ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Weer betrekt de politieke lucht boven Parijs WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 HEVIGE STRIJD IN PALESTINA Verminderde kans op compromis „Apartheidspolitiek" verdedigd door Zuid-Afrikaans minister DINSDAG 26 OCTOBER 1948 Na. 16033 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij voo ruitfbetaliingi •f 3.51, per week 27 eent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. Het politieke weerbericht luidt opnieuw onbestendig. Eind vorige week zag het er naar uit, dat de verzoeningsresolutie in de Veilig heidsraad een goede kans zou ma ken, maar thans worden de kansën op een compromis weer uiterst laag geacht. De uiteindelijke beslissing hangt af van de Russische gedele geerde. Wyshinsky wilde eerst af wachten, wat er gisteren in 'de Raad aan de orde zou komen. Eerst daar na zou de resolutie van de zes neu tralen in stemming worden ge bracht. Zoals bekend was de volg orde van voorwaarden, die werden gesteld, een opheffing van de blok kade en daarna eerst een invoering van de Russische Mark in geheel Berlijn. Nadere instructies uit Mos kou hebben nu weer stelling ge nomen tegen deze volgorde. Eerst zouden thans besprekin gen over de Russische Mark moeten worden gevoerd, terwijl de opheffing van de blokkade daarna aan de orde zou komen. Deze hernieuwde Russische sug gestie heeft de herleefde hoop weer doen slinken, want de Westelijke gedelegeerden hebben reeds vaak laten weten, niet te kunnen denken aan voortgezette besprekingen, zo lang de blokkade gehandhaafd blijft. Zo schommelt de situatie tussen hoop en vrees en eerst de volgende bijeenkomsten van de Raad zullen leren, in hoeverre de suggesties uit Moskou fnuikend zijn voor de re solutie. van de zes neutrale landen. Hard tegen hard in Frankrijk De strijd in Frankrijk concentreert zich op het Noordelijke mijndistrict. De regeringstroepen maken zich ge reed voor de aanval, maar ook de stakers laten zich niet onbetuigd. Hun gelederen zijn versterkt met talloze vrouwen, die in fanatisme Slachtoffers van Duitse terreur te Gross Born Bij het vroegere Oflag II B en Stalag nr. 302 Gross Born, op de vroegere Duitse artillerie-veelhoek, die zich thans in het Poolse district van Szczecin bevindt, heeft men massagraven ontdekt. Er zijn onge veer 500 van deze graven. In 't 10-tal tot dusverre onderzochte graven vond men 15 tot 20 schedels per graf. Volgens voorlopige berekenin gen rusten op deze begraafplaats meer dan tienduizend gevangenen uit de kampen in de nabijheid. De massagraven zijn ontdekt tijdens de exhumatie van afzonderlijke graven op de veelhoek. Verdere onderzoekingen in de streek van Bross Born brachten nog "twee grote begraafplaatsen aan het licht, waar waarschijnlijk meer dan 40.000 gevangenen liggen. Een me dische commissie van onderzoek zal zich in de eerstvolgende dagen naar deze begraafplaats begeven. aan de stakingen, met geweld zul len breken. De schachten van de mijnen zijn onder water gezet, ter wijl het zelfde lot de cokesovens ondergingen. Intussen zijn de regeringstroe pen verder opgerukt en daar door is het gevaar groot gewor den, dat Frankrijk's voornaam ste kolenbekken vernietigd zal worden. De stakers hebben al lerlei bedreigingen geuit en zij zullen het zeker niet bij bedrei gingen laten", als het eenmaal tot grootscheepse gevechten zal komen. Het Franse vakverbond C. G. T. heeft vooral in het Noorden grote aanhang. Ook in het Loire-district is het onrustig. Hier hebben echter op een waarschuwing van hoger hand de stakers een belangrijke mijn verlaten. Onder deze stakers bevinden zich Duitse krijgsgevan genen, alsmede Tsjechen en Polen, die nu waarschijnlijk uit het land ?ullen worden gezet. Kinderen uit het mijngebied van St. Etienne zul len uit veiligheidsoverwegingen naar Parijs worden geëvacueerd, niet voor de mannen onderdoen. De stakers hebben verklaard, dat zij elke poging om een einde te maken Eric Louw, de Zuid-Afrikaanse minister voor Mijnbouw en Econo mische Zaken, heeft voor de bui-, tenlandse pers te Londen de Zuid- Afrikaanse regeringspolitiek der „apartheid" (scheiding tussen blan ken en niet-blanke Afrikanen) al dus toegelicht: „onze Europese be volking bedraagt slechts 2.300.000 tegenover 9.000.000 anderen, waar onder 8.000.000 inheemsen, Bantoe negers. Ten Noorden van de rivier de Limpopo leven vermoedelijk nog 130.000.000 inheemsen". Louw stelde de vraag: „is het in het belang van Europa, is het in het belang van de Westerse democratie, dat deze buitenpost der Europese beschaving ongeschonden blijft? Dit zou slechts mogelijk zijn, zo zei hij, als de Europese bevolking in staat is zich in haar positie te handhaven economisch en politiek indien haar bloed niet wordt gemengd met dat. van de inheemsen, die zeer sterk in de meerderheid zijn". Louw noemde het valse en kwaadaardige propaganda" te beweren, dat de niet-Europese rassen in Zuid-Afrika onderdrukt en uitgebuit zouden worden. De laatste overlevende va;n de vliegramp van het K.L.M.