ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het gaat naar een Westers defensiepact Generaal Spoor over de militaire toestand WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Spanje zou ook meedoen De staking in Finland mislukt Communistische invloed van Djocja DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 Na. 16035 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij voo ruittoetalinjg f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 mum. (4 regels) f 1.— per stuk. Nu de besprekingen over de Ber- lijnse kwestie op niets zijn uitge lopen, moeten er andere maatrege len worden getroffen. Maatregelen die ten doel hebben de veiligheid van de vrije wereld zeker te stellen. Deze maatregelen sluiten verder contact met Rusland niet uit. Zij zijn preventief en moeten de kracht van het Westen zo hoog mogelijk opvoeren. Met dit do,el zijn de vijf ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke Unie bijeengeko men. Zij voerden besprekingen en nadien is medegedeeld, dat er over eenstemming was bereikt t.a.v. de vorming van een „Noord-Atlantisch defensie-pact", alsmede over de stappen, die ondernomen moeten worden om tot de totstandkoming van een dergelijk pact te geraken. Kennelijk zit de bedoeling voor een zo groot mogelijk aantal landen aan het pact te laten deelnemen. Zo zou ook contact zijn opgenomen met Portugal, Ierland en de Scandinavische landen, terwijl ook een verzoek zou zijn gericht aan Spanje om mee te doen. Is de vorming van een gefedera- leerd Europa voorshands nog niet mogelijk, een zo groot mogelijke eenheid tussen de verschillende Europese landen, is toch wel een eerste voorwaarde voor het slagen van het pact. Daarom zal een com missie worden ingesteld, bestaande uit de vijf mogendheden, die voor stellen zal doen om de eenheid tus sen de deelnemende landen te ver groten. Wat op dit gebied in het ver leden reeds werd tot stand gebracht zal dankbaar worden gebruikt bin nen het kader van de nieuwe plan nen. T.a.v. de vorming van een mi litair pact, gaan Amerikaanse com mentators ver in hun beweringen. Zij beschouwen een hecht verdrag, een Noord-Atlantische militaire alli antie dus, met Amerika als volledige partner en een herleving van de militaire leen- en pachtwet, als ze ker, onverschillig of de republikei nen dan wel de democraten de pre sidentsverkiezingen van a.s. Dinsdag winnen. Ernstige gevechten in Frankrijk Nadat in het Noorden van Frank rijk de regering de toestand min of meer meester was geworden, heeft in het Zuiden de toestand een ern- De leiders van de stakende haven arbeiders te Helsinki hebben ver klaard, dat de arbeiders weer aan het werk zijn gegaan. Een 3000-tal stakers, dat op een demonstratie werd verwacht, is niet opgekomen. De havenarbeiders in alle andere havensteden, met uitzondering van Pori, waren weer aan het werk. De werkwilligen van de Arabia- porceleinfabriek te Helsinki konden heden zonder lastig gevallen te wor den aan het werk gaan. President Paasikivi heeft een 100- tal telegrammen ontvangen van so ciaal-democratische arbeidersorga nisaties, waarin de stakingen ver oordeeld worden en er op aange drongen werd om aan de eisen tot het geven van kabinetsposten aan leden van de volksdemocratische partij weerstand te bieden. stig karakter aangenomen. In de Franse Rivièra werd een officiële veldslag geleverd tussen troepen en Stakende mijnwerkers. Bij deze strijd werd zelfs gebruik gemaakt van tanks, die de door de mijnwerkers opgeworpen barricades omverreden en met de troepen zich een weg baanden naar de ingangen van een viertal belangrijke mijnen. Zware gevechten, die een gehele dag duur den, werden tenslotte in het voor deel van