ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPÖENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De loontoeslag krijgt kracht van wet Amerikanen geven Mandsjoerije nog niet prijs Mariniers in havenplaats Verwachte verklaringen in de Ver. Staten GAAT SPAAK HEEN i 400 ton melk voor Indonesië TURKIJE PARAAT WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 No. 16040 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs pier 3 maanden bij vooruitbetaling :f 3.51, per week 27 oent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuiftiiaveu B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg-: N.V. Drukkerij v/fa. Lakenma» Odhtman Lange Nofoelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 nuffi, (4 regels) f 1.— per stuk. Door de val van Moeteden is de situatie in het nadeel van de Chi nese en daarmee ooik im het nadeel van de Amerikanen gewijzigd'. De Amerikaanse regering houdt in zo verre rekening met deze igewijz'ig- dia toestand; dat zijl de Amerikaanse burgers in Mandsjaerij© bevel heeft gegeven zich gerieedi te 'houden voor mogelijke evacuatie. Ziouden de Rode troepen mag verder opruk ken dan i,s het beslist noodzakelijk de 'wijk naar veiliger oorden te nemen. In Noord-China hebben de Ame rikanen evenwel nog een vloot- basis Tsingtao die zij in geen geval zullen ontruimen. Deze zeer belangrijke haven is geheel in staat van verdediging gebracht. Niet minder dan 6000 mariniers, voorzien van al het nodige materiaal, zijn in deze plaats gestationneerd en daar naast bevinden zich er vele Amerikaanse burgers, die er voor de vloot werken. In de ha vens liggen Amerikaanse oor logsbodems. De mariniers zijin ter plaatse ge kazerneerd1. 'Als het er om igaat „Amerikaanse levens te bescher men" kuimnen de oorlogsschepen vak hun kanonnen gebruik maken. Ln die thans door de communisten bezette stad! Moiakdein, bevindt zich uiog het Amerikaanse consulaat, tsmeimdie de Amerikaanse belangen ter plaat se te behartigen. Ipitussen gaalt de strijd! door. Vliegtuigen vain de Chi nese regering hebben neiedls aan luchtaanval 'iOindernioman. opi Mjoiek- den. Opmieujwi ontvangt de Chinese regering grootscheepse militaire steun lin de vorm van 'wiapdns en munitie van Amerjka, dat blijkbaar nog miet alle hoop vpior China heeft iopgegeven. Franse communisten zijn taai Het Franse stakingsoffenisief is mislukt, maar dat betekent nog niet, dat de communisten inu defini tief het hoofd in de schopt leggen. Waar thans alleriwleg© de werk zaamheden worden hervat, daar jwacht men, dat de communisten inieUw© gewelddaden zullen uitlok ken. In de diverse havens hebbiem Uit Washington wordt voorspeld, idat na de presidentsverkiezingen politieke verklaringen te wachten zijn van de benoemde candidaat, een persconferentie van president Tru man na zijn terugkeer naar Was hington en bekendmakingen over maatregelen, om een tweepartijen- politiek te voeren tijdens de tussen tijdse periode, totdat de nieuwe president in functie treedt. Tot de verwachte verklaringen, die door de verkiezingen vertraagd zijn, behoren een verklaring over de Amerikaanse politiek ten aanzien van het voorgesteld Noord-Atlan tisch pact en een uiteenzetting over ide politiek in Palestina. de arbeiders het werk neig niet her vat en hun taak wordt hier door militairen uitgevoerd. Intussen heeft de stakingscampagnie diepe sporen in het economische leven van Frankrijk achter gelaten. De rege ring staat voior een uiterst zware taak, om weer orde opi zaken te stellen. Teneinde de betalingsbalans met het buitenland in 1952'19i53 in eventvlicht te brengen, zullen een aantal diep ingrijpende maatregelen noodzakelijk blijken te zijn. Om de tegoeden in het