-taestel Nijmegen, de heer Prilippo uit Haarlem, is overleden. 40 doden vallen bij' deze ramp te betreuren. De U.N. O.-interventie Overal in Palestina wordt weer hevig gevochten. Ook in de Negeb schenden beide partijen voortdurend de wapenstilstand. Volgens de Ara bieren hebben de Joden bij een actie aan hte Noordelijke front 200 man aan doden verloren. De chef can de staf van de U.N.O. heeft bij de Joodse regering krachtig geprotesteerd tegen het beschieten van een Amerikaans schip, de „Mac kenzie", van de seindienst van de Bestandscommissie. De Veiligheidsraad zal heden ochtend in spoedzitting bijeenko men om de toestand in Palestina te bespreken, op verzoek van de Egyptische regering. Verklaring van uitgeweken Sowjet-officieren De twee Sovjet-officieren, die in de Amerikaanse zone van Oosten rijk verkozen te blijven nadat hun bommenwerper in de buurt van Linz een noodlanding had gemaakt, hebben tegenover verslaggevers ver klaard dat ongeveer 70 procent van het Russische volk tegen het regiem is. Luitenant Barsof verklaarde, dat hij bij zijn ontsnappingsplan beïn vloed was door het luisteren naar buitenlandse radio-uitzendingen. Luitenant Pirogof zei, dat hij ver trokken was omdat hij „genoeg had van het leven in het Sovjet-leger". Snoek van 20 pond Een Amsterdamse visser heeft in een poldersloot bij' Wilnis eein snoek van ruim een meter lengte gevan gen, die een gewicht had van 20 poind. Deze uitzonderlijke vangst is de fortuinlijke visser niet in: de schoot geworpen. Hij heeft een verwjoede worsteling moeten voeren met de snioek, die om zijin leven vocht. Na dat het hengelsnoer gebroken was, is ide visser, die zich zijn buit al zag ontschieten, met een snoekduik op zijn prooi gesprongen. Hij vatte de snoek achter de kieuwen en wiist hem in een bootje te trekken. De snoek is nu tentoongesteld bij1 de Amsterdamse vishandel, waar zulke bijzondere exemplaren als regel voor kenners te bezichtigen zijn. Wegens clandestiene eierhandel, het ging om 120.000 stuks, is een Barineveldise firma door de tucht rechter veroordeeld tojt f 10.000 boe te met voorwaardelijke intrekking der erkenning en sluiting van het bedrijf. Grote schaide wordt uit verschei dene delen van Denemarken gemeld, als gevolg van een van de ergste stormen welke er die laatste jaren hebben gewoed. Ook persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Te München is een 17-jarige Duit ser ter dood veroordeeld. Hij wioirdt ervan 'beschuldigd een Amerikaan in een hinderlaag gelokt en daarna doodgeschoten te hebben. Koningin Elizabeth van Engeland heeft het ere-doctoraat in de rech ten ontvangen van de Universiteit van Canbridge en is daarmee de eerste vrouw, die erkend wordt als lid van deze eeuwenoude instelling. Hoewel reeds jaren lang vrouwe lijke studenten de colleges aan deze beroemde universiteit volgen en examens afleggen en er zelfs drie vrouwelijke professoren werkzaam zijn, heeft men eerst onlangs beslo ten vrouwen als „leden" toe te la ten.' Dekoningin op weg naar het Senaatshuis, waar zij het ere doctoraat ontving. o—O O Een traan 'ie drogen is eer- I I voller dan stromen bloeds te J vergieten. j o WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 27 October: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien, matige langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Noordwest, kouder. 26 Oct.: Zon op 7.23, onder 17.24. Maan op onder 15.38. Nieuwe maan 2 November Herleving Surinaamse cacaocultuur Het Welvaartsfonds van Suriname is met een nieuw project uitgebreid, namelijk tot herleving van de cacao cultuur. Proeven, die reeds enige tijd werden genomen met een varië teit uit Trinidad, die tegen de in Su riname gevreesde ziekten is bestand, zullen op grote schaal worden toe gepast, waarvoor een investatie van f 1.250.000 Sur. crt. uit het Wel vaartsfonds nodig zal zijn. Het eer ste jaar hoopt men 100.000 tot 150.000 zogenaamde bladstekken uit te zetten en het volgende jaar reeds 300.000 tot 400.000. Na zeven jaar kan de nieuwe cultuur in bedrijf zijn. Volgeins Le People is vain alle landen terwereld België het lapd, idat de meeste gedecoreerden telt. Niet minder dan 60 pet. der manne lijke inwoners boven de 35 jaar is in het bezit van tenminste één onderscheiding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1