STAD EN LANDE VAN SCHOUWEN-DUIVELAND De opstand in Zuid-Korea DE TOESTAND IN BERLIJN Staakt het vuren in Palestina Vloedgolf teistert eiland LUCHTMACHT IN WORDING VOOR WEST-EUROPA Berlijns stadsbestuur vraagt ammestie voor gearresteerden Meer stilte-actie door het gehele land Kerk in zwembad Stoffelijke resten der slacht offers vliegtuigramp LAND- EN TUINBOUW Vrijdagavond hield Jkvr. Ch. de Jonge, directrice van het Centraal Museum te Utrecht, vo,or bovenge noemde vereniging een lezing met lichtbeelden over „Ond-Nederlafndse Majolica en Delfts aardewerk", na ingeleid te zijn door de voorzitter dr- J. J. Westendorp Boerma. Voor deze lezing bestond flinke belang stelling. De voorzitter wees er op, dat „Stad en Lande" zich voor namelijk bezig houdt met architec tuur, wat behouden moet blijven of iwat uit de toon valt. Van deze Pegel wordt ditmaal eens lafgdwekan en de aandacht gevestigd op het geen achter ide gevels, in het bin nenhuis als cultuur valt wiaar te nemen, teneinde :ons daarin eens te verdiepen. Jkvr. die Jonge, die een boek schreef, dat in 1947 verscheen, over de specifiek Nederlandse kunst van Delft's aardewerk, bleek een pret tig, onderhoudend' spreekster, die haar onderwerp volkomen beheerste en de schoonheid vain het aarde werk, dat bewiaard bleef uit vroeger tijd. nader tot haar gehoör bracht. In de tweede helft van de 16 e eeuw, maar vooral na de val van Antwerpen (1585) vestigden zich ve le Vlaamse Majolicabakkers in Noord-Nederland. (Oud-Nederlands majolica noemt men ook wel pla- teelwerk). In hoofdzaak w'orden schotels, kannen, apothekerspotten en tegels gemaakt. Waarschijnlijk werd uit zuinigheid van schotels alleen de voorzijde van tinglazuur en beschildering voorzien en de achterzijde met loodL glazuur afgedekt. Voor beschilde ring konden slechts de weinige kleurstoffen gebezigd worden, die bestand waren tegen de grote hitte in de oven. De beschilderingen ver tonen vaak een Zuid-Europese, zelfs Moorse invloed. Afbeeldingen van zuidvruchten, zoals granaatappels, druiven en vijgen, treft men dikwijls aan. Als middenmotief dient vaak pen madonna, een amorfiguurtje, ©en dier, een wapen, een spreuk, een bloem of een vaas met bloe men. Verder komen geometrische ornamenten veelvuldig voor. Hoewel reeds geruime tijd Chi nees en Japans porcelein in Euro pa bekend was, werden, vooral begin 17e eeuw, grote hoeveelheden van dit product, door bemiddeling der O .I-Compagnie, via Nederland naar Europa verscheept. IJverig probeerden majolicabakkers het veel gevraagde artikel na te maken. Als resultaat bereikte men voor lopig een 'fijne soort majolica (faience). Zo werden oca. te Delft verscheidene falence-fabrieken op gericht. Do roem van het Delfts aardewerk is voör een groot deel te danken aan de voortreffelijke wijze, waarop beschilderingen va|n Chinees ©In Japans porcelein wier- den nagebootst. Maar ook Europese De minister-president van het door de Amerikanen bezette ge deelte van Korea, Lee Boek Soeck, heeft medegedeeld, dat de commu nisten, die in Zuid-Korea in op stand waren gekomen, het heuvel land in vluchtten en door de troe pen van de regering werden achter volgd, aldus- een telegram uit Se oel, dat door de radio van New York Times werd omgeroepen. De minis ter-president voorspelde, dat de op stand spoedig onderdrukt zou zijn. Hjj schatte het aantal doden en ge wonden op ruim vierhonderd. Volgens een verklaring van het hoofdkwartier van het Amerikaan se leger zijn Koreaanse regerings personen van mening, dat de op stand begonnen is door 'n groep dis sidente „constabulary"-manschap- pen, die steun kregen van commu nistische burgers. en typisch Hollandse motieven, vaak in combinatie van Oost Aziatische, verwierven grote bekendheid en zijn terecht beroemd. Beschilderingen in krachtige kleuren of lenkel in blauw op w'it. bleven de overhand be houden. Van de vele Delfts© faïemcie- fab'rieken is alleen „De Poroelyne Fles" voibrh. Joost Thiooft La- bouchere overgebleven. Met grote aandacht en belang stelling heeft men ide lezing van Jkvr. de Jonge aangehoord. Dr. Westendorp Boerma vertolkte de dank der aanwezigen voor deze interessante voordracht. Het hoofd van de Amerikaanse voorlichtingsdiensten, kolonel Tex- tor, heeft bekend gemaakt, dat zijn dienst in September j.l. te Berlijn tot een opinie-onderzoek is overge gaan, volgens het resultaat waar van 88 procent der bevolking de huidige toestand te Berlijn boven een communistisch bewind verkiest. 