ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verschillende voedingsmiddelen en anthraciet worden duurder Verrassend staartje van de Marshall-muis WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NIEUWE MINISTER VAN WATERSTAAT Alhoewel niet al te gevaarlijk Gemeenteraadsverkiezingen in 1949 VRIJDAG 29 OCTOBER 1929 No. 16036 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij voo ruitibetalimgi f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakemnan Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. De lonen gaan omhoog Het besluit is gevallenDe re gering gaat de subsidies op enkele belangrijke voedingsmiddelen ver lagen, tot een totaalbedrag van 330 millioen gulden. Dit betekent, dat deze minder gesubsidieerde levens middelen in prijs omboog zullen gaan. De prijsverhoging gaat in op t November. De desbetreffende voe dingsmiddelen zijn: brood, boter, suiker, varkensvlees, terwijl ook anthraciet onder de prijsverhoging valt. Ter zake was reeds een ontwerp besluit gereed gekomen, maar na een laatste overleg met de Stichting van de Arbeid, heeft de regering besloten de subsidievermindering in de praktijk ten uitvoer te gaan leg gen. Om tegemoet te komen aan de stijgende prijzen, als onlosmakelijk gevolg van deze maatregel, heeft de regering tevens besloten een loon- toeslag toe te kennen aan die werk nemers, die niet meer dan f 71,00 per week verdienen. Deze loontoe- slag bedraagt een gulden per week. "Werknemers boven de 23 jaar, met een maandloon niet hoger dan f 308 ontvangen een loontoeslag van f 4,50 per maand. Aan de ter compense ring van de stijgende prijzen ge nomen maatregelen, is hiermede nog geen einde gekomen. Overwogen wordt een wijziging van de Kinder bijslagwet in het bijzonder voor de grote gezinnen, terwijl kleine zelf standigen in de toekomst waar schijnlijk ook onder de regeling zullen vallen. Een verdere uitbrei ding van de Kinderbijslagwet voor van overheidswege gepensionneer- den zou binnen het raam van een nieuw wetsontwerp aan de orde worden gesteld. Een gedeelte van de subsidievermindering heeft be trekking op de invoer, waardoor dus niet de volle last op de schouders van de consument is komen te rus ten. De verhoogde prijzen De prijs van margarine, kaas en rundvlees zal niet worden verhoogd, de prijs van de melk gaat met één cent per liter omlaag. Het brood, dat binnenkort van de bon af zal komen, zal evenwel vier cent per 800 gram duurder worden. De prijs van de roomboter zal worden ver hoogd met ongeveer tachtig cent a een gulden per kg. Ook de suiker, die binnenkort eveneens vrij komt, zal in prijs stijgen' en wel met plm. zeventien cent per kg. Het varkensvlees wordt eveneens duurder en wel drie en vijftig cent per kg vlees zonder been. Tenslotte ondergaat de anthraciet een prijs verhoging van zestig cent per mud. Aanvankelijk was men in principe overeengekomen om alleen 't witte brood in prijs te verhogen, doch la ter viel het besluit alle soorten brood in prijs te doen stijgen. Men overwoog hierbij dat de prijs van de consumptie-aardappelen belang rijk lager is dan in 1947 het geval was. De loonbijslagen De maximumjaarwedde voor het toekennen van loonbijslagen heeft men, na rijp beraad, op f 3700 ge steld. "Werknemers die inwonend zijn vallen buiten de bijslagregeling. De werkgever zal de loonbijslag per 1 November uitbetalen, in die zin, dat bijslag wordt toegekend over de loonweek welke in de eer ste week van November eindigt. Omtrent de wijze van uitbetaling van de bijslag in de praktijk zullen het Collége van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid nog overleg plegen. Deze loonbijslag geldt niet alleen voor arbeiders in het particuliere bedrijfsleven, maar zij wordt ook toegekend aan die leden van het' overheidspersoneel, die een jaar wedde van niet meer