Het ontwer p-noodwet Indonesië door de Tweede Kamer aanvaard Droeve last arriveert op Schiphol Noodwet Vrijdag in Eerste Kamer Wereldbank overweegt lening aan Oost-Europese landen Voor het overwinnen van houttekort Einde Bijzondere Rechtspleging Schroefloze vliegtuigen voor West-Europa Maandagavond is 'de Tweede Ka mer begonnen met de 'behandeling vam 'het ontwerp-noodwet Indonesië. Zoals bekend had de regering in haar Memorie van Antwoord dui delijk doen uitkomen, dat zij niet in de verwerping van dit ontwierp zou kunnen berusten. Als de Kamer een dergelijke wettelijk© voorziening niet zou accepteren, dan zou de regering 'het niet voor haar verdnt- wjOiordelijkheid kunnen nemen om haar taak ten opzichte van Indo nesië te blijven vervullen1. Het débat werd geopend door ie heer Schouten (A.R.), die mededeel de, dut z'ijin. fractie aan dit ontwerp geen medewerking kon verlenen, tenzij de regering koh aantonen, dat het absoluut noodzakelijk is. De heer Tilainus (C.H.) zag de noodzaak van het stellen van de vertrouwenskwtestie niet in. Die heer Weiter ontpopte zich ook als tegenstander en betoogde dat het enig nodige dat de regering heeft te doen, is, te zotgen voor herstel van orde en rust. De heer de Groot (CPN.) zag ide noodzakelijkheid van de noodwet Wiet in, fulmineerde tegen de re- gering-Hatta en vroeg terugtrekking der troepen uit Indonesië. Die heer Oud (V.V.D.) was het niet eenis met minister Sassen, dat er voor dit ontwerp een twieederde meerderheid nodig was. De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) kon zich met het ont werp verenigen. De heer Voink (V V D.) verklaarde, dat zijn fractie op grond van het vertrouwen dat zij' in de regering heeft, zou voorstemmen. De heer Romme (K V P) betoogde, dat zijn fractie bereid is de verlang de bevoegdheden aan de regering te geven. Nadat Prof. Gerbralndy (A.R.) zich tegen had verklaard, omdat z.i. de Spel met granaat eist ^^.[twee slachtoffers Wederom zijn twee jongens het slachtoffer geworden van het roe keloos omgaan met oorlogsmateri aal. Zaterdagmiddag hadden drie jongens, de 15-jarige V., de 15-jarige H., beide uit IJmuiden en de 16-j. K. uit Santpoort, in de duinen bij IJmuiden een moriergranaat gevon den. Zij begaven zich hiermede naar het duinterrein ter hoogte van de IJmuiden een mortiergranaat gevon- vuurtje aanlegden om de gevonden granaat daarop „te roosteren". De gevolgen waren verschrikkelijk. De granaat ontplofte met een hevige knal, met gevolg dat K. op slag werd gedood en V. ernstige verwondingen opliep. H. liep enkele lichte blessu res op aan het hoofd. Op weg naar het Anthoniusziekenhuis is ook V. overleden. De politie, die H. omtrent de oor zaak een verhoor afnam, kreeg de indruk dat de drie jongens er een gewoonte van maakten de duinen in de omgeving van IJmuiden af te zoeken naar granaten. Met de ge vonden projectielen haalden zij dan allerlei experimenten uit. Onlangs vond men op dezelfde plaats nog 65 Franse mortiergrana ten, die daar door kinderen waren verstopt om er later mee te gaan spelen. Niet genoeg kan gewaar schuwd worden tegen dit roekeloos spel met de dood, dat reeds zovele slachtoffers eiste. „Blijf er af". Het Zweedse Rode Kruis is plan nen aan het uitwerken om in ide komentde vijf maanden vijfentwintig 'duizend Berlljinse kinderen uit alle vier sectoren, van voedsel te voor zien. regering te veel blanco volmacht krijgt, kwam na middernacht Min. Sassen aan het woord, die in een uitvoerige rede het ontwierp ver dedigde. Om half 3 volgde stem ming over het ontwerp, dat met grote meerderheid van stemmen Werd aangenomen (tegen A.R., C. P. N. en ide heer Welter). Film over Ilse Koch zou haar schuld bewijzen Functionarissen] van het Ameri kaanse leger hebban, aan journalis ten een speciale voorstelling gege ven van officiële films uit 1945, waaruit zou blijken, dat voor Ilse Koöh, de weduwle van ide voorma lige commandant van kamp Buchein- waid. inderdaad voorwierpen Zijn gemaakt uit mensenhuiden. Het over Ilse Ko,ch uitgesproken voninis van levenslange gevangenis straf is door het Amerikaanse mili taire