SCHUDT UW LEVER WAKKER De Britse dominions steunen het Moederland Dr. Malan dringt het zwarte volksdeel terug Boerenzoons en landarbeiders naar Frankrijk „The musical Dutchiess" gaan wereldreis maken Montgomery-chrysant Kleine oorzaken grote gevolgen Grote boerderijbrand Schuwt dc Middenstand de vrijheid RADIO-PROGRAMMA Brabantse electriciteits- moeilijkheden Bende veesmokkelaars opgerold Nationalisme in Zuid-Afrika Goedkeuring der buitenlandse politiek De conferentie van premiers van het Britse gemenebest, te Londen bijeen, heeft verklaard alle moge lijke hulp te willen verschaffen aan landen, die buiten de Russische in vloedssfeer zijn gelegen, zelfs al zou de handel binnen het Britsse impe rium daardoor tijdelijk in de war komen. Na een rede van minister Bevin over de toenemende communistische invloed in Europa, hechtten zij hun goedkeuring aan het besluit tot vol ledige militaire en economische sa menwerking tussen Engeland en de West-Europese landen. De premiers gingen ook accoord met Engeland's ondertekening van het pact van Brussel. Overwogen zal worden of de Oostelijke dominions een soort regionaal pact zullen sluiten ter ver dediging van de Pacific. Een ver drag van de Westerse Unie met Ca nada en Amerika zal eveneens voor den besproken. Een tweetal tussen de regering van Frankrijk en die van ons land afgesloten verdragen voorzien in de plaatsing van een aantal Nederland se boerenzoons en landarbeiders bij Franse boeren. Aan de boerenzoons en eventueel ook de landarbeiders wordt door de Franse regering de mogelijkheid geopend om te zijner tijd een bedrijf te beginnen, eerst in deelbouw en na verloop van ten hoogste 4 jaar in eigendom. Voor plaatsing komen voorlopig in het algemeen slechts ongehuwden in aanmerking. De Franse regering neemt de reiskosten voor haar re kening. Van haar kant is echter de voorwaarde gesteld, dat voor elke Nederlandse boer, die in Frankrijk als emigrant wordt toegelaten, vijf arbeiders over zullen moeten ko men. De arbeiders moeten in het bezit zijn van een toestemming van het Rijksarbeidsbureau en van een medische verklaring betreffende hun gezondheid. Ze zullen dezelfde lonen, huisvesting, sociale voorzie ningen enz. ontvangen als de over eenkomstige Franse arbeiders. De arbeiders die geen financiële ver plichtingen hebben ten aanzien van in Frankrijk verblijvende familie leden, mogen 50 van het netto- basisloon naar Nederland overma ken. De hoofdbesturen van de landar beidersbonden blijken tegen het ver drag, dat de plaatsing regelt van de arbeiders en dat nog de bekrachti ging behoeft van de Staten-Gene- raal, grote bezwaren te hebben. Al lereerst het formele bezwaar, dat met hen over het ontwerp-verdrag geen enkel overleg is gepleegd en verder dat de lonen zodanig zijn, dat na aftrek van kostgeld in Ne derlands geld slechts f 10 tot f 11,30 per week overblijft. Zij ontraden hun leden dan ook met klem in te gaan op aanbiedingen om in Frank rijk te gaan werken. Dinsdag 19 October is het amuse mentsgezelschap „The musical Dut- dhies", bestaande uit Harry Moo- ten, Herman Boon, Joop Wijnsouw ien Wim Jansen, van ide Amster damse Dam gestart voor een wie- reldreis- De jonge Nederlanders Zullen ide tooht per beep maken, een voertuig dat het midden houdt tussen een jeep en een truck. Als chef d'equip- pe gaat de heer A. A. Visser mee en als Zesde man de journalist „Sandy", die in de vreemde reis brieven zal schrijven. De reis gaat door België, Frankrijk, Italië en zo mogelijk door Lybië naar Egyp te, Arabië, Iran, Irak, In dial, Pa kistan, Indonesië-, Australië en Ame rika. Onderweg zal men voor de N(ederlandse) O(rgamis.atie) M(usici) A(rtisten) een studie maken van moderne buitenlandse amusements muziek. De reizigers zullen tijdens hun tocht door het ten gehore brengen van muziek in het levens onderhoud voorzien. Na drie jaren kweken gelukte het aan de heer H. Heusinkveld te Lichtenvoorde om een nieuwe tras chrysant te winnen. Te Amsterdam behaalde hij met deze nieuwie aan winst een hoge onderscheiding. In antwoord op een verzoek aan Veldmaarschalk Montgomery, om deze variëteit zijn naam te mogen geven, berichtte deze: „heel graag". In het voorjaar