ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het debat over de blokkade in de Veiligheidsraad WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Scandinavische defensie Dollars voor Nederl. industrie MAANDAG 18 OCTOBER 1948 No. 16026 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling! ;f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 oemt. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Wyshinsky aan het woord. Het debat over de Berlijnse blok kade door de Russen is eind vorige week voortgezet in de Veiligheids raad. Oorspronkelijk hadden de Rus sen gezegd niet aan het debat te zullen deelnemen, omdat Rusland nog steeds de overtuiging is toege daan dat de Raad niet bevoegd is over deze kwestie een oordeel uit te spreken. Blijkbaar is het zwijgen de Russen toch te moeilijk gevallen, want tijdens de jongste zitting is de Russische gedelegeerde aan het woord geweest. Het was intussen geen opwek kende taal, die de Russische ge delegeerde liet horen. Volgens Wy shinsky handelen de andere leden van de Veiligheidsraad vals. Eenpa rig was de Raad in de overtuiging dat de voorzitter, de Argentijn Bra- muglia, zich bijzonder heeft inge spannen om een oplossing te vin den. Zoals bekend, heeft hij de zes neutrale landen in de Raad er voor gespannen, maar tot nu toe is het resultaat niet evenredig geweest met de inspanning. Thans heeft de voor zitter "de Westelijke landen en Rus land gevraagd, nog eens een duide lijk overzicht te willen geven van de omstandigheden, die geleid heb ben tot de blokkade van Berlijn. Verder is de voorzitter geïnteres seerd in de instructies, die destijds aan de vier militaire gouverneurs zijn gegeven. Hij stelde de vragen op de man af. De Westelijke mo gendheden antwoordden direct, dat zij bereid waren de gevraagde ge gevens te verschaffen. De Rus werd door de directe vraag van de voorzitter ge dwongen te spreken, maar Wy shinsky ging niet in op de vraag van de voorzitter. Hij antwoord de alleen, dat Rusland niet be reid was deel te nemen aan de discussies. Rusland ziet de vrede niet be dreigd. Volgens het oordeel van de Russische gedelegeerde zijn de Wes telijke mogendheden alleen in ge breke gebleven, de destijds door de vier militaire gouverneurs bereikte overeenstemming in de praktijk ten uitvoer te leggen. Wyshinsky her haalde daarop, dat Rusland verder geen deel zal nemen aan de bespre- Groot politiek proces te Barcelona Naar de „Times" meldt, is Woens dag te Barcelona het grootste open bare politieke proces van de laatste jaren in Spanje geopend. 82 leden van de verzetstbeweging versche nen voor de rechtbank om zich te verantwoorden wegens „moord, ter rorisme, sabotage en diefstal met geweldpleging". De organisatie werd gesticht door oud-leden van de Franse verzetsbeweging, de „Ma quis". Het merendeel der beklaag den is communist of socialist. Er zijn ook enkele gematigde republikeins democraten onder hen. Het proces, dat verschillende ke ren werd uitgesteld, heeft grote be langstelling in het buitenland ge wekt en een groot aantal verzoeken om clementie en tussenkomst werd aan de Spaanse autoriteiten en bui tenlandse consulaten gericht. Ver wacht wordt dat tegen 15 der be klaagden de doodstraf zal worden geëist. kingen en geen antwoord meer zal geven op gestelde vragen. De voor zitter deelde daarop mee, dat de Russische afgevaardigde desnoods zijn vragen schriftelijk zou mogen beantwoorden. De Rus bleef echter weigerachtig en kort daarop werd de vergadering gesloten. Het Duitse ontmantelingsvraagstuk De reizende ambassadeur van het Marshall-plan, Paul Hoffman, is te ruggekeerd van een rondreis door Europa en tijdens deze zaken trip heeft hij een zeer hoge dunk gekre gen van het Europese herstel. Vol gens Hoffman is het zelfs zo, dat het volgend