ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN! OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Verzoeningsresolutie door Russen verworpen Geen compromis in Berlijnse kwestie Gewijzigde broodsamensteüing Een ons vlees extra Opstand in de Republiek zou onderdrukt zijn Keer dollars voor Benelux Plv. luit.-gouverneur-generaal naar Nederland WOENSDAG 27 OCTOBER 1948 No. 16034 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitfoetalmug f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Ncbelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Odhtman Lange Ncbelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 De verzoeningsresolutie, opge steld door de zes neutrale landen in de Veiligheidsraad, met het doel te komen tot een regeling van het Ber lijnse geschil, is getroffen door het Russische veto. De voorzitter van de Veiligheidsraad en de Russische ge delegeerde hadden nog een onder houd voordat de zitting begon. De voorzitter trachtte de Rus af te brengen van zijn kennelijk voornemen, het veto uit te spre ken, maar was er nog enige hoop, deze verdween toen de Rus de resolutie torpedeerde. De stemmenverhouding was gun stig voor de resolutie (negen tegen twee), maar Rusland wilde de ver zoening niet en verwierp het voor stel, door voor de 28ste maal ge bruik te maken van het vetorecht. Na het verdagen van de zitting, gin gen de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk en Amerika in conferen tie met de voorzitter van de Raad. Vooraf was er langdurig gecon fereerd om het zover te krijgen dat het voorstel in stemming werd ge bracht. Het voorstel van Wyshinsky de Russische munt in te voeren voor Berlijn en daarna de blokkade op te heffen, werd van de hand gewe zen. Daarna was de Russische gede legeerde niet meer te vinden voor de resolutie, die door de overige ge delegeerden zeer werd bewonderd. Franse regering wint veld Langzaam vordert de regering van Frankrijk op de weg naar her stel van het gezag. Maandagmorgen reeds grepen honderdduizend Fran se militairen in om de orde in de mijngebieden te herstellen. Met als gevolg, dat de politietroepen thans de helft van de belangrijkste mijn schachten in Noord-Frankrijk reeds Met het oog op de grote aard appeloogst en om een besparing te verkrijgen op de import van brood graan, zal deze winter opnieuw aard appelmeel in het bruine brood wor den verwerkt en wel tot een percen tage van tien procent. Het bruine brood omvat ongeveer 75 procent van de totale broodproductie Massagraf in Indonesië ontdekt „Antara" meldt, dat drie leiders van de P.K.I., resp. iin Pati, Soloer Batoeredjo gevangen genomen zijn. Ben hunner was Oei Gee Hwat, die eertijds redactiechef van het dag blad „Front Nasioinal", was. T.a.v. de verovering van Patjitan meldt „Antara" nog, dat deze plaaitswerd genomen door de T.N.I., tezamen met een „sohoilierenstrijdotganisatie" 75 opstandelingen werden hier ge vangen genomen en naar Wonogiri vervoerd. Verder meldt „Antara" dat in de omgeving van Blora een massagraf werd ontdekt met het stoffelijk overschot van veertig per sonen, die door de communisten zijn vermoord. in handen hebben. Het doel van de regering is niet de staking te bre ken, maar om de mijnen voor ver nieling te beschermen. Deze uitleg van de regering is nodig, om de stakers niet tot nog groter fana tisme op te zwepen. In eerste instantie zijn trouwens ook de mijnen bezet, die het meest gevaar liepen door het water overstroomd te worden. De nationale leider van de com munistische vakvereniging van mijn werkers zal worden gearresteerd. Onbegrijpelijk is het, dat de stakers nog steun krijgen uit andere West- Europese landen. De afdeling Schot land van de Engelse mijnwerkers unie zal een groot bedrag voor hun stakende Franse collega's beschik baar stellen. Autoriteiten te Washington twij felen er niet aan, dat de Franse mijnwerkersstaking een manoeuvre van Moskou is om hét Europese her stelprogramma te torpederen. Vol gens hen past de staking volkomen in de strijd om de wereldheerschap pij, welke het internationale com munisme onder leiding van Moskou voert, evenals o.a. de strijd in In donesië. ADVERTENTIËN: 12 cent per mjn. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 nun, (4 regels) f 1.— per stuk. Honderdduizend Amerikanen naar Europa Een Amerikaanse adviescommissie samengesteld uit de belangrijkste reisbureaux, ontwikkelt op 't ogen blik een door het Congres goedge keurd programma voor reizen in het buitenland. Indien dezelfde facili teiten kunnen worden verleend als voor de oorlog de afschaffing van visa voor Amerikaanse reizigers die België en Italië willen bezoeken is reeds een stap in de goede richting kan Europa volgend jaar onge veer 700.000 Amerikanen op bezoek verwachten. Met ingang van 26 October geeft bon 336 Algemeen recht op het kopen van 1 ons vlees. Deze bon is geldig tot 6 No vember a.s. Koning George van Engeland heeft met de gebruikelijke praal de nieuwe zitting van het Britse parlement ge opend. De koning verklaarde dat Engeland er naar zal streven de doeleinden van het Atlantisch Hand vest te verwezenlijken. Nog overvallen in bezet gebied Naar de Nederlandse dienst Le- gercontaeten mededeelt, zou in het algemeen aan de georganiseerde te genstand van de opstandelingen in de Republiek een einde gekomen zijn. De meeste