ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Republikeinse delegatie dient protest in Suiker en brood deze week van de bon 1 i i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Verruiming vieesrantsoen De Nederlandse immigranten in Canada FRANSE REGERING WINT Goederenruil tussen Japan en Nederland Nog niet genoeg dollars Vrije verkoop van af Vrijdag toegestaan MARSHALL TE LONDEN Dr Benesj tot de ballingen Rijnvaart-overeenkomst getekend MAANDAG 1 NOVEMBER 1948 No. 16038 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitfoetalinjg •f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmiam Ocihtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 num. (4 regels) f 1.— per stuk. Onrustig Java De Nederlanders te Batavia tref fen verschillende voorzorgsmaatre gelen in eigen gebied om de veilig heid van de bewoners te verzeke ren. Ziende op de toestand in de Republiek zijn deze maatregelen al leszins begrijpelijk. Onder deze maatregelen behoort ook het plan tot uitwijzing van een vijftal personen uit Batavia, terwijl vier anderen werden gedwongen 'n verklaring te tekenen, dat zij niet ten behoeve van de Republiek wer ken. Een Republikeinse zegsman heeft reeds verklaard, dat door de ze Nederlandse maatregel de onder handelingen met de Republiek be moeilijkt zouden worden. Verder heeft de Republikeinse delegatie reeds een protest ingediend bij de Commissie van Drie. Het hoofdkwartier van de mili taire gouverneur te Solo meldt, dat de rebellen ten Zuiden van de La- woe een uitval in Noordelijke rich ting hebben gedaan. De plaatsen Kismantoro en Boeloekerto zijn in hun handen gevallen. Ook bij Tapanoeli en Asahan op Sumatra is het nog lang niet rustig. Het Indonesische blad „Mestika" schrijft namelijk, dat vele brieven van vluchtelingen zijn binnengeko men, waarin melding wordt gemaakt over de chaos en terreur in die ge bieden. De ruime aanvoer van slachtvee heeft het mogelijk gemaakt om met ingang van 8 November het vlees rantsoen voorlopig vast te stellen op 250 gram per week voor hen die een A-, B- of C-kaart hebben. Zij die een D- of een E-kaart hebben, krijgen 125 gram per week. Ds. K. T. Smits, een Nederlands predikant, die de belangen van zijn in Canada geïmmigreerde landgeno ten behartigt, heeft aan Aneta ver klaard, dat de overgrote meerder heid der Nederlandse immigranten in Canada tevreden is met 't nieuwe leven aldaar. Er is echter ook be richt ontvangen van een klein aan tal gevallen van uitbuiting der im migranten door Canadese boeren. Volgens Ds. Smits betreffen de meeste hem bereikende klachten de behuizing en de lonen. In 'n aantal gevallen blijken de door de boeren beschikbaar gestelde woningen ke ten of verbouwde schuren te zijn. Anderen voelen zich uitgebuit, om dat de boer zich houdt aan het door de regering vastgestelde minimum loon van 45 dollar voor een man alleen en 75 dollar voor een gezin. In beide gevallen wordt kost en in woning verstrekt. Aan een Canadese werkkracht zou hij voor hetzelfde werk echter 110 a 120 dollar moe ten betalen. Ds. Smits vertelde echter, dat de Canadese boeren in de meeste ge vallen buitengewoon vriendelijk zijn de Nederlanders in het gezin op nemen en htm aanzienlijk meer be talen dan het vereiste minimum. Be gin November keert Ds. Smits voor twee maanden naar Nederland te rug. Volgens berichten uit Frankrijk schijnen de pogingen van de rege ring het heft in handen te houden met succes te zullen worden be kroond. Het communistisch offensief is mislukt. Hoewel de aangerichte schade groot is, zijn de stakers er niet in geslaagd het land in een tptale chaos te storten. De minister van defensie was van mening, dat de troepen nog deze week naar hun garnizoenen terug zouden kunnen worden gestuurd. De regering is van mening, dat de toestand in de ha vens snel beter zal woren. Een spoorwegstaking zal voorkomen kunnen worden. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur te Tokio heeft bekend gemaakt, dat een besluit van het geallieerde opperbevel voor de Stille Oceaan voorziet in de uitwisseling van goederen ter waarde van 93 millioen Amerikaanse dollars tussen Japan en Nederland, inclusief Indo nesië. De overeenkomst bestrijkt een tijdvak van twaalf maanden. Paul Hoffman, de administrateur van de E.C.A., heeft verklaard, dat hij een milliard dollar tekort komt, om de uitvoering van het hulppro gramma tussen April en Juli 1949 lopend te houden. Hij zou president Truman om een grotere toewijzing vragen. Hoffman verwacht, dat Europa in de periode na 1 Juli 1949 niet meer zo veel voor zijn herstel nodig zou hebben. Aan het congres zal waarschijnlijk verzocht worden voor de periode van Juli 1949 tot Juli 1950 een be drag van vier milliard dollar ter beschikking te stellen. VERLIEZEN VAN VORIGE WEEK De regering maakt bekend dat "ot haar leedwezen de vorige week de navolgende verliezen rijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Sold. J. M. v. d. Bomen uit lomeren; Sold. J. van Rijs wijk uit Alphen aan de Rijn; Sold. H. Schepers uit Rotter dam; Sold. H. W. Verboog uit s Gravenhage. Thans is officieel bevestigd, dat met ingang van Vrijdag 5 Nov. a.s. de