HET B.L.O. ONDERWIJS IN ZEELAND Schouwen en Duiveland krijgt een school Valse dollarbiljetten Onveilig Apeldoorn Inbreker na twee jaar gesnapt Jongetje verdronken Oplichter aangehouden Vergadering Vlasfabriek Dinteloord G A. Last van zenuwen? VOOR DE JEUGD Woensdag kwam te Middelburg de sectie Zeeland van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk voor het Bijzonder Lager Onderwijs in vergadering bijeen. Bij ontstentenis van de Commis saris der Koningin fungeerde het lid van Ged. Staten, de heer A. Scheut, als voorzitter. Aanwezig waren oa. de hoofdinspecteur van het E.L.O. jn Nederland, de heer N. Y. Vlietstra, de inspecteur der Volksgezondheid, Dr. Borgh, Ide heide inspecteurs van het L.O. in Zeeland, de heren Kuiper en Leen- houts ide schoolarts voor Sdhou- wen-Duiveland, mevr. Steinmetz- Labberton, de kinderrechter mr. P. van Empel, de directeur van de Stichting voor maatschappelijk en cultureel werk in Zeeland, de heer C. Lijnzaad en de hoofden der B.O.L.-scholen te .Middelburg en Hulst. De eerste conclusie, die uit de zeer geanimeerde besprekingen ge trokken werd Was, dat het aantal B.L.O.-scholen in Zeeland van twee tot zes zal moeteen worden op gevoerd. Binnenkort zal de school te Goes worden geopend, die de naam „Koningin Wilhelrainaschjoal1" zal dragen. Verder staat vast dat één der overige op te richten séholen op Schouw en-Dulveland. zal komen. Verder zal er een bijzonder neu trale school vermoedelijk te Ter- neuzen worden gesticht .en een R.K. school vermoedelijk te Sluis. Hoewel ook een school op Tho- Het hoofd van het bureau crimi nele voorlichting van de afdeling politie van het ministerie van Justi tie deelt mede, dat er valse Ame rikaanse dollarbiljetten in omloop .zijn. In verhand hiermede wordt bet publiek gewaarschuwd zich geen Amerikaanse dollarbiljetten buiten de bankinstellingen om tf versdhaffen. Veel kopers wierden reeds financieel gedupeerd. Bij'aan treffen van een vals dollarbiljet 'dient onmiddellijk die plaatselijke politie te worden geWaarscihulwd, teneinde zo spoedig mogelijk 'die Identiteit van ide aanbieder te kun nen vaststellen'. Verontrustend is in ide laatste tijd het aantal aanrandingen, dat voor komt in de parken ien lanen van Apeldoorn. Vorige week vielen t(w(ee jongens een oude dame aan en beroofden haar Van een handtasje. Dinsdagavond hield een grote kerel eenl joing meisje aan, wierp haar op de grond en ontrukte haar een boodschappentas met inhoud. Een andere man stond' op de uitkijk. Reeds ongeveer twee jaar ge léden had de politie in vrijwel alle gemeenten van Gelderland een appeltje te schillen met een han dige inbreker, die inl speurderskrin gen niet anders békend stond dan „de gaatjesboorder". Zijn werkme thode was het bérén, van gaatjes !in raamkozijnen, waardoor hiji ge- kelijk een raam1 kon opsdhuiven. Toen hij ideze week eén Woning in de Stationsstraat te Apeldoorff trachtte binnen te dringen, wera hij "betrapt door twee rechercheurs, die een bijzonder goed humeur kre gen, toén bleek met wie zij te doen hadden: eén 39-jarige Zwer ver, die gaatjes had geboord te Apeldoorn, Harderwijk, Ermeio, Bar- len gewiemst Wlordt geacht, zal dit nog wel énige jaren duren. Ter stichting .en spreiding van deze scholen werd ©en sub-commissie geïnstalleerd, onder voorzitterschap van. de heer C. Lijnzaad. Ben tweede subcommissie Werd geïnstalleerd voor de nazorg. Hier van is voorzitter ide heer R. Nah- hekes, hoofd der B.L.O.