ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BERLIJNSE CRISIS SPOEDT TEN EINDE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Grote activiteit te Parijs DE TOESTAND IN PALESTINA Ernstige aanslag op de trein Batavia-Bandoeng Verklaring van Graziani MAANDAG 25 OCTOBER 1948 Na. 16032 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs peir 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. Wat wellicht niet ieder zou dur ven hopen, schijnt toch werkelijk heid te zullen wordende Ber- lijnse crisis loopt ten einde. In het Palais de Chaillot te Parijs hebben de diplomaten op topsnelheid ge werkt om het zover te krijgen. Vrijdagavond vonden besprekingen plaats, met gesloten deuren, voor dat de officiële bijeenkomst van de Veiligheidsraad begon. Deze gehei me besprekingen hebben de oplos sing van de kwestie een eind ver der gebracht. De gedelegeerden van Oost en West zaten gescheiden in twee kamers en hielden contact met elkaar door de voorzitter van de Raad, de Argentijn Bramuglia. La ter werd gebruik gemaakt van de telefoon om het contact te onder houden. In verband met deze be sprekingen werd de bijeenkomst van de Raad aanzienlijk verlaat. De besprekingen binnenskamers namen een aanvang toen de Russische gedelegeerde de voor zitter van de Raad bekend maakte, dat hij bereid was de voorwaarden aan te nemen van een ontwerp-resolutie over Ber lijn, die was opgesteld door de zes neutrale landen, indien het mogelijk zou blijken er enige veranderingen in aan te bren gen. De veranderingen betroffen de datum, die in de resolutie werd ge noemd, waarop een einde moet ko men aan alle verkeersbelemmerin- gen in Berlijn. Deze in de resolutie genoemde datum was 20 November. Dan zouden ook de vier militaire gouverneurs bij elkaar moeten ko men, om de eventuele invoering van de Russische Mark in geheel Berlijn te bespreken. Welke datum de Rus sische gedelegeerde zal noemen is nog niet bekend. Ofschoon hij reeds instructies uit Moskou heeft ontvan gen, zal hij waarschijnlijk nog nader overleg met zijn regering moeten plegen.De resolutie is nog niet in behandeling geweest, daar zowel van Russische als Engelse zijde werd verzocht om meer tijd, voordat de De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Abdoel Rahman Azzam Pasja, heeft verklaard, dat als de Joden „doorgaan met hun agres sie", ondanks het „staakt het vu ren" van de Veiligheidsraad, niet slechts het Egyptische leger, maar „alle andere Arabische legers zich in de strijd zullen mengen". Hij deelde verslaggevers mede, dat al hoewel de Zionisten alle strijd krachten waarover zij beschikken ter zee, te land en in de lucht had den gebruikt, hun plan om het Egyptische leger te verrassen, was mislukt. Azzam Pasja sprak het be richt tegen, dat Gaza, de zetel van de „Arabische regering in Pales tina", door Joodse strijdkrachten wordt belegerd. resolutie in stemming wordt ge bracht. Vandaag komt de Raad op nieuw bijeen. Chaotisch Frankrijk De Franse mijnwerkersstaking duurt reeds 21 dagen en berokkent de Franse natie een enorme schade. Toch denken de mijnwerkers er nog niet aan, het werk weer te hervat ten. Integendeel, de staking krijgt nog altijd een ernstiger karakter, daar zij gepaard gaat met overal opvlammende gevechten tussen sta kers en politie. Bij een gevecht in de buurt van St. Etienne werden verschillende mijnwerkers en mili tairen gewond. In de mijn Combe- fort vond een gevecht plaats tus sen 1500 mijnwerkers en 3000 mi litairen. De militairen voerden een charge uit tegen de door de stakers bezette mijn. Er werd gebruik ge maakt van granaten en traangas. Meer en meer schijnt de staking te ontaarden in een formele burger oorlog, Langs de spoorlijn St. Etienne-Le Puy zetten stakers een trein over een overweg, om zo het verkeer naar de mijn Couriot te versperren. Nabij een mijn in Villiers waren flessen en spijkers over de weg ge strooid. In Villiers raakten 2000 sta kers voor de derde maal slaags met de republikeinse garde, die de mijn bezet houdt. Er zijn weer mijnwer kers gearresteerd. Stakende mijnwerkers vielen, de werkwilligen aan in Roche la Mo lière, waar 10 procent van de sta kers naar hun werk wilden terug keren. Het gebied van St. Etienne is ver sterkt met troepen uit Duitsland en nieuwe lichtingen van de Garde Ré- publicaine. Soldaten reden in vracht auto's doör de straten. Over het al gemeen schijnen de militairen nu in het offensief te zijn. Overvallen door benden Twee leden der bende van de be ruchte Pa Kilap werden gedood en zeven gearresteerd, toen militairen van de K.L en het K.N.I.L. de kam pong Tjiweloet, ten Noorden van Krawang, omsingelde!} en doorzoch ten. Een karabijn, een stengun, een tommy gun en een pistool werden in beslag genomen. Uit Semarang wordt gemeld, dat een met 'geweren en klewangs ge wapende bende in de dessa Karang- klesem bij Poerwokerto, het dessa- hoofd, diens vrouw en een politie man hebben vermoord. Het dessa- hoofd en de vrouw werden gedwon gen hun huis te verlaten en werden buiten doodgeschoten. De politieman was aanwezig op een feestje, werd daar weggehaald en op een donkere plaats doodgeschoten. VERLIEZEN VAN VORIGE WEEK De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen vorige week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Korp. W. Achterhof uit Zuid broek; Sold. J. Beumer uit Amersfoort; Korp. W. Binne- ma uit Barradeel (Friesland). Kon. Ned.