Kinder-Noodfonds start voor Indonesië 11e EEUWFEEST VAN KOFFIEBOON TOT BIJBELHUIS Vrouwelijke jeugd bedreigd door verdovende sigaretten Engeland worstelt met een probleem 40.000 kinderen worden geholpen OPENBARE VERGADERING VOOR DE JEUGD Zeelui en gekleurde soldaten heb ben over Engeland een plaag ge bracht, die Scotland Yard heel wat hoofdbrekens kost. Het is het roken van maryuana sigaretten, dat dui zenden Engelse meisjes in het ver derf stort. Onlangs geraakte Holly wood in rep en roer, toen de politie daar streng optrad tegen het roken van deze verdovende cigaretten en een der filmsterren, die door de po litie werd opgebracht, verklaarde, dat zijn carrière er door gebroken was. Maryuana behoort tot de ge vaarlijkste verdovende middelen ter wereld. Scotland Yard ontving uit de ver schillende Engelse havensteden de laatste tijd alarmerende rapporten over meisjes van 14 tot 20 jaar, die totaal overstuur en wezenloos op straat werden aangetroffen. De vrouwelijke politie, die zich er mede bemoeide, stond voor een raadsel. „Zij roken niet naar drank of opi um", zei een van die agenten en Scotland Yard moest er bij te pas komen cm te ontdekken dat het roken van maryuana cigaretten de meisjes in deze toestand had ge bracht. Sigaretten en tabakszaad Zeelui uit Afrika en West-Indië hadden de invoer er van op hun ge weten. Niet alleen hebben zij de cigaretten meegebracht, maar ook zaad van deze gevaarlijke plant. En zij groeit thans in Engeland op me nige plek, zelfs tussen de ruïnes van gebombardeerde huizen en ge bouwen. Vijftien jaar geleden was deze plant en ook deze cigaret in Europa onbekend. Thans helaas wel en zij heeft menige moord, menige misdaad en morele ondergang van mannen en vrouwen op haar ge weten. In Afrika wordt zij in elk dorp in het geheim geplant; het is niet mogelijk gebleken om dit kwaad uit te roeien. Vertrekt een zeeman uit 'n Afrikaanse haven, dan neemt hij maryuana-tabak mee, want, hij kan die in Engeland voor 50 tot 100 gulden per ons verkopen. De ciga retten worden voor f 1,50 tot f 3,00 per stuk verkocht. Zes ervan zijn voldoende om een man tot moord aan te zetten. In West-Indië worden ze in het openbaar gerookt uit speciale lemen pijpjes. Elke zeeman weet, dat het Bezoldigingsbesluit burgemeesters verschenen In het Staatsblad is opgenomen 't K.B. tot vaststelling vain de be zoldiging van burgemeesters. Het besluit werkt terug tot 1 October 1947. Volgens dit besluit worden die gemeenten naar gelang v,am het aantal inwoners ingedeeld in twintig klassen. De minimum bedragen der bezoldiging per maand stijgen van f 325 voor klasslej 2 (aantal inwoners 2001—3000) tot f1305 voer klasse 19 (aantal inwoners 150.000250.000) ide maxima van f385 tot 1395. Het bedrag der bezoldiging van burgemeesters van gemeenten in gedeeld in klasse 1 (1—2000 in woners), dat ten hoogste f350 per maand bedraagt, wordt door Ged. Staten vastgesteld. Het bedrag der "bezoldiging van burgemeesters van gemeenten, ingedeeld in klasse 20 (boven 20.000 inwoners) wbrdt door !de Kroon, Ged- St. gehoord, vast gesteld. Boven en behalve de bezoldiging genieten de burgemeesters een bij drage in de bijzondere kosten, aan de uitoefening van hun ambt ver bonden. Deze stijgt van f30 per m^aod in de gemeente ingedeeld in klasse 1 tot f 150 in de gemeen ten van klasse 19." Deze bijdrage wordt voor de burgemeesters van gemeenten, behorende tot klasse 20, vastgesteld door de minister van Binnenlandse Zaken, de commissaris der Koningin in de provincie ge hoord. erg lonend is dit goedje mee naar Europa te nemen en daar binnen te smokkelen. De tabak kan tussen an dere tabak worden verwerkt, hij laat zich ook met warme melk men gen. In Amerika en Engeland wordt door de leden van dansorkesten er een druk gebruik van gemaakt. Het roken van deze cigaretten voert tot uitzonderlijke prestaties van trom pettisten. Cab Calloway heeft er spe ciale nummers aan gewijd zoals „The Funny Reefer Man", „Smoking Ree fers" en „Marawanna". Chinese opvatting van regeren In de 18e eeuw beïnvloedde een Chinese bijdrage de Europese ge dachtegang en de opkomst van de middenstand. Deze hervorming be gon in de 16e eeuw, toen een Je- zuïten-missionaris in China vol geestdrift de regeringsvorm be schreef in zijn brieven naar Europa. „Het volk komt eerst in China, daar na dé staat en in de laatste plaats de keizer", zo schreef hij. De