jaar Amerika in mindere mate zal behoeven bij te springen. Een teer punt blijft de kwestie der ontmanteling van de Duitse indu strie. Zoals bekend is er tot op he den t.a. v. deze kwestie tussen de geallieerden nog geen overeenstem ming bereikt kunnen worden. Hoff man heeft ter zake een onderhoud gehad met de Engelse en Franse ministers van buitenlandse zaken en hij heeft hen op het hart gedrukt het desbetreffende Amerikaanse voorstel nog eens in ernstige over weging te nemen. De Amerikanen zijn bang, dat een grootscheepse ontmanteling de Mars hall-hulp schade zal berokkenen. In het Amerikaanse standpunt wordt op het belang gewezen, de ontman teling zo traag mogelijk te laten verlopen. De Engelse en Franse mi nisters weigerden de ontmanteling stop te zetten. Volgens Hoffman zal het proces vertraagd worden. In die tussentijd zal uitgemaakt moeten worden of het Europese herstel van de ontmanteling inderdaad schade ondervindt.Hoffman wees er nog op dat hijzelf voor zeer grote moeilijk heden stond en het daarom wense lijk is dat hij een zo groot moge lijke steun verkrijgt. Rede van de aartsbisschop van York De aartsbisschop van York, dr. Cyril Garbett, heeft in een rede verklaard dat „de Christen moet aandringen op het buiten de wet stellen van de atoombom. Het ge bruik ervan zou het einde kunnen betekenen van onze beschaving en de overlevenden terugbrengen tot primitieve toestanden". Hij vervolg de: „In een gewapende wereld moet de democratische staat ook gewa pend zijn. Zwakheid en zachtmoe digheid bemoedigen een aanvaller terwijl protesten en argumenten zijn verachting opwekken, tenzij daar achter een gewapend volk staat dat bereid is te vechten, te lijden en liever te sterven dan zich passief te onderwerpen aan de moord op hun natie en het tot slavernij brengen van haar leden. We zullen de rege ring steunen in het nemen van alle noodzakelijke maatregelen, zonder haat jegens andere landen. Wij wen sen vriendschap met de Sowjet- Unie en ook met diegenen die onze vijanden waren". Het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam zal binnenkort de zaak tegen van Geelkerken, de plaats vervangende leider van de N.S.B. behandelen. Deze zaak zal het sluit stuk voirmen van de openbare rechtspleging tegen vooraanstaande N.S.B.-ers. Op een bijeenkomst van de minis ters van defensie van Denemarken, Noorwegen en Zweden te Oslo, is besloten- een Scandinavische defen sie-commissie te benoemen, welke zal bestaan uit vier vertegenwoor digers van elk land- De commissie zal onmiddellijk met haar werk zaamheden beginnen. De respectie ve ministeries van defensie zullen militaire en civiele technische ad viseurs aanwijzen. Het zou in de bedoeling liggen, dat de commissie uiterlijk opi 1 Februari rapport uit brengt. Wait dat rapport precies zal omvatten is niet met zekerheidte zeggen; in de laatste alinea van het communiqué dat is uitgegeven, staat: Met het oog op de aard van deze kwesties zal geen open baarheid aan het werk van de commissie worden gegeven. Nieuwe eisen van de Amerikaanse mijnwerkers John Lewis en de Verenigde mijn werkers hebben voor de vierde maal sedert het einde van de oorlog be sloten een actie *te beginnen Voor nieuwe loonsverhogingen, aldus ver neemt de „Wallstreet Journal" uit Cincinnati. Tijdens de slotzitting van de jaar lijkse bijeenkomst van genoemde organisatie, zijn de eisen opgesteld, die in het komende voorjaar bij de onderhandelingen over de looncon- tracten voor 1949 aan de eigenaars der mijnen züllen worden voorge legd. Deze eisen houden in: een werk dag van 7 uur, verkorting van de werkweek van 40 uur tot 35 uur, verhoging van de bijdrage, welke de mijneigenaars in 'het voorzie ningsfonds der mijnwerkers storten, van 20 dollarcents tot 30 of 40 dol larcents per ton gedolven