Bestemming der Aardappeloogst 1948 STAD EN PROVINCIE Veevoedervoorziening uit de op brengst van eigen bodem RECHTZAKEN RADIO-PROGRAMMA KERKNIEUWS De grootte van de totale aard appeloogst 1948 kan worden geraamd op 5.600.000 ton, waarvan 2.200.000 ton klei- en 1.800.000 ton zandaard- appelen en 1.600.000 ton fabrieks aardappelen. Tot nu toe werden van de oogst 1948 naar bet buitenland verkocht plm. 110.000 ton consumptie-aard appelen (waarvan plm. 85.000 ton naar overzeese landen) en plm. 225.000 ton pio otaardajppelen. D© hoeveelheid pootaardappelen, Welk© mogelijkerwijs nog aan ;bet buiten land zal kuinmen worden verkocht, mag worden geraamd ,op ca. 50 duizend ton. Die afzet van coinH sumptie-aardappelen naar landen buiten Europa heeft to|t dusver een gunstig verloop- De binnenlandse behoefte aan consumptie-aardappelen wordt ge schat op ca. 1.400.000 ton en die aan poptgoed pp 400.000 ton. De verwerkingscapaciteit van de aardappelmeelindustrie bedraagt plm. 65.000 ton aardappelen per Week. De totale opbrengst aan fa brieksaardappelen ,zal dus bij1 een open winter tegen Februari 1949 kunnen zijn verwerkt. Het dollartekort, dalt momenteel reeds bestaat en waarvan niet mag worden aangenomen, dat het in de toekomende jaren zal verminderen, doen Waarvan integendeel moet worden verondersteld, dat het steeds nijpender zal worden, noopt de Re gering tot ©en vermindering van de import, o,.m- van krachtvoeders. Teneinde desondanks' de recon structie van de Nederlandse vee stapel te kunnen realiseren, zal het dan ook nodig zijin, dat een politiek wordt gevoerd, waardoor in zeer veel ruimere mate dan thans de vee voeder voorziening uit de op brengst van de Nederlandse bodem wordt verzorgd, wat dus betekent, dat in het binnenland aanmerkelijk grotere hoeveelheden voeder moe ten worden geproduceerd. Zitting Woensdag 3 Nov. De Tuchtrechter voor de Prijzen hield zitting in het gemeentehuis, waarbij een vrij groot aantal zaken werd behandeld. J. A. v. d. B„, caféhouder en Sla ger t© Kerkwerve, had verschillende soorten sterke drank tegen te hoge prijzen verkocht. Hij was niet inge licht door Horeca. Ook had hij voor bier een te hoge prijs bere kend. Boete: f 250 en f 40. Ei. J. t. H., hotelhouder te Zierik- zee, was met verschillende Wiijinsoor- ten wat de prijzen betreft, in de war geweest. Tijdelijke onbekend heid met de klasse-indeling was daar niet vreemd aan. Ook met vleesschotels, pudding ien uitsmij ters was t. H. met de prijzen te hoog geweest. Boetef 20 en 2 maal f 25 en f 5. L. de J. caféhouder era tuinder te Noordwelle had verschillende soorten sterke drank tegen te hoge prijzen verkocht. Boete f 200. S. P. W., timmerman-aannemer te Zierikzee had een huis gebouwd vo-or d. L. De laatste meende bena deeld te zijn en verzocht controle pp de prijzen. Een ambtenaar A. E. als getuige ter zitting aanwezig, vermaarde de rekeningen gecontro leerd te hebben en deze in orde te hebben bevonden. Een andere ambtenaar v. W. had de bij het werk gebruikte materialen gecontror leerd en was tot een voor W. zeer ongunstige slotsom gekomen. Mr. du Croo noemde dit een uitermate eigenaardige figuur. De Tuchtrech ter verklaarde de tenlastelegging vervallen. C. H. v. id. K„ begrafenisonderne- lende begrafenissan ©en te hoge winnstmarge berekend..Mr. du Croo, optredend als verdediger, wiees er op, dat v. d. K. de zaak destijds van een ander overnam en daar mede ook de administratieve me thode, waaronder de berekening vain de verschillende prijzen. De willekeurigheid van de calculaties bleek ooik wel uit het feit, dat in sommige gevallen aanzienlijk te wei nig was berekend. Na controle heeft bteseh. zich gehouden aan de prijs- voorsehriften. Boete f 1000.waar van f 500.voorwaardelijk meteen proeftijd van zes maanden. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE. Voor hét te Amster dam gehouden examen vakbe kwaamheid stemp'elmaker, slaagde lO.a. pinze oud-stadgenoot H. Ver schuur Jz. BURGK. Burg. stand over Octa- ber,. Geboren: 17. Hendrika M. B-, dl v. G. Jonker en B. v. d. Weel. Gehulwd: 29. Jan de Muijnck, 28 j. j.m- an Paulina v. d. Hiave, 30 j. j.d. Overleden: 28. Jan de Glppper, 73 j. te Bergen op Zoom. Loopi der bevolking. Ingekomen: 1. Thona M. Blom van Haamstede; 26. Jacomina Kloet van Rotterdam. Vertrokken: 4. Pieter A- Deurloo naar Zierikzee; Adriaantje A. Geluk naar Kloetinge; Councils Schoonaard naar Heemstede. HAAMSTEDE. In de Lagere Tuin bouwschool hield Maandagavond de Ver., van Oud-Leerlingen der sChool „Pomona", .onder voorzitterschap van de heer H- P- Verton ,haar| maandelijkse bijeenkomst, die zeer goiedl bezocht was, waarover de voorzitter in zijn openingswoord zijn voldoening uitspirak, terwijl hij spe ciaal enkele nieuwe leden wlalkom heette. Ook de aanwezigheid van enkele oudere leden wierd doorhem op- prijs gesteld, ómdat zij vodral met hun groter© praetisehe erva ringen de bijeenkomsten beter kun nen doen slagen. -Het hoofd der Tuinbouwschool wees op de bete kenis van het bewaren van fruit. Naar aanleiding van enkele aanwle- zige brochures van de Plantenziekte- kundige Dienst en boeken op het gebied der Fruitteelt, werden door de aanwezigen een 30-tal van deze geschriften besteld. Hierna werd ht woord verleend aan de heer W- Capelle, die een inleiding hield over „Spuitervaringen". In een kort over zicht gaf hiji de ontwikkeling der ziektebestrijding in de fruitteelt ge durende de laatste 30 jaar, om zich daarna meer speciaal bezig te hou den met de resultaten, die vooral bereikt zijin na de laatste wiereld- oorlog. Ondanks de betere voorlieh- tings- ien berichtendienst en het ge bruik van moiorsproeimachmes, worstelt de fruitteler nog steeds met veel ziekten en beschadigingen in zij'n bedrijf, in sommige jaren zelfs om er hopeloos onder te wo ■- den. Zo was b.v. de spintaantasting dit jaar wel zeer erg, hoewel het ene bedrijf er meer onder leed dan aanwijsbare oorzaken v'oor kan vin den. Hiji vroeg zich dan oiok af Wat er 'tegen deze spintplaag gedaan moet worden. In dit verband wees hij op een bedrijf met vieel on kruid1, dat 'Weinig spint had, tegen over bedrijven, die geen onkruid en Wel veel spint hadden deze zo mer. Misschien heeft de grondbe- dekking hier een rol gespeeld. Spr. is voornemens op zijin bedrijf vol gend jaar een proef te nemen met enkele gremdbedekkingen. Verder deelde hiji zijin ervaringen mee met het middel 666 tegen 'de appelzaag- Wasp, die uitstekende resultaten ge geven heeft, terwijl de verwachte smaakbederving in de vruchten niet optrad. Wel hadden de oinderge- plante bessen en de aardappelen een zoi slechte smaak door deze sproei vloeistof gekregen, dat deze Waardeloos waren voor de com sumptie. Op deze inleiding volgde ©e:n uitvoerige discussie, waarbij naar de mening van de oudere fruittelers de sterkere spiinitaanitas- ting van'de laatste jaren te Wijten o,s aan de te lage percentages 'wlaar- mee gespoten wordt. Ook 'wias men van mening, dat de resultaten met de lOiljebespuiting minder bevredi gend zijin, zodat deze Wellicht in de toekomst minder zal Worden toe gepast. Opgemerkt werd, dat ni©t alleen 666 goede resultaten geeft tegen de appelzaagwesp, doch dat ook Derris en Lonohoicarpus uitste kend voldoen^ mits ze op tijd 'en overvloedig gespoten worden. De assistent vani de voorlichtingsdienst deelde mee, dat dit inderdaad juist is, doch dat 666 ©en veel langere werkingsperiode heeft, Waarom het tijdstip waarop gespoten moet wlor- den, niet zo nauwi luistert. Hierna sloot de voorzitter deze zeer leer zame en gezellige avond. Bij1 K.B. is tot Gezworene van de Polder Wiesteren Ban van Schou wen, henoemd de beer M. den Boier te Haamstede. Door het bedanken van Mej. E- Hoogkamp als directrice van het Kerkkoor der Ned. Herv. Kerk, is als zodanig Mevr. M- Bo.ot—Rotte 'benoemd. Met 16 leden is Maandagavond! een damvereniging opgericht. Het bestuur bestaat uit: D. Quist, voor zitter; H. Timmer, secretaris; J. v'. d. Wekken, penningmeester; C. Ver ton Jiohz. competitieleider. Besloten Werd om voortaan Dinsdagsavoinid in de Kleuterschool bijeen te ko mmen. Ook besloot men toe te tre den als lid van> de Zeeuwse Dam!