-Sohool te Middelburg. Een derde subcommis sie, onder voorzitterschap van de heer J. C. Corveir, directeur van het GeW. Arbeidsbureau, zal 'het vraagstuk van uitbreiding van 'het aantal werkinrichtingen voor de geestelijk en verstandelijk' misdeel- den onder het oog zien. nevoid, Heino, Nijkerk, Putten én. vermoedelijk nog in veel meer plaat sen. Van zijn gading waren kost bare artikelen, welke gemakkelijk in een grote koffer konden wiorden meegenomen. Een vriend van hem, die de gestolen goederen aan ide man bracht, is eveneens gearres teerd. Een zevenjarig schipperskind, dat bij Zijn grootmoeder te Temeuzati logeef.de, speelde aan ide Kanaal dijk aldaar. Het knaapje gleed uit en geraakte te Water. Onmiddellijk werd het opgehaald en een ijlings ontboden dokter trachtte eén kwar tier lang de levensgeesten op te wekken. Helaas tevergeefs. Het kind bleek te rijn overleden- Te Rotterdam is ©én zekere vén O. aangehouden, die zich had'schul dig gemaakt aan oplichting. Dit gebéurde op verzoek van de commissaris van politie te Vlissin- idaiar een vrij1 groot aantal Zeeuwse winkeliers de dupe W!as geworden van een z.g. adresboek, dat door Onder leiding va'n dé voorzitter (dhr. P. M. Sneep uit Dinteloord, Vond ide jaarlijkse algemene 'leden vergadering 'der Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord" G. A. gevestigd te Steenbergen, plaats. Van ide oogst 1947 werd' ter bewerking op de fabriek aange voerd rond 5.300.000 kg. on gere peld vlasstro, terwijl van de oogst 1948 een aanvoer van ruim 7.000.000 kg- ongerepeld vlasstro verwacht Wlöfdt: Het gehele aangevoerde ongere peld© kwantum iw'erd in de loop van het boekjaar 1947—1948 afge- repeld. Afgewerkt tot vlaslint ön'/of vlasafvallen werd in gen,oemld boek jaar een kwantum groot roWd 4.500.000 kg. gerepeld vlasstro. Aan bovenstaande bewerkingen wérd circa f750.000.aan loon in clusief sociale lasten ten koste ge legd. Voor ruim f 3.000.000.werd aan gereed product afgeleverd', waar van eén Zeer groot gedeelte naar het buitenland. Als deviezenaan- brengend bedrijf is deze fabriek derhalve ook van groot belang- Aan de leden kon voor het door hen geléverde vlasstro in oogst 1946 een millioeh gulden worden uitgekeerd, terwijl de leveranciers van vlas var. oogst 1947 zich f 1.080.000— zagen uitbetaald. Deze steéds groeiende en in de loop der jaren tot een millioenen- bédrijf uitgegroeide coöperatieve fa briek, telt 263 leden, houders van in totaal 806 aandelen. De fabriek ontvangt het vlasstro uit de provincies Noord-Brabant, Zeeland, Zuid- en Noord-Holland. van O. zon worden samengesteld en waarin advertenties konden ge plaatst worden. Deze advertenties moesten vooruit wioipden betaald, hetgeen ip, de meeste gevallen gedaan4werd, wan neer hij' had meegedeeld, dat wiet- hourier van Oorschot uit Vlissingen familie van hem was en hij' mede werking zou krijgen van de afdeling „Bevolking". Van O. was natuurlijk geen fa milielid van wethouder van Oor schot, terwijl het adresboek er Wel noioit zal komen, aangezien men op de afdeling Bevolking, na in gewonnen formaties er liever niet mee wilde beginnen. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. De bedoeling van dit hoekje van de Nieuwsbode en van de Merel- relclub kennen jullie toén? We willen zoveel mogelijk jezelf aan het woord laten; met eigen krachten deze rubriek vullen. Ben je dus op reis geweest, heb je iets bijzonders meegemaakt of gezien: schrijf het aan de Merel- dub en als het goed is zetten we het in deze kolom. Je naam komt er bij1. Vind je dat niet leuk, dan verzin je een schuilnaam en dan weet niemand dat jij „de schrijver bent. Alleen ik, maar ik zal 't niet verder vertellen. Je kunt ook een kort verhaaltje of een versje, dat je Zelf mooi© vind, insturen. De naam van de sdhrijver, de auteur, noemen zé die, moet er dan bij1. Ook raadsels zijh zeer welkom. Als je Zo meewerkt séhrijf ik je naam in een dik boek en ben je lid van ide Mereldub. Doe je mee? Toon v. fd. Hoek danken we