kolen, verhoging van de vacantie-uitkering van 100 tot 125 of 150 dollars en verlenging van de vacantie-periode van 10 dagen tot twee weken. Snelle vlucht van een Convair Liner De Convair Liner, het nieuwe 2- motorige vliegtuig, waarvan er on langs twee aan de K.L.M. zijn af geleverd, heeft een zeer snelle vlucht van Londen naar Amsterdam gemaakt. De machine, die bestuurd werd door gezagvoerder A. v. Ulsen en die 26 passagiers aan boord had, legde de afstand van de Engelse hoofdstad naar Schiphol af in 1 uur en 4 minuten. De normale reisduur op deze route is tot heden 1 uur en 40 minuten. Voor de afstand van stad tot stad had de machine, die voor het eerst in Europa voor een lijnvlucht werd gebruikt, slechts 48 minuten nodig. De Convair Liner zal pas officieel op de Europese K.L.M.-route's worden in gebruik genomen, zodra ook de 10 andere bestelde toestellen in ons land zul len zijn aangekomen. De post wist raad De Engelse posterijen zijn niet zo heel gauw verlegen. Dat bewees wel het navolgende voorval. Een inwo ner van Doetinchem adresseerde een brief aan zekere Mr. Palmer te Southampton. Een nader adres was hem onbekend en daarom adresseer de hij als volgt: Mr. Palmer. Post bode wilt U s.v.p. het adres zoeken? Hij heeft een dorpje voor zijn doch ter gebouwd. Southampton. Ge- WEERBERICHT Verwachting tot Maandagavond Aanvankelijk zwaar bewlol'kt met regen, later brekende bewolking en enkele buien. Matige to.t 'krachtige, iln de Kuststreken tijdelijk harde wind. hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. Tegen de avond iets kou der dan gisteren. 18. Zon op 7.09; onder 17.40 Maan op 17.49; onder 7.22 Volle Maan 18 October. Te Washington is meegedeeld, dat de Eioa op het ogenblik met Amerikaanse ondernemingen aan het onderhandelen is over garanties van „beperkte omvang" in Europa in het kader van het plan van Mar shall. Twee van de projecten, waar over wordt gesproken, zijn bestemd voor Nederland. Daar zou twaalf millioen dollar mee gemoeid zijn. Het groptste heeft betrekking op de investering van elf millioen dol lar. in industriële expansie in Ne derland. De Belgische landbouwers en minister Mansholt Naar aanleiding van de onlangs te Groningen door minister Mansholt gehouden redevoering, waarin deze o.m. constateerde, dat België in het verleden geen ingrijpende maat regelen ter bescherming van zijn landbouwi had getroffen, schrijft „Dq Boer", het orgaan van de Bel gische Boerenbond te Leuven: „Hoewel ide Belgische landbouw! het technisch en organisatorisch peil van ide Nederlandse landbouw be wondert, heeft men in België g-een Nederlandse ministeriële aanmoedi ging nodig om actief de Landbouw belangen te verdedigen. Van de Belgische landbouw vragen- dat hij zou bijdragen om de Nederlandse agrarische expoirt beneden kostprijs mogelijk te maken, is het onmoge lijke wensen. Van de Belgische landbouw vragen de productie te beperken ter voorkoming van over schotten, is deze afbreken. De ge middelde oppervlakte van de Bel gische boierde|rij( isl 6 ha., de Neder landse 10 ha. Productiebeperking is niet mogelijk, wanneer de grote meerderheid der bedrijven ternau wernood het bestaansminimum be reikt". De luchtbrug op Berlijn is on der één dommando gebracht. Gene- raal-majoor H. Tunner, die tot nu toe de leiding had over -de Ameri kaanse vliegtuigen, die naar Ber lijn vlogen, voert het bevel'. noemde Mr. Palmer had n.l. voor zijn dochter een miniatuur dorp ge bouwd en de bewoner van Doetin chem wilde hierover gaarne inlich tingen hebben. De Engelse poste rijen waren inderdaad in staat deze brief aan het juiste adres te bezor gen. De Doetinchemmer kreeg ten antwoord, dat hij de eerste buiten lander was die voor een en ander belangstelling toonde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1