WOORD EN DAAD De grote mogendheden veroveringen zijn oit op onderzeese Amerika en het uraniumerts Het K.N I L. en het Koninklijke Leger De Nederl. Koopvaardijvloot RADIO-PROGRAMMA Herbouw van verwoeste woonhuizen Schuld aan dodelijk ongeval De vraag naar een mogelijke oor log ligt de mensen nog steeds voor in de mond. Deze vraag is even be grijpelijk als dwaas. Zij is begrij pelijk vanwege de gestegen span ning tussen Rusland en de vrije we reld in het algemeen en Amerika in het bijzonder. Maar zij is ook dwaas en wel om twee redenen. Er is immers reeds oorlog, al rusten de wapenen nog. De moderne tijd laat meerdere middelen toe om oorlog te voeren, dan met wapenen alleen. Over en weer worden er dingen ge zegd, die rechtstreeks de rivaal in het hart treffen. Over en weer wordt er geduelleerd en gepropa geerd, geïntimideerd en gerede twist op een wijze, die volledig past in het kader van een totale oorlog. Naar sfeer en strekking is er dus feitelijk reeds een oorlog tussen Oost en West en de vraag is alleen maar of deze „koude oorlog" ooit het stadium van de volledige inzet der wederzijdse economische en mi- litaiire macht zal bereiken. Zelfs het stellen van deze vraag, hoe men selijk ook, is verkeerd. De toekomst is voor mensen ver borgen. Zelfs hij, die in staat is voor spellingen te doen, waarbij gere kend is met alle factoren, zal tot zijn verrassing bemerken, dat de uiteindelijke afloop anders is, dan hij meende. Bij zijn voorspellingen heeft hij het element van verras sing weggelaten. Dat is de fout die telkens weer gemaakt wordt. Men selijke handen leiden niet de teu gels van het wereldregiment. Daar om zijn verrassingen ook niet uitge sloten. De bewegende Macht achter het onzichtbare der dingen stuwt de geschiedenis op een wijze, die altijd weer het nutteloze en dwaze van menselijke voorspellingen aan de kaak stelt. Zo is het ook thans. In tussen zijn er symptomen te over, die een bepaalde verwachting wet tigen. De tekenen wijzen inderdaad op oorlog en zoals de toestand thans is, kan zij niet blijven. Er moet een oplossing worden gevonden, anders botsen Oost en West op een wijze, die in de geschiedenis haar weerga niet kent. 71/r enselijkerwijs gesproken is de enige oplossing, een steeds voortgaande versteviging van de Westerse democratie. Men kan dit niet ruim genoeg nemen. Het ziet geenszins op een aanzienlijke ver steviging van de economie, al is het zeker een zeer voornaam onderdeel, maar ook op een militaire paraat heid. Daarnevens zal echter het „de mocratische Westen" eigen fouten moeten uitzuiveren. Zolang er in be- pdalde landen arbeidstoestanden kunnen voortbestaan, die herinne ren 'aan het ergste, wat in het mid den van de vorige eeuw op dit ge bied mogelijk was, zolang er nog sprake is van enigerlei vorm van rassendiscriminatie of een samen spannen met dictatoriale regimes, is aan de eisen, die in deze brandende tijd van de democratie mogen wor den gesteld, niet voldaan. Eigen zuiverheid is een onzichtbare, maar niettemin onberekenbaar grote kracht, om het verkeerde in de we reld te bestrijden. Niet dus de atoom bom of 'n ander monstrum van een misdadige wetenschap zal de we reld voor oorlog kunnen behoeden, maar een reël aanvaarden van de taak, die thans ten uitvoer moet worden gelegd. Daarom is het spre ken over een mogelijke oorlog niet alleen dwaas, het is ook nadelig voor de vrede. Als dan de Veiligheidsraad beslist tot een wederzijds propaganda-in strument moet worden gemaakt, dan is het toch noodzakelijk, dat de volksmassa's zich van deze verre van opwekkende debatten onthou den. Men kan een twistgesprek tus sen Amerikanen en Russen als feit constateren, maar het is zinloos er conclusies uit te trekken of er stel lingen op te bouwen. Het Westen moet werken, onophoudelijk wer ken, om de eigen kracht op te voe ren tot een hoogte, die onaantast baar geworden is voor Oosterse ex pansiedriften. Er is geen andere keus. Troor het ijdele woord moet de positieve daad in de plaats ko men. Achteruit zien, toeven bij het verleden of het verlangen het ge- De onderzee-techniek gaat steeds verder Jacques Bergier schrijft in het blad „Les Lettres Francaises" het volgende interessante artikel: De expansie op het land is één van de karakteristieke verschijnse len van de na-oorlogse tijd, die bo vendien sinds kort een merkwaar dige vorm heeft aangenomen. Door een proclamatie, uitgevaar digd omstreeks het midden van 1946, die bijna onopgemerkt is gebleven, heeft president Truman aangekon digd, dat de federale regering een zeer uitgebreide onderzeese zóne langs de kust van Noord-Amerika als zijn eigendom beschouwde. Nauwkeuriger