JANINE DACOSTA Gemeenteraad te Dreischor Gemeenteraad te Oosterland KERKNIEUWS een merkwaardig pianotalent Onder auspiciën der Z.V.U. .gaf Janine Dacosta j.l. Vrijdagavond tol da Gopcertzaal een piano-recital die piet alleen geslaagd, doch verras send mag worden gpnoiemld. Voor Janine Daoosta bestaan geen tech nische problemen meer, haar pas sage alsmede haar lOictiaveinspiel is verbluffend'. Haar gehele manier van spielan getuigt van een natuurlijike aan leg voor het klavier. Bij een eerste oogopslag van het pro- gramma moet het de kenner opge vallen zijn, hoezeer Janiine Dacosta een artistiek vexantiwoo.rd program ma Weet samen te stellen. Zij begon baar recital met Prélude en fuga in f kl. t. van F. Mendelssohn, een „muziekje" wiaamaar met een glim lach wierd .geluisterd en tenslotte niet meer te betekenen had', dan een goedi begin, maar met veel schone beloften. Bij: de fantasie van Chopin in f kl. t., kiwiam duidelijk aan het licht, hoezeer Ohiopain als pianoeomponist de meerdere is van Mendelssohn'. De eonioertgeefster .gaf daarvan een zeer bevredigende vertolking, alhoewel gezegd moet jwprden, dat zij niet die hopgte wist te bereiken als met haar verdere programma. Met de zesde etude van Liszt speelde Janiine Dacosta vrij wel al haar technische troeven uit, knapi, maar vervelend. Liszt is de verschijning van het virtuozendom, de grootste meester van het uiter lijke, de opreobt-opopreehte. Na het spiel van Liszt grijpt men naar champagne. Na het spel van Chopin heerst stilte, ontroering. Bewaarschool voldoet niet aan mi nimum-eisen. Geen dienst voor sociale zorg. Subsidie voor Drei- schor's historie. Een tweede ge meentewerkman. Vrijdagavond j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare en vol tallige Zitting bijeen onder voorzit terschap van burgemeester A. H. Vermeulen. Naar aanleiding van; een verzoek van een aantal ouders van kinderen der bewaarschool, om de bewaar school ook 's winters open te stel len, deelt de voorzitter mede, dat het gebouw niet aan de minimum eisen voldoet. Zonder ingrijpende verbouwing en verbetering is het niet te verwarmen. Overwogen wordt de bewaarschool onder te brengen In het openbare lagere schoolgebouw, nadat daaraan enige speelplaats hebben plaats gehad, waartoe in het begin van 1949 moet verbeteringen t.a.v. sanitair en de worden overgegaan. De toegangs leeftijd zal alsdan gesteld moeten Worden op; 4 jaar inverbapd met de ruimte. De voorzitter stelt dan ook de raad voor de adressanten te be richten, dat het verzoek gaarne •thans zou worden toegestaan, indien de mogelijkheid daartoe aanwezig en dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om in het volgend schooljaar daartoe te geraken. Ver schillende raadsleden vinden de toegangsleeftijd van 4 jaar te oud, doch zijn het er eenparig over eens dat momenteel geen mogelijkheid bestaat het verzoek in te willigen. Een verzoek van het Oranje- comité tot het verlenen van een subsidie in de tractatie van de leerlingen, wordt toegestaan tot het bedrag van het tekort van de over te leggen rekening van het comité en tot een maximum van f 1.— per leerling. Overeenkomstig de wens van Ged. Staten wordt z.h.s. besloten tot het vaststellen van een nieuwe, aam de tijdsomstandigheden aangepaste, ver- De vier werkjes die de concert- geefster liet volgen van T. Poulane Iwierdem wel zo subtiel voorgedra gen, dat hier, van het hoogtepunt van baar recital gerept kan wor den. De zenuwachtige 20e -en de galante 18e esuiwi vloden bij' Poui- lene samen to;t een kunst, Wiaar het sprankelt van gezonde pret en van Pari]se bevalligheid. N.a de pauze speelde Janine Dacosta Debussy en Ravel. Als Francaise onovertrefbaar en ragfijn. Men heeft gezegd1, dat het klavierwerk van Debussy op de techniek van de illusie bouwt; hiji Wiil immers suggereren en moet derhalve over fijne tinten beschik ken en orkestrale kleur opi het koude klavier transponeren. Het komt de uitvoerder op een uiterste fijingevoteligbeid van de vingertopi- pem aap, in één Wloord op de sub tielste klapkenversmeltipg. Janine Dacosta is .als vertolkster van eigen bodem het grootst, hetgeen zij overtuigend heeft bewezen. Het puibliek toonde zich opgeto gen en bracht haar ©an w|eLverdiea- de ovatie, Waarvoor zijl met een toegift bedankte. De Kunst is eeuwlig als de schoon heid. Onuitputtelijk is zij en wan neer ons de genade Wordt geschon ken, ons slechts één nietig moment met haar te