Personeelsavond Zeelandia Firma J. v. d. Yalk De Turkse Republiek herdacht haar 25-jarig bestaan Achterhouden van goederen strafbaar OVERDENKING Vrijdag 29 October was het 25 jaar geledein, dat de Turkse Repu bliek werd uitgeroepen. Dankbaar gedenkt het Turkse volk het werk van iMustapha Kemal Pacha. Aan vankelijk als leider der jong-Turken |de ziel van het verzet tegen de Vrede van Sèvres (1920), waarbij Turkije veel grondgebied en weel invloed verloof, voerde hij oorlog tegen de Armeniërs en de Fransen, waarbij Armenië wterd onderwor pen en tegen die Grieken. Eie Fransen werden uit Cicilië'gedrongen an da Grieken beslissend verslagen. Met Frankrijk werd de voordelige vre de van Angora: gesloten en bij de vrede van Lausanne (Juli 1923) kreeg Kemal Pacha zijn voornaam ste eisen ingewilligd. In 1924werd hij tot president gekozen. Hij bracht verschillende hervormingen tot stand, schafte vele oude gebruiken af en regeerde feitelijk al-s een soort dictator. Niettemin ging het land met reuzeschreden vooruit, ook op economisch gebied. Het overlijden van Mustapha Ke mal (Kemal Atatürk) werd dan ook als een zwaar verlies gevoeld. Hij Nu binnenkort enkele prijzen van levensmiddelen en brandstoffen zul len worden verhoogd, werden reeds klachten gehoord over het achter houden van deze artikelen, om straks hogere prijzen te kunnen be dingen. In verband daarmede wordt gewezen op artikel III van de eer ste uitvoeringsbeschikking van het Prijsvormingsbesluit 1941, dat luidt: „goederen, welke voor de verkoop bestemd zijn, mogen niet worden achtergehouden, teneinde voor an dere of voor latere levering hogere prijzen te verkrijgen, dan die welke ten tijde van het achterhouden wet telijk geoorloofd zijn". Komt de politie gegronde klachten ter ore, dan zal, overeenkomstig bo venvermeld artikel III, de gehele voorraad der achtergehouden goede ren in beslag worden genomen. Winkeliers opgepast De officier van justitie te Amster dam heeft medegedeeld, dat hij va-n plan is strenge maatregelen te ne men legen die winkeliers, die tegen hun klanten zeggen dat zij geen sui ker voorradig hebben met de bedoe ling hun voorraad vast te houden tot de prijs van suiker hoger is. Dergelijke winkeliers stellen zich bloot aan strafvervolging en inbe slagneming van hun voorraad1. Ook de Prijzen controledienst is van plan zeer streng te gaan con troleren. Paspoorten voor sigaretten en consumpties Die Haarlemse rechtbank kreeg Don derdagmorgen en vrij ernstig ge val van omkoping te behandelen. De twintigjarige S. P. v. i. B. had zijn positie op de afdeling paspoor ten van de Provinciale Griffie schan delijk misbruikt. In -de loop van 1948 hielp hij verschillende personen op illegale wijze aan -een paspoort Deze paspoorten waren bestemd voor zwarte handelaren. Verdachte ontkende hardnekkig voor zijn bemiddeling een geldelijke beloning te hebben ontvangen. Wel accepteerde hij vergoedingen in de vorm van sigaretten en consumptie. De officier van justitie achtte, vooral bijzonder ernstig, dat ver dachte voor -deze paspoorten ge bruik maakte vam een stempel van de Commissaris -der Koningin. Hij eiste -een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaarde lijk. werd opgevolgd -door I-smet Inönu, zijn voormalige minister-president, idie evenwel in 1937 -wiegens een meningsv er-schil zijn ambt had neer gelegd. Ook o-n-der -diens bewind beleefde Turkije een periode va-n vooruitgang. Zij-n herkiezing tot president op 6 Maart 1943 bewees j wel dat zijn volk achter hem stond. Ondanks gro-te pressie bl-eef Turkije •in) de 2e Wereldoorlog tof begin 1945 neutraal. Kort voor 'de capitu latie van Duitsland ko-os het -de zijde der Geallieerden. D-e laatste jaren voert Turkije een isolationis tische politiek. Het heeft evenwel een sterk leger op de been met moder-ne bewapening, waarbij het veel steun ontvangt van Amerika- D-e veel o-mstred-e-n zeeën gte der Dardan ellen en het expansionistisch streven van d-e Sovjet-Unie -spelen ida-arbij een belangrijke rol. BOEKENNIEUWS Parade voor Viola -door Roma Le-ntinek. Uit-g- Mij. C. A. J. van Dishoieck, Bussum. Dit boek speelt in een vooroor logs Indisch milieu en behandelt het merkwaardig thema van een meisje, dat groen e-n kersvers uit Holland geïmporteerd in -de rimboe terecht ko-mt tussen een st-el vrij' leeghoofdige planters, die het cy nisme als hoogste levenswijsheid cultiveren. O-nder i-nvloed van -d-e baboe ontpopt het