ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Constellation boven het Schotse vliegveld Prestwick brandend neergestort Er komt enig licht in de kwestie Berlijn K. D. Parmentier, de bestuur der, het slachtoffer - 35 inzit tenden kwamen om het leven Molotof komt naar Parijs Geen referendum over de Koningskwestie in België 1 I I i WEERBERICHT Verdeeldheid in de Commu nistische Partij Nederland Russische vliegers wijken uit VRIJDAG 22 OCTOBER 1948 No. 16030 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling, f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Woensdagavond is boven een vliegveld in Schotland een Constellation- toestel in brand gevlogen en neergestort. De bestuurder, K. D. Parmen- tier, verloor daarbij het leven. Vier leden der bemanning brachten er het leven af. Het vliegtuig „Nijmegen" was Woensdagavond van Schiphol naar New York vertrokken, met tussen landing in Prestwiek (Schotland). Even voor het dalen is het vlieg tuig in brand gevlogen. 7 leden der bemanning en 28 pas sagiers, w.o. 10 Nederlanders, kwa men daarbij om het leven. Vijf per sonen hebben de ramp overleefd. Zij werden met verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. Over de vermoedelijke toedracht van de ramp wordt medegedeeld, dat in een vrij dichte mist boven het vliegveld de bestuurder trachtte het toestel aan de grond te zetten. Toen dat mislukte steeg Parmentier weer op om een nieuwe landigspo- ging te wagen. Bij deze manoeuvre is het-toestel waarschijnlijk in aan raking gekomen met een draad van het electrisch net. Van de grond ving men seinen op dat het toestel in brand stond. Op enkele km af stand van het vliegveld stortte het vliegtuig brandend neer. Een boer, op wiens land het toe stel neerkwam, snelde om hulp.' Toen deze verscheen stond het wrak in lichter laaie. Zeven uur lang is men bezig geweest het vuur te do ven. Het vliegtuig had zo'n snel heid, dat een der motoren honder den meters ver werd weggeslingerd. De staart van het toestel was in de lucht afgeknapt. Daarin bevonden zich de zeven personen, welke de ramp hebben overleefd. Een toestel met een commissie van onderzoek aan boord is gister morgen naar de plaats van de ramp gevlogen. Amerikaans oorlogsmateriaal naar China Naar verluidt staat het Witte Huis op het punt toestemming te verle nen tot de verzending naar China van oorlogsmateriaal voor een be drag van tientallen millioenen dol lars, ingevolge „de ernstige toestand waarin zich de Chinese regering be vindt door de steeds toenemende druk van de communistische troe pen". In het vooruitzicht van deze beslissing is het ministerie van De fensie thans bezig met het verza melen van voorraden. In kringen van dit ministerie wordt bevestigd, dat aan generaal Mac Arthur verzocht is voorraden oorlogsmateriaal, waarover hij be schikt, naar China te zenden. De ge neraal heeft echter geantwoord dat hij, hoewel hij „zich bewust is van de rampzalige gevolgen wanneer de communisten in China de overwin ning mochten behalen, onmogelijk ook maar een enkel machinegeweer kan missen, gezien de internationale toestand en de taak waarmede de troepen zouden belast worden in geval van internationale verwikke lingen". Parmentier werd in 1904 geboren, ontving zijn opleiding in Soester- berg, haalde in 1927 zijn' brevet en kwam in 1929 bij de K.L.M. Parmentier en Veenendaal waren de eerste piloten die met Douglas- toestellen vlogen. In 1934 vestigde hij de aandacht van de hele wereld op zich door de vlucht met de „Uiver" naar Australië. Hij werd tweede in de Melbourne-race. Veenendaal, die eveneens bij dit ongeluk het leven