Het werk van 't Zeeuwse klederdrachten-comité GEDACHTEN ROND HET KERKEZAKJE v KAN EEN HUISVROUW NOG RONDKOMEN De oorlogshandelingen van 1940 lieten het prachtige stadhuis van Middel burg als een bijna onherstelbare ruïne achter. Drie jaar na de oorlog is het exterieur van het fraaie gebouw zo goed als gereed. Met het herstel van het interieur zal echter nog enige tijd gemoeid zijn. Het geschenk voor H.K.H. PrinsesWilhelmina Enige dagen geleden heeft te Goes een bijeenkomst plaats gehad van Üe voorzitster en vice-vooirzits[ter van het Landelijk .Comité Verzame ling Nederlandse Klederkrachten", met een aantal leden van de ge westelijke commissie, die in Zee land de belangen daarvan behartigt. In April is dit comité begonnen opnieuw een collectie klederdrach ten bijeen te brengen, nu de be staande in het Openluchtmuseum te Arnhem door de oorlogshandelingen was verloren gegaan. Onder leiding van de Commissaris der Koningin in de provincie tracht ieder gewest een volledig beeld te geven van (die nationale costuums, zoals deze nog bij' voortduring of bij bijzondere gelegenheden door mannen, vrou wen en kinderen in stad en lande worden gedragen. Deze unieke collectie, die voor ons land van zo uitzonderlijke cul turele betekenis is, zal een ge schenk zijn aan H.K.H. Prinses Wil helmina ter gelegenheid van Haar 50-jarig Regeringsjubileum,* ter ver vanging van de verloren gegane, die aan de jeugdige vorstin bij Haar troonsbestijging in 1898 werd aange boden. De commissie heeft zich geens zins ontveinsd, dat het bijeenbren gen van een dergelijke verzameling in de tegenwoordige omstandighe den veel werk, moeite en tijd zou kosten. Dit mag evenwel geen reden Zijn ,om het niet te ondernemen en te voltooien en de tijd en moeite er aap, te geven om het gewenste doel te bereiken. Nu er een half jaar is gewerkt en door de ver schillende provincies hard is ge wérkt. Zijn wie langzamerhand zover gekomen, dat we de lijst kunnen opmaken van hetgeen nog ont breekt. Van den beginne af aan was het wiel duidelijk, dat de ge volgen van de oorlog ook op dit gebied zich maar al te sterk zou doen gevoelen. Immers, al die jaren konden geen nieuwe kledingstukken worden gekocht; veel is er ver- naaid en verknipt om de kinderen ini de kleren- te steken en de tex- tielpositie na d'e oorlog is van dien aard, dat er maar zeer weinig opnieuw kan Worden aangeschaft. Voor dit laatste heeft het Comité de medewerking gekregen van de Minister van Sociale Zaken, die het buitengewone culturele belang van deze actie heeft ingezien, juist nu er een algemene neiging is, dat het dragen van het nationale cos- tuum verloren -dreigt te gaan. Meer dan ooit moet Nederland trachten dit beeld te bewaren, dat eeuwen lang bij ons heeft behoord en waar uit ook nu nog tot landgenoot en vreemdeling een waardevolle tra ditie spreekt. Zware taak Voor Zeeland is de taak van het uitgebreide en deskundige comité wel bijzonder Zwaar. Ook andere delen van ons land zijn door de verwoestingen van de oorlog smar telijk getroffen en moeten weer opnieuw beginnen, maar Zeeland ziet zich voor de volgende moeilijk heden geplaatst: eensdeels wordt het nationale costuum er in veler lei variëteiten gedragen en meer dan Jn andere provincies; aan de andere kant is Zeeland naar ver houding minder bevolkt en is het zeer zwaar getroffen in de strijd voor onze vrijheid. Het verdient dan ook krachtiger geholpen te worden dan menig ander gewlest, waar mét goede W'il en toewij ding de volksdrachten wel bijeen te krijgen zijn. Er is in elke provincie, pok in Zeeland, spontaan gegeven, menig maal als een bijzondere hulde aan Koningin Wilhelmina uit verering en -dankbaarheid- Het comité hoopt, dat H.K.H. in het a.s. voorjaar