ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMERIKA|MIST DE TREIN IN CHINA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. ^.Mandsjoerije communistisch De opstand [in Peru Staat van beleg door geheel Griekenland Russische menslievendheid in Oost-Duitsland NOODWET INDONESIË GETEKEND 1 I DINSDAG 2 NOVEMBER 1948 Not. 16039 103e Jaargang Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange NoibelBtraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract special* prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Iö Noord-China is het pleit be slist, in bet voordeel van de com munisten. Zij! hebben hun reeks overwinningen in ManidisjioerijC be sloten met het bezetten van Moek- den, het stevige lan onneembaar ge achte bolwerk der Chinese regering. Deze stadi vormde veie maanden lang „het Berlijn van het Oosten". Een stalen ring w'as romidi de stad gelegd en er twos ook eeln .soort luchtbrug, die zorgde voor de ra- vitaillering. Dit girnig echter op.zaer gebrekkige wijze, zodat de bevol king reeds lang aan de lergste hon ger ten prooi 'is. Thans echter heb ben de communistische troepen de stad bezet. In en rond Moekldea bevonden zich nog een 150.000 man troepen van de regering, die "nu trachten naar het Zuiden de vlucht te nemen. Enkele havens aan de kust zijln nog niet in handen der Opstandelingen. In deze havens lig gen schepen gereed om de troepen naar het Zuiden te evacueren. Het is dus w'ellicht mogelijk, dat de hoofdmacht van Tsjiang-Kai Sjek's leger zich nog in veiligheid kan, stellen. Een andere mogelijkheid is, dat Zijl naar het Zuiden blijven trek ken, met de bedo'eling vooior de laatste keer slag te leveren met de communistische legers. Na de val van Moekedn kan ech ter het optimisme over mogelijke successen van de regeringstroepen in Noprd-China niet groot meer zijln. Tsjiaing Kai Sjek, liever gezegd1, Amerika heeft de strijd in Noord- China verloren. Want het moet nu duidelijk zijln, dat de Amerikaanse 'Ondersteuning aan China geen re sultaten heeft opgeleverd. Vele mil- Jioeneln dollars in de vorm van le ningen, schenkingen en wiapmzelnl- dingen zijn in de Chinese chaos verzonkenDeze dollars Iwierden verstrekt in de veronderstelling, idat de Chinese regering in staat zou blijken te zijin, de toestand in het landl de haas te blijven. Door het verlies van Noord-China zijln de ogen opein gegaan en in diplomatie ke kringen te Washington realiseert men zich, dat de Chinese lamp1 ge vaarlijk aan bet 'walmen is. Het aan tal mogelijkheden in China is thans tot twee gereduceerd. In'de 'eerste plaats bestaat de kans dat de com munisten in de eerstvolgende jaren zich meester maken van geheel China. Een andere mogelijkheid zou zijtn, dat in het nog niet bezette De revolutie van generaal Ma nuel Odria in Peru is geslaagd. De generaal is per vliegtuig uit Are- quipa, waar de revolutie begoin, te Lima, de hoofdstad van Peru aan gekomen. Hij1 heeft onmiddellijk con tact opgenomen met de voorlopige regering. De revolutionnairen heb ben verklaard1, zich te zullen hou den aain het besluit der inter-Ame- rikaanse conferentie, om het com munisme te bestrijden. Bustamente, de afgetreden presi dent van Peru, is in Buenos Aires gearriveerd. deel v.an China een linkse regering aam de macht komt, die met de communisten de taak van bestuurs vorming op zich neemt. De rol van Tsjiang Kai Sjek schijnt echter uit gespeeld. Het enige iwaar Amerika momenteel oipi kan hopen is de eve|> tuele ontoereikendheid van da Rus sen China te helpen. Hierin zou nog een mogelijkheid zijn gelegen, de inieuiw© Chinese regering de hel pende hand te bieden. Wapenstilstand in Palestina Zoals bekend heeft HSen'ri Moirgen- thau, die in Palestina vertoefde, eqn rapport uitgebracht aan presi dent Truman over de toestand ter plaatse. Het merkwaardigst© uit dit rapport is de opmerking, dat de Arabische nationalisten „het gean minuut langer zouden volhouden, in dien ze niet van Britse fwiapiens wer den voorzien". Daarmede is de Zwakheid van de Arabische legeirs wel duidelijk gedemonstreerd. Daar mede is tevens verklaard, idat de [Wapens thans rusten in Palestina. De Arabische legers zijln verslagen en bij! gebrek aan tegenstanders, Zijln de Joodse legers uiteraard op gehouden met vechten. In 'een 'fel offensief van twee dagen, heeft het leger van Israël het Arabische be vrijdingsleger uit Galilea .gedreven., Die