ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Stakende Franse mijnwerkers geven het nog niet op I Waar liefde in een gezin Vasten voor de vrede AMERIKAANS BLAD PRIJST NEDERLANDS HERSTEL ONBEGRIJPELIJK Raketten nemen foto's Nieuwe vonnissen in Berlijn WEERBERICHT Beroep van Rauter verworpen Nachtdienst Provinciale boot- dienst in Zeeland ZATERDAG 28 OCTOBER 1948 No. 16031 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitlbetalimgi ■f 3.5i, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Gevechten met de politie De berichten over gevechten tus sen politietroepen en stakende Fran se mijnwerkers blijven aanhouden. Te Bethuine is het weer tot een grote veldslag gekomen, waarbij niet minder dan 5000 mijnwerkers waren betrokken. Zij! begaven zich in 150 vrachtauto's 'naar de gevan genis. waar een aantal betogers waren opgesloten. Het stadsbestuur vreesde gewelddadigheden, liet zich intimideren en gaf daarop bevel de gevangenen los te laten. Overmoedig geworden door dat succes, deden de stakers een aan val op de woning van de sous prefect en sleurden de man achter zijn bureau vandaan. Hij werd ont zet door de politie, die zich met traangasbommen een weg 'door de menigte baande. De regering heeft een geheel bataljon infanterie ge stuurd om de orde te herstellen. Iin de kolenmijnen van 'Zuid- Frankrijk zijn felle gevechten ge leverd tussen Stakers en politie, versterkt met troepen. Zesduizend stakers deden een aanval op 200 man politie. Twintig agenten wier den gewond. Tijdens het gevecht werden de politie en de soldaten uit de mijn, die zij bewaakten, verdreven. Zij' trokken zich in wanorde terug en wedden onder een hagel van ste nen, stukken ijzer en slagen van gummiknuppels tegen een muur ge dreven. Velen van hen klommen er over .en kwamen aan de andere kant op een weg terecht, die tien meter lager lag, waardoor zij' ver wondingen aan hun benen opliepen De politie is daarna uit de stad gevlucht en heeft een grote hoe veelheid materiaal, waaronder een truck met oplegger, waarin helmen en geweren, achtergelaten. F De toestand in Palestina De order van de Veiligheidsraad om het vuren in Palestina te staken, heeft tot op dit ogenblik weinig effect gehad. De regering van Is raël heeft de Unoi laten weten, dat zij het vuren zal doen staken, wan neer dat ook aan Arabische Zijde geschiedt. Overigens wordt er fel gevochten in de Negeb om de stad Beersjeba, ongeveer 80 km. ten Zui den vaai Jeruzalem. Een Franse schoolmeester, Char les Martin, vast nu al 6 dagen in een huis in de buurt van het paleis de Chaillot, „terwille van de we reldvrede". Hij deelde Reuter mede, dat hij met vasten begonnen is om de aandacht van de V.N. te vesti gen op de noodzakelijkheid van het.scheppen van een echte vrede. Martin bereidt een oproep tot vrede voor uit naam van Christus, Socra tes en Ghandi. Hij zegt, dat hij zich „best voelt" na zes dagen zeer wei nig gebruikt te hebben. Beersjeba viel in Arabische han den, tijdens de opmars van het Egyptische leger in Mei. Eer gisteren rukten Joodse troepen in de vroege ochtend op en overrompelden de bezetting. Tegelijkertijd laaiden de ge vechten op verscheidene andere plaatsen op. Enige Egyptische bases zouden zijn afgesneden eg Gaza moet om singeld zijn. Ook ten Westen van Bethlehem wordt gevochten. Arzam Pasja, de secretaris-gene raal van de Arabische Liga heeft toegegeven dat troepen Beersjeba hebben bezet maar slechts ko,rte tijd, wamt de Arabieren zouden de plaats reeds hebben 'heroverd. Te Kaïro vreest men 'dat de strijd' binnen een of twee etmalen in het gehele land opnieuw zal ontbran den, tenzij- er onmiddellijk een uit- v o erbar e wap emstiistandsregeling voor het Zuidelijke front wordt ge troffen. De wapenstilstand moest Vrijdagmiddag om 12 uur 's mid dags ingaan. In de Philadelphia Inquirer ver scheen het volgende hoofdartikel, waarin "Nederland whrdt geprezen om de na de oorlog gemaakte vor deringen met 's lands herstel. De spaarzaamheid, vasthoudend heid en vlijt van 'het Nederlandse volk, welke in opvallende wijze hebben bijgedragen tot het na-oor- logse herstel, kunnen als een lich tend voorbeeld voor andere vol keren dienen en zelfs voor die landen, welke niet direct aan de vernietigingen van de oorlog zijn blootgesteld geweest. Uit ©en verslag van het Neder landse Inlichtingen-Bureau blijkt dat de industriële productie reeds de vooroorlogse overtreft, dat de export in geld uitgedrukt een gro tere omvang heeft en dat ook in andere opzichten de Nederlanders vorderingen hebben gemaakt bij' het herstel van hun vroegere welva rendheid Veel van de bereikte re sultaten is te danken aan de 'hou ding van de arbeiders, die aan het w'erk z'ijn gebleven, inplaats van 'de productie in het honderd te doen lopen door kostbare stakingen, zoals na de eerste wereldoorlog een nor maal verschijnsel was. In aanmerking nemende, 'dat het iand 5 jaren lang door de Naziho'rde bezet en uitgeroofd werd, en op barbaarse wijze opzettelijk gedeel telijk onder water Werd gezet, mag Nederland niet klagen over wat het inmiddels 'heeft bereikt. De Nederlanders mogen zich ge lukkig prijzen, dat zij betrekkelijk verschoond zijn gebleven van on rustwekkende communistische pro paganda, waarvan sommige van de buurlanden Zoveel te lijden hebben. De gestadige economische vooruit gang van het land geeft gegronde hoop, dat het voor deze bedreiging gevrijwaard zal blijven. Het herstel is geen lichte taak, noch voor de Nederlanders, noch Het jongste KL.M.