ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NOODWET-INDONESIË INGEDIEND Sjarifoeddin door handlangers vermoord WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE, COURANT 1797-1889 Setiadjit, de ex-vice- premier, gesneuveld /GEEN WAPENSTILSTAND IN PALESTINA Machtiging nodig om de overgang voor te bereiden HITLERS BEZITTINGEN GECONFISKEERD DINSDAG 19 OCTOBER 1948 No. 16027 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij voo ruitlbetaliinjg, f 3.51, per week 27 oent. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmam Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Toen Sjarifoeddin de communis tische leiders trachtte te bewegen om naar Djocja te gaan en zich daar aan de regering over te geven, heb ben deze zich tegen hem gekeerd en vermoord. Tegelijk is bekend geworden dat Setiadjit, de vroegere vice-premier, in gevechten met re- regeringstroepen is gesneuveld. Voor Sjarifoeddin uit Madioen vertrok, beval hij enige vooraan staande politici om te brengen. Ook had hij bevolen de gevangenis, waarin 1000 mensen zaten opgeslo ten, met bommen te laten vernielen, maar dit bloedbad werd voorkomen door de aankomst van de regerings troepen. Bij Soerakarta hebben de volgelingen van Moeso nog de over hand. De trein van Madioen naar Kediri rijdt niet meer, daar dit tra ject onveilig is. In Republikeinse kringen acht men de opstand tegen Djocja vrij wel onderdrukt. Men neemt nu maatregelen om de afzonderlijke groepen der opstandelingen onscha delijk te maken. Deze zijn inmiddels begonnen met Sjarifoeddin om hals te brengen nu het spel verloren is. Na de val van Doengoes zijn daar de communisten verdwenen; ver moedelijk zijn zij naar de bergen gevlucht om vandaar uit hun gue- rilia-tactiek voort te zetten. Zo vluchtte ook uit Madioen een groep van 4500 gewapende communisten, vergezeld van 1000 gezinsleden. Djocja heeft gewapende organisaties in de resorten verboden. Zij moeten voor 1 December in de mobiele en territoriale troepen opgenomen zijn. In het ressort Kediri is dringende behoefte aan voedsel, daar geen kor rel rijst meer voorradig is. De ma teriële schade, door de opstand ver oorzaakt, is zo groot, dat het wel vijf jaar zal duren eer deze zal zijn hersteld. Ieren straks vreemdelingen in het Britse gemenebest? De ministers van de Britse Domi nions zijn te Chequers bijeengeko men om een modus te vinden om de bewoners van het Groene Erin de wettelijke consequenties te be sparen van een breuk met het Brit se gemenebest. Als de Ierse regering haar plan nen doorzet om zich ook los te ma ken van de Britse Kroon, dan zullen alle Ieren in Engeland en in de Do minions vreemdelingen worden. Al leen al in Engeland wonen er twee millioen Ieren. Het opzeggen van de wet zal Ier- Franse franc keldert opnieuw In de Franse staatscourant van Zaterdag zijn de nieuwe wisselkoer sen van de Franse franc bekend ge maakt. Voor de gulden is de koers 98,50 francs en voor het pond 1055 en voor de Belgische franc 6 francs. In het communiqué van het mi nisterie van financiën wordt gezegd, dat de maatregel tot doel heeft de handelstransacties te „vereenvoudi gen". Toegegeven wordt dat de prij zen van sommige goederen in Frank rijk zullen stijgen. Er wordt aan toegevoegd, dat er verdere wijzi gingen in de koers van de franc ver wacht kunnen worden en dat de jongste maatregel de laatste niet zal zijn. DE VALERA moet de zaak nog eens bekijken land ook vele economische voorde len kosten, die het op het ogenblik nog heeft. Ierland zal dan ook tot het buitenland gerekend worden en het zal onmogelijk worden voor een land van het Britse gemenebest om aan Ierland volgens het zogenaamde principe van het „meest begunstigde land", betere handelsvoorwaarden te verlenen dan aan andere landen. Millioenen Ieren in de gehele we reld zouden dan moeten kiezen of zij wel of niet het burgerschap wen sen van het land waarin zij leven. Whitehall gelooft, dat het zeer moei lijk zal zijn een schema uit te wer ken dat Ierland voordelen verleent boven andere vreemde landen, als het volledig zelfstandig wil worden. De Valera zei, toen men hem vroeg of Ierland de wet zou op zeggen: Ik heb niets te zeggen. Ik heb tijd nodig om de zaak nog eens te bekijken. Burgemeesters-salarissen zullen worden herzien In de loop van deze week is. een algemene maatregel vari bestuur, steunende op de gemeentewet, te Verwachten, waarbij een nieuwe be zoldiging voor burgemeesters wordt ingesteld. De nieuwe regeling, welke waarschijnlijk conform de door de commissie van advies geformuleerde voorstellen zal zijn, zal terugwer kende kracht krijgen tot 1 October 1947. De bevolking van Gaza neemt de vlucht Dr. Ralph Bunche, die op het ogenblik optreedt als bemiddelaar van de U.N.O. in Palestina, heeft opnieuw een wapenstilstand van 3 dagen voorgesteld om een einde te maken aan de gevechten tussen Jo den en Arabieren in het gebied Ne- geb in Zuidelijk Palestina. Beide partijen hebben het voorstel tot een wapenstilstand, welke Zaterdag had moeten beginnen, afgewezen. Het nieuwe plan staat hen toe de posities te behouden, die zij nu in nemen, in plaats van terug te trek ken tot de stellingen, welke zij twee maanden geleden bezetten. In 'n telegram uit Tel Aviv wordt gezegd, dat de gevechten in het ge- ihed Negeb steeds heviger worden. De Joodse luchtmacht bombardeert Gaza, waar de Moefti zijn Pales tijnse-Arabische „regering" heeft ge vestigd. De bevolking van Gaza is op een wilde vlucht, ondanks de bevelen uit Egypte aan de leiders om paniek te voorkomen. De Egyptenaren drei gen nu met de afkondiging van het standrecht. 