ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Franse communisten veranderen van tactiek De staking verloopt Opnieuw gevechten in binnenland van Java ZATERDAG 30 OCTOBER 1948 No. 16037 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling ■f 3.51, per weak 27 oent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract specials prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. De toestand in de Franse mijndis- tricten is zich aan het ontspannen. De stakingen zijn aan het verlopen en afgezien van de enorme schade schijnt de regering de slag om de mijnen te zullen winnen. Wat is echter het doel van de stakingen? Het Marshall-plan moet worden ge torpedeerd. Dit kan door de zelf werkzaamheid van de industrie te gen te gaan, o.m. door de aanvoer van de zo dringend noodzakelijke kolen te verhinderen, maar ook door de aanvoer van de Marshall-goede ren stop te zetten. Daarvoor zijn de arbeiders in de havens nodig en de communis ten hebben zich daarom tot deze categorie van de arbeiders klasse gewend, om steun voor hun sinistere plannen. Deze ar beiders worden nu tot staking aangezet. Zoals gezegd, ontspant de toestand in het Noorden zich. Het leger heeft de macht in handen en de tegen stand van de stakers is volledig ge broken. De communistische agitatie boekt hier geen successen meer. Het Noorden van Frankrijk is het be langrijkste mijnendistrict, waar on geveer 60 van de Franse kolen worden gedolven. Openlijk noemen de communis ten hier het „verderfelijke Marshall plan" als de oorzaak van de casus belli, maar de arbeiders hebben er nu toch genoeg van gekregen. Mid delerwijl is het werk nog niet her vat. Dit hangt in hoofdzaak af van de doelmatigheid der militaire be scherming. Deze moet zo perfect zijn dat de werkwilligen zonder vrees schop en houweel weer ter hand kunnen nemen. Hier komt nog bij, dat de mijnen aanzienlijke schade hebben opgelopen, die uiteraard eerst moet worden hersteld, voor van hervatting der werkzaamheden sprake kan zijn. Een belangrijk gun stig verschijnsel is het feit, dat de meeste arbeiders weer aan het werk willen. De communisten wenden zich dus nu naar de havens en trachten, helaas niet zonder succes, het lossen van de schepen met ko len te verhinderen. In verschillende Franse havensteden bleven zodoen de de kolenschepen ongelost liggen. Markos doet van zich spreken Ruim drie jaar duurt reeds de Griekse burgeroorlog en nog steeds is het einde niet in het zicht. Ge ruchten gaan dat de Griekse rege ring met opzet het tempo van de liquidatie der opstandelingen ver traagt, om zodoende de dollarstroom uit Amerika zo lang mogelijk te rekken. Merkwaardig is in dit ver band het bezoek van Marshall aan Doodvonnissen in Spanje Naar werd medegedeeld, zijn door een militair gerechtshof te Barce lona 8 personen ter dood veroor deeld en 64 personen tot gevange nisstraffen, beschuldigd van activi teit tegen de Spaanse staat. Van de 78 personen, onder wie 5 vrouwen, werden er 6 vrijgesproken; zes man kregen ieder 30 jaar gevangenis straf, twee 25, drie 20 en de andere 53 tussen 12 jaar en 6 maanden. Onder de ter dood veroordeelden bevond zich Angel Correro Sanchez, de vroegere leider van de socialis tische Eenheidspartij van Catalonië. Griekenland, die het nodig oordeelde zich persoonlijk van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Hoe het zij, de strijd gaat door, maar er zijn tekenen die wijzen op een ze kere oorlogsmoeheid ook aan de zijde der guerillastrijders. Zo- heeft bij monde van een voormalig Australisch officier, de Griekse rebellenleider in de politieke commissie van de Uno laten weten, dat hij vrede wil sluiten. Als voorwaarden stelde Markos, dat alle buitenlandse missies Grie kenland verlaten. Verder zouden de vakverenigingen vrij moeten zijn in hun doen en laten, terwijl de poli tieke gevangenen amnestie zouden moeten krijgen. Het thema van bespreking inspi reerde Wyshinsky, de Russische ge delegeerde, tot een scherpe aanval op de Balkancommissie, die „ver- buiten haar boekje is gegaan" en conclusies hééft getrokken, die op. geen enkele grond berusten. Ook Engeland en Amerika kregen een veeg uit de pan. Verder is in de politieke «commis sie de toestand in Palestina ter sprake geweest. De Uno-bemidde- laar deelde in zijn rapport over de toestand mede, dat beide partijen proberen de oorlog te winnen „on der de vlag van de wapenstilstand". Aangedrongen werd op krachtige maatregëlen van de Uno, om zo snel mogelijk orde op zaken te stellen en de vrede tussen de beide partijen af te dwingen. Meeste levensmiddelen van de bon in de Sovjet-zone Alle levensmiddelen, met uitzon dering van viees, 'eieren, boter, melk en kaas, zullen van 15 Nov. af in de Sowjetzöne van Duitsland verkrijgbaar zijn zonder bon, aldus" 'de Duitse economische