ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Russen verscherpen blokkade van Berlijn WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Belgische Koningskwestie in de Senaat De Westelijken protesteren EXTRA SPIJSOLIE Dr Beel naar Indonesië I DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 No. 16029 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij voo ruitbetalinjg f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Odhtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m,m. (4 regels) f 1.— per stuk. Inplaats van een opheffing der blokkade, hebben de Russen maat regelen getroffen, die in de prak tijk een verscherping van de blok kade tot gevolg hebben. Het weg verkeer tussen de Oostelijke zóne en de Westelijke sectoren van Ber lijn is als gevolg van een Russisch bevel stopgezet, waardoor de reizi gers van Oost naar West zich wat het treinverkeer betreft, moeten be helpen en zich moeten gedragen naar de aanwijzingen van de Rus sen. Als motief voor deze nieuwe maatregel voeren de Russen aan, dat er nog een omvangrijke voedsel- smokkel „door de mazen van het blokkadenet" plaats vindt. De maat regel voorziet dus in een dichten van de gaatjes, die blijkbaar nog in de blokkade zijn overgebleven. De geallieerden, konden weer niet beter doen, dan een pro test laten horen. Amerika en Engeland hebben in de Veilig heidsraad geprotesteerd tegen de Russische maatregel. De Engelse vertegenwoordiger plaatste de nieuwe Russische maat regel tegenover de bewering van de Sovjet-gedelegeerde, dat er geen blokkade bestaat. De Amerikaanse gedelegeerde wees er op, dat de wa gens op weg naar de Westelijke zone thans gedwongen zijn een grote omweg te maken. Russische politie agenten houden de wagens aan, die de Westelijke sectoren willen bin nenrijden. In verband met door de voorzitter van de Veiligheidsraad gevraagde inlichtingen over het ontstaan van de Berlijnse blokkade, hebben En geland en Amerika uitvoerige in lichtingen gegeven. Wyshinsky heeft er zich toe bepaald een Russisch witboek over de toestand voor te lezen, waarin uiteraard talrijke be schuldigingen aan het adres van de Westelijke mogendheden waren ver vat. Overigens is in dit witboek de Russische visie op de kwestie uit voerig vervat. Veel verder is de Raad met de behandeling van de kwestie dus nog steeds niet gekomen. De voorzitter heeft nog een bespreking gehouden met de Russische gedelegeerde; bij zonderheden daarover zijn nog niet bekend geworden. Voor de nog in ver verschiet lig gende feestdagen van St.-Nicolaas en Kerstmis zal, in plaats van de gebruikelijke 120 gram olie, in het laatst van November een bon voor 180 gram spijsolie worden aange wezen. Electriciteit voor W.-Europa Volgens het Duitse Nieuwsbureau D.P.D. (Britse zone) is van Belgi sche zijde een ontwerp opgesteld, binnenkort te bespreken door een conferentie te Essen van de Econo mische Commissie voor West-Euro pa van de V.N., vertegenwoordigers van de bezettingsautoriteiten en Duitse deskundigen, volgens het welk W.-Europa voorzien zou wor den van electrische energie door centrales met een productie-capaci- teti van in totaal een millioen kilo watt, die gestookt zouden worden met bruinkool uit het Rijnland. Gevechten in Noord- en midden-Frankrijk In Frankrijk gaat het nog steeds hard tegen hard. Een deel van de mijnwerkers weten van geen bui gen en zodoende ontstond er een ge vecht tussen mijnwerkers en hun vrouwen, met een groot aantal po- litie-agenten, in de buurt van St. Etienne in midden-Frankrijk. Voor al de vrouwen weerden zich daar bij geducht en werkten met grote stenen en peper. De politie op de aldaar aanwezige mijn gestation- neerd, trok zich terug en dit be tekende zoveel als een overwinning voor de stakers, die waarschijnlijk de mijn vol hebben laten lopen met water. Op andere plaatsen moest de po litie er ook aan te pas komen en gebruikte traangas om de aanval lende mijnwerkers uiteen te jagen. Op verschillende plaatsen werden barricades opgeworpen en waar ge streden werd, had de strijd het ka rakter van een complete veldslag. In het gebied van St. Etienne zijn nu niet minder dan 10.000 man troe pen en politie geconcentreerd om de orde te handhaven. De mijnwer kersfederatie wakkert het vuur nog aan en heeft een manifest uitge geven, waarin de mijnwerkers wor den opgeroepen de strijd vastbera den voort te zetten. Naar wij' vernemen, zal dr .L. J. Beei zeer binnenkort naar Indonesië vertrekken. Zoals men weet is dr. Beel .gedelegeerde vain het opper bestuur. Men schijnt echter te mo gen aannemen, dat dr. Beel naast de uitoefening van deze functie na het vertrek van dr. Van Mook te vens diens werkzaamheden zal waarnemen, hangende de instelling van de nieuwe functie van hoge vertegenwoordiger van de Kroon. De instelling van laatstgenoemde functie en datum dier instelling zijn uiteraard afhankelijk van de behandeling resp. aanvaarding door het parlement van het ohtwerp- noodwet Indonesië en van de tijd, die de Kamers voor dit ontwerp zullen behoeven. Gelijk reeds ge meld schijnt het in de bedoeling te liggen dr. Beel met deze functie te belasten. De Russen hebben bekend ge maakt, dat alle voor Berlijn bestemd verkeer, dat gebruik maakt van de hoofdwegen naar de Duitse hoofd stad, de Russische sector van Ber lijn moet passeren. Door deze maat regel wordt West-Berlijn vrijwel ge heel van de