STAD EN PROVINCIE Een verrassing Europa ontvangt Amerikaans oorlogsmateriaal Massavoorraden over de Atlantische Oceaan Het ligt in de bedoeling in de Lente van het volgende jaar grote hoeveelheden oorlogsmateriaal van de Verenigde Staten naar Europa te verschepen in het kader van de „wederzijdse hulp" van de Ameri kaanse regering. Het Congres moet zijn goedkeuring nog hechten aan de nieuwe plannen, maar algemeen verwacht men dat deze op geen be zwaar zullen stuiten, gezien de toe stand in Berlijn en de situatie in de U.N.O. In Maart of April worden de eer ste scheepsladingen in Nederland se, Belgische en Franse havens ver wacht. Het materiaal is alles splin ternieuw en bestaat uit tanks, ka nonnen, lichte wapens en transport middelen, welke Amerika in voor raad heeft gehad sinds het einde van de oorlog en die eerst nog gron dig worden nagekeken en gemoder niseerd. In de loop van de zomer zal ge heel nieuw materieel, dat pas na de oorlog is gebouwd, worden ver voerd, als Amerika's herbewape ningsprogramma op volle toeren draait. en de 37-jarige duo-passagier L. uit Enschede waren op slag dood. W. was gehuwd en vader van een kind. De truck stond onder een lantaarn en was goed zichtbaar. Opera-zangeres was al te vurig In het vuur vain haar spel heeft ide Deense zangeres Else Brehms tijdens een opera-uitvoering in Co- vent Garden te Londen de Neder landse tenor Frans Vroons met een dolk gestoken. Het voorval, dat veel deining veroorzaakte in de zaal, geschiedde aan: het einde van de deiidc acte, toen Frans Vroons, als Don José, Carmen de dolk, waar mede zij! hem te lijf wilde gaapj, uit de hand moest wringen. De ge hele opvoering had nog al een levendig karakter en ook deze scène werd met veel passie ge speeld, zodat de Deense zangeres de dolk dit keer een echte, die bovendien enigszins foèstigwas tegen zijn mond sloeg. De punt drong in de lip van Frans Vroons, die tot 'bloedens toe werd verwbnd. Hoewel zijn lip onmiddellijk sterk opzwel, stond Vroons er op, de vierde acte uit te zingen, hetgeen hem inderdaad gelukte. Na afloop van de voorstelling bracht een ge reedstaande ambulance-auto hem onmiddellijk naar een ziekenhuis, waar drie hechtingen in zijn lip moesten worden aangebracht. Dodelijke verkeersongevallen Woensdagmorgen is de auto van de chirurg A. A. M. Weterings uit Bergen op Zoom, waar ook de kin derarts L. M. C. Bedaux en de in ternist, tevens directeur van het zie kenhuis te Bergen op Zoom, G. C. J .H. Wilberts, in zaten, tussen Put ten en Nijkerk verongelukt. Dokter Bedaux was op slag dood. De heer Wilberts is met een schedelbasis- fractuur en een dubbele onderbeen breuk in het ziekenhuis „Salem" te Ermelo opgenomen. Dokter Wete rings, die aan het stuur zat, liep en kele snij wonden op. Het ongeluk gebeurde toen een voorband van de auto sprong. Op dat ogenblik passeerde een wagen, die van de andere kant kwam. De auto met de doktoren vloog van de weg, smakte tegen een boom en werd er als het ware omheen ge vouwen. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd, maar hij bleek zo goed als ongedeerd te zijn. De doktoren waren op weg naar Gro ningen, waar hun collega arts W. G. Weggeman, tot doctor in de ge neeskunde zou promoveren. In de Hengelosestraat te Enschede is Woensdagavond een ernstig onge luk gebeurd. Uit de richting^ Hen gelo naderde met grote snelheid een motorfiets, waarop twee personen zaten. In volle vaart reed de be stuurder op een aan de rechterkant van de weg geparkeerde truck met oplegger. Beide, de 35-jarige G. W. De Noorse burgerverdediging De reoorganisatie en heropleiding' van de Noorse burgerwachten is, zo verklaarde de inspecteur-generaal voor de burgerverdediging, in volle gang. In Oslo worden cursussen ge organiseerd tegen radio-actieve stra len en gifgas. Naar men verwacht zullen 10.000 recruten per jaar wor den aangeworven. Ingezonden mededeling Familietwist Te Nederwetten (N.