GROTE ZAKEN EN KLEINE DINGEN Moeso, de republ. communistenleider gesneuveld KLEIN COMMENTAAR Revolutionnair in hart en nieren WEET DE WEG die de aandacht wagen In de schone Meimaand van het jaar 1947 ging de belangstelling der regering voor cijfers niet verloren. De volkstelling werd gehouden en omdat het in één moeite doorging, werden ook de woningen geteld. Men moet de uitslag in het nega tieve noemen, om te beseffen dat het met de huisvesting in Nederland nog lang niet in orde is. Er zijn 74.629 gezinnen in Nederland, die niet over voldoende slaapruimte be schikken. De andere cijfers, o.m. wat betreft het aantal samenwoningen, geven al evenmin reden tot optimis me. De woningnood blijft de eerst komende jaren een der grootste so ciale problemen waarvoor ons land is geplaatst. De wederopbouwers krijgen nog geen gelegenheid de op gestroopte mouwen omlaag te doen. Het blijft aanpakken geblazen. Dit kan, omdat de voedselvoorziening langzaam maar zeker verbetert. Per 8 November gaat het vleesrantsoen 250 respectievelijk 125 gram bedra gen, naar gelang de distributieve in deling der verschillende bevolkings groepen. Met het nieuws over de opheffing van de suiker- en brood distributie een behoorlijke sprong vooruit. Aan het economische front is er dus een flinke stap in de goede richting, maar (helaas) ook aan het militaire. De organisatie van de W. Europese verdediging gaat gestadig door. Nederland is opgenomen in de ze defensieve plannen en zodoende wordt er een begin gemaakt met de noodzakelijke voorbereidingen. Met dit doel komt Veldmaarschalk Mont gomery in hoogst eigen persoon van 9-11 November een kijkje in ons land nemen. Bij een „kijkje" zal het echter niet blijven. De populaire „Monty" komt geen winter-vacantie-trip ma ken, maar gaat praten op het mi nisterie van oorlog. Er zullen daar wel harde „granaten" gekraakt wor den. Intussen is Dr. Beel als „hoge vertegenwoordiger van de Kroon" naar Indonesië vertrokken. In de overgangstijd is dit „hoge vertegen woordiger" feitelijk een ander woord voor gouverneur-generaal. Deze ti tulatuur bestaat echter niet meer, maar in feite, gelet op de bevoegd heden van Z.E., komt het er in de praktijk toch feitelijk op neer. Dr. Beel vertrekt op een wel zeer moei lijk tijdstip. Vooraanstaande man nen vragen zich af, of deze nieuwe stuurman wel in staat zal zijn, het Indonesische schip van de klippen te houden. De persoon van Dr. Beel is daarbij niet in discussie, maar de omstandigheden ginds maken een zekere ongerustheid toch wel begrij pelijk. Zo heeft minister Sassen ver telt, dat er in een week tijds niet minder dan 60 botsingen hebben plaats gehad met benden, die Ne derlands gebied binnendrongen. Ge volg: intimidatie, terreur, brand stichtingen. Typerend in dit verband is het sluiten van de plantage „Goe- noeng Boeleud'. Het leven was er na de moord op de administrateur ondragelijk geworden. Uit puur lijfs behoud van het overige personeel moest daarom tot deze desastreuze maatregel worden overgegaan. Met de onderneming Goenoeng Boeleud is weer eens bewezen, dat de eco nomische wederopbouw van het ge schonden Indonesië absolute rust Verdwaalde walvissen Twiee walvissen vaini nuini zes me ter lenigt© zijln blijkbaar die wieg fcwij't geraakt en verschenen giste ren tot ieders verrassing vlak bij' sGlasigolw1 in de rivier de Clyde. Zij komen er telkens aan de opper vlakte en blazen dan massa's schuim 'iop. Ziji vormen 'een gevaar voor de kleine schepen, die daarom bet anr ker hebben uitgeworpen. vordert. De Republiek zal deze nooit en tenimmer kunnen garanderen. Veel onschuldiger was het proefballonnetje, dat een Groningse advocaat opliet, met be trekking tot het autorijden op Zon dag. Men mag niet autorijden op Zondag, maar dit verbod berustte op een ongeschreven wet. De advo caat ging rijden, werd bekeurd. Het proces-verbaal doorliep verschillen de rechterlijke instanties en toen kwam de uitslag.... schuldig. Niet autorijden op Zondag dus, behalve de Belgische touristen* maar die ko men toch altijd met een overvolle benzinetank in Nederland aan (sic). Geen kwestie van mogen, maar een kwestie van kunnen is het telefo neren uit een auto. Binnenkort komt dit Amerikaans aandoend staaltje van techniek binnen het bereik van de autobestuurders. De vaste stations zullen in radio-grafische verbinding staan met de over de wegen snel lende auto's. Een nieuwigheid die wellicht weer een druppel