verklaart de procla matie, dat alle land, gelegen op diepten minder dan 200 meter en langs de kust, dat is ongeveer 700.000 vierkante mijl, beschouwd moet moet worden als door de Verenigde Staten geannexeerd te zijn. Invloedrijke kringen in Amerika eisen reeds de annexatie van nog veel grotere onderzeese gebiedsde len. In een kort geleden verschenen artikel in „Saturday Evening Post" vragen H. F. Clark en G. T. Renner de onmiddellijke annexatie van 40 millioen vierkante mijl, die zich uit strekken tot aan het midden van de Atlantische en Stille Oceaan, om op deze wijze de Verenigde Staten de zekerheid te verschaffen een we reldmacht te blijven. Doch ook wordt aangekondigd dat men in de Sovjet-Unie begonnen is met de exploitatie van oliebron nen onder de Kaspische Zee. Er wordt reeds uit de zee magnesium gehaald, een metaal van wezenlijk belang voor de vliegtuigindustrie en het broom, een onmisbaar element voor de fabrikatie van anti-klop- middelen voor benzine. De algen le veren reeds buitengewoon belang rijke chemische stoffen en zouden in de toekomst gebruikt kunnen worden bij de fabricatie van essen ces. Ook is de zeebodem rijk aan olie en allerlei mineralen. Mijnen en fabrieken op de zeebodem De voortgang van de onderzee techniek maakt het thans zeker mo gelijk, de oude dromen van Simon Lake te verwezenlijken: onderzee boten op raderen, die zich kunnen verplaatsen op de bodem van de oceanen. Eveneens is het idee naar voren gebracht door Thomas Cal vert Mc Clary, om kolonies op de bodem van de oceaan te bouwen, thans te verwerkelijken. Onder ge welven van roestvrij metaal, glas, of misschien niet aan te tasten plas tiek, zouden-mijnen voor ijzer, ko per en uranium, olieputten en fa brieken voor chemische producten kunnen verschijnen in gebieden waarin tot nu toe geen mens ge leefd heeft. Wij willen er met nadruk op wij zen, dat hier geen sprake van een utopie is. Staatinstellingen in Rus land, machtige maatschappijen in de Verenigde Staten en in Engeland De Verenigde Staten nemen maat regelen om de binnenlandse produc tie van uranium, de, voornaamste grondstof voor de kernenergie, te vergroten. Het meeste uranium voor de Amerikaanse productie komt thans uit de Belgische Congo en Ca nada, maar de Vanadium Corp. ver wacht het grootste deel van het no dige erts te kunnen delven uit haar eigen mijnen in het Westen van Amerika en uit onafhankelijke mij nen. In Zweden worden pogingen ge daan om uranium te onttrekken aan leisteenolie. ren is van geen nut. Rustig voor waarts gaan is de enige mogelijk heid voor een uit het evenwicht ge slagen wereld. De enige mogelijk heid ook, dat het opdringende Azië af zal zien van het waarschijnlijke voornemen, een aanslag op de vrije bestuderen het vraagstuk met de grootste ernst. Een dergelijk onder zees terrein op een diepte van 150 tot 200 meter gelegen, is te verwer kelijken met de hulp van de mid delen, die de moderne techniek ons verschaft. Indien dit gelegd zou wor den op een plaats, waar zich een oliebron, een goud- of uraniummijn bevindt, zou de exploitatie econo misch gerechtvaardigd zijn. Uit militair oogpunt zouden der gelijke plaatsen, verbonden met platforms, die naar de oppervlakte kunnen stijgen, startbanen vormen voor raketten. Verschillende woord voerders van het Amerikaanse le ger, o.a. admiraal Mc Mahon, heb ben deze mening naar voren ge bracht. In Rusland eveneens bestudeert men aandachtig de plannen voor onderzeese stations, die gelegen zou den zijn onder het ijs van de pool- zeeën en verwarmd worden door het temperatuurverschil tussen de zeebodem, die 0 graden is en de op pervlakte, die een temperatuur van 30-40 graden heeft. Een buis van enige meters lengte is slechts nodig, die door het ijs heen steekt en een koolwaterstof bevat, die bij onge veer 0 graden kookt, om dit tempe ratuurverschil te gebruiken voor machines. Op deze wijze opent zich mis schien een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der mensheid: de grote onderzeese veroveringen aldus „Les Lettres Frangaises". Uitsluitend op grond van het oor deel van de legercommandant in In donesië over de persoon en de wijze waarop hij zijn taak vervulde, is generaal Durst Britt ontheven van het commando van de divisie „7 December". De minister van oorlog voegt hieraan toe, dat de generaal niet is vervangen omdat er ernstige wrijving tussen de leidende figuren van het Kon. Ned. Indische Leger en het Koninklijke Leger bestond. Voor bepaalde persoonlijke kwali teiten van generaal Durst Britt heeft men zoveel waardering gehad, dat men hem het aanbod heeft ge daan om in Nederland een passende functie