STAD EN PROVINCIE Herdenking 40-jarig bestaan van het Nederlands Instituut van Landbouwkundig Ingenieurs RECHTZAKEN „Geen grenzen meer". Rede van Prof. Dr. E. Brouwer In een buitengewone ledenverga dering van het Nederlands Insti- stuut van Landbouwkundig Inge nieurs op Donderdag 21 October 1943 in de Aula van de Landbouw hogeschool te Wageningen ter her denking van bet 40-jarig bestaan van dit instituut, sprak de Rector Magnificus van de Landhouwhoge- scjhoiol, de beer prof- dr. E. Brou wer, over de band tussen -de hoge school -en bet jubilerende Instituut. Het welzijn van de afgestudeerden gaat ide hogeschool ter harte. Zij kan niet recht trots zijn op die genen, die hetzij- i|n ons land en overzeese gebiedsdelen, hetzij1 in 't buitenland een eervolle plaats heb ben w-éten te verwerven. Succes in het maatschappelijk leven be rust -evenwel niet in de -eerste plaats op schoolkennis, maar in hoofdzaak op ei-gen initiatief, werkL kracht en doorzettingsvermogen, ge steund door de ogwrikba-re over tuiging, dat datgene wat men na- streelt, groots, goed -en gaaf is. De hogeschool wil -derhalve na-ast vak- kenjnis ook -de sfeer geven, -die het -aankweken "bevordert van alle eigenschappen, die aan het slagen 'in de maatschappij' ten grondslag liggen. Verheugt de Landbouwhoge school zich in het welzijn van haar -afgestudeerd-en, omgekeerd' stelt het Instituut belang in het welzijn van de hogeschool. Wat nu dit welzijn van de hogeschool betreft, wees prof. Bronwier op vele hoopvolle verschijnselen. Na -de oor log is het aantal -docenten en as sistenten uitgebreid. Het weten schappelijk onderzoeik ken op ver scheidene laboratoria w-eer voort gang hebben. Het bo-uwen van nieu we laboratoria en -een -nieujw! hoofd gebouw- ligt in het voornemen. De toekomst Er is evenwel een vraagstuk, dat de volle -aandacht verdient. Hoe zal het grote -aantal studenten, dat in- de -eerstvolgende jaren afstu deert, -een plaats vinden? Terecht toont het Instituut zijd belangstel ling voor dit vraagstuk. Spreker deelde niet in het pessimisme, -dat hierover bij' sommigen bestaat. De toegenomen waardering van wleteh- schappelijke leiding in de landbouw ZIERIKZEE. Vrijdagmiddag ge raakte het 227 ton metende sleep- schip „Emanuël" uit Rotterdam, schipper W. Vermeule, -diep geladen met stortsteen voor de Rijkswater staat, op weg van Vlisisingen naar Ouddorp, tussen -de z.g. „Kurken- nol" en het Havenhoofd, tengevolge van -de harde wind, in -nqoid. Door dat de luiken lossloegen, liep het schip vol water en zonk. Het mocht de bemanning van de sleepbo-ot ge lukken, -de schipper, zijin vro-uw en zijn knecht te redden en -aan boord te nemen. De doornatte drenkelin gen w-erdën naar Zierikzee gebracht, waar schipper J. L. v. D. van -de Nieuwe Haven zich over hen ont fermde. In zijn huis werden zij- van eten, drinken en droge kleding voorzien en onder -de wol -gestopt. Bij go,cd weer zal men trachten hit gezonken schip te lichten. Van d._ Radictechnische School Maxwell ontving Jacob1 de Haan, Bo-erew-eg, bericht, dat hij' de cursus Radiotechniek A met go-ed gevolg heeft afgelegd, hetgeen hem tot ad-spirant radio-monteur maakt. STAVENISSE. Deze week (Werd in het Orainjehötel onder voorzit terschap van de heer C. Steen-dijk t en in de landbouwindustrie geeft -alle aanleiding hoopvol voo-r -de toekomst te zijin, temeer -daar in de overzeese gebiedsdelen de be hoefte aan landbouwkundige hulp Zich weer doet gevoelen. Tenslotte bepleitte prof. Brou wer centralisatie van het -weten schappelijk onderzoek ten behoeve van de landbouw met de Land bouwhogeschool -ais centrale plaats. Het is voor do-centen en studenten -absoluut noodzakelijk, dat zij het onderzoek meemaken, -er leiding aan geven -en er -aan meewerken. Met een opwekking aam -het Instituut oim naast -de stoffelijke o-ok ideële belangen v-a;n zijin leden te blijven behartigen, besloot prof. Brouwer zijn toespraak. Cz. -een bijéénkomst gehouden va-n de yeilimgsverenigitng „Stavemisse en Omstreken", Waar een bespre king wérd- gehouden over de uien- export naar Duitsland; waarop-nog al 'enige discussie volgde. Tenslotte werd toch veel opgaaf gedaan om de uien 'te leveren -aan "Duitsland. PREDIKBEURTEN Zondag 24 October Ned. Herv .Kerk Zierikzee: Grote Kerk, 10 uur Ds. v. d. Poel; Kleine Kerk, 10 uur Ds. v. d. Broeck, 7uur Br. v. d. Meulen uit Leur. Kerkwerve: 10 uur Ds. V. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur Ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur Ds. En klaar, 7 uur idem (H.A.). Haam stede: 10 en 6.30 uur Ds. v. Vliet. Renesse: 7 uur Ds. Cramer; Evan gelisatie: 10 en 7 uur dhr. Bolijn. Noordwelle: 10 uur Ds. Cramer. Ei kerzee: 10 uur Ds. van Tuil. Brou wershaven: 10 uur Ds. ten Cate. Zonnemaire: 2.30 Uur Ds. Enklaaf. Noordgouwe: 7 uur Ds. ten Cate. Dreischor: 7 uur Ds. v. d. Poel. Ouwerkerk: 10 uur Ds. Marsman. Nieuwerkerk: 10 uur Ds. Westerho'f. Oosterland: 10 uur Br. v. d. Meulen, 3 uur Ds. v. d. Broeck. Sirjansland: 2.30 uur Ds. Westerhof. Bruinisse: 11 uur (H.A.) en 5 uur (dankz.) Ds. Marsman. St.-Philipsland: 9.30 en 2.30 uur Ds. de Lindt. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 en 5 uur Ds. Greving. Haamstede: 10 en 3 uur Ds. van Swigchem. Scharendijke: geen op gaaf ontvangen. Brouwershaven: 9.30 en 1.30 uur Ds. S. van Popta uit Rijswijk. Zonnemaire: 10 uur leesdienst, 3.30 uur Ds. S. van Popta uit Rijswijk. Nieuwerkerk: 10 en 6 uur dhr A. Vreugdenhil uit Rotter dam. Oosterland: 10 uur Ds. Brem- mer, 3 uur dhr. A. Vreugdenhil uit Rotterdam. Bruinisse: 1.30 en 6.30 uur Ds. Bremme.r. Anna-Jacobapol- der: 10 en 2.30 uur Ds. Arntzen. Geref. Kerk art. 31 K.O. Brouwershaven: 9.30 en 2.30 uur Ds. Kouwenhoven. Chr. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 en 3.30 uur Ds. M. Ge- leijnse, zendeling onder de Torad- ja's (met verlof in Nederland). Geref. Gemeente. Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 9.30 en 3.30 uur leesdienst. St.-Philips land: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst; Dinsdag 26 October: 7 uur Ds. Mal- lan van Bruinisse. Oud-Geref. Kerk. Zierikzee: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 11 en 5 uur leesdienst. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. iH Zitting van de Katonrechter plaats vervanger te Zierikzee, aangewezen ingevolge art. 17 lid 4 Overgang Bijzondere Rechtspleging op Vrijdag 22 October. De volgende zaken werden be handeld G. C. A., 45 jaar, electrotechnicus te Zierikzee had zich te verantwoor- ben wegens le tijdens de vijandelijke bezettihg hulp verlenen aan de vijand, door vrijwel tijdens de gehele bezetting, op Schouwen en Duiveland werkzaamheden ten behoeve van de Duitse Weermacht te verrichten, als het doen repareren van auto's doen aanleggen van electrische installaties en waterleiding, doen plaatsen van sanitair, doen verrichten van grond boringen, plaatsen van septictanks en aanleggen van riolering. 