rebellen zijn de ber gen ingevlucht met medeneming van de wapens. Alleen ten Zuidwesten van Ponorogo (Oost-Java) wordt nog gevochten. Mohammed Hatta, de Republi keinse premier, heeft bevel gegeven dat gevangen genomen communisten niet mogen worden gedood, doch voor een krijgsraad moeten worden gebracht. Intussen worden nog voortdurend aanslagen gepleegd in de bezette gebieden. Onder meer is op de weg tussen Soekaboemi en Njalindoeng een jeep met 5 inzittenden bescho ten. Een militair werd gedood en de administrateur van de onderne ming „Goenoeg Latarand" levensge vaarlijk gewond. De eerste employé van de onderneming slaagde er evenwel in de jeep, waarvan een der banden lek was geschoten, in zijn macht te houden en naar Soe kaboemi te brengen. In Tjidaoen (bij Buitenzorg) is de assistent Wedana door terroristen ontvoerd en vermoord. Mevrouw Roosevelt over Berlijnse vrouwen Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft voor een gehoor vain twaalfhonderd Duitse vrouwen te Stuttgart ver. klaard, dat „het moedig standhou den" van de vrouwen van Berlijn „de bewondering van de vrijheidlie vende volkeren der wereld ge'wion- nen" had. Mevrouw Roosevelt sprak iin het Duits. Zij was uit Parijs overgekomen op invitatie van de bond voor vrouwelijke airtsen. Het ligt in de bedoeling van de E.C.A. om in de toekomst de landen van de Benelux als een economisch geheel te beschouwen, zodat de dol lars in het vervolg aan die landen collectief zullen worden toegewezen en niet meer aan elk land afzonder lijk. Dr. Alan Valentine, het hoofd van de misie voor Nederland van de E.C.A., die deze mededeling deed, vertelde ook nog dat er vermoede lijk voor 1949 nog afzonderlijke toe wijzingen zullen worden verstrekt, daar het nog niet vaststaat of de Benelux vóór 15 November het ver eiste werkprogramma aan het bu reau van de organiastie voor Euro pese economische samenwerking te Parijs zal kunnen voorleggen. Hij zei verder, dat de E.C.A. en de or ganisatie te Parijs de grootst moge lijke soepelheid zullen betrachten en alle concessies zullen doen, die in haar vermogen liggen, om het sla gen van de Benelux te verzekeren. Een millioen woorden per minuut De diensten van radio, televisie en fotografie zijn gecombineerd in een nieuw Amerikaans telecommu- nicatie-apparaat „Ultrafax" genaamd aldus meldt het Engelse blad „Man chester Guardian". Dit apparaat, dat een dezer dagen heeft proefgewerkt, heeft een aan tal gedrukte en geschreven docu menten met een snelheid van een millioen woorden per minuut van Washington uitgezonden en te New York geheel vormgetrouw afgedrukt. Wegens een klein defect aan de installatie is de eerste afdaling in zee van professor Piccard uitgesteld. De R.K. bisschop van Wheeling (Virginia), John Swint, heeft mede gedeeld dat hij die ouders zal ex communiceren, die hun dochters mee laten doen aan schoonheids wedstrijden. Het geloof voert het hart naar ide hemel, de liefde brengt J de hemei 'in het hart. j WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 27 October: Koude nacht, met hier en daar nachtvorst, wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien, zawkke tot matige wind, hoofdza kelijk uit richtingen tussen West en Noord, ook overdag vrij koud. 27 Oct.: Zon op 7.25, onder 17.22. Maan op 0.20, onder 15.58. Nieuwe Maan 2 November Abdoel Kadir, de plaatsvervanger van dr. Van Mook, is op verzoek van de regering naar ons land ver trokken. Zoals reeds eerder gemeld, heeft hij kort na dr. Van Mook eveneens ontslag gevraagd. Volgens het A.N.P. komt de heer Abdoel Ka dir alleen naar Nederland voor be sprekingen over algemene zaken in zake Indonesië. Koningin beschermvrouwe van het Rode Kruis Het heeft H.M. de Koningin be haagd het beschermvrouwschap van hef Nederlandse Rode Kruis te aan vaarden. Reorganisatie voorlichtings dienst in Indonesië De secretaris van de minister-pre sident, de heer H. Hermans, zal bin nenkort voor een maand naar Ba tavia vertrekken om in Indonesië de voorlichtingsdienst te reorgani seren, aldus meldt Het Parool. Vol gens dit bericht, zou hij daartoe te gelijk met dr. Beel in de eerste helft van November naar Indonesië gaan. Japanse katoentjes voor de Oost Volgens Ass. Press zouden woord voerders van de geallieerde bezet ting in Japan hebben meegedeeld, dat Nederland besprekingen voert over de aankoop van 200 millioen yards Japanse katoenen stoffen in 1949. Nederlandse en Indonesische gedelegeerden zouden onderhande lingen voeren over de hiertoe nood zakelijke financiële schikkingen met geallieerde functionarissen voor de buitenlandse handel. Op het ministerie van Economi sche Zaken in Den Haag is men van mening, dat deze aankoop van 200 millioen yards stoffen in zijn geheel voor Indonesië bestemd zal zijn en dat het onmogelijk mag heten, dat Nederland Japanse katoentjes gaat importeren. Studenten-orgeldraaiers Dezer dagen was het 25 jaren geleden, dat de heer J. B. Tegelaar met zijn draaiorgel zijn entree maakte in de Delftse straten. Dé orgelman bracht deze dag in de huiselijke ferimg door, maar het versierde pierement liet zich niette min horen .en eerstejaarsstudenten haalden het geld op. Zij hadden succes want er werd flink geofferd. De opbrengst werd 's avonds aan de jubilerende orgelman overhandigd1.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1