Jezu- ieten, die van de 15e tot de 18e eeuw officiële posten bekleedden in China, schreven eveneens dat het Chinese volk het recht had in opstand te komen. Deze mededelingen veroor zaakten groot opzien bij bekende Franse hervormers, als Rousseau, Montesquieu en Voltaire, wier boe ken over de rechten van de mens bijdroegen tot het ontstaan van de Franse revolutie. Grote trek naar Zuid-Amerika Curasao is thans reeds twee en een half jaar getuige van een grote trek van Spaanse emigranten naar Venezuela en andere Zuid-Ameri kaanse landen. Alleen reeds in de eerste helft van deze maand kwa men c.a. 260 personen per boot uit Spanje aan, welke allen per K.L.M. hun reis voortzetten. Het totale aan tal emigranten sinds Februari 1946, toen de eerste boot de Annabaai bin nenvoer, bedraagt enige duizenden. Bijna al deze reizigers komen, bij hele families tegelijk, uit Spanje, om in Venezuela een beter bestaan te zoeken. Zij komen per boot te Cu rasao aan en worden dan door de lucht naar Caracas vervoerd. Enkele hunner vliegen naar andere bestem mingen, zoals Maracaibo en Pana ma, doch het merendeel kiest Vene zuela's hoofstad als eindstation. De Spanjaarden reizen op eigen gele genheid en vinden in Venezuela vaak een uitstekende positie. Australië zal een herinnerings postzegel uitgeven ter gelegenheid van de 'Jamboree, die in December in de staat Victoria zal worden gehouden. Het bestuur van de Wereldge zondheidsorganisatie, dat thans te Genève bijeen is, heeft besloten, eein grootscheepse actie tegen t.b.c., moeraskoorts en venerische ziekten te beginnen, zo meldt Radio-Zwit serland. Binnenkort zal de hulpverlening door het internationale Kinder- Nood-Fonds der Verenigde Naties aan het ondervoede zieke kind in Indonesië een aanvang nemen, aldus wordt van bevoegde zijde meege deeld. Zij zal zich in het federale gebied van Indonesië kunnen uit strekken tot 40.000 kinderen gedu rende een jaar of 80.000 kinderen gedurende een half jaar. Elk kind zal per dag 50 gram melkpoeder en 3 cc levertraan ontvangen. Het over blijvende deel van de beschikbare 500.000 dollar zal worden besteed voor de aankoop van ca 800 kg Sal- varsan of Mapharseen, ter bestrij ding van Framboesia, voor de aan schaffing van medicijnen tegen sca bies en wormziekten en voor de op leiding van vijftien voedingsspecia listen. De voorbereidingen voor de uit voering van dit hulpprogramma ver keren in een ver gevorderd stadium. De voorlopige federale regering en de Nederlandse regering hebben, zij het in beginsel, reeds haar goedkeu ring gehecht aan een bedrag, dat door de Nederlandse regering met het fonds dient te worden overeen gekomen namens Indonesië, mede ten behoeve van de Republiek, die voor het onder haar de facto gezag staande gebied 300.000 dollar in voe dingsmiddelen en medicijnen zal ontvangen en die evenals de voor lopige federale regering een beste dingsplan heeft opgesteld. Verder begint dezer dagen te Batavia de proefuitreiking aan 1200 kinderen op acht scholen, onder auspiciën van de departementen van gezondheid en sociale zaken, waarbij men in al lerlei opzichten ervaring wil opdoen voor de uitvoering der distributie plannen op grote schaal. Hierbij zal niet, zoals later bij de werkelijke uitdeling, een menu van melk, le vertraan en een hierbij passende ba sisvoeding worden verstrekt, doch een speciaal menu, dat iets uitge breider is dan bedoelde basisvoe ding. Tevens wordt een inter-depar- tementale commissie ingesteld, die overeenkomstig de wens van het in ternationale Kinder-Noodfonds zal fungeren als controle-instantie voor de distributie van voedingsmidelen en medicijnen en die verder het cen traal contact zal onderhouden met het te Batavia op te richten kantoor van het Fonds. Stad en platteland profiteren De proefneming zal niet beperkt blijven tot het stads-milieu. Spoedig zal een dergelijke opzet in een lan delijke streek worden verwezenlijkt, namelijk in een groep dessa's nabij Soekaradja in het Soekaboemise, ten behoeve van ongeveer 1000 kinde ren. Hier leeft de bevolking nog in moeilijke omstandigheden, zodat vrijwel alle kinderen de hulp van het Kinder-Noodfonds behoeven en geen voorafgaande selectie van noodlijdende kinderen, zoals op de scholen te Batavia, nodig is. Dit laatste zal ook bij de uitvoe ring op grote schaal nagenoeg niet nodig zijn. Wanneer men in aan merking neemt, dat Indonesië vijf tien