bestuur in Duitsland veranderd' in vier jaar gevangenisstraf. Gene raal Clay verklaarde, idat de ern stigste beschuldigingen tegen Ilse Koch slechts gebaseerd waren, op getuigenissen van „horen-zeggen" Een woordvoerder van het legetr zeide, dat de film, waaruit de schuld van Ilse Koch zou blijken, gébruikt was bij' het proces te Neurenberg. Maandagavond arriveerde op Schip hol een vracht-Skymaster van de K L.M. met de stoffelijke resten aan boord van ide bij het vliegongeluk te Prestwick omgekomen leden van de bemanning en- passagiers van de „Nijmegen". De aankomst geschied de in 'de grootst mogelijke soberte. Het vliegtuig taxiede naar de han gar „Le Bourget", waar de 29 kis ten met bloemen en kransen over dekt, werden opgesteld. Iin de loop van ide inacht zijn ide met bloemen gedekte kisten per lijkauto over gebracht van Schiphol naar het koor van ide Nieeuwe Kerk op dén Dam, dat alis een doidenkapel was inge richt. Gisteren werden de familie leden van 'de slachtoffers in de gelegenheid gesteld de dodenkapel te bezoeken. Van de Nieuw'e Kerk uit zullen ide begrafenissen, geheel in overeenstemming met ide wensen der familieleden, plaats hebben. De begrafenis der negen andere pas sagiers, wier stoffelijk overschot tnoig in Schotland is achtergebleven, moet nog nader wbrden geregeld. Nu de Tweede Kamer het ont- werp-Noodwet Indonesië heeft aan vaard, zal de Eerste Kamer dit wets- werp Donderdag a.s. in de afdelin gen onderzoeken, waarna Vrijdag daarop de openbare behandeling zal plaats hebben. Er is op het ogenblik goede kans, dat de wereldbank binnenkort een leningsovereenkomst zal sMtein met vijf landen van Oost-Europa, waar van ide voordelen mede ten goad? zuil-en komen aan de vijf landen van West Europe, aldus verneemt Ane- ta/is correspondent te Washington van betrouwbare zijdie. Het doel v:an deze lening zou zijn om ide Ooisteuropese landen in staat te stellen de machines aan te schaffen, die het mogelijk zullen maken hun houtproductie op te voeren en gro tere hoeveelheden hout te leveren aain Groot-Brittannië, Frankrijk, Ne derland, België en Italië. De lening, die volgens de plannen gemeen schappelijk aan Polen, Finland, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië 2al worden verstrekt, zou be staan uit twee delen, t„WI. een be drag in Amerikaans geld van onge- voor 81/2 millioen dollars en als tweede deel de tagen'wiaarde van dit bedrag in Brits, Frans, Nederlands, Belgisch en Italiaans geld. Naar verluidt hebben de betrok ken Ooisteeuropese landen aan d© wereldbank medegedeeld, dat zij met Idle machines, welke zijl door middel van een dergelijke lening kunnen aanschaffen, in de eerstko mende twee jaar voor 150 millioen dollars aan hout zouden kunnen produceren, waardoor zij in belang rijke mate zouden kunnen bijdragen tot het herwinnen van het faoutte- koirt in West-Europa. De wereldbank bevestigde tegen over de correspondent van Aneta. dat de besprekingen met betrekking tot idle lening thans in een actief stadium zijn gekomen 'en dat nog slechts de details moeten worden uitgewerkt. Men was echter nog niet in staat mededelingen te ido©n omtrent de voorwaarden van de lening, naar uit andere brom wordt vernomen zou het de bedoeling zijln, id at de Westeuropese landen een fonds vormen, waarin de wiaairde van het 'door hen te ontvangen hout Wordt gestort, en waaruit Zij1 de lening in ongeveer drie jaar zouden moeten terugbetalen, doch van dit bericht kon geen bevestiging wor den verkregen, ofschoon van de zijde van de wereldbank wiel wordt toegegeven, 'dat op 'het ogenblik eeï zekere vorm van garantie voor de lening wordt bestudeerd. Volgens .