zal Montgomery een iaantal stekken ontvangen van dé nieuwe chrysant, (waarvan het hart roodachtig oker, de rand licht- oker is. Het A.D. bericht, dat door een technische storing bij ide Noord- Nederlandse Beetwortelsuikerfabriek te Vierverlaten is een Zeer grote hoeveelheid suiker verloren ge gaan is. De oorzaak van deze sto ring is het breken vain een as. De totale schade aan suiker bedraagt ongeveer 140.000 kg., daar de fa briek thans in de productie ernstig is belemmerd. Een dergelijke hoe veelheid zou voldoende Zijln om een stad als Groningen een maand van suiker te voorzien. Dinsdagmorgen is ide bliksem in geslagen in een grote boerderij'var de heer W. Kroon te Kamperduin. De brandweer vain Groet kon Inlets uitrichten, daar de brandkrainen on klaar of te ver verwijderd w'aren. De brandweer van Schoor! twerd gewaarschuwd en slaagde er in met een motorspuit water te krijgen uif een op 200 meter afstand gelegen meertje. Het was toen ev-anwiel te laat, want de boerderij' iwiaS reedf geheel in vlammen opgegaan. De boerderij was door de Dienst van Wederopbouwi het vorig jaar pas geheel vernieuwd. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. E,r doet zich een eigenaardig ver schijnsel voor. Jarenlang heeft men in middenstandskringen geklaagd over de vérgaande overheidsbemoei ing, de omslag met de rantsoene- ringsbomnen, ide vaak Zonderlinge toewijzingen, de prijsvoorschriften. de rondneuzende ambtenaren, met hun starre opvattingen, die zo me nigmaal botsten met de vormenrijke, levende werkelijkheid. Thalns wordt ee:n bescheiden begin gemaakt met de afbraak van ide sta'ketselen, die een gezonde en vrije ontplooiing v,an de ondernemingsgeest belem merden, doch ziet, reeds zijn de tekenen voorhanden, dat dit tot bedenkingen aanleiding geeft. Deze bezwaren komen, merkwaardiger wijs, juist uit ide kringen, die iwlel- eer het meest tegen 't overheids ingrijpen sputterden. RantsoeneriPg en prijsbéheersing zijn, mede door 'de afnemende schaarste, allengs voor velen een steunsiel geworden, waaraan men gewiend is geraakt, en dat men, nu puntje bij paaltje komt, eigenlijk liever niet ontbeert. Dit verschijnsel manifesteerde zich kortelings reeds opi het te Haarlem gehouden congres van de Kon- Nel. Middenstandsbond, terwijl minister van iden Brink zich genoodzaakt ziet m zijn zo pas ingediende be groting krachtig tegen deze ten- denZ stelling te nemen. Blijkbaar is men reeds zo gewend' geraakt aan het overheldsgareel, dat sommigen, ondanks alle gemopper daarover, thans zelfs de in uitzicht gestelde bescheiden mate vain vrijheid duch ten. Het behoeft wel geen betoog, idat id'it een ongezonde toestand is. een duidelijke blijk van' de verslap pende Invloed, die een duurzaam overheidsingrijpen op de vrije on dernemersgeest heeft. Deze opmerking, ons toegestuurd door het Comité ter bestudering varn' ordeningsvraagstukken, is ze ker ad rem. We moeten blijkbaar weer wennen aan meer vrijheid. Veertig mensen zijn gedood bij een uitbarsting van de vulkaan Vil- larrica in Chili. Er wprden nog tweehonderd personen vermist. De schalde bedraagt ongeveer ander half millioien dollar. Ingezonden mededeling en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ia V uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Vrijdag 23 October HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 9.30 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 viool en piano; 11.15 voordracht; 11.35 gram.; 12 zangtrio en concert orgel; 12.30 weerpraatje; 12.33 sport; 12.45 gram.; 1 nieuws; 1.15 mede delingen of gram.; 1.20 Musette-or- kest; 1.50 gram.; 2 kookpraatje; 2.20 kamerorkest; 3 boekenschouw; 3.20 vervolg kamerorkest; 4 gram.; 4.30 tussen twaalf en zestien; 5 filmland; 5.20 wij en de muziek; 6 nieuws; 6.15 felicitaties; 6.30 voor de strijd krachten; 7 denk om de bocht; 7.15 Accordeola; 7.30 godsdienstige cau serie; 7.50 tien voor acht; 8 nieuws; 8.05 muzikaal kwartet; 8.30 cursus; 9 verzoekplaten; 9.30 hoorspel; 10 buitenlands overzicht; 10.15 zang solist; 10.40 vandaag; 10.45 avond wijding; 11 nieuws; 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 ziekenbezoek; 9.30 waterstan den; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram.; 12.30 weeroverzicht; 12.33 koorzang; 1 nieuws; 1.15 orgelop namen; 2 gram.; 2.20 voorlezen; 2.40 gram.; 3.30 sopraan en piano; 4 voordracht; 4.20 gram.; 5.35 ensem ble Lachman; 6.05 Violoncello; 6.30 Het Evangelie in esperanto; 6.45 gram.; 7 nieuws; 7.15 appèl; 7.30 ac tueel geluid; 7.45 C.N.V.