Politieke onzekerheid overschaduwt economisch leven STAD EN PROVINCIE Vrees voor beleggingen Er valt de laatste tijd op de aan delenmarkt een afbrokkeling van de koersen waar te nemen, die in som mige gevallen een vrij ernstige om vang heeft aangenomen, waardoor er stevige verliezen zijn geleden. Dit heeft geleid tot discussies in de kringen der economen over de vraag of men hier te doen heeft met een verschijnsel, gevolg van de onrus tige politieke toestand, of dat een economische crisis bezig is haar schaduwen vooruit te werpen. Wij hebben ons oor eens te luis teren gelegd in de kringen der in siders en wat wij te horen kre gen is ongetwijfeld interessant voor ieder, die belang stelt in het economische leven van ons land. De beurs ondervindt de laatste tijd on getwijfeld de invloed van de poli tieke toestand. De gespannen ver houding tussen Oost en West laat niet na haar invloed te doen gelden. De mensen worden afgeschrikt door het dreigend oorlogsgevaar en ve len hebben geen zin hun gelden te beleggen. Vele industriën en bedrij ven zullen immers in geval van oor log worden stilgelegd omdat de oor logsindustrie voorgaat en men is dan zijn belegde gelden kwijt.* Ook economische onzekerheid Maar niet alleen de politieke on zekerheid, doch ook de onzekerhe den over de toekomstige economi sche ontwikkelingen, onder de hui dige omstandigheden nog meer ge compliceerd dan normaal door aller lei krachten van buiten af, maken dat er weinig kopers aan de markt komen. Wij noemen slechts de ver deling van de Marshall-hulp, de a.s. Unie met België en Luxemburg, de Westerse Unie, enz. Al deze facto ren zijn er oorzaak van, dat het da gelijkse omzetcijfer de laatste tijd Hitier zelf gaf opdracht onze havens te vernietigen Reeds in October 1939 zeven maanden voor de inval in Neder land hadden de Duitsers de uit gewerkte plannen gereed liggen voor de instelling van een militair bestuur in ons land. Dat is het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie te weten gekomen uit archieven in Engeland. Voorts is gebleken, dat de Duitsers de functie van Seys In- quart oorspronkelijk toebedeeld had den aan Terboven, die later rijks commissaris van Noorwegen is ge worden. Hitier wilde reeds in Mei 1940 alle radiotoestellen in Neder land confisqueren. Bekend is nu ook, dat de bevelen voor de vernieling van de havens van Rotterdam en Amsterdam, uit gevoerd in de herfst van 1944, van Hitier persoonlijk afkomstig zijn ge weest. De internationale burgemeestersconferentie De heer George Welsh, burge meester van Grand Rapids, Michi gan, voorzitter van de Amerikaanse delegatie, die heeft deelgenomen aan de onlangs te Den Haag gehouden internationale conferentie van bur gemeesters, verklaarde, dat door deze conferentie een goed begin was gemaakt met de oprichting van een internationale stedenbond, „ter be vordering van de goede verstand houding in de gehele wereld". Deze conferentie, welke van 24 tot 26 September is gehouden, werd bij gewoond door afgevaardigden uit Oostenrijk, België, Canada, Dene marken, Finland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Nederland, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en de Ver enigde Staten, alsmede uit de Ame rikaanse zóne in Duitsland. Welsh, die namens de Ameri kaanse delegatie het woord voerde, verklaarde dat deze conferentie goed geslaagd was en minder aanleiding had gegeven tot wrijving op natio naal of politiek gebied, dan de vele internationale bijeenkomsten welke door hem reeds eerder waren bijge woond. voor aandelen meermalen nog geen millioen gulden bedroeg. Een handicap voor de beurs vor men tevens de maandelijkse beta lingen van de belastingaanwas en de heffing ineens, die anders vrij zouden zijn gekomen voor beleg ging. Ter voldoening hiervan moe ten de beleggers vaak overgaan tot verkoop om de benodigde liquide middelen te verkrijgen, hetgeen bij de geringe vraag al gauw druk op de markt