het geschenk in ontvangst zal willen nemen, hetgeen dan zo mogelijk in de vo-rm van een défilé zal ge schieden. Hiervoor zullen mannen, vrouwen en kinderen uit de ver schillende provincies in hun nati onale coistuums worden uitgeno digd om op deze wijze uiting te geven aan de hulde, die zij aan de „Moeder des Vaderlands" willen brengen. Voor Zeeland hopen Wij, dat het met een voltallige collectie van haar mooie klederdrachten zal kun nen komen: van elke stad en dorp ©en man en vrouw, een jongen en een meisje. Zeeland heeft op zijln minst 20 verschillende Costuums. Hiervan zijln er nog slechts 6 ter beschikking en dezezijn nog niet eens alle compleet. Op de bijeenkomst te Goes nu is uitvoerig besproken hoe door vereende krachten Zeeland een vol ledige bijdrage zal kunnen leveren Behalve textielpunten is ook de mogelijkheid van aankoop niet uit gesloten. Wij' doen dan ook een beroep op alle Zeeuwen om ons te helpen en hun medewerking aan het comité te geven. Met aller samenwerking zal het toch moge lijk kunnen zijn, dat de thans nog ontbrekende costuums worden bij eengebracht, terwijl opk zij, die geen coistuum of detail daarvan be- zittten, door een geldelijke bijdrage hun sympathie voor dit doel kun nen betuigen, zoidat de Commissie voor Zeeland deze winter haar taak grotendeels zal kunnen voltooien. De Cent geminacht behalve op Zondag „Zij waren in grote getale bij elkaar. Allemaal behorend tot het zelfde vak, allemaal van gedegen af stamming, allemaal in de belasting even hoog aangeslagen. Zij ver schilden alleen in leeftijd", zo be schrijft het parochieblad „Sursum Corda" (R.K. Bisdom Haarlem) een vergadering vancenten. Het blad heeft op die vergadering maar weinig vrolijke klanken ge hoord. De centen leven blijkbaar in een slechte tijd: ze zijn niets meer waard. Wat kan de mens nog met een cent uitrichten? Vroeger, ja toen waren de tijden beter. In de snoepwinkel kochten kinderen een lange staaf drop of een pijp zoet hout voor een cent. In de tabaks zaak konden de heren voor 3 centen al een beste sigaar bemachtigen. Maar nu: de cent wordt gemin acht. Behalveop Zondag, zo kwam in de vergadering van cen ten vast te staan. Want op Zondag dan gaan de centen in flinke hoe veelheden het kerkezakje binnen. De klacht van „Sursum Corda" staat niet alleen. Er zijn vrijwel geen plaatsen waar de kerkcent een on bekende verschijning is. Zeker, vroe ger werd de cent ook wel aangetrof fen. Een bekend raadsel op de la gere school luidde: Wie is er vromer, het dubbeltje of de cent? Antwoord: de cent, want die komt vaker in de kerk! Maar ja, dat raadsel deed op- gapg in de tijd toen een cent nog wél waarde had. De veelvuldige verschijning van centen in het kerkezakje behoeft niemand tot moedeloosheid te stem men over de geestelijke gesteldheid van de kerkgangers. Ongetwijfeld staat het niet best, wanneer men 's Zondags uit zijn beurs de munt stukken loost, die in de week vrij- Ingezonden mededeling Het is meestal een hele toer de eindjes aan elkaar te knopen. Als je hoort wat een huishouden tegen woordig kost Maar toch kunt XJ wel bezuinigen. 'Let allereerst op de kwaliteit. Dat is het belangrijkste. Koop betere waar en spaar bovendien geld. TJ krijgt van elke tien gulden, die U aan de Gruyter's artikelen besteedt, één gulden terug. Week in, week uit. Altijd. Daar kunt U mee rekenen. wel geen waarde hebben. Dit is te erger, wanneer men de achtergrond van de kerkcollecte beziet. Een straatcollecte geschiedt ten bate van een of ander „goed doel". Maar een kerkcollecte is feitelijk bestemd voor Christus zelf. Men geeft het geld aan Hem en Hij machtigt de diena ren der kerk om in Zijn naam de gelden uit te reiken aan behoefti- gen, of ze te