dan f 3700 ge nieten. Omtrent de wijze van uitbe taling aan het Overheidspersoneel is reeds overleg gepleegd met de vak organisaties. Het toekennen van deze bijslagen op de lonen beoogt, een compensa tie te vormen voor de prijsstijgin gen. De loonbijslagen zullen zeker in het algemeen geen aanleiding mo gen zijn tot prijsverhoging, in welk geval de verleende bijslagen hun nuttig effect zouden missen. Ook de' stijging van de kolenprijs zal over het algemeen niet tot stijging van de prijzen van de producten mogen leiden. Wel zal voortaan bij de bereke ning van de kostprijs de loonbijslag als element in de kostprijs worden erkend. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot minister van Verkeer en Waterstaat, Mr. Spitzen, tot nu toe secretaris-generaal aan dat de partement. De nieuwe bewindsman is bij geen politieke partij aange sloten. Minister van Schaik nam tot nog toe het departement ad interim waar. Commissie voor de land bou wpoiitiek Naar het Vrije Volk verneemt, heeft de Stichting voor de Land bouw een commissie ingesteld, die tot taak zal hebben te onderzoeken welke landbouwpolitiek het meest geschikt is om te komen tot een in tensief grondgebruik en een zo groot mogelijke economische welvaart van de boeren en landarbeiders. De commissie is verzocht bij het aangeven van deze politiek rekening te houden met de gevolgen hiervan voor het economische leven van ons gehele land en met de mogelijkheid deze politiek in het kader van de Benelux en andere internationaal gemaakte afspraken te kunnen uit voeren. In het bijzonder zal de com missie aandacht moeten wijden aan het probleem van bescherming van de landbouw tegen het buitenland. Diefstallen uit treinpakketten Na verhoren die tien dagen lang bijna dag en nacht geduurd hebben, is de spoorwegrecherche er in ge slaagd, talrijke diefstallen op te hel deren, die zijn gepleegd aan het goe derenstation aan de Westergracht te Haarlem. Een employé van Van Gend en Loos, die een vertrouwens positie bekleedde, heeft eindelijk bekend meer dan honderd diefstal len uit pakketten te hebben ge pleegd en de goederen aan zwarte handelaren te hebben verkocht. Zes van deze lieden werden eveneens aangehouden. Na een moeilijk onderzoek is een groot deel van de goederen bij de opkopers teruggevonden en ook bij de verdachte thuis bleek nog veel van het gestolene aanwezig te zijn. Daardoor kon een belangrijke hoe veelheid in beslag worden genomen en aan de oorspronkelijke bestem ming worden toegezonden. Nog is het verzamelen van de buit niet af gelopen en wordt nagegaan voor wie de goederen alsnog bestemd zijn. De Marshall-muis schijnt een ver rassend staartje te zullen krijgen, maar hoe zal de staart gevaarlijk kunnen zijn, als de muis onschuldig is? Het komt er op neer, dat de Amerikanen de hulp aan de onder steunde landen zullen stopzetten, in dien zij niet bereid zijn om spe ciale leningen met Amerika af te sluiten. Deze leningen zijn natuur lijk niet renteloos. Het merkwaar dige is, dat in het oorspronkelijk concept van het Marshallplan over dergelijke dingen niet wordt ge sproken. Zoals bekend heeft deze week Engeland een lening getekend tegen een rente van 2.5 Hierin hebben de Amerikanen blijkbaar aanleiding gevonden, de anderelan den nu ook maar eëns aan de tand te voelen. In Marshall-kringen is men van mening, dat de onderschei dene landen er geen bezwaar tegen zullen hebben een dergelijke lening aan te gaan. Onder de landen, die voor een lening zijn uitgekozen, behoort ook Nederland. Den Haag kon nog geen bevestiging geven van het bericht, maar van een even tuele onrust in politieke kringen is geen sprake. Het schijnt n.l. dat in het met En geland gesloten leningsverdrag een clausule is opgenomen, die een mar ge vrijlaat voor het geval terugbe taling van de lening door econo