de Indo nesische problemen. Dn (verwach ting, dat de oud-gouverneur, als ambteloos burger, nu, vrijuit Zou spreken, werd niet bewaarheid. Hij bleef diplomaat. Toen' hem werd gevraagd naar 'de vooruitzichten in de ontwikke ling, ,gaf 'hij' het ontwijkende ant woord: „ik waag mij liever niet aan voorspellingen, wel acht ik de moeilijkheden even groot als 'drie jaar geleden". Hij pareerde daarna ad rem de volgende vragen in die richting door lachend te zeggen: „ik ben een .ontheemde". En toen hij had verteld, dat hij1 als repatriant-zonder-huis voorlopig zijn intrek in het Doelenhottel zou nemen en er iemand vroeg of hij Vieux Doelen in Den Haag bedoel de, was zijn snedige replief: „Neen, to Amsterdam. Vieux Doelen is voor mij vieux jeu". Dat hij bij een toterniew to Sin gapore zou hebben gezegd, dat zich soms „amateurs met de Indo nesische politiek hebben bemoeid", kon hij zich niet herinneren. Wel gaf hij' nogmaals als zijn mening te kennen, dat het niet steeds de bij uitstek geschikte figuren zijn geweest, die op het te volgen be leid hun invloed deden gelden, zo wel in binnen- als to buitenland. TTenslotte was dir. van Mook van mening, dat het thans circulrende cijfer van 15.000 in Republikeinse gevangenschap verkerende Neder landers, beslist aan de hoge kant is. stemid met de Republikeinse eisen aangaande de garantie van de im muniteit van de Republikeinse de legatieleden, de teruggave van de Pegangsaanplaint en de intrekking van de uitwijzing van Republi keinse ambtenaren. Beslissingen hieromtrent zijn nog niet genomen. Over eventuele militaire actie door de Nederlanders, deelde Sjah rir nog mede, dat de Nederlanders bij de militaire actie niet geheel Java, maar misschien slechts de steden zullen kunnen bezetten. Vooral de bezetting van Sumatra is een zeer moeilijke taak. Daarom zal de centrale regering haar werk to Sumatra voortzetten, mocht zij gedwongen Worden Java te ver laten. In de laatste Vijf dagen worden tol de Ver. Staten 4 vliegtuigen vermist, met totaal 38 mensen aan boord. Drie vliegtuigen zijn miiet teruggekeerd van een vlucht boven de Stille Oceaan. De oorlog tegen de communis ten to China- zal tot het bittere einde worden gevoerd, verklaarde Tsjang Kai Tsjek. Een compromis is niet mogelijk. y Kinderen moeten kinderen y r zijn, zullen ze eenmaal men- i 1 sen wezen. X Verwachting tot de avond van 9 November: Wisselende bewolking met to het Noord-Westen enkele buien, in het overige deel droog weer, meest matige, later afne mende wind tussen Noord-Oost en Noord, nachtvorst, overdag vrij koud. Met ingang van Maandag 8 Nov. zijn nieuwe prijzen van kracht ge worden voor een aantal levensmid delen. De nieuwe prijs voor melk, pap, yoghurt enz., zowel in flessen als los, gaat met 1 cent per liter om laag. Boter (prijsklasse I): f 1.12 per 250 gram. Varkensvlees, fricandeau en ma gere lappen f 3,40; carbonade f3,20; vers vet en mager spek, vette- en kinnebaklappen f 2,60; poulet en gehakt f 2,20; poten en staarten f 1,20; rauw vet f 2,60; alles per kg. Berliner f 0,36; leverworst f 0,52; leverkaas f 0,54; bacon 0,59; blaas- ham f 0,44; gekookte en gerookte ham f 0,43; rauwe ham f 0,37; ont bijtspek f 0,36; gerookt spek en ver se worst f 0,36; alles per 100 gram. Huishoud jam (1 en 2) een prijs stijging van 5 cent per 450 gram. De prijs van pruimenjam blijft f 0,53. Sinds Vrijdag j.l. gelden de vol gende prijzen: gewoon brood mag f 0,04 per 800 gr. meer kosten. De prijs van zuiver wittebrood blijft vrij. Kristalsuiker f 0,75 per kg. en bas terdsuiker f 0,77 per kg. Chocolade-producten: Ongevuld wichtgoed f 0,48; gevuld wicht- goed f 0,38; ongevulde melk chocolade wichtgoed f 0,51; choco ladestrooisel los f 0,29; idem in kar tons f 0,32; idem in zakjes f 0,31;. alles per 100 gram. Chocoladerepen, alsmede gewichtgoed, waarvoor uit zonder ingspr ij zen zijn toegestaan, zijn onveranderd in prijs.Limonade- siroop en limonadegazeuse blijven in prijs gelijk. De prijs van choco ladepasta, marsepein, vanillesuiker en kunsthoning voor huishoudelijk gebruik wordt vrijgelaten. De Amerikaanse gekozen vice-pre sident, Alten Barkley, heeft op een persconterentie een. opsomming ge geven van de punten van Truimaim's program. Traman zal streven naar verzekering van volledige 'burger rechten aam de negers en andere minderheden, intrekking van de ar beidswet van Taft en Hartley ver zoeken en in principe het ,anti-ii)nfla- tieprogram volgen, dat hij reed® iaan bet Congres heeft voorgelegd'. Barkley zeide voorts ten volle te vertrouwen, dat het inieu'we Con gres genoeg geldien beschikbaar zal stellen om het Europees herstelplan gaande te houden en voorspelde, dat „die V.S- alles zullen do>en wat zij kunnen om China in de huidig® Kritieke situatie te helpen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1