omliggende Russische bezettingszone afgesloten. Wankele positie der regering-Spaak De Belgische Senaat is Dinsdag begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot het houden van een referendum over de terugkeer van Koning Leopold. Er stonden 22 sprekers ingeschreven, van wie er 4 deze eerste dag het woord voer den. Eerst kwamen twee voorstan ders aan het woord, n.l. de katho lieke oud-minister van Justitie Pho- lien en de voorzitter der katholieke fractie, prof. de Bruyne, waarna de socialist van Remoortel en de libe raal Dierickx als eerste tegenstan ders hun mening uiteenzetten. Nieuwe argumenten werden even wel niet naar voren gebracht. De laatste spreker verweet de socia listen hun nieuwe perscampagne te gen de koning, welke Prins Boude- wijn voor een conflict plaatst en merkte t.a.v. het katholieke stand punt op dat het door de katholieken gewenste referendum er niet toe zal bijdragen een zuiverder atmosfeer te scheppen. Het lot van het voorstel is intus sen zeer onzeker geworden door de houding der communisten, wier lei der, Lalmand, heeft verklaard dat de communistische partij allereerst moet zorgen dat België de regering- Spaak kwijt raakt. Onthouden de communisten zich bij de stemming in de Senaat, dan wordt het voor stel aangenomen. Zij zijn dan ver der bij machte de regering-Spaak ten val te brengen door in de Ka mer het voorstel er ook door te hel pen. Te Washington is een electrisch apparaat gepatenteerd, dat blinden in staat stelt om gedrukte stukken te lezen. Het apparaat heet opto phone en brengt een toon vooid, waarvan de hoogte varieert bij het heen en weer gaan van een licht streep over het gedrukte stuk. Een minister van sport in Engeland Watóneer het Laigerhuis in het eind van deze maand weer bijeen komt, zal hst zich moeten bezig honden met ide al dan niet wen selijkheid van de benoeming van een minister vo.or de sport, waarop door het lid Thomas Mae Pherson uit Romford, Essex, aangedrongen zal worden. Mac Pherson grondt zijn voorstel op het feit, dat de Britten het er bij de jongste Olym pische spelen allesbehalve schitte rend hebben afgebracht en dat een spoii'tminister hierin verbetering zou kunhen brengen do,or gelden be schikbaar te stellen voor velden on materiaal en eventueel zelfs voor beschikbaarstelling van extra rant soenen. Mae Pherson heeft veel medestan ders, maar anderzijds zijn er ook niet weinig Britten die 'niets vain een „dictator" moeten hebben en menen dat de leiders in de ver schillende takken van sport mans genoeg zijn om hun eigen boontjes te doppen. Zij1 vinden voorts, dat de Britten de sport om de sport moeten blijven beoefenen en niet met het doel tot elke prijs te wMien. Voor het' geval1 het Britse mini sterie voortaan een sportminister mocht tellen worden er al Candida- ten genoemd: Stanley Rous, secre taris van de F.A. en Lord Burghley. Maar eerst zal het Lagerhuis zich moeten uitspreken, terwijl het trou wens ook niet vast staat, dat de beide genoemden een dergelijke post ambiëren. j jr Eenzaamheid is voor de geest, j wat diëet is voor het lichaam WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 21 October Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, iets' zachter, vooral des nachts, matige tot krachtige, in de kuststreken tijdelijk harde wind tus sen Zuid-West en West. 21. Zon op 7.15; onder 17.34 Maan op 18 47; onder 11.16 Laatste kwartier 25 Oct. Trekt Rusland terug uit Duitsland De „Daily Herald" verneemt van de Berlijnse correspondent, dat Sow jet-voorstellen op handen zijn vo.or een gelijktijdig terugtrekken van de bezettingstroepen in Duits land. Volgens het blad vormen de Wok- kade van Berlijn en de verminde rende invloed der communisten in Berlijn en geheel Duitsland" facto ren, die de Sovjet-autoriteiten beïn vloeden. Het blad meent, dat de mogelijk heid bestaat, dat de politieke macht in de Sowjot-zöne geheel uitge oefend zal worden door de nieuwe „volkspoli tie". Veld maarschalk von Brauchitsch f De voormalige Duitse veldmaar schalk Walther von Brauchitsch is gisteravond overleden in het hospi taal van het militaire kamp bij Hamburg, waar hij gedetineerd Iwfas. De oorzaak van zijn dood is waar schijnlijk een trombose. Von Brauchitsch was een van de vier Duitse generaals, die op hun berechting wegens oorlogsmisdaden wachtten, nadat Zij gedurende drie jaren in Engeland krijgsgevangen waren geweest. De „Mansoer gladiool" De Wali-Negara van Soematera Timoer, dr. Mansoer, heeft uit Ne derland knollen meegebracht van een gladiool, die naar hem ge noemd is. Deze paarse Mansoor- gladiolen zijn het product van een Saissenheimse bollankweker, 'die de ze bloem reeds vele jaren gele iden de „Mansoer-gladiool" doop te, uit dankbaarheid aan dr. Man soer, die indertijd' als chirurgisch assisten in Leiden zijn zoon bij een moeilijke operatie het leven redde- De Mansoer-gladiool is thans een geliefd exportproduct voor Amerika. De verzameling van oud papier, bekend onder de naam vain J.A.P.I., zal niet meer worden voortgezet. Het beroep van. Rauter wordt voor een bizonder Hof onder het oog gezien, en wel of Rauter krijgsgevangene is of niet. Rauter beweert van iw'el. De verlieslijst van het aantal Nederlanders, dat in de bezettings jaren het leven verloor, dient aan gevuld te worden met 1350 leden van de koopvaardij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1