ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het Amerik. bewapenings-programma voor West-Europa Communisten gaan in de richting Nanking I ZEEP WELDRA* VRIJ Handel tussen Rusland en Engeland Wijziging Winkelsluitingswet Weense kinderen in Nederland Arrestaties in Moravië Engeland en het Zuidpool gebied I I I WEERBERICHT Dienstplichtigen zwaaien af Overval op suikeronderneming MAANDAG 8 NOVEMBER 1948 No,. 16044 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij' v-oo i ;f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract special* prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Een voor Frankrijk belangrijk besluit Op het punt van de bewapening van West Europa door Amerika, rijn reeds grotere resultaten bereikt, dan men zou denken. Naar bekend is geworden heeft Amerika drie Franse divisies volledig van wapens voorzien. Het besluit is al enige tijd geleden gevallen. Het was op het ogenblik dat de aandacht van de wereld wel bijzonder sterk geves tigd was op het co-nïlict tussen Oost en West, dat in de Veiligheids raad werd behandeld- Minister Mar shall deed toen. de toezegging aan Frankrijk, wapens te zullen leveren. De zending omvat vooral tanks, verder belangrijke onderdelen, be- wapende gevechtsvoertuigen, artille rie en radio-materiaal. Het bericht is zo lang geheim gehouden, tolt de uitslag van de Amerikaanse ver kiezingen bekend was. Truman wias bang, dat anders de wapenzending verkeerd zou worden uitgelegd. Ver tegenwoordigers van het Franse le ger en de luchtmacht zullen vol gende maand naar Amerika gaan, om zich met de bediening van Ame rikaans materiaal vertrouwd te ma ken. Nader wordt nog medegedeeld, dat de legers van ide Benelux-landen zullen worden voorzien van Brits materiaal. I Stakingen in Frankrijk De minister van industrie, Lacoste, heeft jn een radiotoespraak aange kondigd, dat de steenkoolmijnen te gen het. begin van de volgende week weer in volle productie zijn. De mijnstaking was - zo goed als ge ëindigd. Naar het „Alg. Handelsblad" ver neemt is binnen afzienbare tijd de opheffing van de zeepdistrïbutia te verwachten. De datum, waarop de zeep vrij zal mogen wiordan ver kocht, is nog niet bekend gemaakt. Dit zou verband hoiuden met de bevoorrading van de winkeliers. De Britse minister van handel heeft in het Lagerhuis verklaard-, dat Rusland aan Engeland 766.000 ton graan heeft geleverd1. Tevens deelde hij mede, dat En geland) tussen 1 Februari en 30 September 1948 andere Russische goo-ederen ter -waarde van 2.656-000 pond sterling heeft geïmporteerd. De Britse -export naar Rusland over dezelfde periode bracht 3.583.000 pond sterling op -en be stond grotendeels uit machinerieën. jRusland beeft bovendien van ande re land-en in het sterling-geb-ied ze-er belangrijke hoeveelheden wol, rub ber, -cacao en koffie gekocht. Dit vooruitzicht echter had da ver- .nietigingswo-ede van de fanatiekste stakingsleiders toit een hoogtepunt opgevoerd. Er werden -dan ook in verschillende mijnen sabotagedaden gepleegd. Ook aan eigendommen van werkwilligen w.as schade toe gebracht. Lacoste zei, -dat zij, die de wo ningen van 'hun kameraden hebben beschadigd, ,,met uiterste -streng- „hei-d" zullen worden gestraft. Een woordvoerder van -de natio nale kolanraad verklaarde tegenover Reuter, -dat steeds meer mijnwerkers het werk hervatten. Te Marseille, de grootste hav-en van Frankrijk, lag heden nog op 50 -schepen Ih-et werk stil. Ongeveer 3000 stakende zeelieden, bijna allen lid van de C.G.T., eisen loonsver hoging. Zij1 eisen -het nieuwe door de C.G.T. vastgestelde minimum, waar -de regering haar goedkeuring noig niet ualn gegev-ein heeft, name lijk '15.500 francs per maand. De nieuwe melkprijs voor de boeren voor het jaar November 1948 tot November 1949 is 171/2 cent per liter. Dat heeft minister Mansholt vorige week gezegd tegen verte genwoordigers van -de landelijke StiChting voor Landbouw. De binnenkort bij de Stat-en-jgen-e- raa-1 aanhangig te maken wijziging van de Winkelsluitingswet zal -een verplichte sluiting van alle winkel bedrijven op Dinsdagmiddag voor schrijven. Hiertegenover zal staan, dat -de winkels -op- Donderdaga-vo-nid tot ti-en uu-r -geopien-d1 zulten mogen zijn. Het algemene sluitingsuur, d-at in de thans -vigerende w-et op 8 uur 'savonds is gesteld, zal op 7 uur worden gebrac-ht. Tenslotte zal, als de wetswijziging wordt aangenomen, -voortaan geen enkel© winkel op Zondag geopend mogen zijn. Banketbakkers aan wie tot nu is toegestaan hun winkels o-p Zondag gedurende vier uren o-.pen te houden, zullen dit dus ook niet m-eer mogen do©n. Vrijdag j.l. zijd bij Ven-la binnen het raam -van d-e actie Verenigde Naties helpen bet kind, -ongeveer honderd Weense kind-eren in ons land .aangekomen. Met muziek! 