ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De politieke verhoudingen in Frankrijk Spaanse officieren naar de Ver. Staten WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Moord op Sjarifoeddin wordt tegengesproken WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 No. 16028 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs pier 3 maanden bij vooruitlbetalinjg f 3.51, per weak 27 cent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmara. Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract special* prijzen. Succesjes maximum 15 m,m. (4 regels) f 1.— per stuk. De strijd nog niet ten einde Het tijdens het weekeinde bekend geworden bericht over de moord op Sjarifoeddin, wordt thans tegenge sproken door de dienst Legercon- tacten te Batavia. Sjarifoeddin zou niet zijn vermoord, maar zich met de communistenleider Moeso schuil houden in de bossen van het Wilis- gebergte. De opstandelingen schij nen het zich daar geriefelijk te ma ken, hetgeen mogelijk is, daar zij de beschikking hebben over grote voor raden, die zij in de belegerde plaat sen hebben geroofd. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat de leiders de wijk buiten Java zullen nemen. Voorlopig bestaat er eerder reden, dat zij van hun schuilplaatsen uit, de strijd zullen voorzetten. Geruime tijd hielden de communisten de stad Blora bezet en een tweedaagse strijd van de republikeinse troepen was nodig om de stad te ontzetten. Bij hun terugtocht staken de op standelingen de stad in brand. Wer den de communisten uit Blora ver dreven, in de omgeving van Tjepoe trachten zij weer nieuwe stellingen in het bezit te krijgen. Een met al schijnt de toestand nog zorgwekkend te zijn en het is lang nog niet zo, dat de strijd definitief in het voordeel van de regering is beslist. Vooral in de residentie Soera- karta is de ondergrondse activiteit groot. De dienst Legercontacten maakt hier melding van een uitge breide guerilla-oorlog. Naar het schijnt durft de republikeinse rege ring een contact te veronderstellen tussen de Nederlanders en Moeso en Sjarifoeddin. Het wordt welis waar niet met zoveel woorden ge zegd, maar de republikeinse minis ter van buitenlandse zaken heeft mededeling gedaan, dat in 't hoofd kwartier van de communistische partij de Nederlandse vlag en Ne derlandse marine-distinctieven zijn aangetroffen. - l De communistische agitatie in Frankrijk De staking in Frankrijk begint, zoals gemeld, te verlopen, maar dit betekent nog niet, dat aan alle moei lijkheden een einde is gekomen. De stakende mijnwerkers, aangesloten bij de niet-communistische vakbon den, hebben opdracht gekregen het werk te hervatten. De mijnwerkers aangesloten bij de communistische Verkiezingen voor het Turkse parlement De meerderheid vain de half mil lion kiezers te Islanboel Wijkt zich bij de tussentijdse verkiezingen voor het Turkse parlement, idle in bet gehele land door de oppositiepartij geboycot worden, van stemming te onthouden. 13 candidaten moesten gekozen worden voor de epen geval len zetels in de nationale verga dering. De democratische partij en ide nationale partij, beide oppositie groepen, idrongeil er bij !het volk op aan niet te stemmen, omdat zij' het huidige telsystteem aan bedrog on derhevig achten. Volgens schattingen Zijn slechts 20 pet. der stemgerechtigden op gekomen, wat als een grote over winning der democratische partij zou kunnen worden beschouwd. vakbonden, willen het werk echter niet hervatten. Uit deze tegenstel ling kunnen nieuwe moeilijkheden voortkomen. Op de mijnen bevin den zich speciale ploegen, die er voor moeten zorgen, dat de mijnen door kwaadwilligen niet onder wa ter worden gezet. De arm der com munistische vakbonden strekt zich evenwel ook uit tot deze veiligheids- ploegen, die bevel hebben gekregen het werk neer te leggen. De regering heeft op dit bevel onmiddellijk en scherp gereageerd. De regering zal zich tegen het terugtrekken van de veiligheidsploegen op alle mogelijke manieren verzetten. De Franse minister van binnen landse zaken, was over deze laatste stunt van de communis ten zeer ontstemd en merkte op dat de maatregel rechtstreeks aan de orders van de Komin- form is ontleend. Berichten uit andere plaatsen in Frankrijk bewijzen, dat de regering overal bezig is het initiatief in han den te nemen. In het gebied van Saint Etienne waren reeds enkele mijnschachten onder water gezet, maar thans hebben soldaten de mij nen bezet, hetgeen aanvankelijk zonder incidenten gebeurde. Later ontstonden er gevechten tussen de soldaten en de stakende mijnwer kers. Er vielen rake klappen en de communisten maakten gebruik van alle mogelijke projectielen. De maat regel heeft niettemin in zoverre suc ces gehad, dat de communistische bond heeft besloten de veiligheids- ploegen van de mijnen te verwijde ren. De mijnen liggen dus nu on beheerd en dit zal duren tot de po litiemacht zich heeft teruggetrok ken. Intussen is geen bewaking nog maar beter dan een onbetrouwbare bewaking. De verkiezingen voor de Raad De partij van generaal De Gaulle is als derde uit de bus gekomen bij de voorlopige verkiezingen voor de Raad van de Republiek. Hij kreeg 13 procent. Socialisten en onafhankelijke socialisten kregen 26 procent, radicaal-onafhankelijken 21 procent, radicaal-socialisten 12 procent, com munisten 10 procent, M.R.P. 9 procent en de andere partijen 9 procent. Men