buitenland te kun nen opnemen 'wias het noodzakelijk een groot deel van de goud!viO|orraad aan te spreken. Die regering heeft verder een grooit aantal plannen op stapel gezet, om de op verschillen de terreinen bestaande achterstand zo spO'edig mogelijk in te halen. In de komende fij!d zal Frankrijk uit- sluitenidl streven naar een flinke verhoging van de productie. Vopr- ■loiopiig z'ijln daarvoor buitenlandse arbeiders noodzakelijk. Ondanks de tegenslagen verwacht de regering, dat de handelsbalans van dit jaar een .gunstiger beeld! zal opleveren, dan die van het vorig jaar. Journalisten collecteren voor kinderen in Ochten Het Betpwis© dorpje Ochten is een der zw'aarst getroffen plaatsjes vun iOins lapid1. In 1945 iwus het practiselh totaal verwoest. Thans wonen er M^ieer 1800 mensen, zfiji het in nood- fwloningen. Het onderwijs aan de kinderen fwiordt gegeven in .een zlwiaargetroffen herberg, want een schoolgebouw bestaat in Ochten1 niet meer. Die Amsterdamsie journalisten heb ben zich het lot van deze kinderen aangetrokken. Dat deed ook die .di recteur' van het circus Mikkeinie dat op het ogenblik in Amsterdam optreedt. In de afgelopen iwbek hebben' de Amsterdamse journalisten avond aan avond' in het circus ge collecteerd, om de burgemeester van Ochten in staat te stellen uit het bijeengebrachte geld een kleuter school te bouwien. Deze kleuter school zal dain het1 centrum voor de jeugdzorg worden. De algemene verwachting in Amerika is dat Thomas Dewey tot 34e president zal worden gekozen. J/Voensdagmiddag half vijf wordt de uitslag verwacht. De vastgestelde normen Het dezer dagen uitgegeven re geringscommuniqué, dat met het oog op de verlaging van subsidies op levensmiddelen en brandstoffen een tijdelijke bijslag op lonen en salaris sen aankondigde, is dezer dagen, na overleg met de Stichting van de Arbeid, gevolgd door een bindende beschikking van het college van Rijksbemiddelaars, vastgesteld op grond van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945. De tijdelijke bijslag bedraagt voor werknemers van 23 jaar en ouder, die in volledige dienst van een werk gever zijn en wier loon per maand of over een langere tijdruimte wordt uitbetaald, f 4,50 per maand, bij uit betaling over een kortere tijdruimte een gulden per week. Voor werkne mers die in niet-volledige dienst van de werkgever zijn, bedraagt de bij slag twee cent per uur. Met werk nemers in niet-volledige dienst wor den b.v. bedoeld de werknemers die geen volledige dag- of weektaak in dienst van de betrokken werkgever verrichten. Geen recht op een bijslag hebben ongehuwde werknemers, aan wie vanwege de werkgever kost en in woning of volledige kost wordt ver strekt. Evenens hebben geen recht op deze bijslag de werknemers, wier inkomen uit loonarbeid hetzij bij één, hetzij bij meer werkgevers, in de regel een bedrag van 308 gulden per maand of 71 gulden per week (in totaal) te boven gaat. Kolonel Jelisarov, plaatsvervan gend Sovjet-commandant van Ber lijn, heeft in de Tagliche Rundschau het Berlijnse gemeentebestuur ge waarschuwd de verkiezingen, die het op 5 December alleen in de drie Westelijke sectoren wil houden, geen doorgang te doen vinden. Het Brusselse neutrale en invloed rijke blad „Le Soir" deelt mede van gezaghebbende zijde te hebben ver nomen, dat de socialistische premier en minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, op een besloten zitting van het Centraal Comité van zijn partij uitdrukking heeft gege ven aan de wens om de regering geheel te verlaten. Reeds was het bekend, dat de pre mier de wens koesterde om alleen de portefeuille van buitenlandse za ken in handen te houden. Van hoge regeringszijde werd aan