TEKORT e. TEVEEL B0BBELGUM De Europese beweging en het „E"-teken Ongereldheden te Stuttgart X Bovenstaande tegenstelling ziet op de arbeidsvoorziening in de land bouw. Misschien is de opmerking prematuur, maar een overschot aan landarbeiders tijdens het wintersei-' zoen behoort ook op Schouwen-Dui- veland niet tót de onmogelijkheden. De machine neemt werk uit handen en hoe zal het mogelijk zijn de men sen in de „slappe tijd" aan het werk te houden. Het is momenteel nog midden in de aardappel- en bieten- tijd, zodat er van een overschot van arbeiders geen sprake is. Maar hoe- zal het straks gaan? Komt Schou- wen-Duiveland er zonder kleer scheuren af, dan is de toestand in andere streken des lands, om een voorbeeld te noemen: Tholen, toch op dit punt zeker zo, dat enkele op merkingen ter zake gerechtvaardigd zijn. In het algemeen zal niet alleen de werknemer, maar ook de werk gever er belang bij hebben een zo groot mogelijk aantal mensen aan zijn bedrijf te binden. In het drukke seizoen zal hij dan immers nooit in moeilijkheden kunnen geraken. Dit binden van arbeidskrachten zal al leen op verantwoorde wijze mogen geschieden, d.w.z. door uitbreiding van de arbeidsmogelijkheden. In vele gevallen kunnen er arbeidsmo gelijkheden worden geschapen en geen verstandige boer zal deze ge legenheid ongebruikt voorbij laten gaan. Allereerst is het gewenst dat het bouwplan op de boerderij een goed aaneensluitend geheel vormt, gelet op de arbeidsbehoefte. Naar de ar- beidsbehoefte moeten de gewassen elkaar opvolgen. Algemeen gebeurt dit uiteraard reeds onder invloed van de tijd van het jaar, maar het is nuttig, dat ter zake toch een nauw keurig onderzoek wordt ingesteld. Verbeteringen kunnen soms worden aangebracht, die een logischer en harmonischer arbeidsvoorziening in de hand werken. In het algemeen zullen z.g.n. arbeidsintensieve ge wassen de mogelijkheid scheppen handen te binden. In dit verband behoeven wij slechts aan het ten onzent zo bekende vlasbedrijf te herinneren, dat reeds vele op dit punt bestaande moeilijkheden heeft kunnen ondervangen. Het vlas zal dan ook bij voortduur de belang stelling van de landbouwers moeten hebben. Het verbouwen van poot- goed is een andere mogelijkheid, die meestal voor het grijpen ligt, maar in onze streek zeker nog niet met maximaal resultaat is uitgebuit. Hr is verder nauwelijks een be- J-J drijf aan te wijzen, waarop in 't winterseizoen niet een groot aantal werken kunnen worden uitgevoerd. Het efficiënt geleide boerenbedrijf kent geen rommelige en „bekuilde" erven, slecht verzorgde mestvaal ten, doorgezakte afrasteringen, be- modderde inrij dreven o.i.d. Slechts eèn insider zal deze lijst kunnen aanvullen, maar aanvullingen zijn zeker mogelijk. Speciaal in het inun datie-gebied zijn nog vele werken van algemeen cultuur-technische aard in en om het boerenbedrijf uit te voeren, die uiteindelijk de op brengst van het bedrijf groter kun nen maken. Men begrijpe ons goed, het gaat er niet om een aantal men sen tegen heug en meug aan het werk te houden. Dit mag slechts op verantwoorde wijze geschieden. Maar meestal zijn er mogelijkheden (en nuttige) te vinden, die het pro bleem tot een bevredigende oplos- Op een massa-demonstratie in de open lucht te Stuttgart, hebben 80.000 arbeiders geprotesteerd tegen de stijgende prijzen. Zij eisten loons verhoging en gooiden na afloop van de demonstratie winkelruiten in. Amerikaanse en Duitse politie, die met de bajonet op het geweer door de straten patrouilleerde, moest ge bruik maken van knuppels en traan gas, om de betogende arbeiders te verspreiden. Dit gebeurde, nadat 2 Amerikanen messteken hadden op gelopen. Veel meer dan de protesterende arbeiders, hebben opgeschoten jon gens, die gewoonlijk aan zwarte handel doen, de ongeregeldheden veroorzaakt. sing kunnen brengen. De arbeiders zullen door dergelijke maatregelen steeds hechter aan het bedrijf wor den verbonden en dan is er ook geen nood voor het drukke seizoen, als er handen tekort komen om het, vele werk af te doen. Naast deze directe materiële voor delen, waarvan de betekenis niet mag worden onderschat, staan alge meen sociale voordelen. Werkeloos heid is een voor-oorlogs spookbeeld, dat echter blijvend verdwenen moet blijken te zijn. In de afgelopen ja ren heeft de D.U.W. in dit opzicht bewezen nuttig te zijn. Maar de D.U.W. mag geen vergaarbak wor den, waarin zich mensen bevinden, die in het vrije bedrijf nog zeer goed zouden zijn te