-Br.) is, naar eerst thans bekend wordt, Zondag avond een aanslag gepleegd. Een landbouwersvrouw kreeg bezoek van haar echtgenoot, die de samen woning met haar sedert maanden had verbroken. Hij wenste zijn vrouw te spreken, doch de broer van de vrouw maakte hiertegen be zwaar. Daarop trok de echtgenoot een revolver en vuurde in de rich ting van zijn zwager. De kogel miste hij schoot opnieuw en miste ander maal. Bij de derde poging ketste de revolver; de zwager vloog op hem af en er ontstond een worste ling, waarbij de aanvaller aan het hoofd werd verwond. Even later maakte de echtgenoot aanstalten om zijn zwager met een mes te gaan bewerken. Opnieuw raakten de mannen slaags; beiden werden ge wond. Tenslotte maakte de echtge noot zich uit de voeten. Hij werd later te Veldhoven aangehouden. Maandag is hij naar Nuenen over gebracht en geconfronteerd met zijn vrouw en zijn zwager. De revolver bevatte zes patronen. Bond van automatiek- houders opgericht In een vergadering die te Utrecht is gehouden, is ©pgericht de Bond van Automatiekhouders in Neder land (B.A.N.), die zich ten doel stelt de belangen der leden te be hartigen langs wettelijke en demo cratische weg. De reden tot het bij eenroepen van deze vergadering was het feit, dat de automatenbezitters geen toewijzingen van de distribu- tiedienst ontvangen. 1200 automa- tenexploitanten in Nederland voe len zich daardoor gedupeerd. NOORDWEiLLE. De boeken van de reizende bibliotheek Zijln weer gearriveerd. Evenals vorige jaren vindt de uitlening plaats door het hoofd der school, de heer D. C. Steur, elke Vrijdag vami 4 tot 4.30. Gezien 'het grote aantal lezers, voor ziet deze bibliotheek als steeds Weer in een grote behoefte. ZONNEMAIRE. Woensdagavond kwam de Reis vereniging ten ge- meentehuize bijeen. Voor het ge ven van een naam aan de vereni ging waren verschillende voorstel len ingekomen. Het bestuur zon dit onderwerp onder ogen zien. Tevens werd aan het bestuur over gelaten om een reglement te ont werpen. Nadat door de heren E. J. Jan sen en L. M. Sinke, die waren ge kozen tot voorzitter en secretaris in het voorlopig bestuur, was medegedeeld, dat zij hun benoe ming niet konden aannemen in ver band met drukke Werkzaamheden, werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. Wethouder Jac. van Splunder werd benoemd tot voor zitter, terwijl Ide heer P. van dg Velde tot secretaris werd geko zen. Als penningmeester werd ide heer J. P. van Ast benoemd. Tot leden werden benoemd de heren J. Planting en D. P. van der Meet. Aan het elnid der vergadering bleek, dat er nog enkele personen als lid toe kunnen treden voor een eerste grote bus. De aanwe zigen waren van mening dat ook voldoende gegadigden Zouden zijn voor een tweede bus. Het inleg- igeld werd gehandhaafd op f 1.50 per persoon, terwijl de contributie werd vastgesteld op f0.25 per per soon per week. N1EUWERKERK. De collecte ten bate van het t.b.c.-fomds van de vereniging „Draagt 'Sikauders las ten", heeft de som van f72.60 op gebracht. SCHERPENISjSE. Op 4 September om1 12 uur, vertrokken 42 wande laars uit Amsterdam naar Leeuwar den met een Gedenkboek voor H.M- 'de Koningin. Dit boek, een meesterwerk,, vervaardigd door Ton- ny Dicker, zal de lange reis 'door Nederland meemaken, waarbij een afstand van 1797 km. Zal worden afgelegd in 77 etappes. In het boek zal elke burgemeester van ide ge meente, waar de nieniwie etappe begint, zijn handtekening zetten, plus een afdruk van het gemeente- stempel. Ook d'e voorzitters en secretarissen van ide deelnemende verenigingen zullen hun handteke ning hierin plaatsen. De W.S.V. „Op Stap 1946", zal het zijne hiertoe bijdragen op 21 October a.s. Het gedenkboek zal dain arriveren uit Goes. Op 22 October zal het door 12 leden der vereniging naar Pudeuboisch worden gebracht, wlaiar de vereniging S.U.S.T. het zal over nemen, die de volgende dag w'eer verder gaat. Op 20 November zal het boek te Soestdijk arriveren]. Maandag 1 November as. zal de Scheldetoiclbt worden gehouden. We kunnen berichten, dat de vol gende verenigingen hiervoor heb ben ingeschreven: Longa, De Kie viten en Steeds Voorwaarts ui,t Breda; NVS uit Tilburg; DSS uit Nieuwerkerk; W.I.K. uit Tarnieuzian; S.U.S.T. uit Oudenboseh en Si.V, Kruiningen. „Op Stap 1946" zal met een groep van ongeveer 30 per sonen starten. Alleen uit de Kring Breda worden ongeveer 200 iw|an- delaars verwacht. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. De uitvoer van land- en tuinbouw producten gedurende het eerste halfjaar van 1948 Blijkens het onlangs verschenen Statistisch Bulletin no. 83, jaar gang 1948, van het Centraal' Bureau voor de Statistiek, bedroeg de Ne derlandse Uitvoer van land- en tuin bouwproducten gedurende het eer ste halfjaar van 1948 ruim f338 millioen, tegen ca. f200 millioen in de overeenkomstige period© van 1947. Van deze f338 millioen kwam f157 millioen. voor rekening van de export van akkerbouwproducten, f112 millioien voor de export van dierlijke producten ©n f69 millioen voor de export van tuinbouwpro ducten. Vergelijkt men het totaal bedrag van deze uitvoer met het overeen komstig gemiddelde over de vopr- RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 23 October- HILVERSUM I (301 m.): 7 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 gram(.8 nieuws; 8.15 strijdlied/ 8.18 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 voordracht; 10.35 gram.; 11 voor de continubedrijven; 12 gram.; 12.30 .•jveerpraatje; 12.33 concertorgel; 1 voor de strijdkrachten; 1.30 kwaj" tet Jan Corduwener; 2 Het Neder landse lied; 2.2Ö gram.; 2.50 Be- tufois halfuurtje; 3.15 omroeporkest; 3.50 gram.; 4 ons dagelijks brood; 4.15 gram.; 4.45 sportpraatje; 5.00 gram.; 5.30 om en nabij'de twintig; 6 nieuws; 6.15 The Honolulu birds; 6.30 vo.or d-e strijdkrachten; 7 ac tualiteiten op kunstgebied; 7.30 wat doet ide kerk?; 7.45 voor de Nederlanders ,in Duitsland8 nieuws 8.05 Dingen van de dag; 8.15 om roeporkest en solist; 9 commentaar; 9.15 allerhande; 10.25 voordracht; 10.40 Millersextet; 11 nieuws; 11.15 12 populaire gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.33 gram.j 7.45 morgengebed en kalander; 8 nieuwis; 8.15 pluk de dag; 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 10 klein^ klein kleutertje; 10.15 gram.; 11 De Zonnebloem11.45 schoolradio; 12.15 gram.; 12.30 weer over zicht; 12.33 gram.; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuwis; 1.25 gram.; 1.50 film en' toneel; 2.10 gram.; 2.20 Engelse les; v 2.40 gram.; 3 Quatre-mains; 3.30 gram.; 3.50 lezing over blinden; 4 gram.; 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 5 De Wigwam; 6.00 koor, orkest en solisten; 6.30 week overzicht; 6.45 gram.; 7 nieuws;' 7.15 piano en orgel; 7.30 septet Johnny Ombach; 7.45 wat zijln pla stics?; 8 nieuws; 8.05 de gewone man; 8.12 gram.; 8.20 lichtbaken; 8.50 gram.; 9 negen heit de klok; 9.45 Hit parade; 11 orkest zonder rniaam; 10.30 actualiteiten; 10.45 avondgebed en kalender; 11 nieuws 11.1512 gram. De zoon van Tsjang-kai-Tsjek heeft bekend gemaakt, dat ieder die er op betrapt wordt dat hij op de zwarte markt goud of buitenlandse deviezen koopt of verkoopt, ter dood zal worden veroordeeld. De sluik handel in Amerikaanse deviezen duurt, ondanks alle waarschuwin gen, nog steeds voort. oorlogse jaren 1937-1939, dan blijkt, dat de waarde (in guldens) van T deze export met meer dan 100 pc]t. is toegenomen, terwijl de totaal uitgevoerde hoeveelheid daarente gen nog niet de helft bedraagt van 'die in de overeenkomstige pe riode van vóór ide oorlog. Voorts blijkt, dat, vergeleken met het eerste halfjaar van 1947, de geldswaarde v,an de export van akkerbouwproducten jn de eerste helft van dit jaar is gestegen met ca. f45 millioen, die van dierlijke producten met bijina f 70 millioen en de uitvoer van tuinbouwproducten met ca. f 24 millioen. De totale uitvoer van land- en tuinbouwpro ducten gedurende de eerste helft van dit jaar bedraagt ca. f139 millioen méér dan die in de over eenkomstige periode van het vo rige jaar. Met betrekking tot ide uitgevoerde hoeveelheden blijkt o.a., dat ide hoe veelheid geëxporteerde akkerbouw^ producten dit jaar het vóóroorlogse peil heeft bereikt. Het kwantum uitgevoerde dierlijke producten, dat m in de eerste helft van dit jaar wel- iiswaar drie maal zo groot is als in de overeenkomstige periode van het vorig jaar, bedraagt echter nog maar één vijfde van de vóóroor logse export, terwijl de hoeveel heid uitgevoerde tuiinb ouwp rod'ue- ten 68 pet. bedraagt van de in de overeenkomstige periode van de ja ren 1937-1939 uitgevoerde hoeveel heden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6