artikelen suiker ein brood zonder bon verkrijgbaar worden ge steld. Dit zal ook het geval zijn met andere artikelen die op de suiker- en versnaperingsbon ver krijgbaar zijn, als boterhamistrooisel, stroop, jam en chocoladewerk. Ook de bloembon zal vervallen. Choco lade zal slechts In beperkte mate verkrijgbaar zijn, daar de wereld oogst aan cacaobonen geen ruime toewijzingen aan de chocolade-in dustrie toelaat. Diaarom blijft ook de cacao op de bon. De vrije verkoop van brood en suiker geschiedt, zoals reeds ©er- der vermeld is, tegen d© verhoogde prijs. De kristalsuiker kost van 8 No vember af 75 cent per kilogram. Op de lopend© bonnen zal echter tegen de oude prijs afgeleverd moeten worden. De uitreiking van versnaperingen- Wordt uranium uit Oost Duitsland gesmokkeld Volgens het Amerikaanse avond blad „Wiener Kurier", zou de hoe veelheid uranium op de zwarte markt te Innsbruck zo groot zijn, dat de prijs is gedaald van 6000 tot 300 dollar per kilogram. Dit urani um zou uit Oost-Duitse mijnen af komstig en door vluchtelingen over de grens gesmokkeld zijn. Twee mannen die werden gearresteerd, toen zij radium naar Inssbruck brachten, zeiden, dat het aan hun te München was overhandigd door personen wier namen zij niet wil den noemen, aldus het blad. en diversenkaartan gaat gewoon door. De diversenkaart zal dienst moeten doen voor de tabaksdistri butie aan vrouwen. Voor de ver- snaperingenkaiart geldt de mogelijlsr heid va'n een ander gebruik. Aanwijzing van de tabaksbonnen op de in gebruik zijnde gecom bineerde kaarten gaat eveneens ge woon door. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, is eind vorige week naar Londen ge vlogen, in verband met de Pales tijnse kwestie. Naar het schijnt heeft Marshall een bezoek gebracht aan de Amerikaanse ambassadeur. Met de Britse regering zal waarschijn lijk overleg worden gepleegd, om te geraken tot een gewijzigde Pales- tina-politiek in de U.N.O. President Truman schijnt een rap port te heben ontvangen van Henry Morgenthau, die zich in Palestina bevindt. Op grond hiervan zou de Amerikaanse president Marshall hebben laten weten, dat het geen zin heeft nog langer te stemmen over de Chinees-Engelse resolutie, over het terugtrekken van de troepen der beide strijdende partijen op de oude stellingen in de Negeb-woestijn. Plantage gesloten De thee- en rubber-onderneming Goenoeg Boeleud, 30 km ten Zuiden van Soekaboemi, is wegens de on houdbare toestand ten gevolge van vrijwel dagelijkse aanvallen en aan slagen, waartegen niets gedaan wordt, genoodzaakt geweest met in- gange van 27 October te sluiten. Dit werd medegedeeld door de waar nemend administrateur Jansen, na dat de vorige week de administra teur De Jong een nekschot kreeg en een militair werd gedood bij een overval op e,en jeep. Gewoonlijk strijdt iemand te lgen het kapitaal en tegen het bezit tothij het zelf heeft. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 1 November: Zwaar bewolkt met later plaat selijk opklaringen, hier en daar tij delijk mist, droog weer, weinig wind, later toenemend uit Zuide lijke richtingen. Nog vrij koud. 1 Nov. Zon op 7.34; odder 17.12 Maan op 7.46; onder 17.10 Heden nieuwe maan. Volgens een verklaring, afgelegd door de TsjechosLowaken in balling schap te Londen, heeft dr. Eduard Benesj, in' leven president der Tsje- choislowaakse republiek, er kort voor Zijn dood bij de TsjechosLowaken iin ballingschap op aangedrongen, dat zij zouden bijdragen „tot de ineenstorting van het huidige com munistische regiem" in Tsjechoislo- wiakije. De boodschap werd voorgelezen door Ferdinand Peroutka, voormalig hoofdredacteur van de Tsjechische „Svobodme Noviny". Er stond o.m. in: „Zeg de ballingen, dat ik hen zegen en 'dat de gedachte aan hun werk mij' een zekere troost schenkt in deze droeve uren". Het is onmogelijk logisch, psy chologisch en historisch onmogelijk voor Tsjechoslowakije om voort te gaan op de grondslag van thans Dit is een regiem op lemen voeten en daarom bestemd ineen te storten en in die richting moeten de bal lingen werken. De Britse en Amerikaanse gouver neurs voor Duitsland hebben hun goedkeuring gehecht aan de over eenkomst tussen België en Neder land enerzijds en de Brits-Ameri kaanse zóne anderzijds over het we derzijds gebruik van de Belgische en Nederlandse havens en over de gemeenschappelijke scheepvaart op Üe Rijn. Die onderhandelingen, die thans tot dit resultaat hebben geleid, zijn reeds in 1945 begonnen. Voortaan zullen Nederlandse ©n Belgische schepen het recht hebben voer handelsdoeleinden de Rijn en zijn zijrivieren te bevaren, gebruik te maken van de rivierhavens en zich te bedienen van de kanalen, die deze waterwegen onderling verbin den. Duitse schepen zullen toegang hebben tot de waterwegen, kanalen en havens van Nederland en België. De tolt stanld gekomen overeen komst is geldig voor de duur van drie maanden, .na afloop waarvan zij verlengd kan worden. Dinsdag 2 November a.s. zal te Assen in het sportpark een voetbal wedstrijd worden gespeeld tussen twee elftallen van burgemeesters uit Drenthe en Groningen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1