gebruiken. Naast de zeer grote belangen, die door de D.U.W. worden gediend, moet de functie van „werkeloosheidsonder- vanger" zo klein mogelijk blijven. Voor zover het de ondernemer be treft, vormen de prijzen der pro ducten in verband met het vraag stuk der arbeidsvoorziening belang rijke factoren. Thans zit de land bouw met het probleem van een massale hoeveelheid aardappelen, waarvan de prijzen slecht zijn. Er zijn zeer veel aardappelen, want de oogst was uitzonderlijk goed. Na tuurlijk drukt deze tegenslag op de ondernemerswinst en het bovenaan- gestipte probleem der arbeidsvoor ziening kan er slechts moeilijker door worden. In het algemeen ech ter blijft de kwestie voor de land bouw van veel gewicht en het stre ven zal zeker bij de voortduur ge richt moeten blijven op een zo gun stig mogelijke en geenszins eenzij dige oplossing ervan. Bij Ruwe Handen, Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30 ct. Een campagne door .geheel Euro* pa onder het symbool van het teken na-oorlogse tegenhanger van het V-teken van Churchill zal worden ingezet onder auspiciën van de pais gevormde „Europese beweging", de opvolger van de „be weging voor een verenigd Europa", aldus is medegedeeld. „Ik hoop en geloof", zo' zeide Sandys, onbezoldigd secretaris van ide beweging, „dat het ,,E-teken"' voor de tot slavernij1 gebrachte vol- wat het V-teken Was in de oorlog keren van Oost-Europa zal worden voior de landen, die leefden onder vijandelijke bezetting". Het woord Europa wordt in de gedachten van het mensdom meer en meer syno niem met heit woord vrijheid", aldus Sandys. Naar men gelooft, zal San dys zich in verbinding stellen met ide' ministers van buitenlandse za ken van >de vijf ondertekenaars van het Brusselse pact, België, Neder land', Luxemburg, Engeland en Frankrijk, in verband met deze cam pagne. Jean Drapier, voorzitter van; het Blgische voorlopige bestuur van de Europese beweging en de eerste privé-secretaris van Henri Spaak', de Belgische eerste minister, heeft ver klaard, dat de vorming van een permanent lichaam in België binnen veertien dagen Zou kunnen worden verwacht. Het zou „De Belgische nationale raad van de Europese beweging" genoemd iworden. Rapport over de „Nijmegen"; De heren ir. Falkenhagen en Kamminga, die namens de Rijks luchtvaartdienst naar Schotland zijn geweest om een voorlopig onder zoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp met de Nijmegen, zijn teruggekeerd. Hun bevindingen worden neerge legd in een rapport, dat aan ide Raad voor de Luchtvaart zal wor den aangeboden. Duitse generaal krijgt levenslang De vroegere Duitse generaal Ru- idioilf Toussaint, .die het bevel voerde over Duitse troepen, die Lidice om singelden, toen SS-troepen het dorp verwoestten en die mannelijke be volking uitmoordden, is door een Voilksreehtbank te Praag tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Toussaint, die de Duitse militaire commandant te Praag was tijdens de Tsjechische opstand in Mei 1945. werd er o,ok van beschuldigd niets te hebben gedaan o.m de moord op burgers, diefstal en plundering te verhinderen, hoewel hij daartoe de macht had. De rechtbank hield rekening met getuigenverklaringen, dat Toussaiint veel bloedvergieten haid' tegengegaan en zich heel fat soenlijk had gedragen bij de onder handelingen' met Tsjechische auto riteiten fin Mei. 1945. Ernstig vergiftigingsgeval te Venlo In de familie P. te Lottum bij Venlo heeft zich een uitgebreide voedselvergiftiging voorgedaan. De zer dagen was er een varken van 200 kilo geslacht. Zijn bloed was gebruikt bij het maken van worst en b alkenbrij'. Die hele familie kreeg een proefje en dezelfde avond kwam de balkenfarij' in verscheidene gezinnen op tafel. Spoedig deden zich vergiftigingsverschijnselen voor De dokter liet 32 mensen naar het ziekenhuis te Venlo brengen, waar door snel handelen ernstige ge volgen konden worden voorkomen. Er liggen nog twee mensen in het ziekenhuis. Canada doet mee De regeringen van de V.S., Enge land en de Beneluxlianden zijn er door de Canadese regering van op de de hoogte gesteld, dat Canada bereid is met „deze en andere Noord-Atlantische staten" 'te on derhandelen over een regionaal ver- dadigin gsv er drag. De Canadese minister van Buiten landse Zaken zei nog, dat 'de kwes tie van een Atlantische Unie al maanden in beraad is geweest bij de regering van Ottawa en dat Canada van den beginne af aan besprekingen over dit onderwerp heeft deelgenomen. Valse munter opgespoord De politie te Rotterdam is er na vrij veel moeite in geslaagd de ver vaardiger op te sporen van valse kwartjes, die de laatste tijd in grote getale aldaar in omloop waren. Reeds enige tijd vermoedde men dat zij werden uitgegeven door twee kleine meisjes. Rechercheurs hielden deze meisjes in het oog en toen een van de kinderen deze week in een winkel inkopen had gedaan, kon een rechercheur vaststellen, dat bij het in betaling gegeven geld een vals kwartje was. Onmiddellijk greep de politie toen in. Er werd huiszoeking gedaan en toen bleek dat de vader, de 36-jarige J. W. de V., koperslager-bankwerker van be roep, de maker was van de valse geldstukken. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt en het aanwe zige materiaal is in beslag genomen. Jeep contra vrachtauto Op de spoorwegovergang Bijste ren bij Putten reed Donderdagmid dag een jeep tegen een vrachtauto. De jeep gleed nog enige meters door en kwam daarna tegen een boom terecht, waardoor de bestuurder, de heer J. Peeman uit Rotterdam, met zijn hoofd tegen de ijzeren omran ding van de voorruit botste en ge dood werd. Het is op een wijze gekomen, die niemand meer nagaan kaïn, maar opeens brak de ziekte van het bubbel gum uit. Bob'belgum schijnt door idealistische fabrikanten be doeld te zijn, als opwekkende ver snapering, die de adem fris houdt en de tanfffen blank. Dit is theorie, want de attractie zit niet in deze positieve eigenschappen, maar in het onbenullige knalletje, dat in de praktijk de jeugd tot het bob- belgum heeft gedreven. Dit knalletje krijgt men echter niet cadeau. Eerst is een opofferende periode van training nodig, om aan het door kauwde propje bobbelgum een mi niatuur-explosie te ontlokken. Wie in het algemeen zou wagen kauw gum of bobbelgum van tussen de moegeknaagde tanden te grissen, bezwijkend voor de verlokkingen van de explosieve mogelijkheden, dié er in dit mengsel van rubber en pepermuntolie schuilen, zal ver keerd uitkomen. Allereerst moeten de duimen en wijsvingers rijkelijk worden bevochtigd, op een wijze, die de opgeschoten jeugd terug voert tot de babytijd. Dan gaat het er om een z.g.m. eendenpoot te trekken. Een eendenpoot is niets anders dan een tot een vlies uit elkaar gerekt kauwigumpropje- Is het scheppingsproces van idit vlies goed verlopen, dan moet de eendenpoot naar binnen worden ge zogen. Een klein beetje handigheid is er dan nog nódig om doior middel van een zuigende beweging een in- stulping in het vlies te vormen. Een snelle draai met de nog altijd vochtige vingers tovert dan een blaasje te voorschijn. Dit blaasje verklaart nu het gehele geheim van bobbelgum. Binnen de omlijsting vain een smakkende tongbieweging wordt het blaasje w'eer tot ordinair luchtloos kauwgum getorpedeerd, waarbij1 een klapje valt iwlaar te nemen, dat mateloos inwerkt op het jeugdig bobbelgum-instinct. Ogenblikkelijk daarop begint na melijk de ceremonie opnieuw. Naf maken, trekken, zuigen, inhalen, draaien, blaasje kapot maken. Zo beweegt een groot deel vain de jeugd zich over de straat. De kern van deze zuigende, klappende mop zal nooit iemand ontdekken, wiant 't gaat eindeloos doo,r. Onafgebror ken friemelen handjes aan de bob belgum, heel (even maar gaan de kaken op en neer en dan is het bobbelguindeeg al weer gereed voor een nieuw knal-experiment. De vie zigheid van groezelige handjes en de bacteriën worden op de koop toe genomen, want hoe ouder de bobbelgum hoe groter het effect. Wie zal de jeugd weer tot de vreugde van een doodgewone boen se paardepeen bekeren, of tot rapen of desnood tot pek, want alles schijnt b°ter dan deze bobbelepide- mie, die snel om zich heen grijpt en zelfs volwassenen schijnt te heb ben aangestoken. Een traditie herleeft Bij ide ouderen in geheel West en Zuidwest Friesland leeft nog de herinnering vourt aan de in ver val geraakte, maar eens zoi roem ruchte Boilletongersdai, de eerste Donderdag in November, waarop de boer met zijn gezin naar Bols- ward toog, pacht en rekeningen betaalde, inkopen deed' en vaak op uitbundige wijze het afscheidsfeest vierde vah het zomerwerk. Deze traditie zal thans in ere worden hersteld. De eerste Boilletongersdai; valt op Donder dag) 4 November a:s. Het feit, dat een eeuw geleden de grondwetsherziening van 1948 werd afgekondigd, zal ook op de Nederlandse onderwijsinrichtingen worden herdacht. Aan de scholen is overgelaten daarvoor de geschik te vorm te vinden'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2