2e omdat hij met genoemde werkzaamheden financiële winst heeft gemaakt en 3e omdat hij openlijk van ingenomenheid met de vijand heeft doen blijken door leden van de burgerlijke be zettende macht de Hitlergroet te brengen. Als getuigen werden gehoord C. Dijkman, garagehouder te Haamstede en R. K. Feijen, loodgieter te Zierik zee. Beschuldigde ontkent pertinent het laatste punt, terwijl de getuigen verklaringen hieromtrent niets posi tiefs opleveren. Daar de eerste het meent gezien te hebben en de tweede het nooit gezien heeft. Naar aanleiding hiervan verklaart de kan tonrechter dit punt van de beschul diging vervallen. Wat het le punt betreft wijst besch. er op dat hij zich in een dwangpositie bevond en meende niet te kunnen weigeren. Hij was o.m. de enige op het eiland die een kraanwagen bezat. Dat hij niet moest evacueren zat in het feit dat hij werkzaamheden aansluizen voor het Waterschap „Schouwen" moest verrichten. Zijn garage was gevor derd. Werk aangenomen heeft hij nooit en het werk lokte hem ook niet aan. gezien het1 feit. dat een vorige vordering soms niet betaald was. Bovendien zijn verschillende werken niet uitgevoerd. Verschillende malen heeft hij instanties tegen el kaar uitgespeeld om personeel uit Duitsland te houden en/of materiaal te verkrijgen. Vriendschappelijke om gang met leden van de Weermacht ontkent hij ook ten stelligste. Wat de financiële zijde vBn de zaak aan gaat bestrijdt besch. het rapport van het Beheersinstituut dat geen rekening houdt met belastingen. Na het verhoor leest A. een uit voerige verdediging voor waarin hij de talrijke getuigenverklaringen als vals aanmerkt en bestrijdt. Voor de oorlogvoering heeft hij nooit werk zaamheden verricht, doch uitsluitend ten behoeve van legering. Velen heeft hij aan weermacht benzine ge holpen. Zijn vermogeDsaanwas zal. na aftrek der belastingen plm. f 750 bedragen. Ten slotte verzoekt bij de kantonrechter het bij fiscale af wikkeling te laten. Daar het Beheersinstituut nog enige nadere gegevens moet verstrekken wordt de verdere behandeling van deze zaak aangehouden tot 12 No vember, op weike datum de kanton rechter ook uitspraak zal doen. J. J. van G„ 31 j., timmerman te Tholen, "had zich te verantwoor den, omdat hij1: le. zich als lid heeft aangesloten bij het Nederlands Ar beidsfront; 2e. zich als lid heeft aangemeld bij de Technische Gilde in Nederland; 3e. getracht heeft voordeel te trekken uit de door de vijandelijke bezetting geschapen feitelijke toestand, door aain de Districtsleider der N.S.B. in Zeeland te verzoeken vrijgesteld te mogen worden van de radio-imleveribgls- plicht; 4e. hulp heeft véVleend aap de vijand door vrijwillig, vrijWiel ■gedurende de gehele bezetting in dienst van verschillende weer- machtsaannemers werkzaam te zijn als voorman en als uitvoerder vaïi De nieuwe film van het Ned. Bijbelgenootschap komt Maandag 25 October a.s. te Zierikzee. Het is verheugend, dat deze bijzondere film reeds zo spoedig onder de ogen van het stedelijk publiek zal komen. De film is blijkens