-vliegtuigonge luk heeft velen diep ontroerd. De techniek, hoe machtig ook in. kun nen, heeft weer een ernstige waar schuwing gekregen. Op sobere wij ze deelde de omroeper van het A.N.P. het droeve nieuws mede aan de Nederlandse bevolking. De radio nam een minuut stilte in acht. Ben indrukwekkend blijk van deelne ming met de slachtoffers en hun familieleden! Die minuut stilte bleek echter meer pose, dam werkelijk heid. Ogenblikkelijk daarop schet terden de marsfanfares door de aether, alsof er geen vuiltje aap de lucht was. Een uur treurmuziek had beter op zijn plaats geweest. Het had van de noodzakelijke pië teit getuigd, waarvan de minuut stilte naderhand niet meer kon over tuigen. Marsmuziek als 39 mensen in eeh Nederlands vliegtuig enige uren voordien de dood vonden. Het is onbegrijpelijk. Er zullen weer tw'ee bonnen voor werkkleding wiorden aangewezen, tn.l. H8 ien L8. voor andere volkeren. Hulp van bui tenaf zal voor enkele jaren nodig" zijn. 'CS oh de Nederlanders, zelf le veren de voornaamste bijdrage door hun spaarzaamheid en werklust, waardoor zij tegelijkertijd tot voor beeld kunnen dienen voor. de rest van de wereld. De marine van de Verenigde Sta ten heeft foto's vrijgegeven die door automatische camera's zijn geno men, welke in raketten waren ge ïnstalleerd. De raketten verhieven zich tot 112.000 meter boven de aarde. De foto's laten, naar men gelooft, het grootste gedeelte van de aarde zien dat ooit in een keer is opgenomen, n.l. ongeveer 800.000 vierkante kilometer van het Wes telijke deel der V.S. en van Noord- Mexico. Alhoewel de foto's waren geno men terwijl de raketten met een snelheid van 4800 kilometer per uur door het luchtruim schoten, is het mogelijk de curve van de aarde, bergen, rivieren, wegen, spoorwe gen, vliegvelden en steden te on derscheiden. De camera's namen meer dan 200 foto's. Het militaire Sovjet-tribunaal te Berlijn heeft nieuwe vonnissen be kend gemaakt tegen drie Berlijners in verband met de demonstratie bij het Brandenburger Tor te Berlijn op 9 September. Otto Muncke werd veroordeeld tot 18 maanden dwangarbeid, Guen- ther Janke en Martin Eickhoff tot 12 maanden. Eickhoff, die nog min derjarig is, werd voorwaardelijk vrijgelaten. Volgens het officiële Sovjet-voor lichtingsbureau namen alle drie deel aan aanvallen op de politie uit de Sovjet-sector en spoor den zij de menigte aan tot daden van geweld. NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 24-30 October Zondag 1 Koningen 21 vs. 17-29 Maandag 22 vs. 1-28 Dinsdag 22 vs. 29-40 Woensdag 2 Koningen 1 vs. 1-18 Donderdag 2 vs. 1-15 Vrijdag 4 vs. 1-7 Zaterdag 4 vs. 8-17 - I heerst, is ook eendracht en I j| vertrouwen. j Verwacht tot de avond van 23 October: Zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen, matige tot krach tige Westelijke wind, overdag min der zacht. De bizondere Raad van Cassatie heeft het beroep, door Rauter inge steld, verworpen. Rauter w'as, zo zeide ide pro cureur-generaal, volkomen vergif tigd door de manipulaties v,an het voormalige Derde Rijk. Hij kon geen lgo:ed meer van kwaad ondersehei- iden. Rauter had geen bestuurs functie' moeten aanvaarden. De procureur-generaal achtte het beroep van Rauter, dat hij op amb telijk bevel had gehandeld, volko men ongegrond. De procureur verwierp het inge stelde 'beroep. Zoals bekend was Rauter ter dood veroordeeld. Op of voor 15 Dec. eik. zal de Raad uitspraak doen. De vereniging tot behartiging van de 'belangen van West Zaeuws- Vlaamderen heeft bij gedeputeerde Staten van Zeeland het instellen van nachtdiensten op de Prov. boot- diensten over de Wester-Schelde bepleit. Dit zal, zo meent de ver eniging, tengevolge hebben, dat het vrachtvervoer van die nachtdiensten gébruik zal maken, waardoor over dag op de boten meer plaatsruimte beschikbaar zal zijn. Met name een bootverbinding op de laatste trein uit Holland wordt urgent geacht. Naar eerst nu bekend wferd, is op de zesde September j.l. in het binnenland van West-Borneo bij de familie van Nassau een dochter ge boren, die door de trotse ouders dan ook dadelijk, in verband met ■de nationale feestdag, Juliana ge noemd werd. Het dochtertje draagt nu dus de naam van Juliana van Nassau. Er wordt gevreesd, 'dat een Frans militair vliegtuig, dat met zeventien man van Noord-Afrika naar Frank rijk onderweg iw'as, is verongelukt. Het toestel is n.l. nog steeds niet te Marseille, waar het Donderdag ochtend aan moest komen, gearri veerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1