Hollandse „Meel- tje" zich ai-s een- I-ndische Viola, die kruipt in de 'huid van een filmster en zodoende schuld is aan 'n voortdurende gissing tussen „groen als gras" of „verfijnd geraffineerd" -die een -der h-ec-en maakt. Het thema geeft aanleiding tot -de nodige pi kanterie en het is d-e vraag of -d-e schrijfster het minimum,, wellicht noodzakelijk voor milieu en per- soor.fsbesehrijving, hier ni-et blij moedig heeft prijsgegeven voor een maximum, -dat de bedenkingen tegen het b'o-ek -doet toenemen. Intussen geeft het boek een kijk op het leven in het vooroorlogse Indië en als de milieubeschrijving min of meer normgevend voor de Euro pese gemeenschap mocht zijn, -dan vormt het boek ongewild een aan klacht tegen vele uitgeholde enm-et surrogaat gevulde levens, die mede schuldig -staan aan de na-oorlogse verwikkelingen in Indonesië. Intus sen gaat Viola -doo-r met haar op rechte onschuldigheid te -dragen in een mondain kleed, hetgeen -een van de planters té machtig wordt. Hij haalt zich een verliefdheid cp d-e -hals, die hem zijn vrijgezellienhoo-fd kost. D-e -stof is te pretentieloos' voor de schrijfster, -die over -opval lende stijlkwaliteiten beschikt. Ware en onware verhalen vain Eidu-ard Schaap. Uitg.-Mij. „De Sleu-tel", Antwerpen— Haarlem. D-e Uitgevers-Mij „De Sleutel" heeft na -de bevrijding -een waarlijk verbluffende collectie jeugdboeken het licht doen zien. Niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief, staan deze boeken doorgaans op hoog p-e.il en -de Ware -en onware verhalen. vormen een belangrijke aanwinst. In -de moderne jongens- stijl, pittig, leuk en vlot tuimele-n in -dit b-o-ek -de verhalen en ge dichten over elkaar, waarvan -de jeugd smullen kan. Een smeuïg kat- tenverhaial, wisselt af met -een ge schiedenis van -de zee, Rambam de Draak met een spannende Indianen- histo-ri-e. Kostelijk is het verhaal van de jongeman, die Sinterklaas in zijn Ma-drileenis hoofdkwartier ging opzo-eken. Een cofcta.il van gezo-n- 'd-e „jongensachtigheid" met -d-e hu mor en het lawa-ai van een goede krantenstrip. De p-erson-eelsavoinden van „Zeelan dia" hebben -de naam goed te zijn en o-p hoog peil te staan. Met de per-soneeïsavond van Donderdag 28 October j.l. werd de reputatie weer bevestigd. De eersteling in het nieuwe -seizoen voerde -ditmaal de vis ten 'tonele, liever gezegd binnen de sponningen van het linnen ven ster. Een aantal zeer instructieve en artistieke films werd gedraaid over de vaderlandse visserij, opge poetst door „een praatje bij de plaatjes", bij monde va-n de heer J. G. Kolkman, hoofd van het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad. De eerste film „De Ned. Trawl-ervisserij" volgde op de voet de lange weg va-n de diverse soor ten van het vissengeslaeht van het ogenblik, -dat zij ro-ndsparte-len in de vrijheid van de grote Noordzee plas tot aa-n het moment, dat Zij partsgew'ijze in de monden der tal loze visetende landgenoten verdwij nen. Het centrum van de trawler- visserij is IJmuiden, sta-d helaas van puin, maar ook van oneindig veel vis, die in de grote hallen wordt verhandeld. Als de schepen en vol plané vertrokken zijn, koer sen zij regelrecht naar de visgron den, waar het tra-wlnet overboord gaat en de sleep begint. Trawlen is trekken -en een 'trawl-net is fei telijk een grote „puntzak", die door de zee wordt gesleept, met de bedoeling dat de vissen e"r in zwem men, waarmede hun economische en smakelijke carrière -een aanvang neemt. Eenmaal aan de w'a.1 Wordt 'de vis geveild en vindt zij haar bestemming, -deels voor d-e conis-er- venindustrie, deels voor -directe ver koop doo-r -de tussenhandel. Een niet minder -spectaculair beeld levert de haringvisserij op, beo-efend; met een z.g. drijgnet, een net van zeer grote lengte, -dat als 't ware „staat" in de ze-e en maaso-peningen heeft, waarin de haring blijft han gen. D-e haringvisserij' concentreert zich t» Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk. Als -de loggers uitvaren is alles in rep en roer. Op „Vlag getjesdag" liggen de gepa-vo-iseer- de schepen klaar om uit te varen en is de belangstelling aan -d-e ha vens van -de vissersplaatsen eno-rm. Aan deze hoogtijdag in het hariing- vissersbedrijf was een aparte kleu renfilm gewijd. De haring is een arbeidsintensief visje, want .als -de haringen als een hoop zilvergeld uit de metten Zij-n geschud, mo-et zij gekaakt en gezouten worden-, voor welke handelingen