„Trouw" begint de bij zondere rechtspleging in haar laat ste stadium te geraken. Op 1 Jan. a.s .zal het directoraat-generaal voor de bijzondere rechtspleging worden opgeheven. De taken, die nog te ver richten blijven zullen onder de be treffende diensten van het depar tement van Justitie worden overge bracht. Ook voor de bijzondere ge rechtshoven komt het einde in zicht. Nauwkeurige data zijn nog niet vast gesteld, maar wel heeft men be paalde richtdata aangenomen. Tengevolge van de aardbeving op 21 Juni in Japan, is een hele berg ten Westen van Foekoei (mid den Japan) anderhalve meter ver schoven. Een vlakte ten Zuid-Oosten van de stad is 60 centimeter gezon ken, zo is op een conferentie van 50 vooraanstaande seismologen tè Tokio, medegedeeld. Er hadden on geveer 700 naschokken plaats. RA DIO-PROGRAMMA Donderdag 28 October HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.55 voor de vrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 The Sky- masters; 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.45 causerie; 12 orkest John Renova; 12.30 weerpraatje; 12.33 in 't spionnetje; 12.38 De speeldoos; 1 nieuws; 1.15 mededelingen of gram.; 1.20 jubileumreportage; 1.30 The Sky masters; 2 in en om de tuin; 2.20 concertorgel en viool; 3 voor zieken en gezonden; 4 van vier tot vijf; 5 kaleidoscoop; 5.20 welk dier?; 5.30 doe het zelf!; 5.35 or kest Maria Zamorra; 6 nieuws; 6.15 sportpraatje; 6.30 voor de strijd krachten; 7 radiostrip; 7.10 avond school; 7.45 R.V.D.; 8 nieuws; 8.05 wereldspaardag; 8.15 kamerorkest en solisten; 9 hoorspel; 10.15 gram.; 10.45 causerie; 11 nieuws; 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 9.45 schoolradio; 10 gram.; 10.15 morgen dienst; 10.45 gram.; 11 De Zonne bloem; 11.40 schoolradio; 12 Angelus 12.03 amusementsorkest (in de pauze weerbericht); 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 pianorecital; 1.45 Hors d' oeuvre; 2 gram.; 2.40 causerie voor de vrouw; 3 koorzang; 3.30 piano recital; 4 bijbellezing; 4.45 gram.; 5 jeugdjournaal; 5.30 pianoduo; 5.50 Indische vertelling; 6 kwartet; 6.15 causerie; 6.30 gram.; 6.45 voor de piekeraars; 7 nieuws; 7.15 Leger des Heils; 7.30 actueel geluid; 7.45 or gelconcert; 8 nieuws; 8.05 program ma-proloog; 8.15 Steravond en spraakwaterval; 9.30 familiecompe titie; 10 kamerkoor; 10.15 De vaart der volken; 10.35 gram.; 10.45 avond overdenking; 11 nieuws; 11.15-12 gram. KERKNIEUWS ZIERIKZEE. Geref. Gem. Donder dag 28 Odtoibejr), 7 Uur, Ds. Dieleman van Boirssele. Coöp. Veilingsvereniging Zierikzee Veiling van 25 October Andijvie f 7-12, Rode kool f 6-7; Witte kool f 5; Sav. kool f 14; Kro ten f 6; Princessebonen f 55-61; Prei f 16; Spruiten f 48-50; Pronkbonen f 35; Spinazie f 13; Tomaten f 12- 23; Druiven f 92-192; Nouveau Poi- teau f 36-45; Groninger kroon f 37- 50; St. Remy f 37-40; Conference f 45-60; Bonne Louisse f 60; Goud- reinet f 35-73; Bramley Seedling f 34-37; Zw. Wijnpeer f 38-47; No taris appel f 31-51; Zoete Bellefleur f 52, alles per 100 kg. Bloemkool f 6-31; Kropsla f 5; Bos peen f 5, alles per 100 stuks en bos. Te Belfast zijn 2.000 havenarbei ders in staking gegaan wegens een conflict over de wijze waarop de loonbelasting wordt geheven. Alleen voedsel, dat aan bederf onderhevig is, werd gelost. Personeelsopleiding in Engeland De schroefloze vliegtuigen, die ge leidelijk aan meer ingang vinden, vormen ook in de bewapeningsplan nen van de Westerse Unie een be langrijke factor. De opperbevelheb ber van de luchtmacht, Sir James Robb, reist sinds enige dagen alle hoofdsteden van de landen der Unie af om gegevens te verzamelen welke nodig zijn om Engeland's verzoek aan Amerika om fondsen en grond stoffen voor de bouw dezer vlieg tuigen te verschaffen, kracht bij te zetten. Hoewel de Britse productie van schroefloze vliegtuigen steeds stijgt, kan niet worden verwacht, dat En geland voor de luchtmachten van de Westerse Unie meer dan tien schroefloze vliegtuigen per maand zal kunnen bouwen. De R.A.F. vraagt ook steeds meer vliegtuigen en de Engelse dominions komen, krachtens gesloten overeenkomsten, ook voor leveranties uit het Moe derland in aanmerking. De opleiding van piloten, die op het ogenblik in Engeland geschiedt, zal ook aanzienlijk worden uitge breid. Reeds worden gemiddeld zes Franse piloten per maand opgeleid, maar binnenkort zullen ook Neder landse, Belgische, Luxemburgse en nog meer Franse piloten, zomede grondpersoneel, naar Engeland ver trekken, om te worden opgeleid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2