uitoefent. Ter beurze was men nog niet zo lang geleden a la hausse georiën teerd en de handel greep iedere ge legenheid aan om de markt te steu nen. Men is de laatste tijd echter niet meer zo zeker van zijn zaak en derhalve brokkelen de koersen geleidelijk af. Een interessante ont wikkeling overigens, die in econo misch opzicht de belangstelling van iedereen moet gaande houden. Winkelsluiting op Zaterdagmiddag De bedrijfsgroep detailhandel overweegt de mogelijkheid van een winkelsluiting op Zaterdagmiddag. Daarvoor in de plaats zouden de winkels op Vrijdagavond tot tien uur open blijven. Door de week zou den de winkels zijn geopend tot 6 of 7 uur. Een en ander staat in ver band met het feit, dat men in de nieuwe Winkelsluitingswet voor het gehele land een verplichte sluitings ochtend of middag wil vastleggen. Ook deze winter wordt brandstoffen-bijslag verstrekt Ook deze winter krijgen zij die een uitkering ontvangen volgens de bepalingen van de regeling voor so ciale bijstand, een brandstoffenbij- slag. De bijslag, welke een of twee gulden per week bedraagt voor per sonen die respectievelijk ten minste zes of twaalf eenheden brandstof hebben toegewezen gekregen, wordt wekelijks verstrekt en wel over het tijdvak van 31 October tot en met 30 April 1949. Aan de dood ontsnapt Midden In de nacht ontstond er dezer dagen storing in de gasvoor- 'Ziening van de Amerikaanse stad Warren, waardoor de straatver lich ting, huisverlichting, gaskachels enz. uitgingen. Toen spoedig daarop de druk weer normaal wierd, stroomde in tal van huizen het gas binnen. De brandweer waarschuwde de be woners, waardoor een ramp voorko men werd. Verscheidene lieden Iwia- ren al enigszins bedwelmd, doch daar is het bij gebleven. HAAMSTEDE. De vereniging tot bevordering van het Tuinbouwon- derwijs op Schouiwlen-Duiveland. hield Vrijdagavond' in Hotel Bom een ledenvergadering, welke slechts matig bezocht was,. Na een .kort openingswoord van de voorzitter, de heer K. J. Dambruin en voor lezing der notulen, lais het hoofd van de Tuinbouwschool 'het verslag van de Proeftuin over 1947 voor, waaruit bleek, dat de resultaten uitstekend waren gew'eest. De peren hadden een gemiddelde prijs van 26.6 cent, de appels van 20.2 cent, de pruimen van 30.6 cent, de zwarte bessen van 90.2 cent, de rode bes sen van 51.4 cent en de druiven fl.29 per kg. opgebracht. Naar aanleiding van dit verslag werd door een der aanwezigen ge vraagd, of het niet mogelijk is een overzicht te geven van de opbreng sten gedurende die laatste 10 jaren. Het bestuur zegde toe deze cijfers te laten verwerken en daarna te publiceren. De rekening over 1947 sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 10664.47, met een winst van f 1589.08. Nadat de financiële commissie een gunstig rapport had uitge bracht. werd de rekening goedge keurd en de penningmeester dé charge verleend, Het verslag van de Tuinbouwschool over 1947 gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Tot bestuursleden werden herko zen de heren M. Blom, Haamstede; C. A. Boogerd, Noordwelle en Jac- Priemiis, Renesse. Bij de rondvraag vestigde de Rijks- tumbouweonsu,lent Ir. W. v. Soest die ook ter vergadering aanwezig was, de aandacht van het bestuur op de mogelijkheid tot het nemen van enkele proeven op die proef tuin, die een voorliohtiingsbedrijf bedoelt te Zijn voor de streek. Hij zou gaarne zien, dat enkele (eenvou dige proeven werden genomen, b.v. door aanplant van enkele nieuwe appelvariëteiten. De aanwezigen sloten zich hierbij aan en na een uitvoerige gedachtenwisseling wOrd besloten nog dit najaar tot aanplan ting over te gaan. Ook zullen nog enkele proeven op het gebied van de groententeelt genomen worden, b.v. met verschillende rassen bloem kool. De voorzitter wees hierna op het nuttige werk dat de Ver. varn oud-leerlingen vain de Tuinbouw school „Pomona" verricht hebben, door het regelmatig houden van bij eenkomsten, waarop