STAD EN PROVINCIE RADIO-PROGRAMMA Gemeenteraad te Haamstede WAAROM GRIEKENLAND ZOO ARM IS KERKNIEUWS P. A. GEERTSEMA J r Districtshoofd. Dtosdag 26 October. HILVERSUM I. 301 M. 7 mieuwis; 7.15 gymn.7.30 grain j 7.50 wioord voor de dag; 8 mieuwis; S.15 gram.; 8.55 voor de vrouw; d kamerorkest; 9.30 gram.; 10 mor genwijding; 10.15 arbeidsvitaminen; 10.50 voor de kleuters; 11 gram.; 11.30 voor zieke kinderen; 12 The Skymasters; 12.30 piano; 1 nieuws; 1.15 gram.; 1.20 The Avroleanis; 1.45 gram!.; 2 met naald en schaar; 4.30 Ide schoolbel; 5 kinderkoor; 5.30 gram.; 5.45 flitsen van overzee; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 radio-strip7.10 'Nederlandse jeugdgemeenschap7.25 kamermuziek; 7.45 Niwinklanken; 7.50 rubriek van de wederopbouw 8 nieuws; 8.05 West-Buropes com mentaar; 8.15 bonte trein; 9.30 gr.; 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 viool en piano; 11 nieuws; 11.15 12 gram. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen- feebéd; 8 nieuws; 8.15 gramj.9 licht baken; 9.3Ó waterstanden; 9.35 gr.; 10 voor de kleuters; 11.15 gram.; 10.30 sdhoolradio; 10 gram.; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12 Angelus; 12.03 viool en orgel; 12.30 weecoverzicht; 12.33 Metro- pole-orkest; 12.55 zonnewijzer; 1.00 nieuws; 1.25 Metropol©-orkest; 1.45 Röntgen-kwartet; 2.30 onder ons; 3 schoolradio; 3.30 gram.; 4 de zonnebloem4.30 ziekemlof; 5 na schooltijd; 5.15 pianorecital; 5.30 lang zullen ze leven; 5.45 septet en zang; 6.10 sportpraatje; 6.20 gram.; 6.30 voor de jeugd; 7 nieuws; 7.15 septet en zainfe; 8 nieuws; 8.05 de gewone man; 8.12 luisterspel; 10.37 actualiteiten; 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 11.15 viool en cello; 11.40 12 gram. ZIERIKZEE. Zaterdagavond pL.m. 9 uur ontdekten omwonenden en voorbijgangers dat de winkel van het gelamterie- en speelgoedhuis der Fa. V. aan de St. -Domusstraat vol rook stond. Men waarschuwde on middellijk de heer P. V. en de politie, die na het openen van de deur een begin vap brand ontdek ten. Het bleek dat een waxinelichtje onder een theemuts op een boord was blijven 'branden, wlaardoor de theemuts was gaan smeulen. Met geringe moeite werd hiet beginnen de brandje geblust en dé schade liep af met de verbrande tneemuts en een beschadigd 'boord. Een en ander trok veel belangstelling. Vrijdag en Zaterdag verrichtte de Noord-Brabantse Wichelroedelo per, de heer P. J. Dovens, zijn aangekondigde onderzoekingen in deze gemeente. Op verschillende plaatsen der stad én in en 'bij enige particuliere woningen zocht de heer Dovens naar „ornregelmatig- heden in de bodem". Heel veel nieuws is hieTbij1 evenwél niet ont dekt. Onder meer ïs op de Balie ge- Zocht naar overblijfselen van een oude kapel en van het ,,'s Graven hof". Het resultaat was slechts, dat op enkele meters diepte stroken puin1 wérden aangetroffen. Op het terrein achter een pand aan de Appelmarkt had het onder zoek meer resultaat, wlant daar trof men een stuk onderaards gewelf aan. Iml sommige particuliere huizen bleek de wichelroede ook uit te slaan. Onder meer werden enkele ziektegevallen en rheumatische aan doeningen geconstateerd doordat bedden op plaatsen stonden waar water in de grond aanwezig is. Het zal nu binnenkort uit moeten komen of door verplaatsing der bédden de euvelen wegblijven. Men mag sceptisch staan- tegen over dit wichelroedelopen, een feit is. dat het vaak merkwaardig© za ken en verschijnselen aan het licht brengt. NOORDGOUWE. Bij' het gehou den examen te Amersfoort slaagde voor het politic-diploma ppze vroe gere dorpsgenoot, de heer O. C. den Engelsman. DRElSCHOR. Door het gemeen tebestuur is een circulaire ontvan gen van de Provinciale Directie v,an de Wederopbouw en de Volkshuis vesting Zeeland, waaraan Iwie het volgende ontlenen: Uit de gege vens, samengesteld door het Gen- traal Bureau voor de Statistiek, bij de onlangs gehouden woning- en gezinssamenstelling valt te conclu deren, dat 4 pet. (1690 woningen) van de woningvoorraad in onze provincie uit 1 - v ertrek-w oïüngen 24.5 pet. (10047 woningen) uit 2- vertrekWomingen en 15 pet. (6539 waningen) uit 3-vertrekwoningen bestaat. 