gebruiken tot onder houd van de kerkedienst. Maar het merendeel der kerkgan gers denkt daar niet bij. Uit achte loosheid deponeert men een cent in de collecte, zonder zich te realise ren, dat zo men buiten de kerk niets aan centen heeft de kerk zelf er van centen evenmin komen kan De gemeente moet te dezer zake opvoeding ontvangen. Hier en daar wordt dat ook gedaan, zoals valt aan te tonen. CIJFERS 4 De Hervormde gemeenteleden te Arnhem vinden in hun kerkblad ge regeld een overzicht van de kerk- collectes. In het jaar 1947 werden in totaal.61.720 centen gecollec teerd in de gewone kerkdiensten, wat neerkomt op ongeveer duizend losse centen per Zondag. Het groot ste aantal centen ontving men op lste Kerstdag! Nota bene: de dag, waarop iedereen feestelijk te voor schijn komt. Maar zie, al hadden de kerkgangers thuis misschien lekker nijen en extraatjes staan, de kerk kwam er bekaaid af met (naast an dere geldstukken natuurlijk) 1.727 centen. In Oud-Beijerland maakt men het nog een graadje erger. Deze ge meente is veel kleiner dan Arnhem, maar het kerkbezoek is er zeer goed te noemen. Hier haalde men nog in het begin van dit jaar 2000 centen per Zondag op. Dit houdt in, dat er jaarlijks 100.000 centen geteld moe ten worden door de diakenen van Oud-Beijerland! In een andere gemeente vertelde de predikant dat er tijdens de Paas- Gedenkboek Coöp. Suiker fabriek „Dinteloord" Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Coöp. Suikerfabriek! en Raffinaderij1 „Dinteloord" is een ge denkboek uitgegeven, waaraan grote Zorg besteed en waarvan de voor studie werd verricht door de heer, J. J. Mol Jr. te Oud-Gastel. Door de voorzitter, de heer J. M- van. Bommel van Vloten, werd deze bouwstof tot een gedenkboek ver werkt. De inhoud hiervan heeft te groter waarde, omdat de samen steller zich niet in de eerste plaats heeft beperkt tot een droge opsom ming van feiten, doch een duidelijk beeld! geeft van de ontwikkeling der suikercultuur in het algemeen. De noodzaak om de tegenstellingen tussen boer en fabrikant te over bruggen, was de reden tot de op richting van de Coöperatieve Sui kerfabriek, waartoe op 24 Oct. 19Qf werd besloten. In de zomer vani 1909 kwam de fabriek gereed. De groei van de coöperatie wordt imi het gedenkboek in prettig leesbare stijl beschreven, terwijl vele 'duide lijke foto's het boek aantrekkelijk maken. Dinteloord zocht altijd samenwer king met andere coöperaties en daarom wordt het samengaan met Ide V.C.S. gezien als een winst, want de coöperatieve suikerprodu- oenten staan nu niet meer als con currenten tegenover elkaar. Bij1 Zijn terugkeer in Amerika heeft Paul Hofman, de gedelegeer de voor het Marshall-plan, medege deeld, dat de Franse stakingen een laatste poging der communisten Zijin om het herstelplan voor Europa te doen mislukken. dagen bijna 14 cent per kerkganger werd genoteerd. Dat lijkt vrij goed. Maar wat heeft in het dagelijks le ven een bedrag van veertien centen voor waarde? Een brood, een liter melk, een pakje margarine, een doosje sigaretten of een ons bónbons: al deze artikelen zijn voor veertien centen niet te koop. Doch de kerk wordt er wel mee opgescheept. Wij merkten reeds op, dat dit meest uit onnadenkendheid ge schiedt. Er zijn ook voorbeelden van gemeenten, die (nadat zij op een en ander waren gewezen) haar leven hebben gebéterd. Doch wanneer men de kerkcent niet wegdoet na her haaldelijk vermaan, dan staat de zaak er wel somber voor. Een ge meente zonder offervaardigheid is een dode gemeente. Zeer terecht sprak onlangs iemand uit: „De duivel hoeft zich over een kerkecent niet ongerust te maken". Inderdaad, zo'n kerk richt zich zelf ten gronde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7