-Indische Leger Res. 2e lt. infanterie J. G. de Nijs uit Bergen op Zoom; Sergt. maj. instr. infanterie A. L. Zimmerman uit Indonesië. Te Leiden is een ernstig onge luk gebeurd, waarhij de 9-jarige A. Z. is gedood en zijn kameraadje J. S. deerlijk is gewond. De kinde ren speelden rustig op het trottoir, toen zij door een tractor met aan hangwagen werden aangereden. De tractor botste vervolgens tegen een lantaarnpaal. Zes mensen zijn gedood en vijf zijn zwaar gewond toen Vrijdag middag de sneltrein van Batavia naar Bandoeng nabij Poerwakarta is ontspoord. Bovendien zijn er nog velen licht gewond toen de passa giers na de ontsporing werden be schoten. Een bende van vijftig man had de rails over een afstand van twintig meter opgebroken. Twee lo comotieven onspoorden en kwamen dwars over de baan te liggen. Een bagagewagen kantelde en de drie volgende wagons ontspoorden. Di rect daarop ratelden van beide zij den van de spoorbaan de automa tische wapens van de overvallers. Doordat er soldaten in de trein zaten, kon het vuur onmiddellijk beantwoord worden. Onder de do den bevindt zich een Nederlands sol daat. Het goederenvervoer op de lijn is voorlopig stopgezet. Het per sonenvervoer gaat door, maar op de plaats van de ontsporing moet men overstappen. Enkele maanden geleden is op on geveer dezelfde plaats door vernie lingen aan de baan een trein in een ravijn gestort. Toen waren er tien doden. Terrorisme In het gebied van Tjilatjap is een soldaat vermoord. Terroristen heb ben zijn vrachtauto eerst beschoten en met handgranaten bestookt. Toen de wagen niet verder kon rijden is de bestuurder het slachtoffer gewor den van de moordlustige bende. Veertig terroristen hebben een auto van de onderneming Gedoer- hajoe, waarin de boekhouder en de administrateur zaten, beschoten. De-' boekhouder is onmiddellijk gedood. De administrateur heeft zich met een karabijn verdedigd tot al zijn patronen waren verschoten. Daarna heeft hij zich, hoewel hij in de buik was getroffen, inet zijn revolver een weg door de bende gebaand. Later is hij in het ziekenhuis te Soeka- boemi aan zijn verwondingen over leden. De employé Soedjono van de rub- deronderneming Montjo Limo, ten Noord-Westen van Tjilatjap, is door een gewapende bende in zijn wo ning vermoord. I Wijs zijn zij, die Leven om I J zich vrij te maken van "hun j j fouten. j WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 25 October: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen, matige toit krachtige wimid tussen Zuidwest en West. In de middag iets kouder dan gisteren. 25. Zon op 7.22; onder 17.26 Maan op 22.51; onder 15.11 Heden laatste kwiartier. Tijdens het proces tegen de Ita liaanse vroegere maarschalk Rodolfo Graziani, die terecht staat wegens beschuldiging van collaboratie, heeft de laatste verklaard, dat na de val van Mussolini in 1943, koning Victor Emanuël en de toenmalige premier Pietro Badoglio, tegen Hitier gecom plotteerd hebben. Hitier werd naar Rome uitgenodigd met de bedoeling hem daar te doden. Hij weigerde echter te komen. Graziani zeide voorts het leven van de tegenwoordige stafchef van het leger, generaal Marras, gered te hebben, die later zonder zijn tus senkomst ter dood gebracht zou zijn wegens zijn aandeel in het complot. Marras ontkende echter, dat er ooit een samenzwering heeft bestaan om Hitler van het leven te beroven. Ba doglio had hem naar Hitier gezon den om de Duitsers te verzekeren, dat ondanks Mussolini's val, Italië de oorlog zou blijven volhouden. rostcasB..-ssfrfv- Vlaamse landverhuizing [naar Chili ri Een gehele Antwerpse familie van veertig personen, onder wie twintig kinderen, een priester, een dokter en een onderwijzeres, zijn naar Chili vertrokken, waar zij 10.000 ha oerwoud van de Chileense regering in concessie hebben gekregen. De streek, waar zij zich zullen vestigen, is buitengewoon woest en verlaten en zij zullen er uitsluitend op zichzelf aangewezen zijn. Deze kleine landverhuizing heeft een volle scheepslading aan materiaal medegenomen, o.a. 13 vrachtwagens met slepers en aanhangwagens en modern materiaal voor bosontgin- ning. Het doel is van het oerwoud een landbouwstreek te maken en er een model-nederzetting te ves tigen. Henry Morgenthau, de vroegere minister vatn financiën der V.S., is in, zijn functie als voorzitter van ide organisatie „Jewish Appeal" te Tel Aviv aangekomen. Hij werd vergezeld door de kleinzoon van Roosevelt, Curtis Roosevelt Boet- tinger, die ais „persoonlijk afge vaardigde van mevrouw Roosevelt" kwam. Op uitnodiging van de Belgische regering Zal de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, dr. Juan Atilia Bramuglia, binnenkort een be zoek aan Brussel brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1