85 procent spreekt zijn vertrouwen 'in de luchtbrug uit, terwijl 51 pro cent zich voorstander verklaart van volledige evacuatie van Duitsland door de bezettingslegers. 90 procent wenst dat de Amerikanen te Berlijn blijven zolang de bezetting van Duitsland duurt. Dezer dagen zal in de straten van de Sovjet-sector geen gasverlichting zijn. Volgens mededeling der gas fabriek van de Danzigerstrasse in de Sovjet-sector moeten „dringende herstellingswerkzaamheden" uitge voerd worden, daar de in plaats van kolen uit het Ruhrgebied gebruikte steenkolen, de roosters hebben be schadigd. Thans worden n.l. andere steenkolen gebruikt ingevolge de geallieerde tegen-blokkade. In de mededeling wordt verder verklaard dat het productievermogen van de fabriek van 120.000 tot 200.000. m3 zal worden verhoogd. Het Sovjet-Russische militaire be stuur heeft de spoorwegdirectie van de Oostelijke zone bevel gegeven, naar die zone enkele machines uit de herstellingswerkplaatsen in de Amerikaanse zone over te brengen. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft het weghalen van die machi nes verboden en de werkplaatsen doen bezetten. De strijd in de Negeb (Zuid-Pa- lestina) is geëindigd. De regeringen van Israël en Egypte hadden de troepen bevolen op het vastgestelde uur het vuren te staken. Kort voor de wapenstilstand heeft de Egyptische artillerie de doir de Joodse troepen bezette wegen zwaar beschoten. De Israëlieten hebben in de laatste uren nog enige dorpen veroverd. Op 19 personen na is de gehele bevolking van het eiland Bentinck, in de golf van Carpentaria, Austra lië, welke bestaat uit 49 zielen, om gekomen. Een vloedgolf heeft vol gens nog onbevestigde berichten de watervoorziening weggeslagen. Men neemt aan, dat de meeste van de 30 omgekomenen van dorst zijn gestor ven, terwijl de rest het slachtoffer is geworden van een gevecht tussen de eilandbewoners. Tien vroegere artsen ©n ver pleegsters van het Hadamar-krank- zinnigengestieht hebben vonnissen gekregen variërend van 30 maanden tot acht jaar. Twee ider ahbsehJ werden ter dood veroordeeld. De vonnissen Zijn uitgesproken wegens het „elimineren" van patiënten tij dens het Hitlerregiem. Een verzqek om clementie is afgewezen. Te Londen is meegedeeld, dat e:r een trainingsschema is ontworpen voor de opleiding van piloten voor straalvliegtuigen van de West-Euro- pese Unie. Een aantal Franse piloten volgt thans grondige hersc|hoIingsJcursus!- sen in Engeland, terwijl 'Neder landse en Belgische piloten reeds voor opleiding in hun eigen land zorgen. Ondertussen wordt in Groot-Brit- tamnië spoed betracht met het weer in Orde brengen van opgeslagen vliegtuigen. Honderden Tempests en Spitfires wlorden Iw'eer in dienst genomen. Het Berlijnse stadsbestuur heeft besloten op internationale organisa ties een beroep te doen ten einde amnestie te verkrijgen voor alle Berlijners, die in verband met de Berlijnse crisis zijn gearresteerd. Dit besluit vormt een ondersteu ning van het voorstel van dr. Frie- densburg, de plaatsvervangende burgemeester, om een beroep te doen op de Veiligheidsraad voor de vrijlating van meer dan 50 politie mannen uit de Westelijke sectoren, die tijdens „het beleg" van het raad huis in September door de Sovjet autoriteiten zijn gearresteerd. Zoals bekenld, begint Maandag 25 dezer de laatste phase van de actie voor meer stilte. In de loop va|n dit jaar z'ijn op initiatief van het permanent apiti-Iawiaai pomité in samenwerking met de veerkeerspoli- tie commissie, reeds enige vain der- gelijj© acties gevoerd, waarin voor namelijk de voetgangers1, wielrijders en het langzame verkeer wiaren be trokken. Maar nu gaat men het gehele verkeer daarin betrekken. De verkeerspolitie in de grote steden en de gemeente- en rijkspolitie el ders zullen alle automobilisten en motorrijders extra aan ide tanld voe len. Deze meer stilte actie heeft een tweeledig doel, nl. meer rust in onze steden te brengen, maar tevens meer veiligheid. Onder de leuze „zwijgend verkeer is veilig verkeer" wordt dan -ook deze cam pagne gevoerd. De overdekte