DE OPHEFFING VAN DE SUIKER-DISTRIBUTIE STAD EN PROVINCIE K0MINF0RM AGEERT 00K IN FINLAND Politiek program van Dewey is interventionistisch i een moeilijk probleem Goede beetworteloogst Tot de dagelijkse gesprekken be hoort nu de beantwoording van de vraag, oi in November de opheffing der suikerdistributie een feit zal zijn. Wij zullen ons niet wagen aan Voorspellingen, het staat echter vast dat dit geen eenvoudig probleem is. De beetworteloogst belooft goed te worden. De beplante oppervlakte bedraagt 48.000 ha, tegenover 50.791 ha in 1947. De suikerbieten monsters uit Zeeland, West-Brabant en Goeree-Overflakkee wijzen een gewicht per ha van 42.998 kg aan (v. j. 30.583 kg) of een verbetering van ruim 40 Het gemiddelde suikergehalte bedraagt 16.43 te genover 18.25 of 10 lager. Hieruit resulteert een opbrengst per ha van 7064 kg suiker (v. j. 5591). Indien de stand der beetwortelen in het gehele land zo goed is als in genoemde streken, zal de oogstra- ming van 250.000 ton nog wel over troffen worden. Voor de oorlog was de situatie in ons land zo, dat bij goede oogsten de binnenlandse consumptie door eigen productie werd gedekt. Boven dien was de import van suiker in Nederland belangrijk, terwijl de voorraden van grote betekenis wa ren. De gemiddelde import bedroeg gedurendé de laatste 10 jaren voor de oorlog 128.473 ton per jaar en de gemiddelde voorraad per 30 Augustus gedurende de laatste 10 jaren voor de oorlog 112.588 ton van 1000 kg waarde in wit. Behalve voor de eigen consumptie is er in Nederland veel suiker nodig o.a. ter verwerking in exportproducten, zo als gecondenseerde melk en choco lade. De benodigde hoeveelheden voor deze doeleinden zijn niet voor af te berekenen. Bij opheffing der distributie zal er gezien onze statistische positie, Stakingen en onrust in verschillende plaatsen Evenals in vele landen van West- Europa, is de Kominform in het reeds zo vaak zwaar beproefde Fin land bezig te trachten het commu nisme aan de macht te brengen. Hiertoe bezigt zij als wapen de al gemene staking. Zo staken op in stigatie der communisten, sinds en kele weken 2500 arbeiders van de grote porseleinfabriek „Arabia" te Helsinki en ook in vele andere Fin se steden staken vele haven- en scheepswerfarbeiders. In Helsinki is het tot ernstige on lusten gekomen tussen enige duizen den communisten en honderden po litiemannen, die de werkwilligen (de sociaal-democratische arbeiders staken niet) de toegang tot de fa briek vrij houden. De stakers zijn gewapend met stokken en stenen, waarmede zij de politiemannen te lijf gaan en be kogelen. Een ernstige toestand heerst ook in Noord-Finland, waar de commu nisten de grootste aanhang hebben en ook bij de jongste verkiezingen voor het Finse parlement vooruit gang hebben geboekt. Onder een deel der Finse bevol king heerst een paniekstemming en velen hamsteren reeds levensmidde len om op alles voorbereid te zijn. Men verwacht nog verdere uitbrei ding der staking en de sociaal-de mocratische minderheidsregering- Fagerholm, wordt wel op een zware proef gesteld. veel suiker geïmporteerd moeten worden, waarvoor een groot bedrag aan dollars nodig is. Zoals men weet liggen de grote suikerproducenten in de dollarzóne en het is niet be kend of er in 1949 nog iets van Java zal komen. In 1948 importeer de Nederland slechts 15.000 ton Ja- va-suiker. Bij opheffing der distributie ver wacht men een verhoging der con sumptie. Wanneer men gelijktijdig bij opheffing der distributie de sui kerprijs voor binnenlands verbruik in juiste verhouding brengt tot de wereldsuikerprijs, zal dit een niet geringe verhoging van de suiker prijs betekenen, hetgeen remmend zal werken op het verbruik en wan neer men dan tevens maatregelen neemt tegen het hamsteren van sui ker, zal het met de verhoging der consumptie misschien niet zo'n vaart lopen. Ingezonden mededeling Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk - en ge voelt U een wrak en afge leefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slopende kwaal te boven te ko men; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heilzame Kru- schen-kuur, waaraan talloze lijders aan rheumatische pijnen een nieuw leven te danken hebben. Kruschen is een zuiver natuurproduct, een sa menstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende wer king op de bloedzuiverende orga- nen.Daarom is, juist waar onzuiver bloed zich demonstreert in Rheuma tische pijnen, Kruschen Salts de reder in de nood. Begin ermee hoe eerder hoe beter: iedere morgen de kleine dosis zoveel als er op een cent gaat. Maar wél regelmatig! Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Thomas Dewey, de republikeinse presidentschapscandidaat, heeft dui delijk gemaakt, aldus Reuters cor respondent Paul Scott Rankine, dat, wanneer hij tot president gekozen wordt, de Verenigde Staten een nog sterker „interventionistische" rol in het wereldgebeuren zullen spelen als door wijlen president Roosevelt werd voorgestaan. Hij deed dit uit komen in een te New York gehou den rede, waarin hij zo krachtig als nimmer tevoren het isolationisme afkeurde. Dewey's rede wordt in diploma tieke kringen te Washington van veel wijdere betekenis beschouwd, dan alleen maar als logenstraffing van de opmerkingen van democra tische zijde, dat Dewey pas kort geleden „tot het interventionisme bekeerd" en in dit opzicht dus on- trouwbaar zou zijn. Dewey om schreef in zijn rede namelijk een bepaalde politiek van interventie, welke hij tijdens zijn verkiezings campagne tot in details uitgewerkt heeft. Hij riep de Verenigde Staten op, doortastend op te treden ter ver sterking en consolidering van de „vrije wereld", zodat „de vredes- krachten sterker zullen zijn dan de krachten die naar oorlog drijven". Dit zou een uitbreiding van het hulpprogram kunnen betekenen, b.v. wat China betreft. Zeer zeker zal het betekenen, aldus aangehaalde kringen, een aandringen van Dewey op een federatie van de landen van West-Europa. Op het Amerikaanse vliegveld bij1 Berlijn, Tempelhof, is een lamp geïnstalleerd valn 200.000 kilowat. Raidiar wordt gebruikt hij het landen bij slecht weer. ZIERIKZEE. Vorige week tw'ier- Ide® hier twee personen bekeurd .wegens stroperij van ongeveer een mud aardappelen. Een jager, wilde Zonder vergunning van de rechtheb bende op de jaeht, Zijn weitas vullen, maar die bleef leeg; alleen een proces-verbaal werd gevangen. Een koopman uit Bergen op Zoom die „zwarte" horloges varko.Chlt, kreeg daarvoor een bekeuring, ter wijl de klokjes in beslag werden genomen. Twee loze vissertjes, die het zonder visiacte wilden proberen, vingen een prooas-verbaal in hun fuiken, die zij' bovendien moesten afstaan. Van overheidswege zullen maat regelen moeten worden genomen tegen het toenemend drankmisbruik. Z,o werden vorige week enige pro cessen-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Negen per sonen, o.wl. een vrou'wi, Wierden naar het bureau van politie meegenomen en een nacht in ide cel gestopt. Wanneer 'in de politieverordening een wijziging zou kunnen Warden aangebracht, waarbij Werd voorge schreven:, dat aan Caféhouders een lijst kon worden overgelegd van personen voor wie niet meer ge tapt mag wioirden, dan zou het der politie gemakkelijker vallen over tredingen te constateren. Zou een dergelijke maatregel nog geen effect sorteren, dan ware het te over wegen een vroeger sluitinguur aan te zegigen, opdat aian het drank misbruik paal en perk worde ge steld. Maandag j.l. was de heer M. Goudzwaard bezig met het laden van een Wagen pulp bij de Gasfa briek. Staande boven op de wagen, (deed hij een misstap en kwam ach terover met het hoofd! op het weg- dtek te vallen. Iin bewusteloze toe stand werd hij' in de woning van de heer G. binnengedragen, waarna ge neeskundige hulp werd ingeroepen Op uitnodiging van de Ger. V.B., waarbij' de zusterverenigingen mede waren uitgenodigd, trad Za terdagavond 23 October in het Ned. Herv. Ver.gebouwi ide bekende schrij ver Anne de Vries op, die in een heldere en fijnzinnige causerie een inleiding hield1 over het kind', in idle kleuter- en vlegeljaren. Mevr. v. Doel-Visser, presidente van Ide G.V.B., opendie de bijeenkomst, na gemeenschappelijke zang van Ps. 150 1, met gebed en een welkomst woord aan de spreker, die belange loos ide verre reis uit Drente naar Zeeland had ondernomen. Direct da.aro.p- nam de heer de Vries het woord. Spr. bracht 'belang rijke facetten uit het leven van de kleuter naar voren. De kleuter ver eenzelvigt zich geheel met ide om geving, waarvan hij zich het cen trum waant. Op een bepaald tijdstip evenwel wordt door de 'aanraking met het gezag der ouders deze illusie verstoord en komen