voor hem te reserveren. De minister heeft aan deze mede deling nog toegevoegd, dat naar zijn oordeel zo spoedig mogelijk tussen beide delen van het leger een fusie tot stand moet komen. Maar tot dit oordeel is hij niet gekomen door de zaak-Durst Britt. Op dezelfde wijze als qver 1946 is ook over 1947 door het C.B.S. een statistiek samengesteld van de Ne derlandse koopvaardijvloot en van de scheepsrampen, welke thans bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeverij bedrijf is verschenen. Uit deze publicatie, welke een overzicht geeft van de vlootsterkte en de vlootsamenstelling per 31 December 1947, blijkt, dat het her stel van de vloot in de loop van 1947 krachtig voortgang heeft gevonden. De totale bruto-inhoud van de vloot in register-tonnen is in dat jaar ge stegen met 390.000 en bedraagt thans 2.08 millioen (2.36 millioen in 1939). Niettemin blijkt de leeftijdsop bouw van de vloot enige zwakke plekken te vertonen. In de inleiding tot de statistiek is aan de hand van de cijfers de methode aangegeven ter berekening van een minimum bouw- en aankoopprogramma voor de periode 1948-1960, waarbij de grootte van de vloot op peil blijft en veroudering wordt voorkomen. De modernste brug van het hele vasteland van Europa, de nieuwe brug Keulen—Deutz, is voor het verkeer opengesteld. De totale breedte van de brug bedraagt ruim twintig meter. Er liggen twee tram sporen, twee rijwegen, twee rijwiel paden en twee paden voor voet- Donderdag 21 October. HILVERSUM I (301 m.) 7 nieuws; 7.15 oichtendgymn.7.30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.30 gram.; 10.30 van vrouw tot vrouw-, 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 orgelconcert en. soliste; 11.45 voordracht; 12 Metropolenorkest; 12.30 weerpraatje; 12.33 in 't spi- pinhetje; 12.38 gr ami,; 1 nieuws; 1.15 mededelingen of gram.; 1.20 orkest Maria Zamora; 1.50 operettemelo- dieën; 2 voordracht; 2.20 solisten- concert; 3 voor zieken en gezon den; 4 Assortiment©; 5 kaleidose-jpp 5.20 welk dier?; 5 30 voor de- knut selaars; 5.35 ensemble Johnny Meier 5.55 mededelingen; 6 nieuws; 615 spoirtpraatje; 6.30 voor de strijd krachten; 7 radioistrip7.10 avond school; 7.45 R.VJD.; 8 nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15 pianoconcert; 8.45 vertellingen; 9.45 hoorspel; 10.20 gram.; 10.45 causerie over de mijnen; 11 nieuws; 11.15—12 zang- favorieten. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen gebed en kalender; 8 nieuws; 815 gram/.; 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 9.45 schoolradio; 10 gram.; 10.15 mor gendienst; 10.45 gram.; 11 De Zon nebloem; 11.40 muziekoursus; 12.00 Angelus; 12.03 omroepkoor; 12.30 weer overzicht; 12.33 gram.; 12.55 Zonnewlijlzer; 1 nieuws; 1.25 klarinet en piano; 1-45 Hors d'oeuvre; 2.0? gram.; 2.40 causerie; 3 gram.; 4 bijbellezing; 4.45 gram.; 5 jeugd journaal; 5.30 gram.; 5.50 jeugduit zending; 6 lichte pianomuziek; 6.15 middenstandseauserie; 6.30 gram.; 6.50 voor piekeraars; 7 nieuws; 7.15 Leger des Heils; 7.30 actueel ge luid; 7.45 orgelconcert; 8 nieuws- 8.05 programmaproloog; 8.15 ster- avond en spraakwaterval; 9.30 fa- milieOompetitie; 10 kamerkoor; 10.15 de vaart der volken; 10.35 gram. 10.45 avondoverdenking11 nieuws; 11.1512 gram. In verband met het blijvende te kort aan bouwarbeiders en mate rialen en de daaruit voortvloeiende noodzaak bij' het bouwen de grootst mogelijke soberheid te betrachten, doet zich de wenselijkheid gevoelen het herbouwen van door oorlogsge weld verwoeste woonhuizen aan een bepaalde inhoudsgrens te binden. De minister van Wederopbouw! en Volkshuisvesting heeft daarom be sloten, dat het herbouwen in het algemeen moet worden beperkt tot een inhoud van 500 M3-, zonder bij behorende bedrijfsruimten, en dat slechts in bijzondere gevallen het herbouwen van grotere panden mag worden goedgekeurd tot een maxi mum van 1000 M3. De beslissing, welke gevallen als bijzonder mogen worden beschouwd' berust bij de centrale directie van de Wederopbouw en Volkshuisves ting. Op 30 October van het vorige jaar had op het terrein van de suiker fabriek te Steenbergen een ongeval plaats, dat aan de 17-jarige Paul Otten uit Lepelstraaat het leven kostte. De directeur van de fabriek, de heer van L., werd voor dit on geval verantwoordelijk gesteld, om dat hij de jongen werk had laten verrichten waarvoor deze op zo'n jeugdige leeftijd niet capabel kon worden geacht. Deze had zich hier voor voor het Bergen op Zoomse Kantongerecht te verantwoorden. Nadat een boete van f 300 subs 100 dagen was geëist, werd de heer van L. tot if

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2