-kwartier; 8 nieuws; 8.05 programma-proloog; 8.15 omroeporkest; 9 reportage; 9.20 gram.; 9.30 pianorecital; 10 reisbe schrijving; 10.20 gram.; 10.45 avond overdenking; 11 nieuws; 11.15-12 gram. In Brabant zal het tot 1952 suk kelen blijven met de electriciteit, want eerder kan de nieuwe cen trale van de P.N.E.M., welke aan de Amer zal worden gebouwd, niet gereed zijn, aldus deelde de Com missaris van de Koningin in Noord- Brabant dezer dagen op een pers conferentie mede. Op het ogenblik is men bezig met het uitvoeren van het grondwerk voor de nieuwe centrale, maar een groot deel der machines, dat in Zwit serland is besteld, kan eerst na ver loop van 3 jaar worden geleverd. Door de hoge aanschaffingsprijzen kan verhoging van de electriciteits- tarieven in Brabant niet uitblijven Het staat nog niet vast wanneer die verhoging zal ingaan, mogelijk is echter, dat dit nog voor het in wer king treden van de nieuwe centrale zal dienen te geschieden. De Rijkspolitie te Baarle-Nassau heeft, in samenwerking met de 1 C. C. D., weer een goede slag ge slagen, door een bende veesmokke laars op te rollen. Zeven mannen bevinden zich reeds in verband met de thans achterhaalde veesmokke larij in arrest. Men is er achter gekomen, dat er op de doorlaatpost te Standaard buiten geknoeid is met de papieren, benodigd voor het vervoer van vee naar het Noorden. Bijna vier maanden regeert thans de nationalistische regering in Zuid- Afrika, aldus de „Times". Het is thans mogelijk te zien welke i in vloeden dit bestuur op de toekomst van het land zal hebben. Een aan tal van Malan's tegenstanders heeft zich geschikt en wacht welwillend de komende gebeurtenissen af. Zij die echter maar enigszins liberalis tisch denken, blijven zich tegenover Malan plaatsen. De liberalen menen dat er maar één wijze is om het blanke ras de suprematie te doen houden en wel door de deur open te houden voor alle gewenste immigranten uit En geland, Holland en West-Europa in het algemeen. De nationalistische regering heeft de immigratie wel niet ineens stop gezet, zoals velen vóór de verkiezin gen vreesden, maar de deur is wel practisch gesloten. De tegenstanders van de regering zijn van mening dat de voornaamste reden om de immigratie te beperken gelegen is in het feit dat de nationalisten er op staan, dat de verhouding tussen het Engels sprekende deel en het Afrikaans sprekende deel der be volking gehandhaafd moet blijven. De inboorlingen Van groter belang is echter de nationalistische politiek ten opzichte van de inboorlingen. Deze politiek is reeds voor de verkiezingen open lijk bekend gemaakt en het land behoeft bij de huidige nieuwe maat regelen niet verrast te zijn. Vele mensen zijn geschokt over het feit, dat Malan van plan is verregaande veranderingen aan te brengen in de grondwettelijke rechten van de in boorlingen. De nationalisten hebben de verwijdering van de huidige ver tegenwoordiging der inboorlingen door drie Europese leden in het Huis van Afgevaardigden voorge steld, alsmede van de drie gekozen senatoren; ook eisen zij verwijde ring van de vertegenwoordigende Raad der inboorlingen. Iin het Nederlands-Engelse halni- 'delsaccoord is een export van uien tolt 60.000 toin opgenomen. Op1 het ogenblik worden onderhandelingen gevoerd om idit kwantum te ver groten ofwel om ide uien-export naar Engeland geheel vrij! te laten. Nederland heeft 14.000 ton peren naar Engeland geëxporteerd. Dezle export is thans afgesloten. Omtrent ide doorgang door Duitsland, van automobielen zónder zakelijke doeleinden van Neder land naar Scandinavië o$ terng, deelt de KNAC mede, diat de moe» lijkheden, die zich hierbij' hebben voorgedaan, als opgelost kunnen /lorden basdhoulwld en begin Novem- er weer toestemming zal Wlordear gegeven voor dit toeristisch door- gangsverkeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2