neemt aan, dat de radicaal-onafhankelijken, gewoonlijk een kleine partij, een groot aantal stemmen van volgelingen van De Gaulle hebben gekregen. Een vergelijking met de gemeenteraadsverkiezingen van het vorige jaar is niet goed mogelijk, omdat Zondag slechts vooraanstaande burgers hun stem hebben uitgebracht; Communisten en M.R.P. zijn sterk achteruitgegaan; beide partijen verloren 25 procent. Ontploffing eist 2 slachtoffers Bij de scheepswerf Poppen te Wimsum (Groningen) werden tenge volge van een ontploffing twee meisjes zwaar gelwlond. De kinderen waren een vuurtje aan het stoken op een hoop afval. Het is gebleken, dat in een uit Duitsland teruggekeerd schip, dat moest werden gerepareerd, mupitie aanwezig iwiais; deze munitie was met andere afvdl op een hoop ge worpen en kwiam tengevolge van do hitte tot ontploffing. Een van ide meisjes moest in een ziekenhuis te Groningen wor den opgenomen. Acht en twintig Engelse zeelieden verdronken Zondagavond laat is een sloep die een aantal opvarenden van het Engelse vliegdekschip „Illustrious" van de pier van Weymouth naar hun even buiten de haven liggend schip bracht, tijdens stormweer om geslagen. De zeelieden hadden, ide Zondag doorgebracht in Weymouth, waar zij de bioiscoop of een van de café's hadden bezoicht en hadden zich om half twaalf op de pier verzameld. Wat er tijdens de drie kilometer lange tocht is gebeurd valt nog niet precies te melden, maar om tien voor twaalf wterd de reddingsboot gewa'airs'öhuiwid. Toen deze uitvoer zag de bemanning verscheidene red dingsboeien van de „Illustrious" drijven. Tot half zes in de morgen heeft de reddingsboot gezocht, even wel zoinder overlevenden op te pik ken. De sloep, een z.g. Liberty-boot, moet zijn omgeslagen toen zij vlak bij de „Illustrious" was. Een en twintig inzittenden zijn gered, som mige door naar de kust te zwem men, andere doordat zij door boten van het vliegdekschip zelf werden opgepikt. Acht en twintig opva renden zijn evanw'el verdronken. Algemeen is men van oordeel, dat het onverantwoordelijk wias tijdens het hevige stormweer in zee te steken. Het onderzoek naar de oor zaak is in volle gang. Een combinatie van Nederlandse scheepvaartmaatschappijen zal op 8 December een dienst openen tussen New York, Philadelphia, Baltimore, Newport en de Oostkust van Zuid- Amerika. De dienst wordt onder houden met Victory-schepen. Franco in de voorbaat Honderd officieren uit het leger van generaal Franco hebben aan zegging gekregen dat zij zich moeten voorbereiden op hun vertrek naar de Verenigde Staten. Het zijn alle zonen uit aristocratische Spaanse fa milies en in het bezit van hoge militaire onderscheidingen. Bij hun aanwijzing is er o.m. rekening mee gehouden, dat zij perfect Engels spreken en goed kunnen dansen en tennissen. Het ligt in de bedoeling van generaal Franco om hen daar te doen op leiden in de moderne tactiek van het oorlogvoeren, nog voordat er een overeenkomst met Washington tot stand is gekomen. Ook de uitbreiding van de Spaanse luchtmacht is met kracht ter hand genomen. In de buurt van het vliegveld van Madrid is een groot militair vliegveld aangelegd, waar ook superforten zouden kunnen landen en op stijgen. I I De wereldgeschiedenis be- 3 4 hoort niet tot de exacte we- 1 tenschappen en ontglipt aan j j| de wetten der logica. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 20 October Wisselende bewolking met vooral in de nacht nog enkele buien, meest matige wind tussen Noord-West en West, weinig verandering van tem peratuur. 20. Zon 'op- 7.13; onder 17.36 Maan op 18.21; onder 9.57 Laatste kwartier 25 October. Radar wordt gepopulariseerd Er zijn op het ogenblik plannen in voorbereiding om het „magische oog der scheepvaart" dat onder de naam radar in en na de oorlog zulk een enorme toepassing „vond, te po pulariseren, waardoor de appara tuur, die thans nog op globaal f 35.000 komt, aanzienlijk goedkoper kan worden geleverd. Daarmee zal de essentie van de radar, zijn feil loosheid, bewaard blijven aldus deelde men op het radar-proef station „Waveguide" in Noordwijk mede maar de reikwijdte moet worden teruggebracht van 30 tot on geveer 10 zeemijlen. Hiermede kan de kleine koonvaardij en de visserij het echter gemakkelijk stellen. Overigens staat ook de ontwikke ling van de decea-navigator, het sy steem der precieze plaatsbepaling op zee door middel van een zender complex, dat continu bepaalde gol ven uitzendt, die op het schip aflees baar zijn op wijzerplaten en dan met behulp van een kaart direct de positie vertellen, niet stil. Er is thans een zogenaamde „chain" van vier zenders in de omgeving van Londen in bedrijf, die met een straal van 300 mijl werkt, maar kortgeleden is ook de Deense chain in gebruik ge nomen, waardoor de decca-straling de gehele Noordzee zal bestrijken en een deel van de Oostzee. Wanneer dan nog de Schotse „chain", die in aanbouw is, gereed zal zijn, valt ook een aanzienlijke oppervlakte van de Atlantische Oceaan onder de decca- beveiliging. Naar gemeld' wordt, neemt een Epigeis officier, Mackenzie, in het WLhelmiinakanaal proeven met een Duitse eeinmajnsduikb'oo't, om de stabiliteit van dit vaartuig vast te stellen. Hij Zou voornemens zijn in de duikboot van Nederland naar Engeland te varen. Deze t0,oht zou volgens Mackenzie in 22 a 23 uur volbracht kunnen worden. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1