de regeringstroepen beslist. De mijnen konden worden bezet. De leiders van de stakingen vertrouw den na de overwinning van de re geringstroepen de situatie niet meer en namen de wijk naar de bergen. Waarschijnlijk bevonden zich tussen de stakers agenten van de Kominform, die de stakers ophitsten. De veiligheidspolitie heeft opdracht gekregen deze buitenlanders te arresteren. Niet minder dan 400 stakende mijnwerkers werden gevangen ge nomen. Meerdere aanvallen van de troepen, in het bijzonder in het ge bied van St. Etienne, worden ver wacht. In het Noorden is de toestand minder gespannen. Nog altijd echter zijn ook daar verschillende mijnen in handen van de stakers. Bewegin gen van de legereenheden wijzen er op, dat ook daar nog een aanval op bedreigde mijnen ondernomen zal worden. In de ontzette mijnen wor- t' den de herstelwerkzaamheden zo spoedig mogelijk aangevat, onder leiding van deskundigen. Mandsjoerije voor China verloren Volgens -een correspondent van U.P. in Nanking zullen 200.009 man regeringstroepen, die thans nog in Mandsjoerije staan, over de haven YingkoiU worden geëvacueerd naar het eigenlijke China. De regering van Nanking zo.u dit besluit hebben genomen nadat door de verovering door communisten van de stad Tsjangtsj oen, Miandsjoe- rij'ë onhoudbaar bleek. Thans hebban de regeringstroepen de verbinding tussen de haven Yingkou en Moek- den hersteld, zodat da door de Amerikanen uitgeruste troepen, die van grote waarde zouden zijn bij de strijd in het eigenlijke China, kumlnen wonden geëvacueerd.* Dit zou tinnen twee maanden moeten ge schieden, daar anders de haven zou zijn dichtgevroren. De landverbin ding met China is reeds sedert eni ge weken door de communisten geblokkeerd. De regering gaf gis teren 'het verlies van twee plaat sen in H.olnaln, Kaifeng en Tsjentsj ou toe. Ook werd de hoofdstad van Binnen-Mongolië en 'de hoofdstad van de provincie Sjensi, ontruimd. Aan boord van de Zweedse krui ser „Gotland" is tijdens oefeningen met luchtdoelgeschut een ongeluk gebeurd. Een granaat is ontploft en drie kadetten werden gedood en tien gewond. Over de oorzaak van de ontploffing is niets bekend ge maakt. De militaire situatie op Java en Sumatra wordt steeds slechter. In de week van 12 tot 19 October zijn er 228 incidenten met uit Republi keins gebied geïnfiltreerde personen voorgekomen. Dat heeft luitenant- generaal Spoor gezegd. Het betreft hier o.m. 158 aanvallen op niet-mi- litaire doelen en het vermoorden van'48 Indonesiërs, die met de Ne derlanders samenwerken. Ongeveer 11.000 van de 20.000 Republikeinen, die destijds uit West-Java zijn ge- evacueerd, zijn inmiddels terugge keerd. Velen hebben automatische wapens bij zich. De communistische invloed kwam volgens generaal Spoor niet van de groep-Moeso, maar van de Republikeinse rege ring. Zij is niet alleen een gevaar maar een werkelijke bedreiging. De benden zijn er op uit om te moor den, onrust te zaaien en belemmeren zodoende de productie van de on dernemingen. Wanneer de onderne mingen zouden worden gesloten, zou de economische toestand slech ter worden, wat een van de eerste voorwaarden is voor communistische invloed. Volgens Republikeinse berichten bevindt de leider van de communis ten, Moeso, zich op de Zuidelijke helling van de Lcwoe, ten Westen van Madioen. Hij heeft de beschik king over drie goed uitgeruste com pagnieën. Sluiting der ondernemingen De dienst Legercontacten meldt, dat blijkens de het laatst binnen gekomen berichten, in het algemeen de georganiseerde tegenstand der communistische troepeneenheden in de Republiek is geëindigd. In de meeste gevallen hebben de commu nisten, zonder gevechten van enige omvang aan te