vreugde in de beker des levens zal mengen. Wie gekweld wordt door een grote belangstelling van de fiscus, moet trachten in Hilversum onderdak te komen. Daar, in de radiostad, heeft men de gebruiks- en genotsbelasting afgeschaft, waardoor de burgerij duizenden guldens in de zak kan houden. Minister Lieftinck kreeg een kleur bij het horen van zoveel fiscale progressiviteit. Via de benzine en de belastingen komen wij toch weer terug op de voedingsmiddelen. De spijsoliefgbri- kanten zitten met de handen in het haar. Zij moeten voor de komende feestdagen olie afleveren, maar het ontbreekt aan voldoende voorraad flessen. Dit flessenprobleem is al leen op te lossen als alle winke liers, maar vooral ook het publiek, meewerkt om de benodigde flessen bij elkaar te krijgen. Bij het aard appelprobleem vergeleken, is het flessenprobleem maar klein. Neder land heeft vier jaar na de honger winter te „kampen" met een over schot aardappelen van 1 millioen ton. Voor export komen deze aard appelen niet in aanmerking, terwijl de binnenlandse markt reeds rijke lijk met aardappelen is voorzien. Men wil nu van deze aardappelen vlees maken, uiteraard langs natuur lijke weg, d.w.z. met behulp van het vaderlandse vee, dat voortaan een portie aardappelprak door het voedsel krijgt gemengd. Tenslotte blijkt Nederland op het gebied van het personenvervoer een evolutie mee te maken, waarvan de stadstram de dupe. wordt. Haarlem zag haar tram voor het laatst rij den. Het gaat nu voortaan met autobussen, die zeker op niet min der goede, maar misschien op toch wel minder romantische wijze hun vervoerend werk zullen doen. Want aan de tram zitten zoveel verhalen vast, dat de bus als copyleverancier er vast niet bij halen kan. Maar zo is het nu eenmaal in de eeuw van de business. Hevige stormen hebben tussen Algiers en Marokko het spoorweg verkeer ontredderd. Bij Fez stortte een autobus in een ravijn, waardoor Moeso, die leider van de commu- miisteni in de Republiek its Zondag tijdens een geveéht tussen een Re publikeinse patrouille ©ni rebellen bij' Semamding gedood, aldus meldt het persbureau Antara. De patrouille, die ©en zuiveringsactie uitvoerde In het gebied oip de hellingen van de Willis, ten Westen vain Poimo.rogo, few am iin contact met gewapende opstandelingen. Twee met revol vers bewapende rebellen1 werden gedood. Eein van hen zou later do[oir verscheidene perso|ne(n zijn her kend als. Moeso1. Ongeveer tjwiee en twintig jaar geleden vluchtte Moeso uit Indone sië en ging via Singapore naar Mos kou, waar hij' werd geschoold Kip de communistische academies. In Augustus van dit jaar wias de tijd aangebroken, dat Moeso wieér naar zijn geboorteland zou terugkeren. Als secretaris van Soeripino, de Re publikeinse vertegenwoordiger in Praag, 'kwam hij' onder de naam) van Socparto Indonesië binnen. AlgauW 'kwam de aap nit de mouw. Soiepar- to heette weer Moeso. fffij werd' voorzitter van de Partai Kommioianis Ind'oesia, in de plaats van de reeds vergrijsde Alimin. Zijn aanhang Iwerd snel groter en nog geen maand na zijin aankomst deed hij een greep naar de macht. Hij' ont ketende een opstand tegen de Re publikeinse regering en riep zich tot president uit, maar zover is het niet gekomen. i Albanezen vluchten naar Zuid-Slavië Het Zuidslavische ministerie van binnenlandse zaken heeft medege-. deeld', idat er bijna 50 Albanezen naar Zuidslavië zijn gevlucht. Waar nemers brengen dit in verband met de jacht iop sympathiserenden van maarschalk Tto, die naar wordt ge- Engelse verslaggever bij de Griekse opstandelingen De B.Bi-C. beieft een verslag uit gezonden' van de ervaringen van de ontvoerde B.Bi.C.-c:orresp|o|n)dent itn Griekenland, Matthiejw|s|. Elf October Wierd hïji oinder be dreiging met een piistopl uiit zijn hotel te Nyciemae, ongeveer 50 k.m. ten Zuid-Wieistien vani Athene, ont voerd en na een moeizame reis op muilezels, die zestien uur duurde, kwlam Matthews bij' een ooimimaindoi- post van de guerillastrijders. Hij Werd met de grootste vriendelijk heid behandeld 'en moiöht pp het bed van de commandant slapen. Van hier Werd hij! onder gewapen de escorte naar het hoofdkwartier gebracht. Deze reis; duurde een week. Men sliep: 'in de open lucht of in herdershutten.. MattheWS ver bleef vier dagen in het hoiofidikiwlar- tier in de Pialopoppesos. De bevelhebber, aldus het ver slag, heette Stephanos. De corres pondent mocht vriji spreken met guerillamanscbappen en