20 Oct. Zon op 7.11, onder 17.38. Maan op 18.03, onder 8.38. Laatste kwartier 25 October. De regering heeft thans bij de Tweede Kamer het ontwerp inge diend voor een „Noodwet Indone sië". Het is het ontwerp van een machtigingswet, waarin de regering de bevoegdheid vraagt, voorlopige algemene maatregelen te treffen ter voorbereiding van de nieuwe rechts orde in Indonesië. De regering is namelijk van me ning, dat met het nemen van deze maatregelen niet gewacht kan wor den, tot het wetsontwerp inzake de bewindvoering in Indonesië in over gangstijd, dat de vrucht is van de te Den Haag gehouden besprekingen met de vertegenwoordigers der deelstaten buiten de Republiek, door de Kamers zal kunnen zijn behan deld. De behandeling van laatstge noemd wetsontwerp zal zodanige eisen stellen, dat daaraan in uitzon derlijke omstandigheden, waarin on verwijld handelen geboden kan zijn, niet zal kunnen worden voldaan. Het thans ingediende ontwerp draagt dan ook geheel het karakter van een noodwet. De regeling zal slechts gelden tot 1 Juli 1949. De maatregelen, die er uit kunnen voortvloeien, zullen moeten passen binnen de richtlijnen, die bij de jongste grondwetsherziening voor de nieuwe rechtsorde in Indonesië zijn vastgesteld. Binnen drie maanden na hun vast stelling moet telkens een wetsont werp tot bekrachtiging aanhangig worden gemaakt. Voor zover' deze bekrachtigingswetten afwijkingen van de grondwet inhouden, zal daar voor een meerderheid van twee derde vereist zijn. Maatregelen, wel ke geheel of ten dele de bekrachti ging van de Staten-Generaal niet verkrijgen, zullen onverwijld geheel of voor het betrokken gedeelte moe ten worden ingetrokken. De militaire gouverneurs vap Bizoinia hebben gezegd, dat het niet in de bedoeling ligt een voorkeurs positie toe te kennen aain de havens vam België en Nederland. Als na tuurlijke Rijnhavens moesten Ant werpen en Rotterdam een behoor lijk deel van het transport krijgen, maar de Duitse Noordzeehavens zou den in geen geval w;o;rden uitge schakeld. Verwachting tot de avond van 19 October: Wisselende bewolking met enkele buien, hier en daar ver gezeld van onweer of hagel, matige tot krachtige, in de kuststreken tij delijk stormachtige, wind, tussen Z.- West en West, iets kouder, vooral des nachts. Een denazificatie-reehtbank te München heeft verklaard, dat Hit ler's zelfmoord bewezen wordt ge acht. Daar hij voorkomt op de lijst der grote oorlogsmisdadigers, wor den al zijn bezittingen verbeurd ver klaard: een huis te München, het landgoed te Berchtesgaden, dat in de oorlog door bommen is vernield, auteursrechten ten bedrage van vijf millioen mark voor „Mein Kampf", verschuldigd door de uitgeversfirma Eher en een aantal schilderijen. Hit ler's testament werd ongeldig ver klaard, daar het getypt is. De bezittingen van Hitier werden aan de staat Beieren toegewezen, die van zijn vrouw Eva Braun, be staande uit een kleine villa te Mün chen, aan het fonds ter ondersteu ning van slachtoffers der nazi's. Daar geen enkele advocaat zich had aangemeld om Hitier en zijn vrouw te verdedigen, heeft het ge meentebestuur van München er een aangewezen; hij werd benoemd om dat hij op de hoogte is met het bezit van Hitier. Overval op Nederl, patrouille De Dienst Legercontacten meldt uit Medan, dat een bende terroris ten, in het randgebied van de Karo- hoogvlakte, in de negara Soematera Timoer, een overval heeft gepleegd op een Nederlandse militaire pa trouille. Na een hevig vuurgevecht werd de bende verdreven, waarbij de aanvallers verliezen leden. Aan Nederlandse zijde sneuvelden even wel ook drie militairen. VERLIEZEN VAN VORIGE WEEK De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vo rige week de volgende ver liezen zijn gerapporteerd: Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger: Sold. Ie kl. Sanbasri uit Indo nesië, gesneuveld 26 Sept. Te Parijs is de 19-jarige omder- daap van Zuid-Slavië, Michel Jan- poitsj gearresteerd. Hij heeft bekend de moordenaar te zijn van de vroe gere ambassadeur vap Z,ui,d-Siavië te KopierahageP, Ritisj, die Vrijdag geworgd ,ip het blad van Zijn wloping te Chambéry ;is gevonden. Volgens het Duitse blad Der Kurier is generaal Walter van Seyd- litz, ide stichter van het Nationale Comité van Duitsland na de Duitse nederlaag te Stalingrad, uit Rus land' te Berlijto aangekomen. Hij Zou gemachtigd zijn de politie 'in de Russische zóne te reorganiseren. De Amerikaanse luchtmacht zou graag willen, dat tienduizend voor malige piloten, navigators en meca niciens .onmiddellijk weer dienst ne men. Zij' deed een beroep op hen om zich aan te meiden voor diepst ün Engeland en West-Europa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1