verschillende onderwerpen" betreffende idie fruit teelt worden behandeld. Hij' iwiekte de aanwezigen op deze vergaderin gen Zoveel mogelijk te bezoeken. Eien der aanwezigen informeerde bij1 de Rijkstuinboiuwconsulent of er al resultaten bekend zijta omtrent de proief die in zijn ambtsgebied wordt genomen met „Almaghumus", een preparaat waarvoor ook in onke omgeving reclame wordt gemaakt. Ir. v. Soest deelde mee, dat ideze proef 'dit jaar pasi is begonnen en dat het wel enkele jaren zal duren voor er resultaten te zien zullen zijn, (die hij wel verwacht, omdat dit volgens hem een product is (dat organische stof in de bodem brengt. De prijs is evenwel nogal hoog, doch haar zijn mening voor de humusarme zandgronden van Wes telijk Schouwen zeer nuttig. Hierna sluiting. De voordracht voor onderwij zer aan de O.L.School bestaat uit de herein G. Heutink, Winterswijk, J. Kraaïj, Anldel1 en R. Boer, Stads kanaal. DREJSCHOR. Vrijdagavond hield Ide Ver. „Nut en Genoegen" haar jaarlijkse ledenvergadering in café Slager. Aanwezig wlareta 4 bestuurs leden: 'en 1 leden. De voorzitter, de heer W. A. de Vrieze, opent deze vergadering en heet alle aanwezigen hartelijk wel kom. Spr. betreurt het, dat op de RADIO-PROGRAMMA Woensdag 20 October. HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 kookpraatje; 10.30 voor de vrouw; 11 gram.; 12 orkest Frans Wouters; 12.30 weer- praatje; 12.33 voor het platteland; 12.38 The Kilima Hawaiïans; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 gram.; 2 gesproken portret; 2.15 jeugdcon- cert; 3 hoorspel; 3.30 De Regenboog; 4 De Roodborstjes; 4.15 Het stond in de krant; 4.45 antwoord op vra gen; 5.15 verzoekplaten; 6 nieuws; 6.15 varia; 6.20 gram.; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 lezing; 7.15 gram.; 7.30 voor de jeugd; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 dingen van de dag; 8.15 nieuws; 8.20 orkesten koor; 8.50 hoorspel; 9.30 Concertgebouw orkest en solist; 10.10 Loofhutten feest; 10.25 Kwartet Jan Corduwe- ner; 10.45 gedichten; 11 nieuws; 11.15-12 gram. HILVERSUM II. 415 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 ziekenbezoek; 9.30 waterstanden; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram.; 11.15 hoorspel; 11.55 gram.; 12.30 weer o ver zicht; 12.33 Metro- pole-orkest en solist; 1 nieuws; 1.15 vervolg Metropole-orkest; 1.30 gram. 2.30 bloemenpraatje; 3 Concertge bouw-kwintet; 3.40 gram.; 4.15 voor de jeugd; 5.30 De vijf Zapahara's; 5.45 Indische aquarellen; 6 dames koor; 6.30 van boeken en schrijvers; 7 nieuws; 7.15 nieuws uit Indone sië; 7.30 actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8 nieuws; 8.05 programma-pro loog; 8.15 radio-philharmonisch or kest en soliste; 9.15 Lutherse uitzen ding; 9.45 vrij en blij; 10.15 orato riumvereniging en solisten; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.15- 12 gram. jaarlijkse ledenvergadering steeds Zo'n gering aantal leden aanwezig zijh, waar toch op deze vergaderin gen het wel en wlae der vereniging worden bespre,kern. De secr .-penningmeester brengt verslag uit over het afgelopen jaar. Uit de rekening, welke wordt nage zien door de heren A. J. Verjaal em R. Doornenbal, blijkt, (dat de vereniging over een kassaldo be schikt van f46.33. Na ballotage van ide heer P. J. J. Gooris, welke met algemene stemmen wiordt toegela ten, bestaat het aantal léden uit 86 plus 3 ereleden. De vergadering besluit het 80-ja rig bestaan der vereniging op fees telijke wijze te vieren. Daartoe zal het cabaretgezelschap „Jan van Ostade" verzocht worden ,op 21 Januari a.s. voor de vereniging op te treden. In verband met dit be sluit, welke een grote uitgaaf zal Het oude Zeeuwse plaatsje Veere krijgt een eigen visafslag, waarvoor men druk bezig is het gebouw te doen verrijzen. In December zullen de haring en de garnalen hier kunnen worden aangevoerd om te worden geveild.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2