ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Na de Amerik. Presidentsverkiezingen Afschaffing der Tabaksdistributie? WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Mem. van antwoord over de grenscorrecties ABONNEMENT: Truman staat sterk De grenscorrecties van de Beneluxlanden Dr Beel optimistisch 7 gestemd De huren komen onder de loupe De militaire groet WEERBERICHT 'VRJJQAG 5 NOVEMBER 1948 No. 16042 103e Jaargang Prijs per 3 maanden bij' vooruitbetaling; f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mjm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. De verkiezingen in Amerika zijn weer achter de rug en de uitslag is, gelet op de verschillende voorspel lingen wel uitermate verrassend ge weest. In ieder geval zit thans Tru- men vast in het zadel, hetgeen van betekenis is voor de te volgen po litiek, inzonderheid de buitenlandse politiek. Een verleniging van de zit tingsperiode zal Truman ongetwij feld een enorme dosis zelfvertrou wen geven, een gesteldheid, die zich weerspiegelen zal in de te' varen buitenlandse koers. In het Congres kan de president rekenen op een meerderheid, hetgeen ook alweer zijn zelfstandigheids streven in de hand werkt. Belangrijk is het, dat ma 'het verkiezingsrumoer de volle aandacht w!eer kan 'worden besteed aan het geschil tussen Oost en West Zo wordt er in Washington dan ook verwacht, dat er spoedig „iets" wordt ondernomen t.o.v. Rusland. Over het algemeen is men niet pessimistisch gestemd. De komende weken zouden bij uitstek gunstig zijn, om met Rus land tot enig vergelijk te komen. Waarschijnlijk zal Truman he* middel van direct Colri'tact met Sta lin te baat nemen, zoals hij' reeds eerder van plan wias. Uiterst be. lamgrijk is het, dat de regerings periode van de president ongemerkt overgaat in de andere. Bij verkie zing van Dewey zou Trüman nog tot 20 Januari aangebleven zijn. In deze periode, hetgeen trouwens al gemeen geldt, zoiu hij uiteraard niet meer tot constructieve arbeid zijn kunnen komen. Vast staat, dat het Marshall-plan met grote voortva rendheid ten uitvoer zal worden •gelegd. Amerika zal deelnemen aain de Westelijke Unie en Europa op basis van l-endlease van wapenen voorzien. De verwachting bestaat dat minister Marshall zal aftreden. De behandeling van de Palestijnse kwestie schijnt daaraan niet vreemd te zijn. Het is waarschijnlijk, dat Op de maandelijks© bijeenkomst met de Amerikaanse en Engelse mi litaire gouverneurs die te Frank fort heeft plaats gehad, hebben de ministers-presidenten van de bfi- zoin© de aanspraken op grenscor recties vian Nederland, België en Luxemburg ter tafel gébracht. Aan de courantenverslagen moeten wij1 ontlenen, dat Clay en Robertson -al thans tegen een deel van de Ne derlandse desiderata beZwiaair heb ben. In bet algemeen Werd) gezegd dat de aanspraken vtatn de drie lan den „slechts geringe technische cor recties" betreffen, Welke te zijner tijldi bij' de sluiting van het vredes verdrag nader zullen. Wonden be schouwd!. Op de vraag van die mi nisters-presidenten of het petro- leumgebied1 Bentheim ook ter dis cussie staat, kreeg man -evenwel als antwoord, dat dit geen techni sche maar een economisdhe grens correctie zou betekenen. Amerika verder een tegemoetko mende ho-uding tegenover de Joden zal aannemen. Truman zal een ster ke druk mo-eten weerstaan, die hem tracht te bewegen tot een verzoe nende -houding t.o.v. Fran-co-Spanje President Truman zal t.oi.v. Rusland' een verzo-enende politiek voeren'. Hij' aoht Stai'in vrij zeker tot spreken t-e bewegen. Wellicht dat hij zal trach ten met Stalin tot een overeenkomst te komen. Het is alleen nog niet zeker of Stailin President Truman wel -een acceptabele figuur vindt. De .xegeringsvertegenvyoiQirdigeT, Dir. L- J. M. Be-el, is Woensdag op het vliegveld Kemajoran aangeko men. Ter verwelkoming waren Dr. van Mopk, minister Stikker, de heer N-eber, vice-admiraa-l Pin-ke en ge neraal Spoor aanWezig. Dr. Beel verklaarde zich er van befwtuis-t t-e zïjin, dat hem ©en z'wiare taak wiacht, maar hij ziet de toe komst met vertnodwien tegemo-et, omdat hij! rekent op toegewijde medewerkers en hartelijke samen- Werking met de leiders der volken -en bevolkingsgroepen in Indonesië- H'ij heeft -ook goede ho-op dat de stappen, die minister Stikker than? in opdracht van de regering oini- dèrne-emt, tot een spio-edxge oplos sing van de moeilijkheden zullen leiden. De Regering is van mening dat er over de kwiestie van de huren zo mogelijk in 1949 -een oplossing moet Worden gevonden. Zij acht het vinden van ©en dergelijk© oplosl- siing gewenst m-et het ,c»g op de moeilijkheden, wlelke de huiseigena ren hebben ien om te voorkomen, dat de huizen, door onvloldoenidie onderbond', nog verder achteruit- Er