verloor, kwam in 1921 bij de K.L.M., werd in 1939 technisch leider en in 1946 direc teur. Onder de omgekomen 10 Neder landers bevond zich o.a. de radio journaliste Rosa Herzberger. Zij be vond zich op weg naar Amerika, waar zij zich met haar man zou ves tigen. Pokkenvaccinatie in Indonesië In snelle voorbereiding is op het ogenblik de vaccinatie tegen pok ken in alle grote steden van de Ar chipel. In Batavia zal zeer binnen kort hiermee begonnen worden, 's Lands koepokinrichting van het instituut Pasteur in Bandoeng werkt weer op vooroorlogse capaciteit en er is voldoende vaccinatiestof om geheel Indonesië te vaccineren. Zo zal er naar gestreefd worden Indonesië weer de plaats te laten innemen, die het vroeger had, toen het bekend stond om de zeer effec tieve bestrijding van pokken, door middel van intensief uitgevoerde vaccinatie. Practisch kwamen er toen geen gevallen van pokken voor Tijdens de Japanse bezetting is er waarschijnlijk weinig gedaan aan de bestrijding van het pokkenge- vaar. De bevolking heeft dus alleen hierom al vaccinatie hard nodig. Daarbij komt nog het gevaar voor besmetting van Sumatra uit. Om een besmetting van hieruit naar Ja va te voorkomen, heeft het D.V.G. langs de gehele status-quo-lijn van Bantam de bevolking gevaccineerd. De republikeinse residentie-arts van Bantam zorgt voor vaccinatie van de kuststrook. Het D.V.G. deelde aan Aneta mede, dat de vaccinatie van het Tangerangse practisch gereed is. Men mag op grond van de mis lukte besprekingen in het recente verleden en de boute taal in de Vei ligheidsraad nog niet beslissen, dat de zaak definitief verloren is en de scheiding tussen Oost en West vol komen. Naar de delegaties van ver schillende landen, binnen de Rus sische invloedssfeer hebben mede gedeeld, ligt het in de bedoeling van Molotof persoonlijk een bezoek aan Parijs te brengen. Als het zover komt, is men er in Franse kringen van overtuigd, dat het mogelijk zal zijn een bijeenkomst te beleggen van de ministers van buitenlandse zaken der grote mogendheden. Voor waarde daarvoor zou echter zijn, dat de door de Veiligheidsraad in voor bereiding zijnde resolutie niet al te scherp wordt gesteld. Het is nu nog de vraag of het in de Veiligheids raad zal komen tot een zeer felle veroordeling van Rusland. Dit was na de mislukte bespre kingen immers de bedoeling. Men wilde door een met over weldigende meerderheid aange nomen resolutie, Rusland voor het forum van de wereld ver oordelen. De Franse gedelegeerde is begon nen met het opstellen van een an dere resolutie, "die ten doel heeft de standpunten der drie Westelijke mo gendheden nader tot elkaar te bren gen. Ook de z.g.n. neutrale landen in de Veiligheidsraad laten het er nog niet bij zitten. Gisteren voer den zij langdurige besprekingen met de voorzitter van de Veiligheidsraad. Naar het schijnt bereiden ook deze landen een resolutie voor, die er eveneens op gericht is enig verge lijk tot stand te brengen. De deur is dus voor Moskou nog niet geheel gesloten. Zelfs de Russische gede legeerde schijnt voor de „neutrale resolutie" belangstelling te hebben. Hij heeft n.l. de voorzitter verzocht om inzage, teneinde zich met Mos kou te kunnen verstaan. De Palestijnse kwestie is ook nog een moeilijk agendapunt. De poli tieke commissie heeft er over be raadslaagd, of de besprekingen van de Palestijnse kwestie voortgang moeten vinden, dan wel of de grote mogendheden de zaak maar in be handeling moeten nemen. Tot het eerste werd besloten. De Senaat verwerpt het betreffende wetsontwerp Reeds Woensdag heeft de Bel gische Senaat gestemd over het wetsontwerp, waarin