ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Amerika's militaire steun aan Europa WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 y DE TOESTAND IN FRANSE MIJNEN VERBETERT Gewijzigde koers inzake Palestina Prof. Piccard moet zijn duikpogingen staken Waarschuwingsstaking der Spoorwegen ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 No. 16043 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs pea- 3 maanden bij voo ruitfoetalinjg f 3.51, per weetk 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmiam Ochtmain Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract special» prijzen. Suecesjes maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. Uit Washington komt het bericht dat reeds in December a.s. de mili taire hulp van de Verenigde Staten aan Europa effectief zal worden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de plan nen volledig besproken en uitge werkt en hoewel het Congres nog niet bijeen is gekomen, verwacht men algemeen dat zij hier geen be zwaar zullen ontmoeten. Op de of ficiële goedkeuring wordt daarom niet gewacht. De eerste seheepsla- jr dingen wapenen zullen bestaan uit lichte en zware artillerie, automa tische wapenen, geweren en muni tie. Men trekt uit het karakter van deze ladingen de conclusie dat Ame rika van plan is om Europa te blij ven steunen. De kosten voor een volledig her bewapeningsprogramma voor Euro pa worden geschat op veertig a vijf tig milliard gulden. Nu het Congres Democratisch is geworden, verwacht men tot een overeenstemming te zullen geraken, waarbij Amerika zich verplicht om elk West-Europees land te hulp te komen dat zou wor den aangevallen. De militaire behoeften der Euro pese legers betreffen vooral tanks en schroefloze vliegtuigen, maar ook de Ver. Staten hebben geen over vloed van schroefloze vliegtuigen (men schat het aantal op 25.000), zodat dit materiaal voorlopig slechts bij kleine hoeveelheden aangevoerd zal kunnen worden. Niettemin zul len er in December enkele naar Europa worden verscheept. De Palestijnse kwestie Na zijn herverkiezing heeft pre sident Truman te kennen gegeven t dat hij een andere koers wil gaan volgen in het Palestijnse conflict. Hij heeft n.l. minister Marshall op gedragen een wijziging te brengen in de Engelse en Chinese verzoeken om sancties tegen Israël. In de Veiligheidsraad heeft Dr. Jessup, lid van de Amerikaanse de legatie, reeds een amendement in gediend. waarbij het nemen van sancties zou worden vermeden, en de Raad wordt gevraagd om maat regelen te overwegen volgens hoofd stuk 7 van het Handvest van de U.N.O. Dat hoofdstuk verwijst naar sancties. Verder is een plan voor controle op de atoomenergie, ingediend dooi de Westelijke mogendheden, in de Raad aangenomen met 40-6 stem men. Een Russisch compromisvoor stel werd met dezelfde stemmen- Berichten vain de Kaap Verdistihe eilanden melden, dat de diepzee expeditie van Prof. Piccard en zijn assistent Ir. Cosijns, die door aller lei tegenslagen reeds vertraging had ondervonden, beëindigd is moeten warden. De beide onderzoekers zul len geen pogingen meer doen om onder de zeespiegel af te dalen, Zodat de expeditie als volkomen mislukt moet worden beschouwd. Heden vertrok de „Scaldis" met de leden der expeditie en de baby- scaphe aan boord naar Dakar en vandaar *a,ar Antwerpen. verhouding verworpen. Het Weste lijke voorstel geeft een internatio naal agentschap volledige controle over het delven van uranium, het vrijmaken van kernenergie en het fabriceren van atoomwapenen. De commissie voor de atoomenergie wordt voorts opgedragen haar werk voort te zetten en een commissie van zes op te richten, bestaande uit de Grote Vijf en Canada, om na te gaan of Rusland zijn houding wil wijzigen. Het verworpen voorstel wilde atoomwapenen verbannen, voorraden ervan vernietigen en een afdoende internationale controle or ganiseren. Dokter Edouard de Pomiane raadt U aan Iedereen weet, dat er' minsteins honderd verschillende manieren Zijn om aardappels klaar te maken. Ein dat is maar een geluk, want het dagelijkse gebruik van deze veld vrucht zou op den duur ondragelijk worden, wanneer men haar berei ding niet in het oneindige varieerde. Dokter Edouard de Pomiane, de alom grote bekendheid genietende, culinaire expert bij uitnemendheid, die onlangs een tournee door Neder land maakte en met zijn lezingen overal een groot succes oogstte, raadt U het volgende recept aan: Bak de aardappelen