commissie voior de Sowj et-zóne. Het tegen woordige rantsoenerings'stelsel blijft bestaan, maar „de huisvrouw! zal in staat zijn haar rantsoen naar believen aa,n te vullen door hogere prijzen te betalen. Het is de bedoe ling, zo zegt het desbetreffend communiqué, gaandeweg naar d«s prijzen der „vrije markt" terug te keren en, mogelijk de gehele distri butie af te schaffen. De instelling van een „legaal systeem van vrije markt" heeft tot doel „de doodsteek toe te brengen aan zwarte handelaars, die pogen de economie van de Sowjet-zóne te vernietigen". In Polen is dit systeem sinds lang ingevoerd. Verder wil men kleding gaan' dis tribueren. Tot dusver konden Duit sers in iele Sowjet-zóne kleren slechts op bijzondere vergunning krijgen. De „vrije markt" voor levensmid delen is in de Westelijke zönasi nimmer ingevoerd, zo voegt Reuter t - aan toe, maar diverse belangrijke Lu nswaran zijn na -de valutahervoir- g van de bon. gegaan. Distributie van kie Tings tukken is in de Westelijke zones ingevoerd na de valutahervorming in Juni. Overal heerst politieke onrust Het binnenland van Java vormt nog steeds het toneel van gevechten tussen de communistische opstande lingen en de troepen van de Repu bliek. Nieuwe gevechten worden ge meld in de bergen rond Madioen. In de buurt van deze zwaar be proefde stad werd opnieuw een plaats door de communisten bezet. Verder wordt er gevochten in de buurt van Boeloekerto en Slogenoe. Volgens het communiqué van de Nederlandse dienst Legercontacten hebben beide partijen te kampen met gebrek aan transportmiddelen en levensmiddelen. In het gouver nement Djokjokarta hebben de Re publikeinse troepen het heft in han den, maar overal heerst er politieke onrust. In het gouvernement Soera- karta beschikken de opstandelingen nog over zeven compagnieën. Toestand plaatselijk critiek De commandant van Poerwadi heeft al om nieuwe troepen ge vraagd daar de toestand uiterst cri tiek is. Verder zijn er berichten ont vangen over ongeregeldheden in de omgeving van Blora en Rembang, in welke streken een ernstig tekort heerst aan de voornaamste levens middelen. De communistische actie in de Republiek heeft geen verandering gebracht in de betrekkingen tussen de Nederlandse en Republikeinse delegatie. Dat zei de heer Abdoel- kadir, de plaatsvervangend luite nant-gouverneur-generaal bij zijn aankomst op Schiphol. De commu nisten in de bezette gebieden zijn in hoofdzaak aanhangers van Tan Malakka en dus tegenstanders van de groep-Moeso. Er is alle reden tot bezorgdheid over de militaire situ atie op Java. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand November 1. 3.05 v.m. 2. 3.46 v.m. 3. 4.27 v.m. 4. 5.07 v.m. 5. 5.44 v.m. 6. 6.19 v.m. 7. 7.00 v.m. 15.18 n.m. 16.00 n.m., 16.43 n.m. 17.22 n.m. 18.04 n.m. 18.43 n.m. 19.30 n.m. -r NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 31 October6 November Zondag Romeinen 3 vs. 19-28 Maandag 2 Koningen 4 vs. 18-37 Dinsdag 4 vs. 38-44 Woensdag 5 vs. 1-19 Donderdag 5 vs. 20-27 Vrijdag 6 vs. 1-7 Zaterdag 6 vs. 8-23 Wilt ge wijsheid erlangen, J leer dam waarheid verdragen. J t Wie zijn recht eist, doé zijn t j plicht. j WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 30 October: Matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen, over drijvende wolkenvelden maar droog, weinig verandering in temperatuur. 30 Oct.: Zon op 7.30, onder 17.16. Maan op 4.47, onder 16.39. 31 Oct.: Zon op 7.32, onder 17.14. Maan op 6.16, onder 16.53. Nieuwe Maan 1 November Frankrijk verbouwt rijst Het valt niet te ontkennen, dat de invoer van rijst uit Azië, die voor de oorlog met duizenden tonnen in Frankrijk aankwam, gedoemd is om nooit meer met dezelfde intensiteit te herleven. De beste oplossing voor de Europese landen die rijst willen blijven consumeren, zou dus zijn om zelf te verbouwen. In Frankrijk zou een streek zich op bewonderenswaardige wijze le nen voor deze cultuur, als ze voor dit doel geschikt werd gemaakt, n.l. de Camargue. Deze uitgestrekte moerasstreek aan de monding van de Rhone, niet ver van Marseille, was tot heden het uitverkoren land van flamingo's en wilde stieren. Sinds 1942 hebben landbouwers de streek vruchtbaar gemaakt en er rijst verbouwd. Zoals men weet vereist deze cultuur een volmaakt systeem van irrigatiewerken en pompinstallaties. Er zullen dus jaren nodig zijn voordat alle werkzaamhe den in voldoende mate zijn uitge voerd. Maar het werk ontwikkelt zich reeds op bijzonder gunstige wijze. Op 2 November worden in de Verenigde Staten van Noord-Amerika de verkiezingen gehouden, die zullen moeten beslissen, wie in de volgende vier jaren op het Witte Huis als president zal resideren. De drie can- didaten, v.l.n.r. Thomas Dewey, Harry Truman en Henry Wallace.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1