WIE ZAL HET WITTE HUIS BETREKKEN MEISJES, ZIJ HEBBEN UW STEUN; NODIG! DEWEY TRUMAN of DEWEY? TRUMAN HET VERVOER OP DE ZEEUWSE STROMEN Bij de verkiezingen voor het Amerikaanse president schap ging in de spannende race Harry Truman aan de kop. "Om 12.30 uur Woensdagmiddag had Truman 18.300.000 en Dewey 16.740.000 stemmen op zich ver enigd, terwijl Wallace ongeveer 850.000 stemmen be haalde. Aan de spanning was toen nog geen einde gekomen, daar nog millioenen stemmen moesten worden geteld. De staat New York kan een belangrijke doorslag geven, maar op dat ogenblik waren nog niet alle stemmen geteld. Verschenen is de algemene exploi tatiebegroting van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland voor 1949. Op de diensten op de Wester- Schelde bedragen de tekorten voor Vlissingen-Breskens f 916.212,50, Rruiningen-Perkpolder f 634.787,50, Terneuzen-Hoedekenskerke f 211.150 In deze diensten draagt het Rijk bij in de tekorten. De bijdrage van 't Rijk wordt geraamd op f 1.831.550. De diensten op de Ooster-Schelde waarvan de tekorten door de pro vincie gedragen worden, zijn niet tarief vrij. Het geschatte nadelig saldo be draagt voor de lijn Zierikzee-Katse- veer f 81.000. Aan baten worden begroot op f 110.000 voor passagiers, f 11.000 aan auto's en f 5500 aan rijwielen. Wanneer dit veer vrij zou zijn, gelijk als de diensten op de Wester-Schelde, dan zou het tekort voor de Provincie f 207.500 bedragen. De geraamde tekorten op de dien sten Kortgene-Wolfaartsdijk en Veere-Kamperland zijn respectieve lijk f 6300 en f 1325. Bij vrijmaking der veren zouden de tekorten res pectievelijk f 87.300 en f 28.125 be dragen. Wanneer de veren op de Ooster- Schelde gelijkgesteld worden met die op de Wester-Schelde, dus het verkeer over de grote stromen in onze provincie gelijk zou zijn, dan zou dit het Rijk, gesteld dat dit de tekorten voor zijn rekening zou ne men, een meerdere bijdrage van f 322.925 kosten voor 1949. Hiermee zou een grote onbillijk heid, vooral voor de bewoners van Schouwen-Duiveland, opgehe ven zijn. Loonbijslag is loonsverhoging Vam bevoegde zijde 'wiondt mede gedeeld, dat de loombijislag van een gulden, die gegeven zal worden in verband met de prijsstijgingen van enkele levensmiddelen, beschouwd moet werden als een lotoimsverhioi- giing. Er moeten dus belasting en sociale lasten van worden betaald. Ten aanzien van bet begrip inwin nend, omtrent hetwielk nog enig misverstand! bestaat, legt man er de nadruk op, dat dit voornamelijk betrekking heeft iop die werkne mer, die vrij1 kost en in'wloning ge niet bij zijn werkgever. De beschik king, waarin alle details geregeld zijln, die met deze kwestie in ver band staan, zal in :het begin van de volgende week wonden bekend gemaakt. Nederlandse Vereniging voor Scheepvaart en Luchtvaart Te 's-Gravenhage is ojpgericht die Nederl. Vereniging vioior Scheep vaart en Luchtvaart. Deze vereni ging stelt zich ten doiel de bei langstelling vioioir deze zo bij uitstek nationale bedrijven ojpt te wekken en de kennis hiervan te vermeer deren. De vereniging tracht dit doel te bereiken door het houden van lezingen, excursies, filmvoorstellin gen enz. en het contact met de leden te onderhouden door middel van een 14-daags orgaan. De brochure van de vereniging w|ordt aan belangstellenden gratis toegezonden door het secretariaat: Antonie Duyckslraat 49, Den Haag. De bakkers hebben 4 November bestemd tot dag van bet broodgran en broed, als hulde aan de ons ver-i leende Marshall-hulp. George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zal op 20 Januari 1949 zijin functie neer leggen. Dr. Beel is te Batavia aangeko men, waar hij werd ontvangen door Commissie voor bodem egalisatiefonds ingesteld Dezer dagen heeft de Minister van Landbouw1, Visserij! en Voedsel