U.P. verklaard, dat Spaak al zijn tijd wil gaan wijden aan problemen van de Westere Unie en van het aan staande Noord-Atlantische Pact en dat hij langzamerhand genoeg heeft van het onderling gekrakeel van de twee partijen in de coalitie-regering (katholieken en socialisten). Voedselschuiten voor Berlijn keren terug Voedselschuiten voor Betrlijln, die dioor de Soiw.j.ets sedert 24 Juni j.l. ;opi de Elbe bijl Wittenberg zijln vastgehouden, hebbein thans toe- istemminig gekregen naar de Britse zóne terug te keren, aldus as van gezaghebbende zijde verimomein. Men weet echter niet of alle schuiten van de „vergeten vloot", twlee en dertig in getal, .die toestemming gekregen hebben. De schippers en hun gezinnen hebben gedurende de tij'id, dat zij bijl Wittenberg moestan ver'w'ijlen, goeddeels .geleefd van de voedsel voorraden, welke zijl aan boord hadden. Een der schippers is tij dens de Iwiaohtperiodie van vier maanden overleden ien vender is in die tijd aan boord een baby ge boren. Deugd is de enige adel. I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 3 November: Aanvankelijk zwakke lat ter matige en aian de kust tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke Wind, zfwlaar böw'olkt met hier en daar enige lichte regen of motregen en plaatselijk mist; vrij zacht. 3. Zon opi 7.38, einder 17.09. Maan op 10.42, Qjndler 18-. Eerste Kwartier 8 Nov. „Nederland helpt Indië" tast diep in de beurs Met het nieuwe motorschip „Ga- roet" van de "Rotterdamse Lloyd zal op de tweede uitreis van Rotterdam op 20 December e.k., de eerste zen ding van een partij van niet minder dan 400.000 kg gecondenseerde melk die door 't Comité „Nederland helpt Indië" bij verschillende fabrieken hier te lande is aangekocht, ten behoeve van de bevolking van Indo nesië, naar Batavia brengen. Gezien de schreeuwende behoefte aan melk in Indonesië, met name voor jonge moeders en zuigelingen, heeft het Comité „Nederland helpt Indië", toen het, na herhaalde af wijzing, onlangs van het Bedrijfs- schap voor Zuivelproducten toestem ming kreeg tot de aankoop van 400 ton gecondenseerde melk, gemeend de gehele hoeveelheid terstond te moeten aankopen en zo spoedig mo gelijk na levering naar Batavia ver zenden, ofschoon dit natuurlijk een enorm gat slaat in de kas van het Comité, want de 20.000 kisten ver tegenwoordigen een waarde van een half millioen gulden. Op 5 December vertrekt de „Wil lem Ruys" met 80 ton blikjes melk. In vijf partijen wordt de melk naar Batavia verscheept. Graslinnen en katoen nemen de boten tegelijk mee. Deze artikelen zijn niet alleen be stemd voor onze landgenoten, in tegendeel, want bijna alles is be stemd voor de verzwakte Indone sische bevolking, die al driekwart van de levensmiddelen, kleding en medicamenten ontving, die de Stich ting in 2V2 jaar, tot een waarde van acht millioen gulden heeft gedistri bueerd. „Nederland helpt Indië" heeft al die tijd haar werk kunnen doen, dank zij de vrijwillige bijdragen, dus zonder financiële steun van de regering! Ismat Inönü, de president vain Turkije heeft bij de opening vain de nationale vergadering te Ankara verklaard1, dat het Turkse leger ge mobiliseerd blijft, zolang .de spain- ininig im, de wereld iniet is afgeno- men. De kosten zullen .gedekt moe ten weiden door de eredietem in het budget yam de republiek .eln door de hulp. van ide Amerikaanse militaire missie in Turkije. Duizenden vluchtelingen uit Ta- panoeli en Atjeh (Noord-Sumatra) zijn de laatste maanden de demar catielijn overgetrokken, daar zij in het Republikeinse 'gebied gebrek hadden aan eten, werk en kleding, aldus mededelingen van 't Arbeids bureau te Medan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1