mogen vereenzelvigen, dan kunnen Wie ons misschien éé.i Ogenblik zelfbewust voelen, het volgende moet ons zeggen, dat alle mensenwerk in verhouding tot de ons omgevende onbekende Macht niets is en :onze zelfbewustheid Ülwaas en ïjdel. Mogen we deze gedachten aan Janine Dacosta in ruil meegeven voor Wat Zij' aan Ons te genieten heeft gegeven. JAC. M. LUUKENAAR. ordening tot heffing van besmet- telijke-ziekten-gel'den. De leden vap de adviescommissie inzake de Woonruimtewet Wiorden herkozen, terwijl voor de heer P. Klompe, die niet voor herbenoeming in aan merking wenste te komen, wlordt gekozen, de heer J. v. id. Velde. Bi. en W. stellen hierna voor een reglement vast te stellen voor een in te stellen gemeentelijke d lenst v o o r sociale z o r g. De 'heer van Bloois geeft als zijn mening te kennen, dat het burgerlijk armbestuur steeds perfect gewerkt heeft. Hij acht het niet nodig hierin verandering te brengen. De heer Klompe is van mening dat aap- neming van 'het voorgestelde regle ment de liquidatie van het Burger lijk Armbestuur betekent. Ook 'hij is tegen het voorstel. De voorzitter en wethouder van der Doe verdedigen op duidelijke wijze het voorstel, waaruit blijkt, dat het zeer goed mogelijk is dat verschillende der tegenwoordige be stuurders in de nieuwe instelling kunnen zitting nemen, terwijl ook andere sociale voorzieningen, zoals de uitvoering der woonruimteWet, de noodwet ouderdomsvoorziening in deze instelling kunnen worden ondergebracht. Ook is instelling van een dienst voor sociale zorg nood zakelijk om een goede samenwer king met de nieuw' aangestelde maatschappelijk werkster mogelijk te maken. De heer Eijke is ook tegen de opheffing van het burgerlijk arm bestuur Hij' zou voor de andere sociale voorzieningen dain een aparte commissie willen samenstel len. Wethouder Klaasse vraagt welk orgaan de secretaris van de nieuwe instelling benoemt 'en of de kosten voor de gemeente alsdan minder zullen worden, welke vragen door de voorzitter worden beantwoord. Hij' "is van mening dat het burger lijk armbestuur zeer sociaal is op getreden. De heer de Bil weinst de beslissing van dit voorstel uit te stellen tot een volgende vergadering Hierna ontspint zich een uitvoe rige discussie tussen de wethouder Klaasse en van der Doe, wélke niet het voorstel raakte 'doch de in terne zaken vap een instelling voor sociale zorg. Bij stemming verklaren wethou der vap der Doe en de 'heren de Bil en vao Felius zich voor en de heren Klompe, Eijke, vap Bloots ep wéth. Klasse tegen. Het voorstel vap B. en W. wordt alzo met 4 tegen 3 stemman ver- Worpen, wiaarb'ij weth. van der Doe opmerkt, dat wethouder Klaasse te gen z'ijn eigen Voorstel gestemd heeft. Een verzoek van de vereniging Stad en Lande, om voor f 125.— deel te pemen in het garantiefonds voor ide uitgave vap een boekwerk over de historie van Drei- s cl hor, door de 'heer J. J. Klompe, wordt z.hjs. ingewilligd. Een voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van een regeling voor de vergoeding van verplaatsings kosten voor de secretarissen en ont vangers ontmoet geen bezwaar. B,. en W. stellen voor een twee de gemeentewerk m a n te be noemen en een nieuwe verordening vast te stellen regelende het aantal de bezoldiging en de instructie voor deze werklieden!. De heer van Bloois zegt niet tegen het voorstel te Zijln doch vraagt of het in de toekomst nood zakelijk zal Zijp. dat 2 werklieden in vaste dienst moeten zijp. De voorzitter deelt mede, dat er thans al voor 1 werkman teveel w'erk is en dat 'het bovendien in de bedoe ling ligt alle verschillende werk zaamheden, zoials schoonhouden ge meentehuis en scholen, klokluiden, bodediensten enz. door de gemeen tewerklieden te laten verrichten. Z,h.s. wordt <iit voorstel aange nomen. Een voorstel van B. en W. tof vaststelling van een regeling om tegemoet te komeh in de studie kosten voor vakexamens ontmoet geen bezwaar. Tot afgevaardigde naar de ver gadering van het Ziekenhuis „Sehou- wen-Duiveland" wbrdt voor de nog lopende zittingsperiode aangewezen wethouder van der Doe. Na rondvraag sluiting. Bouw woningen uitgesteld. Ge meenschappelijke brandweerrege ling. Voorzitter: Burgem. A. C. v. d. Have. Tegenwoordig alle leden. Met de incorporatie van de wed den van de secretaris en de ontvanger werd accoord gegaan. Overeenkom stig haar verzoek ontving mej. A. J. Moelijker eervol ontslag per 1 Febr. 1949 als onderwijzeres aan de open