no-g geen ma chines zijn uitgevonden. D-e terug reis met -de buit aan boord, vormt een beloftenvollie afsluiting van een periode van hard werken, op een vaak slingerend schip, waar het „repos ailleurs" als hoogste wijsheid wordt beleden. Niet lang -daarna prijkt -dan „De Hollandse Nieuw-e" in de heldere stalletjes en verdwij nen met het bekende gebaar hoofd achterover in -de -diverse keelgaten. Ook wordt de haring in rokerige kamers tot goud-gele bokking omgetoverd, of verschijnt in opgerolde en gepinde gedaante in gezelschap vain uien, badend in azijn, als rolmops in de etalages der Viswinkels. Een prachtige serie internationaal bekroonde kleurenbeelden gaf -d-e operateur -als ongevraagde toegift. Meteen dankwo-ord vain de voor zitter der ontspanningsco-mmissi-e, werd het o-fficiël-e gedeelte van de avond besloten, waarn-a. een onschul dig glaa-sje na zoveel hartige visjes ter compensatie werd geschonken „HERVORMING" Wij gruwen, als wij lezen van ontzettingen, die ons vaderland ge leden heeft onder het schrikbewind van Alva, de ketterjager, en onder de martelingen, die onze voorvade ren te verduren hadden. Tegen woordig beschermt ons de wet. De Staat is neutraal. Jood en Heiden hebben dezelfde rechten, wij had den die rechten reeds bevochten, met bloed bezegeld en verkregen, toen Frankrijk nog lange tijd ge knecht werd door zonnekoningen als Lodewijk XIV. Duizenden Hugeno ten vonden in ons land een veilig en rustig bestaan. Maar rust betekent, vooral op het gebied van geloof: verslapping. Euwen geleden dreigde gevaar voor de Kerk van Christus en dat ge vaar was martelaarschap en geloofs dwang. In onze tijd is het gevaar van geloofsvrijheid, onverschillig heid en onkerksheid veel groter. Toch zal de Kerk deze gevaren door staan, want wij zijn verzekerd, dat overheden noch machten, dood noch leven ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus onze Heer. Nog zijn wij af stammelingen der voorvaderen. Leg de Koningin Wilhelmina geen krans bij het gedenkteken van haar voor vader de Colligny, met op de linten de spreuk: „Le Christ avant tout", Christus voor alles? En toch is het gevaar voor het voortbestaan der Kerk niet de vrij heid der godsdienst, de onverschil ligheid en de onkerkelijkheid. De gevaren, die de Kerk in het heden en in de toekomst bedreigen zijn de onderlinge twisten onder de „gelovi gen", de hovaardij. De kracht van de Kerk ligt in haar eenheid. Hoe zullen wij ooit aan de heilige op dracht van Christus de Heer: pre diking aan alle creaturen, kunnen voldoen, wanneer haar leden onder ling tegenover elkaar staan? Wee U, die ogen hebt om te zien en geenszins bemerkt, die oren hebt om te horen en geenszins verstaat! Zonder God geen liefde en geen eenheid. Twisten over het „Woord" brengt geen saamhorigheid, geen geloofsverzekerdheid. Hét hart moet hervormd. Nieuwe orde is daad van het geweten. De gesel Gods is over de wereld gegaan. In opdracht van hun Heer zijn de overgrote meerderheid der Kerken, in Assemblée te Amster dam samengekomen, aan het werk. De Hervormde Kerk bezint zich. Ook bij de „genootschappen" is Gods Geest aan het werk, ik denk aan de broederschap der Remonstran ten, waar de antithese misschien nog wel groter is dan bij ons. God werkt. Ook aan ons? Zierikzee. A. N. Pijnacker Hordijk KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud- Vossemeer (toez.): De. R. C. van Putten te Babyloniënbroek. Te Amersfoort heeft een gemas kerde inbreker op het kantoor der Heide-Maatschappij een geldkistje met f 6300 onder bedreiging mee genomen. De Republikeinse minister van Voorlichting heeft te Batavia ver klaard, dat de politieke onderhande lingen tussen Nederland en de Re publiek in begin November zullen worden hervat. Wat ook het resul taat zal zijn, het zal definitief zijn. Amerika zal 155 milloen dollar beschikbaar stellen voor de aankoop van nieuwe toestellen voor de lucht macht. Een Nieuw Zeeland's vliegtuig, dat vermist werd, is bij een verken- ningtocht in het Noorden van N.- Zeeland ontdekt. 11 passagiers be vonden zich aan boord en twee le den der bemanning. k D-e Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. N. vain Kleffenis, heeft Woensdag gedurende een uur een bespreking gevoerd met Lo-vett, -de Amerikaanse onder-minister vain Buitenlandse Zaken. Mr. vain Klef- fen-s weigerde o-ver -bet besproken© iets mee te del-en.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5