voorziening een commissie geïnstal leerd1, die van advies zal dienen Over de vraag, tof dopt instelling van een bodem-egalisatiefonds een oplossing kan worden gevpjnden voor het vraagstuk van het ver schil in bedrijlfsuitkomsten1 van landbouwbedrijven. op| goiade en slechte gronden. Moiclht een derge lijk fonds door 'de meerderheid der leden inliet Worden aanvaard, dan zal de commissie andere voorstel len naar voren brenngen, dlie tot eelu uiteindelijke oplossing van dit pro bleem kunnen leiden. Iin zijln installatierede betoogde Minister Manshojlt, dat het onder havig iepirolbleem niet nieuw! is. Hiet is in de loop: der jaren echter steeds aanvaard als een natuurlijk iets en -als onoplosbaar. Thans gaat de regering er echter van uit, dat iedere boer recht heeft ppi eep. v e ,r z e k r d b e s t a a 'n, Waarbij de doelmatig verrichte arbeid be hoorlijk wordt beloond. Zonder lei ding en zonder ordening is dit eühter niet mogelijk; dat hebben de achter ons liggende crisisjaren duidelijk getoomd. De .grote vraag naar kleine be drijven deed de pachtprijs oneven redig stijlgen in vergelijking met die van de grotere bedrijlven. De overheid tracht nu eqn pfijisbeleid te voeren door het beheersen van. de pachtprijs, hetgeen een probleem Op zich zelve is. Het gehele acute vraagstuk is trouwens niet alleen van theoretisCh-ecioinomisiche, maar ook van psyöhoiogisdh-sociale aardl. De Minister sprak de wiens uit, dat de commissie erin mag slagen het grote probleem der grondrente, Oplbrengstwaarde ;en pachtprijs tot een bevredigende oplossing te bren gen. De practische weg om be staanszekerheid voor de boer te scheppen, moet worden gevonden. Ten bate van het Koningin-Ju- lianafonds zullen van 8 tot en met 27 November de gouden koets en enige andere hofrijtuigen, o.a. de glazen koets en de roomkleurige calèche, die men tijdens de inhul digingsfeesten heeft kunnen zien, worden tentoongesteld in de ko ninklijke stallen te 's Gravenhage. Volgens U.P. heeft de regering van Tsjiang Kai Sjek in Mantsjoerije niet minder dan vijf goed uitgeruste legers verloren, bestaande uit 39 di visies. De terugtocht naar de haven Jinkow, het „Chinese Duinkerken", schijnt niet te slagen en in elk ge val moet men rekenen op verlies van het materieel. De Algemene Bond voor ouden van Dagen in Nederland, heeft zich gewend tot de minister van Sociale Zaken en de Stichting van de Ar beid met het verzoek, in verband met de voorgenomen verhoging der prijzen van enige artikelen, een bij slag te verlenen op uitkeringen in gevolge de Noodwet-Ouderdoms- Spijt alle voorspellingen gaat daar ook Truman aan de spits. Een deel van de stemmen in een aantal Zui delijke Staten zullen eerst Donder dagmorgen worden geteld. Op dit moment maakt Truman nog de beste kansen! Harry Truman, die 64 jaar oud is, werd te Kansas City, Missouri, ge boren. In 1944 als vice-president ge kozen, volgde hij in 1945 Roosevelt op bij diens overlijden. Zoals bekend schrijft de Ameri kaanse grondwet het indirecte of getrapte kiesstelsel voor. De kiezers van iedere staat kiezen een college van kiesmannen. Hoeveel kiesman nen zijn er nu? Evenveel als leden van het Congres, n.l. 531. Deze zijn verdeeld over de verschillende sta ten, naar gelang van de bevolkings dichtheid van zulk een staat. New York kiest de meeste, n.l. 47, van daar dat de strijd in en om deze grote staten zo heftig is. De candidaat, die van de 531 stemmen der kiesmannen de een voudige meerderheid verwerft, dus 266, zal voor de komende periode van vier jaar op het Witte Huis ze telen als Amerika's eerste burger. Mocht er geen meerderheid zijn, dan kiest het nieuwe Huis uit de drie candidaten die de meeste stemmen hebben behaald, de president en de Senaat de vice-president. Deze volgt in geval van