voor rijn briefje, wiaarin o.a. het volgende raadsel stond: VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD Iéder seizoen brengt in de huis houding Zijn eigen mogelijkheden en moeilijkheden mee. Men moet er b.v. rekening mee honden, welke groenten en andere producten voor redelijke prijs verkrijgbaar rijn en ook, waaraan het gezin' bij ide heer sende temperatuur behoefte heeft. Wij geven hier als voorbeeld voor de Octoibermaiand een week-menu. Daarbij is, behalve op het seizoen en de rantsoenen, oiok gelet op de voedingswlaarde: iedere maaltijd moet zoveel mogelijk alle nodige voedingsstoffen bevatten. Zo vindt u bij1 de erwtensoep' de toevoeging: met aardappelen en soepgroenten erin 'verwerkt. Erwten en peulvruchten rijn nl. arm aan vitamine C, in tegenstel ling tot de meeste bladgroenten, aardappelen en fruit. Het is daarom goed. aardappelen en verschillende soepgroenten in de soep te ver werken. Het toevoegen van aard appelen is bovendien wenselijk, om dat peulvruchten en aardappelen tezamen eiwitten leveren, die het eiwit uit vlees goed kunnen ver vangen. Ook melk (karnemelk) bevat eiwit van jgoede kwaliteit: daarom is vleesloze maaltijd ook volledig te maken met pap of pudding toe. Wat denkt u van de volgende combinaties: Zondag: groentesoep, appelmoes, groot vlees, aardappelen, caramel- pudding met vanillesaus. Maandag.' erwtensoep met aard- Tijdens de Dinsdagavond in het Sportfondsenbad-West te Amster dam gehouden zwemwedstrijden, slaagde BOB BONTE er in twee wereldrecords te verbeteren. Op de 400 m schoolslag bracht hij het wereldrecord op 5 min. 40.2 sec. (oud record 5 min. 43.8 sec. ten name van de Duitser Arthur Heina). Op de 500 m schoolslag verbeterde hij het record tot 7 min. 10.6 sec. (oud record 7 min. 13 sec, eveneens op naam van Arthur Heina). Het spreekt vanzelf dat de beide nieuwe records ook als nieuw Europees en Nederlands record gelden. Een gelukkige vader feliciteert zijn nog gelukkiger zoon. Twee Zwiarte hénen; i Twee zlwarte kaken; Wat er uit komt Zal wel lekker smaken. Wat is dat? Oplossing: \iozfi[oje,M uag Djoe als Toon en stuur je wer aan DE MERELCLUB, p.a. Zierikzeese Nieuwsbod* Zierikzae. appelen, en soepgroenten erin ver werkt, Iwientelteef jes met appelmoes. Dinsdag: snijbonen, gebakken bloedworst, aardappelen, fruit. Woensdag: bloemkool, gehakt, aardappelen, havermoutpap. Donderdag: bloemkoolsoep, spina zie, gestoofde vis, aardappelen. Vrijdag: bieten, bonenhaehé, aardappelen, fruit. Zaterdag: stamppot van rauwe andijvie, karnemelkse pap. Recepten voor 4 personen: Stamppot van rauwe andijvie: 2 kg. aardappelen, 3/4i kilo apidij- aielk, peper, (azijn), stukje boter, margarine of vet. De aardappelen sehillén en in weinig wlater met zout gaar koken. De andijvie wiassen, goed laten uit lekken en zeer fijin snijden1. Van de aardappelen met wat melk, pe per (en arijn) eén luchtige, droge aardappelpuree maken. De andijvie en de boter, de margarine of het vet door de puree mengen. De stamppot niet langer verhitten' dan noldig is om het gerecht goed warm te maken. Caramelpudding 1 liter melk, 90 gram (9 eetlepels) eustardpoeder, 150 gr. (10 eetle pels) suiker. In ©en gietijzeren pan 7 eetlepels (zonder, roeren) opeen zacht vuur tot caramel branden. Het eustardpoeder en, de rest van de suiker met wiat koude melk tot eén glad papje aanroeren. Bij de tot caramel gebrande suiker wat water gieten om te voorkomen da|t de melk schift. Daarna de rest van de melk toevoegen en wanneer de caramel is opgelost, ook het aan gemengde eustardpoeder. De pudding onder roeren enige minuten laten doorkoken en dan in een met koud water omgespoel de puddingvorm gieten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7