THERMOGENE Britse Comm.-Gen. over de toestand in Malakka GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK PIJNSTILLENDE WATTEN Stroomverbruik wordt weer gerantsoeneerd STAD EN PROVINCIE Communistische agitatie Malcolm M&edonaM, de Britse commissaris-generaal voor Zuid- Ooist-Azië, heeft verklaard, dat het nog enige niaanden zou duren voor dat „de terroristen" in Malakka zou- Iden zijn vernietigd. Dit was te wijten aan de voorwaarden, die door het tropische oerwoud twlairem geschapen. Men moest echter verwachten, dat aanslagen, sabotage en brandstich ting voort zouden duren. Het was onmogelijk het gehele gebied te beschermen. Er zijn beWij'zen, aldus Mac Do nald, dat „het internationale com munisme" besloten heeft, dat de communistische partijen in Zuiid- Oost-Azië onrust moesten, stoken te gen de wettelijke autoriteiten of de ze nu Britse, Aziatische of andere regeringen waren. Er werd alles in het werk gesteld de levensstandaard in Malakka te verhogen „teneinde het communis me op actieve wijze te bestrijden". Men kon de bevolking slechts tot de „democratische overtuiging" bren gen, door te tonen, dat een „demo cratische regering" vrijheid en een hoge levensstandaard waarborgt. Dit kostte de plaatselijke belastingbe taler een aanzienlijk bedrag. Op de een of andere wijze zouden de uitgaven beknot moeten worden. Dit zou echter zo weinig mogelijk ge schieden. De sterkte van de partijen In het geheel staan 45.000 man tegenover de opstandelingen, zo zeide de commissaris-generaal ver der. Er waren genoeg Iw'apeois en voorraden aanwezig. In de jaren 1946 en 1947 had de communistische partij ongeveer 12.000 laden. Het aantal actieve opstandelingen lag thans tussen 3.000 en 5.000- De meesten waren Chinezen. Zij vonden hun inspiratie niet in Malakka zelf. Maedonald was van oordeel, dat de Chinese gemeenschap in Malakka de Chinese opstandelingen niet steunde. Het tegendeel was !wla,ar. Er waren bewijzen, die aantoon den, dat de opstand ontketend was door druk van buiten af. Hij achtte Ida steun, die de opstandelingen over zee of over land uit het buitenland De ontmanteling van de Duitse fabrieken De administrateur van het Mars- hall-plan, Paul Hoffman, heeft van het Duitse Bizonale bestuur een me morandum ontvangen over de ont manteling van de fabrieken. In het memorandum staat, dat Duitsland „beter herstelbetalingen kan ver richten door levering van nieuwe machines, dan door ontmanteling". Er worden verscheidene fabrieken in genoemd, die nu voor ontmante ling in aanmerking komen en die de Duitse autoriteiten beschouwen als onmisbaar voor de bijdrage van het land aan het Europese herstel. Oplichter gearresteerd Een dezer dagen deed een juwe lier uit Den Haag aangifte bij de politie dat hij was opgelicht voor een armband ter waarde van f 11.000. De schuldige was een man die zich H. genoemd had. De politie ging met de juwelier snuffelen in haar foto archief en vond toen een portret waarop de juwelier H. herkende. Het bleek dat de man een fictieve naam had opgegeven. Hij was n.l. eerder met de politie in aanraking geweest en heette in werkelijkheid F. M. G. Hij was puzzelaar van professie en ontwierp kruiswoordraadsels, waar mee een fiets te winnen was wan neer de goede oplossingen vergezeld gingen van een bedrag van vijf gul den. Hij is in de Haagse binnenstad aangehouden. De kostbare armband was nog in zijn bezit. konden ontvangen, gering. Een aan tal inwoners steunden de opstand vrijwillig, doch het merendeel deed zulks eventueel slechts onder druk. De leiders der vakverenigingen stonden beslist achter de maatrege- der regering. Hij, Maodoinald, wei gerde nainen van vakveremigingslei- ders te noemen, daar deze enkele dagen later vermoord zouden kun nen worden. Ingezonden mededeling op de pijnlijke plek, bestrijdt ENZ. dozen 50 en 75 ct. Gezien het feit, dat de machines van de electrische centrales begin nen te verouderen en het vooralsnog niet mogelijk is nieuwe aan te schaf fen, zomede door het nog steeds om hooggaan van het stroomverbruik, zal de bevolking van Nederland zich in de naaste toekomst weer beper kingen moeten gaan opleggen op