zweminrichting aan de Badhuislaan te Hilversum, welke sinds 1 September gesloten is, om dat de restauratiekosten te hoog bleken om nog een lonende exploi tatie mogelijk te maken, is thans aangekocht door de Hersteld Apos tolische Gemeente. Zij wil in het voormalige zwembad een kerk ves tigen. Een verbouwingsplan heeft reeds de goedkeuring van de ge meentelijke instanties gekregen. Binlnen oingeveer drie wieken w'orat thans de geboorte tegemoet gezien van een zoon of dochter van prinses Elizabeth v,an Engeland. De [gezondheidstoestand der prinses lis uitmuntend; zij! zal worden1 ter zijde gestaan doer ide gyhaeloog dr. William Giilliat en de lijfarts des konilngs, dr. Sir John Weir. Op de Rijn zijd reeds ijissehotsan waargenomen, o.m. in die streek vain Wiesblad en-B ie'brichDit wiordt als een voorteken van een strenge winter beschouwd. Volgens Duitse weerkundigen is dit verschijnsel uiterst zeldzaam in de maand Oct. Ceteka meldt, dat Tsjecho-Slo- w'akije heeft besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen met de „Volksrepubliek Korea". Naar „Trouw" verneemt, ligt het in het voornemen van de directie der K.L.M., om de stoffelijke resten van de slachtoffers van het veron gelukte vliegtuig naar Nederland over te breDgen, opdat zij in het vaderland ter aarde kunnen worden besteld. Zodra de toestemming van de Schotse autoriteiten zal zijn ver kregen, zuilen de stoffelijke resten per K.L.M.-machlne naar Schiphol worden gebracht en daarna vermoe delijk worden opgebaard in het koor der Nieuwe Kerk op de Dam, dat als dodenkapel zal worden ingericht. Het kan echter wel midden deze week worden eer dit droeve transport te Amsterdam zal aankomen. Uit de Nieuwe Kerk zal dan, in overleg met de familieleden der slachtoffers, de begrafenis plaats hebben. W o en sd a gm or gen hebben 200 sdbeepsherstellers van 'de haven van Antwerpen gemanifesteerd in ver band met looneisen. Het aantal werkloze havenarbeiders tijdens de wieek vafn 3 toft 9 October bedroeg 7.576, het hoogste cijfer dat tot mu toe geregistreeird iis. De Britse en Amerikaanse mili taire besturen in Duitslapid hebben medegedeeld, dat Duitsland sedert 1946 van Canada, Engeland, deV.S, en Zwitserland geschenkpakkettem heeft ontvangen, ter waarde van 67.500.000 pd. st. en bevattende voed sel en kleding. Het Duitse Nieuwsbureau D P.D. (Britse zóne) meldt, dat vier vlieg tuigen uit Denemarken vaccine over brengen naar Groot-Hessen, wiaar mond- en klauwzeer 'is uitgebroken. Een 27-jarige Engelse vrouw heeft te Londen het leven ge schonken aan een vierling drie jongens en een meisje. De vier ling is zes weken te vroeg ge boren, maar ide kans, dat Zij' in leven zal blijven, wordt redelijk genoemd. De immigratie in Brazilië is gemakkelijker gemaakt door een nieuwe regeling, volgens wlelke de Braziliaanse Consuls de bevoegd heid krijgen visa uit te geven, zon der dat overleg met de autoriteiten' te Rio de Janeiro noodzakelijk is. Looucontract land- en tuinbouw Ih verband met een idoor de Ministerraad genomen beslissing in zake die tarieven voor de aoc'oord- werkzaamheden, heeft het college van Rijksbemiddelaars thans zijn goedkeuring gehecht aan een 7-tal collectieve arbeidsovereenkomsten ini latid- en tuinbouwi in Zuid-Holland, Noord* Brabant en Limburg, zij het na aanbrenging van enkele wijzi gingen in de tarieven. Verwacht wordt, dat ide goedkeuring van de loonovereenkomsten in de andere provinciën, wellicht met enkele ver anderingen, spoedig zal volgen. De Nederlandse veestapel In September van dit jaar bestond volgens een overzicht van hiet C.B.S. de rundveestapel van ons land' uit 2.299.178, en de varkensstapel uit 1.136,561 stuks. Vergeleken met een jaar geleden eeh taëneming van 68.000 stuks rundvee en 93.000 var kens. Het aantal hoenders was in Mei 1.1. 17.4 millioen of 312 mff- lioen meer dan in Mei 1947. Daaren tegen liep het aantal eenden terug met 26.000 en dat der schapen met 35.500. zodat de schapemstapel in Mei 1.1. 424.859 stuks bedroeg. Ook de paardenstapel, ofschoon iets gro ter dan in 1939, vertoonde met Mei 1947 een achteruitgang van 33.000 stuks. Van de 334.000 paar den in Mei 1.1. waren 302.500 in gebruik in en 31.500 buiten de landbouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2