de „politie officier'' behandelde hem met de grootste zorg. Het doel van de ont voering was, zoi ihad men hem ge zegd, „hem eein indruk te geven van de handel en wandel1 in het democratische leger", Matthews werd vrijgelaten in een dorp in nie mandsland en hier |nam hij contact op met de Griekse politie. Zuiveringsactie op grote schaal in West-Java Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat de Nederlandse troepen thans een uitgebreide zuiverings actie hebben ingezet tegen de ben den uit het republikeinse leger, die sedert verscheidene wieken de be volking van West Java terroriseren. De belangrijkste centra der ter reuractie zijn Soiekaboemi, Tasikma- laja, de streek ten Zuiden van Ban doeng, de Wijinfcoiopsibaai, KraWiang en Chieribon. De Nederlandse autor- riteiten beschuldigen er de republi keinse regering van, rechtstreeks verantwoordelijk te zijn voor de plaats gehad' hebbende aanslagen. De dienst Legercontacten maakt RADIO-PROORAMMA Donderdag 4 November HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.;' 7.50 ds. Trouw; 8 nieuws; 8.15 gram.' 8.55 van vrouw tot vrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 arbeidsvi taminen; 10.50 kleutertje luister; 11 orgelconcert; 11.45 excursie; 12 gram. 12.33 in 't spionetje; 12.38 piano; 1 nieuws; 1.20 orkest; 1.50 gram.; 2 voordracht; 2.30 solistenconcert; 3 voor zieken en gezonden; 4 Assor- timento; 5 Kaleidoscoop; 5.20 welk dier?; 5.30 doe het zelf!; 5.35 Kwin tet; 6 nieuws; 6.15 sportpraatje; 7 radiostrip; 7.10 avondschool; 7.45 R.V.D.; 8 nieuws; 8.15 opera; 9.20 hoorspel; 10.30 piano; 10.45 voor dracht; 11 nieuws; 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen gebed; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 9.45 school radio; 10 gram.; 10.15 morgendienst; 10.45 gram.; 11 De Zonnebloem; 11.40 schoolradio; 12.03 piano; 12.33 Me- tropole-orkest; 1 nieuws; 1.25 orkest; 1.45 Hors d'oeuvre; 2 gram.; 2.40 voor de vrouw; 3 gram.; 3.30 piano; 4 bijbellezing; 4.45 gram.; 5 jeugd journaal; 5.30 orkest; 5.50 jeugduit zending; 6 orkest; 6.15 C.N.V.-kwar- tier; 6.30 gram.; 6.45 problemen; 7 nieuws; 7.15 Leger des Heils; 7.30 actualiteiten; 7.45 orgel; 8 nieuws; 8.15 Jubeldam; 9.30 familiecompeti tie; 10.05 de vaart der volken; 10.25 uit Valerius Gedenck Clanck; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.15- 12 gram. Weet U de weg die U volgen moet, als U meent dat men U teveel heeft laten betalen? De meeste za kenlieden houden zich aan de vast gestelde prijzen, maarer zijn helaas nog uitzonderingen. Indien U meent, dat men U overvraagd heeft, kunt ge U het beste tot de plaatselijke Prijzencommissie wen den. In vijf gevallen bereikte deze commissie dat kopers voor f 133,15 aan teveel betaalde gelden terug kregen. In drie gevallen een verla ging tot een bedrag van f 240,76 per jaar. Oost-Brabant terrein van gangsters Oost-Brabant is het terrein ge worden, waar bandieten de laatste tijd veelvuldig opereren. De laatste weken zijn er niet minder dan vier overvallen met roof gepleegd. Te Asten drongen drie gemaskerde mannen het kantoor binnen van de plaatselijke boerenleenbank. Het pand wordt bewoond door een we duwe met twee dochters, die bij het zien van de gemaskerden dachten met een grap te doen te hebben van enkele kennissen. Het bleek echter bittere ernst te zijn, toen de indrin gers de sleutel opvroegen van de brandkast. Spoedig daarop kwamen evenwel de zoons thuis en toen vonden de inbrekers het maar beter er van door te gaan. Zij verdwenen met een gereedstaande auto. De po litie heeft de zaak in onderzoek en zal trachten na te gaan of er enig verband bestaat tussen vorige over vallen in de streek en dit nieuwe staaltje van banditisme. Op bijna 59-jarige leeftijd over leed te Amsterdam de schrijfster Cissy Beek-de Haan, die onder het pseudoniem Cissy van Marxveld grote bekendheid heeft verworven als schrijfster van meisjesboeken. In haar Joop ter Heul-serie gaf zij een bakvishistorie en in hoofdzaak vond zij haar onderwerpen in het schooi en kantoorleven. Uit documenten, verzameld in 'n boekwerk dat door de Amerikanen is uitgegeven, blijkt dat Keitel op last van Hitier, Rommel heeft laten vermoorden. sein Nederlandse en Reptulblifoeiins© patrouilles in de omtrek van Sala- ti|ga, ten Zuiidein van Semarainig, in die loiqp' waarvan 2 Republikeinen Iwierdien gedood ©n 30 'gevangen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2