het gebied van electra. Men zal weer meer aandacht moe ten gaan schenken aan de rantsoe nering. Vooral op de spitsuren moet men zo weinig mogelijk licht en kracht gebruiken. Ook de winkels zullen zich, wat de etalageverlich ting betreft, weer moeten gaan be perken. Grote bestelling van motorrijwielen voor het Nederlandse leger De N.V. Handelmaatschappij R. S. Stokvis Zonen te Rotterdam is er in geslaagd een bestelling, te boeken op 900 stuks 350 cc kopklep Matchless motorrijwielen ten dien ste van het Nederlandse leger. De waarde van deze order, teza men met de bijbestelde reservede- len, bedraagt ca. 2 millioen gulden. Deze order is de grootste die ooit op motorrijwielgebied in Nederland werd geplaatst. Daling deraardappelprijzen De Hollandse maatschappij van Landbouw, die te Amsterdam haar jaarvergadering heeft gehouden, heeft een telegram aan minister Mansholt gezonden. Daarin staat dat de daling van de prijzen van aard appelen leidt tot een catastrophe. Daarom wordt met klem gevraagd om maatregelen te nemen, waardoor de prijzen zodanig worden verhoogd dat de kostprijs plus een redelijk ondernemersloon wordt bereikt. Verder zegt het telegram, dat er gorte onrust heerst over de prijs regelingen voor de oogst van 1949. Tenslotte wordt gevraagd om de richtprijzen voor de akkerbouwpro ducten oogst 1949 en de nieuwe melkprijs zo spoedig mogelijk be kend te maken. Het Amerikaanse regeringsbu reau voor geologisch onderzoek heeft bekend gemaakt, dat in het Anti- lopedal, bij Los Angeles, rijke ura- niumertslagen zijn ontdekt. Het erts vertoont de hoogst meetbare graad van radio-activiteit. Een nieuwe Franse bijbelverta ling zal onder leiding van de Bij belse School van Jeruzalem door een groep Franse geleerden worden gemaakt. Zij zal vergezeld gaan van commentaar, dat de nodige uitleg geeft van de tekst en van het dog matisch en liturgisch gebruik, dat de kerk er van maakt. HAAMSTEDE. In de geheel ge vulde consistorie der Ned. Herv. Kerk werd Dinsdagavond een Hoge- land-avoind gehouden. De avond werd geopend door de heer D. J. Braai, die verzocht Ps. 25 vers 2 te zingen, waarna hij in gebed voorging. Hierna verleende hij het woord aan de heer v. d'. Wal, die in een korte inleiding het doel van deze avond uiteenzette en een kort overzicht gaf van de film „Is het zijn schuld alleen?, die hierna ver toond werd- Uit deze film bleek, welk zegenrijk wierk „Hogeland" tot stand brengt, waardoor het jeugdige mensen, die op het verkeerde pad zijn gebracht, op de goede weg tracht te brengen. Er bleek duidelijk uit, dat wij' ons er maar niet kun nen afmaken met: „dam had hij het maar niet moeten doen", doch dat wij idaadiwlerkelijk moeten helpen v;an deze uit het spoor geraakte mensen weer nuttige leden der sa menleving te maken. Na de pauze, waarin 16 mieuwie leden werden ingeschreven, werd een prachtige kleurenfilm vain het werk en de verschillende koloniehuizen van het Hogeland gedraaid. Tot slot van de avond werd de film van de jubi leum- en huldigiingsfeesten vertoond. De avond werd gesloten met een kort woord van; Ds. v. SiwHghem1, die met dankgebed eindigde. NIEUWERKERK. Woensdag 27 Oct. werd in „Rehoboth" de jaar vergadering van het Nederl. Bijbel genootschap afd. Nieuwerkerk ga houden. In zijn openingswoord sprak Ds. Westerhof zijta spijt uit dat maar weinigen ter jaarvergadering zijn opgekomen. Evenwel mag olns dat niet afhouden van opze taak om onze krachten en gaven te gevejf om mede te helpen de Bijbel te verspreiden onder alle volken. Ver schillende huishoudelijke zaken wer den behandeld, waarna de bestuurs verkiezing werd gehouden. Aftredend waren de heren Ds. Westerhof en J. J. van Klinken, welke bij1 acclamatie wierden her- kozen. De vacature van Ds. Kalmijn werd nog aangehouden tot een nieu we predikant te Dreisehor zal ko« men. Verder is een vacature ont staan door het overlijden van de heer W. Wandel. De voorzitter sprak enige woorden ter nagedach tenis en herinnerde aan het vele werk dat de overledene voor het Bijbelgenoodschap heeft gedaan- De heer A. W. Wandel werd in zijn vaderls plaats als bestuurslid be- noiemd. Dhr. Louwi Stout