wordt voorge steld, dat alle Befgen zullen worden geraadpleegd over een terugkeer van koning Leopold. De stemmen staakten (83-83), wat betekent dat het wetsontwerp is ver worpen. Het zal dus niet in de Ka mer van Afgevaardigden komen. Voor het ontwerp stemden alleen de katholieken; tegen stemden de socialisten, de' liberalen en de com munisten. Eén afgevaardigde (te genstemmer) was niet aanwezig. Waarschijnlijk was dit de commu niste, Mevr. Degeer, die „wegens gebrek aan discipline" uit de partij zou zijn gestoten. De laatste tijd bleef zij al geregeld uit de Senaat en „verwaarloosde zij de belangen van haar kiesdistrict". Etiketten voor NIWIN-Kerstpakketten Teneinde misverstand te voorko men vestigen wij! er de aandacht op, dat, hoewel de NIWIN-pakkeit- tem reeds naar Indonesië zijd ver scheept, de verkoiop1 van etiketten voor deze pakketten nog enige tijd voortgang vindt. De etiketten, voor zien van naam en adres der schen kers, worden til. per luchtpost naar Batavia verzonden en daar vóór de reiking aain de militairen op de Kerstpakketten geplakt. Al ziet men de lui, men 3 kent ze niet. f Verwachting tot de avond van 22 October: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk nu en dan enige motregen, matige tot krachtige wied tuissen Zuid-West en West, weinig ver andering van temperatuur. 22. Zon op 7.16; onder 17.32 Miaan o.p 19.24; onder 12.33 Laatste kwiartier 25 Oct. Naar verluidt is zich sinds enige tijd in de gelederen der commu nistische Partij Nederland een op positiebeweging aan het vormen, een soort „Tito"-beweging, zoals reeds in verschillende andere landen van Europa ontstaan is. Tot nu toe is deze actie ondergronds gevoerd. Al tijdens de verkiezingsactie voor de Tweede Kamer-verkiezingen is er roering in de C.P.N. gekomen. Een „Nederlands communistisch co mité" is opgericht, dat een tweetal geheime circulaires heeft verspreid. Ook in de leiding van de partij en van het dagblad „De Waarheid" schijnt zich weer een „zuiyering" te voltrekken. Men beweert zelfs dat Gerben Wagenaar en Paul de Groot in ongenade zijn gevallen. Wagenaar moet ernstig ziek zijn en de Groot zou reeds geruime tijd in het buiten land vertoeven. De redactiestaf van „De Waarheid" zou ook sterk zijn ingekrompen. Het wordt niet onmogelijk geacht dat een geheel nieuwe figuur on langs uit Rusland teruggekomen met de partijleiding zal worden be last. Een bommenwerper van de Rus sische luchtmacht met drie mannen aan boord, is op een Amerikaans vliegveld bij Linz geland. Het vliegtuig en een der leden van de bemanning een sergeant zijn weer aan de Russen overge geven. Twee officieren, de piloot en de navigator, die zeiden, dat zij uit Rus land waren gevlucht, hebben een vrijplaats in de Amerikaanse zone van Oostenrijk gekregen. Zij vertel den, dat zij „om politieke redenen" al een jaar bezig waren om weg te komen. Het vliegtuig was van een vlieg veld in de Oekraine vertrokken voor een „oefenvlucht". De piloot had slechts kaarten, die tot Linz reikten. Hij landde op het eerste vliegveld dat hij in de Amerikaanse zóne zag. De sergeant wist niets af van de vlucht uit zijn vaderland, voordat hij in de lucht was. De anderen hebben hem toen de kans gegeven nog boven Russisch gebied per pa rachute uit het toestel te springen. Hij besloot echter in het vliegtuig te blijven en later naar zijn land terug te reizen. Op voorstel van de Mexicaanse gedelegeerde bij de U.N.O. werd be sloten dat de Grote Vier langs vre delievende weg zouden trachten een oplossing te vinden in de gerezen huidige moeilijkheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5