bare lagere school te Oosterland. Met betrekking tot het raadhuisplan deed de voorzitter een mededeling. Ingestemd werd met het treffen van een gemeenschappelijke regeling tus sen Bruinisse en Oosterland voor de brandbestrijding. Met leedwezen werd vernomen, dat de bouw van de acht woningwet-woningen niet doorgaat wegens gebrek aan bouwmaterialen. Andermaal kwam de aanleg van de nieuwe Hofweg ter sprake, waarvan het resultaat aan de Ambachtsheer zal worden medegedeeld. Bij de rondvraag informeerde dhr. Stoutjes- dijk naar het herbouwplan ten aan zien van de bebouwing aan het einde der Kerkstraat. De heer Brouwer verzoekt de aandacht van B. en W. voor het doen van voorzieningen aan ge meentegebouwen. De heer Hage vroeg aandacht voor de toestand der straten, zomede het meer schoon houden daarvan. Besloten werd tot het tijdelijk wegnemen der borden voor de Kerkstraat, waardoor het toegestaan' wordt met wagens door deze straat te rijcen. Ten slotte werd nog gesproken over de uit voering van het schilderwerk in de school te Oosterland. Hierna sluiting. Het was voor de Geref. kerk van Zonnemaire Zondag 31 October j.l. een gedenkwaardige dag. Des mor gens had de bevestiging plaats van cand. G. Aalbersberg, die de ge meente reeds 2 jaar heeft gediend als lerend ouderling. Bevestiger was ds A. J. van Sluis, evangelisatie predikant te 's-Gravenhage, vroeger te Zonnemaire. De bevestiger had tot tekst gekozen: Openbaringen 1, vers 16, 1ste gedeelte en vers 20 middelste gedeelte. Na de handop legging zong de gem. haar leraar toe uit de morgenzang het 3e vers (gew.) Des middags verbond ds Aalbersberg zich aan zijn gemeente en sprak naar aanleiding van Joh. 3, vers 2930. Z.eerw. vergeleek zich zelf met een dienaar op de bruiloft des Lams. Hij heeft er voor te zorgen dat Bruid en Bruidegom samenkomen. Na afloop van de dienst richtte ds Aalbersberg zich tot zijn beves tiger, daarna tot ds Greving, die als afgevaardigde der Classis tegen woordig was en tenslotte tot Burge meester, Wethouders en de vroegere secretaris der gemeente. Vervolgens tot de kerkeraad voor hetgeen zij in die jaren voor hem heeft gedaan. Daarop werd ds Aalbersberg toe gesproken door br. J. v. d. Panne als oudste ouderling der kerkeraad. Ook ds Greving sprak nog enige woorden namens de Classis. Burge meester Baas van Kerkwerve sprak namens de andere keiken van de Classis en wenste hem toe, dat hij waarlijk „Verbi Divini Minister", dat is: dienaar des Goddelijken woords mag zijn. In beide diensten was de kerk geheel gevuld. De 'minister vap Verkeer en Waterstaat heeft bepaald1, dat op Zondag 5 December, St. Nieolaas, optheffing 'wordt verleend van het Zoindagsrijverbod voor motorrijtui gen- VOETBAL Zietikzee II~DOSKO II 0-1 Daar scheidsrechter vf. d. Plassie ontbrak verklaarde dhr. W. J. v. dl. Maas zich bereid' de Wedstrijd te leiden. Ziierikzee 'won de opgooi, iwat plat veel uitmaaikite, en Dosko zat er al direct goed op. De midr voor passeerde de verdediging ep vi. d. W.erve kop de hal maar pet uit z'p doel trappen. Nadat een hoekschop was weggewerkt kwam Zierikzee in die aanval. Een schot vap v. Aken1 sloeg de doelman goéd; uit zijp doei. Uit een aanval van linkst doelpuntten de gasten toen v. d. Werve uitgelopen Wias, maar juist was voor buitenspel gefloten. Van Aken kreeg een kans maar zijn schot ging hoog over. Schaap en v. d. Westen Wisselden van plaats Waf niet veel verandering gaf. De gasten hadden pech met een schot tegen de paal. Bij' ©en Zierikzee- aanval kon de rechtsback nog pet opi de doellïjp redden. Een mooie kaïns ging door hands bij' Schaap verloren en een kogel van v. Aken sprong vap de lat in 't veld terug, cien mooie voorzet van redhtsi stompte vi. dl. Wierve mooi uit zijp doel. Na een hoekschop zette Schaapi mooi' voor maar de Waaier kopte naast. De Vin verrichtte miooi iwerk door een doorbraak van ide gevaarlijke midvoor v. d. Sluis op- schadelijk te maken. Een voorzet van v. Aken kopte de rechtsback mooi uit het doel en een voprzet van rechts kon v. d. Werve net voor v. di. Sluis onschadelijk ma ken. Zijn collega stompte een mooi schot van de Waaier netjes over de lat. Van der Werve bofte toen de bal via zijln haniden op de lat belandde. Met 00 wend gedraaid. Na de rust kwamen de roodgelen het eerst in de aanval maar da Zierikzeeverdedigiing, goed gesteund dopr de halves gaf geen krimp iep

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3