- bond en reeds as. Dinsdagavond met de competitie te beginnen. De beer F. Brandenburg zal voor de leden de opieningstbeorie behande len, terwijl de heer H. Timmer theorie over de eindspelen zal ge ven. SIRJANSLAND. Uitgaande van de Christelijke Verenigingen alhier Werd dezer dagen een Kerstpiakket, inhouaende versnaperingen, tabak etc. benevens een Kerstgroet ver zonden aan de drie soldaten idie zich van ops dorp in Indië bevin den. STAVENISSE. Voor de Stichting Dorpsgemeenschap werd iin de Be waarschool de film vertoond van de Jubileum- en Inhuldigingsfeesten. Na opening door de voorzitter, bur gemeester Verburg, werd eerst een. film vertoond van ©en IJshockey- wedstrijd. Hoewel er voor deze filmavond meer belangstelling was dan de vorige maal, bleef de op komst beneden de verwachting. Aan het einde wees Dr. Bernhardi op het voorrecht dat ons volk nog mag verenigd zijn rond het Vorsten huis, na een duurgekochte bevrijding teruggekeerd. In dit verband wees hij op het verzetswerk op ons eiland en beval de lezing en aan schaffing aan van het boek „Slechts een plicht", wat een duidelijk beeld Ingezonden mededeling Zaterdag) 6 November. HILVERSUM I. 301, M. 7 nieuws; 7.15 gymin.; 7.30 gram.} 8 nieuwis; 8.15 gram.; 10 morgen wijding; 10.20 feuilleton; 10.35 Mo zart en Brahms; 11.05 gram', en kinderkoor; 12 gram.; 12.33 piano fen oxgall; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 filmselecties; 2 het Neder!, lied; 2.30 bainjds across ths soa; 3 streekuitzen- dinlng; 3.25 Concertgebouw-orkest; 4 veirigheidskwiartier; 4.15 gram.; 4.45 sport; 5 gram.; 5.30 om en' nabij' de twintig; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 artistieke staalkaart; 7.30 Belijdende leden; 7.45 voor de Nederlanders in Duitsland; 8 nieuws; 8.15 Metro- pole-oirkest; 9 soc. Commentaar; 915 „De Bonte Bal"; 10 Stradiva, sextet; 10.25 flitsen uit het leven; 10.40 Het Miller Sextet; 11 nieuws; 11.15 sport; 11.30—12 gram'. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen gebed; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.00 voor de vrouw; 9.05 gram.; 11 de Zonnebloem; 11.45 schoolradio; 1215 muzikale mélange; 12.33 amusement orkest; 1 nieuws; 1.25 orkest; 1.50 film en 'toneel; 2.20 Engelse les; 2.40 omroeporkest; 3.45 promenade- orkest; 4.30 Sdhola Cantorum; 5 De Wigwam; 6 De Oval Sisters; 6.30 overzicht; 6.45 gram.; 7 nieuws 7.15 iseptet; 7.40 reportage; 7.50 Java na de bevrijding; 8 nieuws; 8.12 gram.; 8.20 lichtbaken; 9.00 heit de klok; 9.4 radio-estafette; 10 de drie Musketiers; 10.30 actualiteiten 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 11.15 12 gram. ZIERIKZEE. Ds. Pijhacker Hor dijk zal Zondag a.s. de H. Doop) bedienen. Doopouders Wiorden he den Vrijdagavond tusselm 7 en 8 uur in het Ver. gebouw verwacht. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Poortvliet (toez.): Ds. J. Lekker- kerfcer te Westbiroek. STAVENISiSE. Ned. Herv. Kerk: 10 uur Dis. Simke (H.A.)6 uur Ds. Sinke. Geref. Gem.: 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Mr. Stikker is met 4 adviseurs te Djoeja aangekomen voor een onderhoud met Mohammed Hatta. Antare deelt mede, dat de com munist Alimin, na zijn gevangen neming is gefusilleerd. Een groot deel van zijin leven bracht Alimip in Rusland door. Bij Manchester is een Bi 29 neer gestort, Waardoor alle 13 inzitten den, Amerikaanse vliegers, om het leven zijin gekomen. Truman heeft plm. 2 millioieh stemmen meer behaald dan zijh te- geoeandidaat Dewey. Wallace kreeg ongeveer een millioen stemmen. In1 bet Huis van Afgevaardigden bezet ten de Democraten 251 zetels, de Republikeinen 183. In de Senaat zijin de verhoudingen 54 Democraten en 42 Republikeinen. De Belgische Kroonprins, prins Boudewïjn, is door de Senaat uitge nodigd zitting te nemen in dit ©oir lege. Het is echter onwaarschijnlijk dat Koning Leopold hem daarto©

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2