de gunstige recenties elders in den lande, geslaagd te noemen. Zij volgt de Bijbel van de „geboorte" af tot aan haar velerlei bestemmingen. Een belangrijk ge deelte van deze film, gewijd aan de verspreiding van de Bijbel, behan delt n.l. het drukken en binden, de ontwikkeling van wit papier tot ge bonden boek. Hierna wordt in deze door Profilti-Polygoon opgenomen film, een bezoek gebracht aan het Bijbelhuis. Het derde gedeelte toont enkele facetten van de verspreiding van de Bijbel, terwijl het slot de „oogst" behandeld die als vrucht van de verspreidingsarbeid mag wor den verwacht. Een indrukwekkende documentaire over het werk van het Ned. Bijbelgenootschap, waarop wij gaarne de aandacht vestigen.J bunkerbouwwerken ten behoeve van de Duitse Weermacht. Besch. geeft het eerste punt toe. Automatisch ging hij van het N.V.V. over maar het N.A.F., waarvoor hij niet durfde bedanken. Op Tholen is echter hiervoor nooit propaganda gemaakt of een vergadering belegd. Voor het Technisch Gilde beeft hij, zich opgegeven op aandringen van zijn hoofduitvoerder, die bovendien vertelde, dat dit geen N.S.B.-imstel- ling was. Als hij het niet deed, Wlas hij uitvoerder af. Daar 'hij evenwel geen N.S.B.'er was, is hij niet a,ls lid van het T. G. aangenomen. Wat het werk betreft had hij vaak ge tracht particulier werk te krijgen, wat hém maar zelden gelukte. Van 1942 af is 'hij' uitvoerder geweest Ook ide aanvrage inzake de radio had hij op .aandringen van, de. hoofd- uitvoerder ingediend. Later heeft, hij deze toéh moeten inleveren. De Kantonrechter bepaalde de uit spraak in deze zaak op 5 Nov. J. A. de W., 60 j., tuinderskneeht te Rotterdam, had zich te verant woorden terzake: le. 'dat hij zich als sympathiserend lid heeft aan gesloten hij de N.S.B.2e hulp ver leend aan de vijand door vrijwillig werkzaam te zijn op het vliegveld „Haamstede" ten behoeve van ide Duitse Weermacht. Besch. geeft toe, dat hij in 1941, toen hij nog caféhouder was te Zierikzee, zich onder een glaasje bier" beeft laten overhalen sym pathiserend lid van de N.S.B,. te worden. Verschillende N.S.B.'grs e.d„. bezochten zijin café en hadden vaak gevraagd daar te vergaderen, bil jetten aan te plakken en een vlag te plaatsen, Wat hij echter steeds geweigerd heeft. Hij kon de functie van Verwalter op het vliegveld krijlgën, waartoe hij' zich liet be praten. Hij moest hiervoor haar 't Arbeidsbureau, waar hij1 moest teke nen. Direct haid hij1 er evenwel spijt van en is als gewoon iwlerk- man na,ar 'het vliegveld blijven gaan. Hij is 14 maanden sympathiserend lid geweest, maar heeft niet altijd contributie betaald. Zijn 'echtgenote, L. ide W.—L. te Zierikzee, verklaarde nooit geweten te hebben dat haar man aangesloten was. Haar was ook nooit iets van sympathie ervoor gebleken. Hij ver klaarde steeds van iedereen te moe ten leven en ïs er ongetwijfeld in gelopen. De Kantonrechter bepaalde de uit spraak in deze zaak ook op 5 Nov. De zaak van wijlen W. J. K, in leven van beroep aannemer te Noordgouwe, overleden te Amster dam op 9 Nov. 1943, voor wie Mr. J. A. P. M. van Hasselt uj't Bergen op Zoom als bij Zonder ver tegenwoordiger optreedt, Werd', in afwachting van het verstrekken van nadere gegevens door het Beheers instituut, aangehouden tot 26 Nov.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 8