overlijden de presi dent op. De Chr. Historische Unie heeft te Utrecht haar 40ste verjaardag ge vierd. De voorzitter, de heer Tila- nus, is bij deze gelegenheid een ge schenk aangeboden. Er komen, de 'laatste wieken, medle door een aantal radio-praatjes over de P.C.J. de correspondentie be treffende, wleeir heel -veel verzoiei toen binnen van militairen im. de tropen, huin aan briefcontact met een' meisje uit het vaderland te helpen. De club „NEDERLAND-OVER ZEE", reeds meer dan 2 jaar ijve rig bezig met medewerking vian oi.a. de NIWIN, het Nled. Rode Kruis, de Thuisfronten en de Band N.L, deze correspondentie te verzorgen, kan momenteel echter niet geheel aan alle aanvragen voldoen om de doodeenvoudige reden, dat er te weinig adressen van meisjes voorhanden zijn. Dit komt niet doordat er bij' de Nederlandse meis jes geen belangstelling voor oinze jongens in Indonesië zou bestaan, maar zuiver en alleen omdat velen niet weten tot welk adres zij zich moeten wenden voor een penvriend. Meisjes, grijpt dus deze kans aan om daadwerkelijk mee te leven met de jongens overzee. Zij' bevinden zich in een volkomen vreemd land, met 'een geheel ander klimaat, te midden van een bevolking met een sterk afwijkende geaardheid. In de nieuwe omstandigheden waarin zij' zijin overgeplaatst, lijkt vrijwel niets op het milieu en op de omstandig heden van het eigen vertrouwde thuis". Ka1" RADIONIEUWS Vrijdag 5 November HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwij ding; 10.30 voor de vrouw; 10.45 Franse liederen; 11.15 voordracht; 11.30 gram.; 12 Lyra trio; 12.33 sport; 12.45 gram.; 1 nieuws; 1.15 gram.; 1.20 orkest; 2 kookkunst; 2.20 so listenconcert; 3 poëzie; 3.20 gram.; 4 orgel; 4.30 tussen 12 en 16; 5.20 filmpraatje; 5.20 muzikale causerie; 6 nieuws; 6.15 orkest; 6.30 Nederl. strijdkrachten; 7 denk om de bocht; 7.15 orkest; 7.30 causerie; 8 nieuws; 8.05 Te Deum; 8.30 Midden in de wereld; 9 gram.; 9.30 hoorspel; 10 overzicht; 10.15 Swing and Sweet; 10.40 Vandaag; 10.45 avondwijding; 11 nieuws; 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 ziekenbezoek; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 piano; 11.30 Ho- lando-sextet; 12 omroepkoor; 12.33 orgelconcert; 1 nieuws; 1.15 Mando- linata; 1.45 gram.; 2.20 Kameror kest; 3.30 mannenkoor; 3.50 gram.; 4 voordracht; 4.20 gram.; 5.10 piano; 5.30 Sans Souci; 6 violoncello; 6.30 causerie; 6.45 gemengd koor; 7 nieuws; 7.15 U.N.E.S.C.O.; 7.30 ac tualiteiten; 7.45 C.N.V.-kwartier; 8 nieuws; 8.12 luisterspel; 9 Philh. or kest; 10 lezing; 10.20 gram.; 10.30 gram.; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.15-12 gram. oeze jong© kerels een niet te on derdrukken behoefte hebben aam een geregeld, hartelijk contact met oins hier. De Nederlandse meiisjes kuninien daarom niet genioeg vervuld Zijm van de vaste wil alles te doen) wat mogelijk is om de jongents daarginds, ergens in de rimboe, op een stille verlaten p-ost, het ge dwongen isolement draaglijker te maken door geregeld ©n veel te schrijven. Daarom geven wijl hier gaarne het adres van deze c orres ponden tic- club, ten doel hebbende het de jongens in Indië niet aan geeste lijke steun te laten ontbreken. Noteert U even: Club „Neder land-Overzee", Postbus 11, Bussum'. De Club Nederland-Overzee Wil er toe bijdragen, dat de Nederlanld- se Militairen in de vreemde meer blijmoedig ein tevreden hun moei lijke taak kunnen vervullen door de morele steun van prettige, hoogstaande brieven 'en goede lec tuur als daadwerkelijke waardering van bet thuisfront. Zij stelt daartoe een ieder, die de goede gaasit tussen hier 'en overzee kan helpen bevor deren, im de gelegenheid een steen tje bij1 te dragen, tot heil van de jongens in Indonesië en oms dier-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2