1 en -een 'w-arm-e maaltijd werden de kin deren, die aarzelend het stations plein -opliepen, ontvangen. De nacht brachten zij door in kampien :i|n de Peel en vandaar vertrokken zij; naar hun respectieve pleegouders. Regeringstroepen zullen de stad verdedigen Naar gemeld wordt, trekken elf communistische legers van de gren zen van de provincie Sjantoeng in een tangbeweging naar het Zuiden op. Binnen twee weken wordt een grote veldslag verwacht. Het hoofddoel va® -de communis ten is de verovering van PengWo-e, 170 kilometer ten Noorden van Nan king, de hoofdstad va® China. De communistische l-egers trachten van het Oosten en het Westen Nanking te naderen, met passieriing van Soetsjou, -het nationalistische boi- Werk in Niqord-Kiangs-oe. Met het oog opi deze beweging heeft, naar -gem-eld- wordt, bet op perbevel van de regeringstroepen zijin plannen voo-r de verdediging van het belangrijke gebied- ten Noor den van Nanking herzien en beste len. van Soetsjou ,af te zien als -eerste verdedigingslinie. De regeringstroepen hebben in de Mantsjo-erijs-e corridor t-en Zuiden van Tsj kits jou de sta-d Hingtsj-e-ng, 30 kilometer van H|°®teet,ao-, her overd. De Chinese regering heeft het in dienen van haar collectief ontslag uitgesteld ingevolge -een vierde tus senkomst van maarschalk T.sjang Kai-Sj-ek bij minister-president Wong W-en-hao-, zo heeft -een -wtoio-rdvioer- der der r-egering aan A.F.P. mede gedeeld. D© Chinese centrale regering heef t toegeg-ev-e-n, dat Jinigkou, -een van de t-w-e-e „vlu-chthavenis", die -de re geringstroepen in Mandsj-o-erije nog bezet hielden, volledig ontruimd is. Volgens Chinese persberichten is de evacuatie van de andere haven, Hoelo-etao, thans begonnen. Deze 2 havens vormden de enige •uitweg -v-onr de in de slag om Moiekd-en .op de vlucht gejaagde strijdkrachten der centrale regering. Te Vizoviee, in Mo-r-avië, zijn 45 personen aangehouden. Zij worden beschuldigd van oprichting van een „illegale organisatie", die oinder lei ding stond van een kapelaan te Vi-zovioe. O-nd-er dez-e personen bevinden zich drie geestelijken, drie onder wijzers, vijf handelaars, vi-er land bouwers, tien ambachtslieden, zes studenten, vijf arbeiders m zes kantoorbedienden. Deze groep- zou dreigbrieven -heb ben gezonden aan de president van de republiek, aan de ministers, aan leid-ers der communistische partij -en aan de l-eiding -der nationale veilig heidsdienst-en, teneinde een wijzi ging in de houding der x-egerimg tegenover de kerk te bewerkstel ligen. Te Montevideo- zijn twiee Britse -expedities-cbepen. .aangekomen, die op -weg zijn naar het Zuidpool-ge- bied'. Zij zullen er ©en onderzoek instell-an naar de mogelijkheden om tot mijnbouWl over te gaan aan de Westkust van Graham-land. Op Alexander Ieland, -waar olie aanwe zig is, zullen de Britten hun acht ste militaire basis in het gebied' van de Zuidpool inrichten. 5 De wil is des mensen hoogste 2 4 kracht. 4 Verwachting tot hedenavond: Veel bewolking met vin!", in bet Zuid-en -enkele buien. Meest matige N.O. wind, tijdelijk veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur. 8 Nov. Zon op 7.47; onder 17. Maan o-p 14.45; onder 23 08 Heden eerste kwartier. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in het voornemen van -de minister van oorlog, binnenkort regelen vast te stellen voor het verlenen van groot verlof aan dienstplichtigen die niet buiten Europa dienen, onge acht ide lichting, waartoe zij- beho ren. Met ingang v'aM 1 November 1948 wordt reeds groot varlof verleend aan de dienstplichtige soldaten en soldaten der 1-e klasse, die voor 1 Mei 1947 in werkelijke dienst zijn gekomen en onafgebroken in wer kelijke -dienst rijn gebleven of, in geval van onderbreking van het ver blijf onder de wapenen als gevolg van verleend uitstel, ongeoorloofde afwezigheid, e.-d., op eerstvermelde -datum ten minste vijftien maanden in w-erkelijke -dienst zijn geweest, ind-i-en Zij behoren: toit de 18 geoefende tira-illeurcom- pagnieën -der territoriale bataljons, -of tot het geoefende gedeelte va® de stafcompagnieën der territoriale bataljons, evenwel met uitzondering van de dienstplichtige chauffeurs en motorordonnansen, die nog niet kunnen worden vervangen door in opleiding zijnde dienstplichtigen van de territoriale bataljons. Vier met -stenguns gewapende In donesiërs hebben de Nederlander M. A. Dutrieux gedood. De heer Du- tri-eux Was werkzaa-m -op- de suiker onderneming Pramgka! nabij Modjo- k-erto-, op ongeveer tien kilometer afstand1 van de demarcatielijn. Hij Was bezig met het uitbetalen van geld aan -een mandoer toen hij werd overvallen. De moordenaars hebben het lijk in -een je-ep van de onder neming meegenomen. Hiet is later nabij de demarcatielijn geheel be roofd, maar onv-erminkt t-erugge- den. De jeep hebben de overvallers meegenomen. De elfjarige Gioisa di Camill-o is te Pescara aan de -dood ontsnapt, toen hij in een ongeveer 16 met-er idiep ravijn vi-elop -de rug van een hond. De -hond' stierf. De Aih-erikaanse luitenant Gale Ha-lvo-rsen heeft -de bij-naam „Lucht brug-Sinterklaas" gekregen door zijn gewoonte om in kleine parachu tes snoep voor de Berlijnse jeugd neer te laten. Hij moet thans een s-ecr-etaris en een vertaler in -dienst nemen om het steeds groeiend aan tal dankbrieven te beantwoorden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1