gaan, met medene ming van hun wapens de wijk ge nomen naar de bergen. Hatta heeft aan de militaire gou verneurs medegedeeld, dat het niet is toegestaan gevangen genomen „verraders" te doden, anders dan na berechting door de krijgsraad. Verschillende levensmiddelen voor vrije prijzen De prijzein van pudding- dn cus- tardpoeder, sauspoeder, maizena, geoxydeerd aardappelmeel, gewoon aardappelmeel in pakjes, aardappel- saga, stijfsel, koffiestroop, dextrine e,n ouwels zijin niet meer aan een bepaalde regeling gebonden. Men heeft ide prijzen kunnen vrijgeven 'door de grote oogst van aardap pelen. Hoewel de kleine subsidie welke op het gebied van deze pror ductem bestond, tegelijkertijd wordt 'ingetrokken, verwacht men, dat de prijzen voor de verbruikers wegens de sterke concurrentie niet of nau welijks zullen stijgen. Bussum blijkt een record te heb ben geslagen bij de verkoop van ju bileuminsignes voor de kankerbe strijding. Terwijl in het gehele land gemiddeld één op de vier inwoners een insigne heeft gekocht, is de ver houding voor Bussum één op drie. In totaal is daar 9500 gulden bijeen gebracht. - Bij 's levens poppekast spre- I I ken de dwazen en zwijgen J I de verstandigem. V WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 28 October: Toenemende bewolking met in het Zuiden kans op enige regen, geleidelijk aanwakkerende wind uit richtingen tussen Oost en Zuid, vrij koud. 28 Oct.: Zon op 7.27, onder 17.20. Maan op 1.50, onder 16.13. Nieuwe Maan 2 November ifï Een Amerikaans tribunaal te Neurenberg heeft 13 Duitse opper- officieren, w.o. 3 welke in Neder land hebben geopereerd, vrijgespro ken. Achttien Russische radio-stations worden gebruikt om de Voice of America te storen. Wilde zwijnen in de Peel In de Brabantse Peel is het wilde zwijn weer opgedoken. Toen men Zaterdagmorgen het spoor van een ever had ontdekt, organiseerden de jagers van Bakel en Milheze onmid dellijk een drijfjacht. Tegen het val len van de duisternis werden twee wilde zwijnen gezien. Een der die ren werd geschoten en het 85 kg wegende beest werd naar Bakel ver voerd. Maandagmorgen werd op nieuw een drijfjacht ingezet om ook de tweede ever te overmeesteren. De heer Sigman, die het eerste zwijn had geschoten, was zo geluk kig ook het tweede dier te bemach tigen, dat een gewicht haalde van 115 kg. Internationale bestrijding van de coloradokever Op de onlangs te Bern gehouden uitgebreide Internationale conferen tie- betreffende de bestrijding van de Coloradokever, waren vertegen woordigers van negentien Europese laindem aanwezig. Die Nederlandse delegatie bestond uit de Directeur-Generaal van de Landbouw, Ir. C. Staf, het Hoofd van de Afdeling Buitenlandse Voor lichting vain het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening Ir. A. H. Joiuistra, en de Directeur van de PiantenZiektekun- Idige Dienst, Dr. C. J. Briejèir. De bedoeling van de conferentie was de samenwerking op het ge bied van de bestrijding van de Coloradokever, die reeds bestaat tussen Engeland, België, Luxem burg en Nederland, uit te breiden tot andere landen. Getracht zal worden deze maat regelen te coördineren, speciaal op het gebied van onderzoek, propa ganda en voorlichting. Van Neder landse zijde werd er op gewezen, idait in verscheidene landen de in- voerbelemmeringen in verband met de Coloradokever onnodig streng zijn. Hierover zal nader overleg gepleegd worden met de regeringen van ide betrokken landen. Verder drong de Nederlandse delegatie er op aian de samenwerking uit te brei den 'toit andere problemen op plan- tenziektenkundig gebied, welk voor stel door vele gedelegeerden werd ondersteund.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1