jesdij'k is depothouder van het Bijbelgenoot schap, welke Bijbels, Nieulwle Testa menten en Psalmboekjes in voor raad heeft. De heer van Klinken eindigde met dankgebed. Dinsdagavond 1.1. hield de Herv Vrouwenvereniging „Nut en Ont spanning" in de feestelijk versierde zaal „Rehoboth" haar derde jaar feest. Mevr. Westerhof leidster dei- vereniging, opende de feestverga- dering, daarbij de wiens uitsprekend, dat deze avond', welke prachtig iwas voorbereid, tot aller genoegen, ge zellig mag verlopen. Afwisselend wierden voordrachten zang en gedichten ten gehore ge bracht. Het resultaat overtrof de verwachtingen; zeer mooie gedich ten werden voorgedragen. Ook werd een verloting gehouden om de onkosten van deze avond' te dekken. Tussen de bedrij ven wer den verversingen gepresenteerd. Aan het slot dankte Mevr. Wester hof allen, idie hadden medegewerkt tot het welslagen van deze avond. Met het zingen van ide avondzang werd dit gezellige jaarfeest beslo ten. OOSTERLAND. De gehouden col lecte voor de Stichting '40—'45 heeft opgebracht f21.70. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 30 October HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 voordracht; 10.35 pianorecital; 11 gram.; 12.30 weerpraatje; 12.33 Vincentino; 1 voor de strijdkrachten; 2 als een bonte vogelvlucht; 2.20 gram.; 2.50 Fries halfuurtje; 3.15 radio-Philhar- monisch orkest en solist; 4 cause rie; 4.15 gram.; 4.45 sportpraatje; 5 nieuws; 5.30 om en nabij de twin tig; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 artistieke staal kaart; 7.30 wat doet de kerk?; 7.45 voor de Nederlanders in Duitsland; 8 nieuws; 8.05 varia; 8.15 Prome nade-orkest en solisten; 9 commen taar; 9.15 De winkel van sinkel; 10 Vindobona Schrammel'n; 10.25 hoor spelletje; 10.40 Miller-sextet; 11 nieuws; 11.15-12 dansplaten. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 10 klein, klein kleutertje; 10.15 gram.; 11 De Zonnebloem; 11.45 schoolradio (12-12.03 Angelus); 12.15 pianoreci tal; 12.30 weeroverzicht; 12.33 amu sementsorkest; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 vervolg amusements orkest; 1.50 film en toneel; 2.10 gram.; 2.20 Engelse les; 2.40 kamer orkest; 3.15 gram.; 3.25 Sylvestre- trio; 3.50 causerie; 4 gram.; 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 5 De Wigwam; 6 septet Johny Om- bach en soliste; 6.30 journalisitek weekoverzicht; 6.45 gram.; 7 nieuws; 7.15 Disco-show; 8 nieuws; 8.05 de gewone man; 8.12 gram.; 8.20 Licht baken; 8.50 gram.; 9 negen heit de klok; 9.45 radio-estafette; 10 orkest zonder naam; 10.30 actualiteiten; 10.45 avondgebed en kalender; 11 nieuws; 11.15-12 gram. Ingezonden mededeling Nu slaakt tt-'feen zuèjit van ver lichting. ü-.v/'.Viv;:;-.', ".val: verstandig. Hernieuwde.'japonnen heeft zij door Teen Woensdagmiddag de electrleien Hendrik Beije Mz., iy dietost bjij; ide heer Weststrate, in het in aanbouw1 zijnde woon- en winkelhuis van de heer Stouten in het Grcenendaal alhier, bezw was ds lichtinstallatie aan te leg gen. gleed zijn trap op -de zolder uit. Hierdoor viel hij door het gat waar de trap in .geplaatst moet worden en kwiam op de rand van het zich hieronder bevindende kel dertje terecht. De ontboden genees heer achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. SIRJANSLAND. Uitgaande van de Prot. Chr. Kinderbeschermingsorga nisatie, zal er Zaterdag een speld jesdag Worden gehouden. In een 6-tail gestichten, n.l. „Val- kenheide", „Hoenderlo", Heldring- gestichten", Martha-Stichtiing" „Ne derlands Mettray" en „Neerbos", worden ruim 2500 kinderen ver zorgd. Wanneer we bedenken iwlat er voor deze kinderen 'dagelijks nodig is aan eten, kleding, etc., rust op ions toch wel ide zedelijke verplidh- ting door onze gaven dit werk te helpen steunen. De alhier gehouden collecte voor de Stichting '40—'45 heeft op gebracht f 17.52. BRUINISSE. Maandagavond ver gaderde in het Huis van Nassau te Zierikzee de aid. Schouwen-Duive- land van de Vakgroep Schoenhler- stellers. Op deze vergadering waren mede aanwezig de Provinciale voor zitter, de heer Hillebirandt en de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2