in de schil. Ontd;oe ze van de schil wiawiee"" ze warm zijn. Maak de aardappels vervolgens op een schotel stuk met een vork (niet ai te iij'n). Laat dajn 60 gram reuzel zacht in de pan sudderen. Voeg er de zachtgemaak- te aardappelen bij. Een weinig pe per en zout toevoegen en 'dan het geheel dooreen roeren. Geef met be hulp van een vork de gewenste taartvorm aam de aardappelmassa. Temper de vlam. Dek de pam af. En laat «nu langzaam1 gaar bakken, daarbij! nauwkeurig het vuur rege lend, Zodat «de koek «niet kan aan branden. Na een kwartier bakken, de «aardappeltaiart, waar -dit nodig is los steken. Vervolgens heeft men haar slechts o«p een ronde schotel om t,e keren en warm op te dienen. 6 Nov.: Zon op 7.43, onder 17.03. Maan op 13.50, onder 20.41. 7 Nov.: Zon op 7.45. onder 17.02. Maan op 14.22, onder 21.54. Eerste kwartier 8 November HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand November 8. 7.49 v.m. 20.28 njm. 9. 8.40 v.m. 21.40 m.m. 10. 10.04 v.m. 22.56 n.m. 11.. 11.22 v.m. n.m. 12. 0.11 v.m. 12.30 n.m. 13. 1-07 v.m. 13.17 n.m. 14. 1-47 v.m. 14.00 n.m. De mijtnen in Frankrijk zullen in het begin van de volgende week weer alle in bedrijf worden gesteld, heeft minister Laeoste gisteren aan gekondigd. Nu dreigt er echter een staking bij de spoorwegen. De bij «de CGT aangesloten vak vereniging van «de Franse spoorweg arbeiders heeft een referendum ge houden over het houdan van een „waarschuwingsstaking" van 24 uur De uitslag «daarvan is no.g niet be kend. Tengevolge van de schaarste aan kolen is het treinverkeer reeds met 20 proeent beperkt en de trei nen zijin niet verwarmd. De toestand in de Franse havens is nog steeds moeilijk. De zeelieden in Algiers zijn in staking gegaan uit solidariteit met die in Marseille, wier staking Zaterdag is begonnen. In Le Havre, Bordeaux en La Ro ebelle blijven de troepen kolen los- Drie personen verdronken Donderdagavond is op de Wil lemsbrug te Maastricht een luxe auto door de leuning van de brug in de Maas gereden. De rivier is daar ter plaatse 7 meter diep. Eerst na twee uren slaagde men er In de auto te vinden en op te takelen. De drie inzittenden, een heer en twee dames, waren verdronken. sen. Arbeiders van de Parijse ge meentereiniging dreigen heden in staking te gaan, indien hun eisen om herziening der loonschaal en betere arbeidsvoorwaarden niet in gewilligd worden. NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag Zondag 2 Koningen 6 vs. 24-7 vs. 2 Maandag 7 vs. 3-20 Dinsdag 8 vs. 1-6 Woensdag 13 vs. 14-20a Donderdag Openb. 1 vs. 1-8 Vrijdag 1 vs. 9-20 Zaterdag 2 vs. 1-7 WEERBERICHT V erwadhting tot die avioimd van 6 Nov.Wisselende bie'wtolking met vml. in het Noord-Wasten enkele buiieh, matige later af nemende wind draaiend maar richting tussen Wast len Zuid1, iets kouder vooral des nachts. Bezettingsdrama opgehelderd Op 29 Maart 1945 zijn te Dubbel dam drie mannen: de 24-jarige d. M., de 25-jarige J. K. pn de 60- jarige P. T., door een Duitse pa trouille in koelen bloede vermoord door een nekschot, omdat zij zich ia verboden gebied bevonden. De 17- jarige zoon van T. ontkwam aan het dodelijke schot in verband met zijn jeugd. Dank zij een brief van een Duitse soldaat aan de burgemeester van Dubbeldam, waarin de ware toe dracht van het drarrïa wordt be schreven en de namen der hoofd schuldigen worden genoemd, zijn, met medewerking van het bureau opsporing oorlogsmisdrijven te Am sterdam, in de Amerikaanse zone van Duitsland de daders gearres teerd. Intussen is al gebleken dat de slachtoffers in het bezit waren van een schriftelijke vergunning om het verboden gebied te betreden. Zij hadden echter gereedschappen bij zich. waarvan de Duitsers dachten dat zij daarmee asperges wilden om zagen. r Aam groepen militairen, die niet buiten Europa dienen, zal binnen kort groot verlof worden verleend. Dinsdagmiddag vertrok het emigrantenschip „Kota Inten" van de Rotter damse Lloyd uit Rotterdam, met 750 emigranten voor Zuid-Afrika aan boord, hoofdzakelijk handwerkslieden, die daar hun geluk gaan beproe ven. Voorlopig zullen dit de laatste transporten naar Zuid-Afrika zijn. De oudste passagiers, het echtpaar Verhey uit Arnhem, waarvan de man nelijke helft 86 en zijn echtgenote 80 jaar oud is, maken, met het Stap horster boertje J. Slager, kort voor het vertrek kennis met kapitein G. H. Visser, ook bekend als de „boerenvader".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1