43.5 pet. van de bestaande woningvoorraad dient dus als onge schikt te worden aangemerkt voor Ide huisvesting van een- normaal gezin. Tevens is gebleken, dat 35 pet. van dé bestaande woningvoorraad een huurwaarde heeft van mindetr (dan f 2.50 per week, terwijl uit andere onderzoekingen is gebleken dat in de provincie Zeeland circ'a 2000 woningen onbéwioonbaar ver klaard dienen te worden, indien ide wioningvoorraiad dit toeliet. Tot nu toe zijn in de gehele provincie slechts 90 aanvragen in gediend Voor de premieregeling wiohingverbetering en -splitsing, waardoor de indruk wordt gewekt dat deze regeling nog niet die be langstelling heeft welke zij behoeft. In verband met het grote belang dat onze gemeente bij! deze regeling heeft, is de gehele circulaire door het gemeentebestuur ter bekendma king aain het pui van het gemeente huis opgehangen, wiaarbij' Zij. tevensJ opwekt op zo gtoCt mogelijke Wijze van deze regeling gebruik te maken. NIEUWERKERK- Donderdagavond werd in hotel de Later alhier een propagainda-kunstavohd van de Ned. Blindenbond gegeven. Namens het comité van voorbe reiding sprak Ds. Westerhof het openingswoord'. Hij verheugd© zich over de grote opkomst, de zaal was geheel uitverkocht. Vele muzieklief hebbers waren uainlwlezig. Het pro gramma beloofde, gezien het op treden van bekende kunstenaars, een prachtige avond, wat het ook wierkelijfc is geworden. De blinde musici Gusta van der Heijden, viool en Joop Slegtenhorst, piano, heb ben op sublieme Wijze een aantal muziekstukken ten gehore gebracht. Vooral de sonatine van Dvorak en het Larghetto van Handel werden prachtig weergegeven, Waarvoor dé kunstenaars een warm applaus ge bracht werd. De heer Joh. van den Berg, pro pagandist van ide Blindenbond, ver telde een en ander uit het leven der blinden en van dé 'bondook declameerde hij verschillende stuk jes, welke soms geestig, soms tref fend waren. Hierna Werd de film „Wakende Ogen" vertoont, wiaarin wij de trouw© diensten van ide geleidehonden zagen. De heer Eveleens sprak het slot woord. Hij bracht de dank en het medeleven der aanwezigen aan dé kunstenaars over, die hier een prachtige welgeslaagde avond heb ben gegeven. Een aantal personen gaf zich als donateur op. BRUINISSE. De toeloop tot de instuif-avoinden van1 het Comité van het Zaterdagavondwerk te Bruii- nisse is zo. groot, dat de taak voor de toezichthoudende comitéleden, die zich aan het bégin een rour leringssysteem gedacht hadden, te zwaar, Wlerd. i Een oproep, gericht tot een dan- tal vrijwilligers om bij dit toezicht te helpen, had succes. Niet min der dan 18 personen uit alle samen stellende del'en der bevolking ble ken bereid assistentie te verlenen. Het aantal bezoekers bedraagt 150 —160 per avond. Ook uit andere gemeenten trekken deze avonden jongelui. Vijf nieuwe wegennamen. On derwijzer O.L. school benoemd. Rattenbestrijding. Straatverlich ting, woningbouw en slechte ver bindingen. Onder voorzitterschap van bur gemeester Jhr. Röell kwam Vrijdag de raad voltallig in openbare ver gadering bijeen. Na opening wenst de voorzitter geluk aan wethouder den' Boer met zijn herstel, waar voor deze dank zegt. Het concept gemeenschappelijke regeling vleeskeuringsdienst wondt z.h.s. goie'dgekeurd. Een verzoek van P. Manni om subsidie woningverbetering Wondt aangehouden en deze zal in de gelegenheid gesteld worden de aan vraag alsnog officieel in te dienen. Dhr. J. C. den Boer vraagt of het niet wenselijk zou Zijn de ingezete nen meer op de mogelijkheid te Wijzen, omdat hij vermoedt, dat de geldende bepalingen niet vol doende bekend Zijn, gezien ©en me dedeling van de Inspectie Volks huisvesting, dat een zeer groot aan tal wiomingen in deze provincie hier voor wel in aanmerking zou ko men. Hierna besluit de rand op voor stel van B. en W. de volgende wegen, die thans nog geqn offici ële naam hebben, als volgt te be namen: Straatweg vanaf Prov. weg bij- het vliegveld richting Verklik ker: Badweg; Zijweg vanaf eerstge noemde weg onder langs de duin voet tot de vuurtoren: Strandweg; Zijweg van de Badw'eg naar de T orenweg nabij K.L.M--gebou|wi: Duindoornweg; Verbindingsweg bij de vuurtoren tussen Strandweg en Torenweg: WilgenW'eg; en 2e Ver bindingsweg tussen deze Wegen langs de Torenhoeve: Mieidoornweg. Verder deelt de voorzitter mede, dat overgegaan zal Worden tot het aanbrengen op kosten der gemeen te van ©en nieuwe huisnummering. De mogelijkheid zal bovendien opengesteld worden dat id© eige naren van percelen, die verder van de weg liggen, voor eigen reke ning een tweede nummerplaat aan kopen (pl.m. f 0.55) voor aanbrenging op d amp al en e.d. Aldus wordt z.h.s besloten. Op verZoek van de N.S.C.V. en op voorstel van B. en' W., wordt na toelichting door de voorzitter z.h.s. besloten aan georganiseerde kam pen, staande onder leiding en uit gaande van een vereniging of bond, 50 pet. reductie te verlenen op kampeergelden. Komt aan de orde de benoeming van een onderwijzer o-l.school, waarvoor de voordracht luidt: 1. G. B. Heutink te Winterswijk; 2. I. Kraay te Andel en 3. R. R. J. Boer te Drouwenermond. Na énige bespreking wordt dhr. Heutink met algemene stemmen' benoemd. Hierna deelt de voorzitter méde, dat door B. en W. aa|n de firma Toledo en Korteweg vergunning is verleend tot beweiding met koeien vam het vliegveld. Op verzoek van de PZEM wordt besloten tot verkoop van een klein perceeltje grond aan de Achterweg nabij! „Het Anker", voor de bouw van een Tramsformatorhuisje. Ver der deelt Ide voorzitter mede, dat wederom' evenals vorig jaar ©en algemene rattenbestrijding terhajnd zal worden1 genomen'. j- Armoede en burgeroorlogen plegen hand in hand te gaan. En een van de oorzaken van de voortdurende burgeroorlolg in Griekenland is dan ook zonder twijfel de verschrikke lijke armoede, waaronder het land gebukt gaat. Die armoede wordt' grotendeels veroorzaakt door de ge ringe vruchtbaarheid van de bo dem. Griekenland bestaat voor 80 uit rotsen en slechts voor 20 uit bebouwbaar land. Vroeger leverden de berghellingen nog vrij wat op, doch door slechte cultuurmethoden zijn de rotsen grotendeels kaal ge spoeld. Alleen groeien hier en daar groepen olijfbomen, die met elkaar toch nog een oppervlakte van 250.000 ha bezetten. De oogst is per hectare nauwe lijks een derde van wat wij in Ne derland gewend zijn en bovendien heeft de oorlog de helft van de vee stapel doen verdwijnen. Met hulp van de Amerikanen is men thans bezig een plan uit te werken om landbouw en handel weer te verle vendigen. Waarschijnlijk zal men door bevloeiïng en andere verbete- ringswerken nog 7 van de bodem geschikt kunnen maken. De voor naamste uitvoerproducten van het land zijn rozijnen, tabak, wijn en olijfolie. De laatste jaren begint men ook met de verbouw van rijst en katoen. Hoe zeer de handel ver stoord is blijkt wel uit het feit, dat b.v. Nederland voor de oorlog per jaar 8000 ton Griekse rozijnen kocht en in 1947 maar 6 ton. Eerst zal men weer de grondslag voor het be staan van de bevolking moeten her stellen, voordat dit totaal verarmde land tot rust kan komen. Bij de rondvraag informeert da heer id© Bruine naar straatverlich ting te Burghsluis, welke nog steeds niet intact is'. De voorzitter zegt onderzoek bij de P.Z.EM. toe. Dhr. van Nieuwenhuize informeert naar enkele gebreken aan de ge- meentewoningen aan ide Scheeps werf straat. De voorzitter zegt on derzoek toe. Dhr. Slager vraagt of het niet nuttig Zou zijn voor de ingezetenen weder een voorlich tingsavond te geven, inzake wo ningbouw. De voorzitter antwoordt dat inlichtingen steeds zijh te be komen bij de Centrale Dienst en1 elke Dinsdagvoormiddag ten ge meentehuize. Tenslotte brengt ide heer Slager in bespreking de zeer slechte avond- verbinding met Zierikzee per tram! of bus. Ook hierin zegt dé voorz. onderzoek toe. Hierna sluiting. HAAMSTEDE. Ger. Gem. Woens dagavond 7 uur Ds. Dieleman uit BoTssele. RIJKSDIENST VOOR LANDBOUWHERSTEL Landbouwers, die nog schade heb ben aan een of ander object, dat nog niet werd hersteld, dienen dit vóór 1 November a.s. op te geven aan mijn kantoor, Wandeling te Zierik zee, onder opgave van: le kadastrale aanduiding van be schadigde object; 2e: soort beschadiging, b.v. bun kerbouw, inundatieslib in sloten, af gravingen, bomtrechters, enz.; 3e: of, indien herstel onder com petentie van Landbouwherstel valt, dit in eigen beheer zal worden uit gevoerd, of door de N.H.M. moet geschieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3