is een nieuWe regeling voor de Koninklijke Marine, het Konink lijke Nederlandse Indische leger en de Koninklijke landmacht afgekon digd inzake de g-roetplicht. De mili taire groet behoeft vportaan niet te worden gebracht aan meerderen, 'die zich -bevinden in sociëteiten, café's, restaurants1, hotels -e.d'. en op de daarbij behorende buitenterrassen. Evenmin b-ehOieft uit dergelijke ge legenheden de groet te Wlorden .ge bracht aan meerderen, die op de Weg passeren. Verder behoeft de militaire groet niet te Wlorden -ge bracht in spoorwegstations 'en in richtingen voor publieke vermake lijkheid!. Het groeten van de offi cieren van het Nederlandse Rode •Kruis is vervallen. Voor buitenland se officieren zullen dezelfde eer bewijzen moeten 'worden gebracht als voor Nederlands© officieren v-an dezelfde -rang. In de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag van de Twee de Kamer o-ver het algemeen beleid schrijft de regering oi.m., -dat het niet uitgesloten is, dat binnenkort zal kunnen worden -overgegaan tot de voorlopige verwezenlijking van een aantal grenscorrecties. Deze zul len even wiel grotendeels betrekking hebben op de -opheffing van plaat selijke misstanden. De regering blijft staan op 'haar reeds eerder ingenomen standpunt, maar wijst er op, 'dat wegens de grote moeilijk heden hog geen concrete resultaten fc'ereikt zijn kunnen worden. De toestand in Indonesië In het hoofdstuk Overzeese ge biedsdelen noemt de regering de toestand in Indonesië Zo-rgwekbenid. Zij' bevestigt de uitspraak van Hatta, dat deze Rusland ziet ,als de „expo nent voor de bevrijding van de ko loniale landen". De vraag is gesteld, of het -overleg met dergelijke per sonen nu inog wel -enig nut heeft en of het niet beter zo-u zijn het over leg radicaal te verbreken. Niettemin is de regering van oor deel dat -de mogelijkheid to-t onder handelen hog niet uitgesloten is. En zolang -die mogelijkheid er inog is, moet h.i. de weg van onderhande ling gevolgd worden. Allereerst moet het bestand worden nageko men en -het goederenverkeer m-o-et spo-edig worden hervat. De militaire situatie vooral op Java Wordt steeds islecht-er, maar hoe ernstig en onduldbaar zij1 o-ok is, zij is altijd n-og veel gunstiger dan di-e in nieï door Nederland gecontro leerde gebieden. Europees federalisme Inzake de Europese federalistische beweging heeft de regering overleg gepleegd met -de andere landen, wieb. ke het Pact van B-rusisel hebben ge tekend. Te Parijs zijh hier vorige week uitvoerige besprekingen o-ver ge- Door arbeid leert men ar beiden. Verwachting tot d'e avond van 5 November: Zwaar bewiolkt met tij delijke opklaringen -en plaatselijk -enkele buien, matige tolt krachtige, langs d'e kust nu -ein -dan nog harde Wind' toss-en West en Zuid, iets min der zacht. 5. Zon op 7.41, onder 17.05. Maan op 13.04, onder 19.35. Eerste Kwartier 8 November. Geüniformeerde meisjes nemen deel aan de oefeningen van het Repu blikeinse leger. Deze opname toont een vrouwelijke soldaat, die geïn strueerd wordt in de bediening van een mortier. voerd. De Vijf mogendheden hebben toten besloten óm -een commissie te vormen,, bestaand© uit vijf Britse vijf Franse, drie Belgische, drie Ne derlandse en twee Luxemburgse ver tegenwoordigers, welke een gron dige studie zal maken van -de ont werpen om de Europese -eenheids gedachte te verwezenlijken -en te stimuleren. Het zou in de bedoeling der re gering liggen om reeds op) 1 Januari 1949 over te gaan tot het afschaf fen vain de taba-ksdistributie. De algehele o-plheffing zou- voor afgegaan worden door een verho ging van h-et tahaksrantsoen van1 gemiddeld vijf rantsoenen tot zes rantsoenen per veertien da-gen. Deze verhoging zou dus -in de loo-pi van deze of volgende maand haar beslag moeten krijgen. Een beslissing is, volgens het „Vrije Volk", -echt-er nog niet gevallen. Van groot belang voor de moge lijkheid van het opheffen der ta- baksdistributie zal de ruimere aan voer van Balkan- en andere Oriënt- tabakken zijn. Deze zal gepaard gaan aan een vermindering vah de import van Virginia-tabak, die dol lars kost. De verwerking van meer Oriënt-tabak zal niet alleen de ge middelde prijs der sigaretten ho ger maken, doch bovendien een druk op/, de v'raa-g leggen, omdat het pu bliek tegenwoordig ©en grote voor keur voor Virginia-tabak aan- dan dag legt. De min o-f meer gedwon gen omschakeling van Virginia- op Orlënt-tabakken zal, naar verWacht WOrdt, de ro-ooklust van h-et publiek doen dal-en. - De verwachtingen zijh dus: min der rooklust, dalende kooplust -en teruggang in de algemene koop kracht. En dat all-es zon -e-en opi- beffin-g der tabaksdistributi© wel eens vrij' spoedig mogelijk kunnen maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1