mische omstandigheden zeer moei lijk zou zijn. Voorshands behoeft zich dus niemand ongerust te ma ken,- alhoewel het besluit van de Marshall-hulp-commissie toch wel tekenend is voor de mening van Amerika, dat de financiële onder steuning niet eindeloos door kan gaan, maar Europa zo spoedig mo gelijk de Marshall-hulp moet effec tueren op een wijze, die een grote mate van economische zelfstandig heid in de hand werkt. Hernieuwde poging tot oplossing van Berlijns geschil Na het mislukken van de bespre kingen der zes neutrale landen in de Veiligheidsraad, besprekingen die uitmondden in de door de Russen verworpen verzoeningsresolutie, zal andermaal een poging worden on dernomen om door middel van een door de Veiligheidsraad bekrach tigd besluit 'n oplossing te vinden voor de Berlijnse' kwestie. De zes neutrale landen zijn daartoe ander maal aan 't werk getogen, om een nieuwe resolutie op te stellen, die voor de beide partijen 'n aanvaard bare oplossing bevat. De min. van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika hebben reeds een bijeenkomst gehad. Het staat evenwel nog niet vast, wat er ver der precies zal gebeuren en het is Spot niet met het ongeluk, want Uiwi geluk is ook niet j bestendig. j WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 29 October: Vrij koud weer met ma tige, vrij krachtige wind uit Ooste lijke richting, half- tot zwaar be wolkt en op de meeste plaatsen droog. 29 Oct.: Zon op 7.29, onder 17.18. Maan op 3.19, onder 16.26. Nieuwe Maan 2 November In verband met de in enkele dag bladen verschenen berichten inzake uitstel van de verkiezingen van de gemeenteraden, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat het niet in het voornemen der regering ligt te bevorderen, dat de gemeente raadsverkiezingen zullen worden verschoven naar 1950. Krachtens een wet zullen de verkiezingen in 1949 worden gehouden. In 1950 worden de leden van de Provinciale Staten gekozen. Bruyozeel's fabrieken in Suriname gaan draaien Begin November zal de heer W. Bruynzeel de officiële opening van de triplex-fabrieken, zagerij en ke telhuis van het nieuwe Bruynzeel- bedrijf in Paramaribo bijwonen. Op 19 October draaide de triplex-fa- briek proef. De concessiestrijd, die in Surina me in 1946 begon, werd in April 1947 ten gunste van de Bruynzeel-Suri- naamse Houtmaatschappij N.V. be slist. De N.V. kreeg concessie op een gebied van 500.000 ha bosgrond. Als voorwaarde werd gesteld, dat Bruyn zeel een houtverwerkende industrie op Suriname zou bouwen. In Juni 1947 werd begonnen met de egalisatie van een terrein, dat op 58 km van Paramaribo lag, teneinde een begin te maken met de bouw van een 185 meter lange triplex-fa- briek (17 meter hoog). Tevens maakte men een betonnen verdie pingsvloer op 5 meter boven de be gane grond. Op de verdiepingsvloer wordt n.l. de fabrieksruimte inge richt, terwijl de gelijkvloerse ver dieping bestemd is voor kantoor, magazijnen en werkplaatsen. zeer de vraag of de ministers het zelf weten. De ontwapeningskwestie is ander maal ter sprake geweest in de po litieke commissie van de Raad. Een Pools voorstel strekkende tot ver mindering van de strijdkrachten, werd verworpen. Rusland stemde voor het voorstel. De Russische ge delegeerde merkte op, dat bij even tuele oprichting van een controle apparaat, de Sovjet-Unie tot her ziening van de strijdmacht zou over gaan. De Raad heeft intussen nog niet veel positief werk kunnen ver richten. Niettemin wordt de datum reeds genoemd, waarop de bijeen komsten een einde nemen. Waar schijnlijk zal dit op 10 December het geval zijn. De werkzaamheden van de politieke commissie, die nog lang haar programma niet kon af werken, zullen dan in het begin van het volgende jaar te Lake Success worden voortgezet. C

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1