Arabieren Waren, gedood, gevan gen genomen of gevlucht. Het viel dus de regering van Israël niet moeilijk :in te gaan op, de door de lino voorgestelde wapenstilstand. De Griekse regering heeft beslot ten om de staat van beleg door het gehele land uit te roepen. Het le ger zal de handhaving van de open bare 'Oirde overnemen van de bur gerlijke autoriteiten. Buitengewone militaire gerechtshoven zullen inge steld worden en een avondklok zal vastgesteld 'worden. T)ot dusver gold ide staat van be leg alleen in Attica, Roeoitië en de Pelopptnnesps. Van de twintigduizend jonge Duit sers 'welke in Augustus werden ge ïnterneerd in concentratiekampen ih de Russische zóne van Duitsland zijln er sindsdien zesduizend overleden, aldus de Berlijtasie bopid van jeugd organisaties. Alleen al in de kam pen te Mühlberg en Riesa bevstndm zich zeshonderd kampbewoners tus sen 10 en 25 jaar, van wie de helft aan tuberculose lijdt. De gevechten om Moekden zijn geëindigd. De onderhandelingen o>ver de capitulatie zouden reeds aan de gang Zijln. Op 86-jarige leeftijd is overleden; de heer Edo Bergsma, oud-burge meester van Arnhem en ere-voorzit- ter van de ANWB, waarvan hij 53 jaar voorzitter w;as. Giftige mist eist 18 slachtoffers Een Zware mis't, die sinds dagen boven de Amerikaanss fabrieksstad Donora (Pensylvainië) hing en Zater dag ongewoon dicht werd door de vermenging met fabrieksrook, beeft vijftien slachtoffers gemaakt onder mensen die leden aan hartziekten en astma. Tenminste vijftig anderen moesten in het ziekenhuis worden opgenpmen. Een zegsman vain de gezondheidsdienst 'deelde mee, dat het ademhalen, zeer moei ijk was en dat het niet valt vast te stellen hoeveel inwoners ziek zijn. Doktoren en verpleegsters hadden handen vol w'erk. In het overvolle ziekenhuis waren elf zuurstofapparaten in ge bruik. Dr. Beel Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon II.M. Koningin Juliana heeft de Noodwet Indonesië, onmid dellijk nadat de Eerste Ka mer deze had aangenomen, .getekend. Vervolgens tekende H,M. een Koninklijk Besluit, waarbij voor Indonesië een Hoge Vertegenwoordiger van ide Kroon wordt ingesteld', die dezelfde bevoegdheden krijgt als voorheen de Lt. Gouverneur Generaal- Boven dien zal de Hoge Vertegen woordiger voorbereidingen treffen ten aanzien van het bewind i|n Indonesië in over gangstijd. Tenslotte tekende H.M. het Besluit tot benoeming van dr. L. J. M- Beel, als Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, waarna deze door H.M. werd beëdigd. 2 Nov. Zon op 7.36; ohder 17.10 Maan op 9.16; onder 17.31 Eerste kwartier 8 November Arbeid doet alle leed vergeten i WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 2 November. Matige, in ide kuststreek krachtige Win|d tussen Zuid en Zuid-West, zwaar beiwlolkt of nevelig op de meeste plaatsen, tijdelijk enige re- genzachter. Dr. L. J. M. Beel is Zondagavond per K.L.M.-vliegtuig, als hoge ver tegenwoordiger van de iKroon, naar Batavia vertrokken. Opleiding leraren Nijverheidsonderwijs De Provinciale Commissi© in Zee land inzake opleiding voor Nijiver- beideonderwijsaeten kwam te Mid delburg in vergadering bijeen. Besloten werd als plaats van ves tiging van de opleiding Goes aam te wijzen. De cursus zal vopir het eerste jaar ondergebracht Wlorden in het Zeeuws Technisch Instituut. Met de cursus begiinnenden zal volgende maand een aanvang wor den gemaakt. Toen mevrouw N. te IJzemdijke naar haar jongste kind ging kijken vond! zijl het zes maanden oude Wichtje geheel levenloos in de wieg liggen. Medisch© hulp 'werd inge roepen, maar het w'as reedis te laat. Men vermoedt,- dat het kind in het kussentje is ,gestik]t. Volgens Antara zou Mohamed Hatta zich bereid verklaard heb ben tot een onderhoud met rar. Stikker, die Zondag in Batavia ar riveerde. Het zou in de bedoeling liggen een gunstige sfeer te schep pen tussen Nederland en de Repu bliek. De nieuwe electrische locomotieven, die de Ned. Spoorwegen in dienst hebben genomen, zijn niet in staat de rijtuigen, die op stoomverwarming zijn ingericht, te verwarmen. Teneinde de reizigers toch comfortabel te vervoeren, wordt thans gebruik gemaakt van een stoomverwarmings- wagen, die achter de electrische locomotief wordt gekoppeld. Deze wagen bevat twee watertanks met daartussen een omvormer, die het water ia stoom omzet en naar de rijtuigen perst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1