millioen kinderen beneden de leeftijd van 12 jaar telt, waarvan door bezetting en revolutie een groot deel geacht moet worden niet de normale gezondheid te bezitten, dan is het duidelijk, dat zelfs de hulp aan 80.000 kinderen niet meer dan de overbekende „druppel op een gloeiende plaat" kan zijn. Bijgevolg zal het uit organisatorisch oogpunt aanbeveling verdienen om zoveel mogelijk te gaan werken in streken en plaatsen,waar men met een groep vele noodlijdende kinderen kan bereiken, dus in streken die zeer arm zijn of waar bijvoorbeeld door het mislukken van de oogst acute toestanden ontstaan. Er zal naar worden gestreefd de onder scheidene deelstaten naar behoefte in de geboden hulp te doen delen. De Hoofdcommissie ter voorberei ding van het 11e eeuwfeest der stad Zierikzee, nodigt alle inwo ners van Zierikzee boven de 18 jaar uit bet bijwonen van een OPENBARE VERGADERING in de Graanbeurs van het „Huis v,an Nassau", o,p WOENSDAGAVOND 3 NOVEMBER 1948, te 19 30 uur. Zierikzee, 30 October 1948 De Hoiofd-commissie voornoemd. Mr. C. J. B. DU CROO, voorZ. G. GROLLEMAN, secr. De paddestoel en de kabouter Kabouter Zozo liep met zijn neus naar beneden. Hij1 had het niet naar zijn zin. Hij kwam voosrWJ een paddenstoel. Toen die hem zag. begon hij te schudden vain het ladhen. Kabouter Zozo zei grimmig: „Zo, zo. Moet je zo lachen? Waarom ben je zo vrolijk?" „Ha. ha, ha", de paddenstoel kon niet direct ophouden. Eindelijk ant woordde hij1: „Je ziet er zo grappig-uit! Je jasje is groen ën geel. Em je broek is links blauw en rechts rood. ófc Heb nog nooit zo'n kakelbonte ka bouter gezien. Ha, ha!" „Lach niet zo idioot, 't Is helemaal niet grappig. Ik durf niet onder de kabouters te komen. Ze lachen me allemaal uit. Een kabouter moet een bruin pak hebben, dat is waar. Maar in de winkel iwias alle bruine stof uitverkocht. Je moet in de tegenwoordige tijd' maar nemen, wa,t ze je voor zetten en daardoor loep ik nu voor schandaal". „Ik zal je helpen. Kom maar onder mijn hoed staan". A Kabouter Zozo stapte onder de paddenstoel ien terwijl ideze nog schudde van het lachen, daalde er uit Zijn hoed een heel fijn, bruid poeder neer. Dat gaf Zozo's pakje de gewenste kleur. „Dank je wel, paddenstoel!" En met Zijd neus in de lucht vervolgde kabouter Zozo zijn weg. Bijdragen voor dit hoekje aan: De Merelclub, p./a. Zierikzeese Nieuwsbode, Zierikzee. De oudste man van China heeft olnlangs in het bijzijn van zeven Igesladhten Zijn 140ste verjaardag gevierd. Hij' is herder van beroep en geniet een goede gezondheid'. Amerikanen hielpen Finnen Het Bijbelhuis van het Finse Bij belgenootschap lag in Sortanala in Karelië. Het werd tijdens de oorlog geheel vernield, terwijl na de oorlog Karelië aan Rusland werd afgestaan. Finland had helaas geen geld om een nieuw Bijbelhuis te bouwen. Toen hoorde het genootschap hoe het in Polen gegaan was. In War schau was het Bijbelhuis ook ver nield. Het Brits- en buitenlands Bij belgenootschap was bereid bij de wederopbouw te helpen, maar wan neer het geld zond, werd, bij de geldende wisselkoers, de herbouw wel heel duur. In Polen was echter een grote varag naar bijbels. Deze werden toen in Engeland gedrukt en als geschenk naar Warschau ge zonden. In korte tijd waren zij uit verkocht en de opbrengst was vol doende om het Bijbelhuis te her bouwen. Het Finse genootschap zon nu op een dergelijke oplossing. Finland drukte zijn bijbels zelf en zenden van bijbels was dus overbodig. Maar Finland heeft geen koffie en het Finse volk drinkt ook graag koffie. Indien men nu eens koffie ten ge schenke kon krijgen, zou men dan niet door de verkoop een voldoende bedrag voor de bouw van een Bij belhuis kunnen krijgen? De vraag werd de regering voorgelegd en de ze stond toe dat, wanneer de koffie als vrije schenking uit het buiten land kwam, deze zonder betaling van rechten ingevoerd mocht wor den en voor een prijs die ruim het tienvoud zou opbrengen van wat de gevers in het land van oorsprong voor de koffie betaalden, in de han del verkocht mocht worden. Het Amerikaanse Bijbelgenootschap be sloot toen het Finse Bijbelgenoot schap 10.000 kilogram goede Bra ziliaanse Santos koffie ten ge schenke te zenden, met de op brengst waarvan dan in Turku-Abo een nieuw Bijbelhuis gekocht zou kunnen worden. Enige tijd geleden werd deze gift naar Finland ge zonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6