ide eerste schokken iin het prille bestaan. Het verlangen naar „het verhiaial" is een üiting van de natuurlijke drang naar ontwikkeling. De kleuter be gint de samenhang der dingen te vermoeden en zoekt nu in het ver haal een oplossing voor ide vele vragen, idie zich voordoen. Na de allereenvoudigste verhaaltjes komen later de sprookjes, liever nag de bijbelverhalen, idle 'n rijkdom van wijsheid' bevatten en het kind voor het verdere leven een onwaardeer bare schat meegeven. Wil men het kind' goed begrijpen, dan moet de waanvoorstelling van „een mens in zakformaat" worden losgelaten. Het spel is de aibeid voor het kihjdl Door het spel werkt ide kleuter aan de geestelijke en lichamelijke zelf ontwikkeling. Denken- en doen ver vloeien daarbij ineen. Binnen het kader van deze ontwikkelingspe riode moet echter „het koninkje tot onderdaan worden gedegradeerd". Dit gaat niet zonder botsingen, maar deze zijn veel meer symptomen van 'n gezonde geestelijke groei, dap een vermeende bron van onrust, waar bij echter voorop staat, dat de ouders onwrikbaar aan de gestelde eisen moeten vasthouden. In de vlegeljaren begint de po- rioide van de bewustwording der zelfstandigheid. Het kind ontdekt niet altijd mee te kunnen varen met het „schip van het gezin", maar een zelfstandige persoonlijkheid te Zijn. De vlegel trekt zich terug in ide eenzaamheid, klaagt erover niet begrepen te worden en doet vele dwaze dingen, die niet anders zijn dan het testen van persoonlijke op lossingen iin de praktijk van het leven. Zelfstandige proefnemingen dus, die ten doel hebben o-m het in eenzaamheid overdachte op de practiisebe bruikbaarheid1 te onder zoeken. Vele ouders menen ten on rechte, dat met de vlegeljaren eerst de tijd iis aangebroken om met dé opvoeding te beginnen. In werkelijk heid w'ordt de opvoeding in de ach terliggende periode, in de vlegelja ren op deugdelijkheid getest. Is deze goed geweest, dan zal de vlegel zich tijdelijk van de ouders distan- ciëren om later als kameraad terug te keren. Zeer belangrijk in deze periode is de godsdienstige opvoe ding. Na een bijzondere vruchtbare bespreking sprak Ds. Greving het slotwoord 'en eindigde met dank gebed. HAAMSTEDE en BURGH. In ver- b'ainld met het feit, dat het 60-jarig bestaan van ide Harmonie „Witte van Haemstedie" wegens tijdsom standigheden niet herdacht kon wor den, heeft zich een comité gevormd om ter gelegenheid' van het 65-jarig bestaan ide Harmonie een huldeblijk aan te bieden. Het ere-comité be staat uit: Jhr. R. Röell, Jhr. A. v (fitters en P- L. Vis, terwijl het werkcomité bestaat uit de heren H. Knight, voorzitter. W. Capelle, vice-voorzitter, A. J. de Ruijter, secretaris, C. J. v. idi. Maas, pen ningmeester, W. Bonman, N. Hogen- stein, Jac. Steur, Jao. Blom, J. Ku- perij, Joh. v. d. Berge en W. van Sluijis. Na bekomen vergunning van de beide gemeenten1 zal aan de burgerij een lijst worden aangebo den. RENESSE- Blijkens een adverten tie in dit blad, is het gemeentebe stuur een actie begonnen om re clame en andere aanduidingen op gebouwen tegen te gaan. Immers vóór 26 November e.k. dienen alle reclame-aanduidingen, opschriften, e'd. verwijderd te z'ijln, tenzij hier voor vergunning is verleend. Iindien niai 1 Januari a.s. nog bor den en opschriften aanwezig zijn, waarvoor geen vergunning is ver leend. zullen nalatigen strafrechte lijk vervolgd worden. NOORDGOUWEi. Zaterdagavond reed een luxe auto van Garage de Jonge uit Zierikzee, komende van Noordgouwe, bij de Groene Weg in ide bermsloot. Het schijnt dat de bestuurder W., de macht over de auqo verloor, waardoor deze na een betonnen Hectometerpaal uit lie grond1 te hebben gereden, over de kop sloeg en precies to tegenover gestelde richting in de bermsloot terecht kwiam. De inzittenden, twiee heren en een dame, kwamen er mfet lichte verwondingen af, wat, gelét op Ide zwaai die ide auto maakte, een Wonder mag heten. De bescha digde auto is laiter op de avond dog opgetrokken. DREISCHOR. Zaterdagavond hield de afdeling Dreischor van de Partij van de Arbeid een algemene ver gadering in het café van de heer Overweel, Welke werd bezocht door een 20-tal leden. De voorzitter deelt mede, dat deze vergadering is be legd in velband met dé te houden gewestelijke vergadering op as. Zaterdag te Goes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2